Μετάβαση στο περιεχόμενο

100 Έλληνες σκιτσογράφοι [Soloup, ΩΣ3, ?]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το μηνιαίο πολιτιστικό περιοδικό Ως3 έχει μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα,η οποία φιλοξενεί και τα αφιερώματα του περιοδικού. Ένα από αυτά τα αφιερώματα τιλοφορείται "100 Έλληνες Σκιτσογράφοι" και έχει κείμενα και συνεντεύξεις (αυτές, όπου είναι δυνατόν, φυσικά) για πολλούς έλληνες σκιτσογράφους - όχι ακόμα 100, αν κατάλαβα καλά, αλλά επειδή το αφιέρωμα πιθανόν να συνεχίζεται, ίσως προστεθούν και άλλοι. (Η όποια αμφιβολία μου οφείλεται στο ότι δεν πάιρνω την έντυπη έκδοση). Σχεδόν όλα τα αφιερώματα και οι συνεντεύξεις έχουν την υπογραφή του Soloup, εκτός φυσικά από το αφιέρωμα για τον ίδιο το Soloup, το οποίο φέρει την υπογραφή του Γιώργου Νικολαΐδη. Πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα, όχι φυσικά ότι θα περίμενα κάτι λιγότερο από το βασικό συντελεστή (Soloup, γαρ!).
Παραθέτω το λινκ για τον Αρκά και στα δεξιά του αφιερώματος θα δείτε τα λίνκ και για τους υπόλοιπους, οι οποίοι βρίσκονται με σχεδόν αλφαβητική σειρά. Καλή ανάγνωση!

http://www.os3.gr/archive_skitsografoi/gr_skitsografoi_arkas.html

Παύλο, σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!
:beer7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Ευχαριστώ :kisses: Leonidio για την αναφορά που κάνεις στο ΩΣ3 και στα αφιερώματά του.

Με την ευκαιρία λοιπόν, ας γράψω κάποιες λεπτομέρειες για τη στήλη μου ΖΑΠ –ink που πιθανότατα δεν ξέρετε.

  • Ψυχή του περιοδικού είναι ο Μπάμπης Ξαρχάκος και από κοντά η κόρη του Νατάσα. Το ΩΣ3 και στην έντυπη και στην ηλεκτρονική του μορφή, υπήρξε για τα αφιερώματα στους Έλληνες σκιτσογράφους μια πολύ καλή βάση. Μου παρείχε πολύτιμο χώρο (μεγάλες έγχρωμες σελίδες που έφταναν κατά περίπτωση ακόμα και τις 6!) για να γίνουν αφιερώματα χωρίς λογοκρισία και χωρίς περιορισμούς σε μια εποχή (συνεργάζομαι μου φαίνεται από το 2001) που σχεδόν δεν γραφόταν τίποτα παραέξω για τους Έλληνες δημιουργούς, εκτός και αν ήσουν «δικός» τους.

  • :coffee: Τα κείμενα υπήρχαν και υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή ελεύθερα στο διαδίκτυο. Έτσι αρκετοί "δημοσιογράφοι" (ειδικά σε νεκρολογίες όπως συνέβη με τον μεγάλο Χριστοδούλου ) θεώρησαν πως μπορούν ν' αντιγράψουν τα αφιερώματα, πολλές φορές χωρίς καν ν' αλλάξουν την σύνταξη, και φυσικά χωρίς να γράψουν την πηγή, παρουσιάζοντας τα άρθρα για δική τους έρευνα.

  • Δεν έλειψαν και κάποιοι "δημοσιογράφοι" και "διευθυντές σύνταξης" γνωστών ειδικών εντύπων :reap: , που ειρωνεύτηκαν με εμπάθεια και χλεύασαν την συγκεκριμένη στήλη. Ακόμα και «συνάδελφοι» γελοιογράφοι :nek: που θίχτηκαν από τα γραφόμενα μου (και μου την έπεσαν στη συνέχεια άγρια) επειδή αναφέρονταν ως …αντιγραφείς ενός άλλου κορυφαίου σκιτσογράφου (Ο κόσμος το είχε τούμπανο …) . Αυτή ήταν και η πιο δύσκολη στιγμή της στήλης (αλλά και δικής μου αφού επηρέαζε ακόμα και τις συνεργασίες και τον βιοπορισμό μου). Εκείνη την περίοδο απ’ τη στενοχώρια εμφάνισα και διάφορα προβλήματα και σκέφτηκα σοβαρά να διακόψω τα αφιερώματα αφού και πολύ χρόνο μου έτρωγε, και χρήματα δεν έβγαζα από αυτό αλλά έβρισκα και τον μπελά μου :wall::crying::notalk: . Τελικά, σιγά σιγά , όπως καταλαβαίνετε, τα συνέχισα.

  • Για όλα αυτά τα κείμενα και για συνεπή συνεργασία σχεδόν σε κάθε τεύχος, δεν πήρα και δεν δέχτηκα να πάρω ούτε δραχμή ούτε ευρώ. Ξεκίνησε σαν παιχνίδι και κατέληξε στα κείμενα που γνωρίζετε, σε μια βάση δεδομένων και πληροφοριών με αρκετές παρουσιάσεις και συνεντεύξεις.

  • Τα κείμενα αυτά πράγματι δεν είναι 100 και ο τίτλος δεν είναι δικός μου. Τον έβαλε ο Ξαρχάκος ως ενδεικτικό τίτλο των αφιερωμάτων. Ο πραγματικός τους αριθμός πρέπει να είναι γύρω στα 70 με 80 μαζί με κάποια άρθρα για εκδόσεις άλμπουμ, αναφορές σε φεστιβάλ , εκθέσεις κουλουπου. Επίσης είναι πρωτοβουλία του περιοδικού και των ανθρώπων του που αισθάνονταν κατά καιρούς την ανάγκη να γράφουν από μόνοι τους και κάτι για τα δικά μου βιβλία (παρά τις φιλικές αντιρρήσεις μου).

  • Μετά από τουλάχιστον μια δεκαετία, νομίζω πως ο απολογισμός είναι μάλλον θετικός. Έγινε αφορμή να γνωρίσω από κοντά τόσους σκιτσογράφους που θαύμαζα, τις δουλειές πολλών καλλιτεχνών, να κάνω φίλους τους ανθρώπους του ΩΣ3 και να κάνω κι εγώ την αυτοκριτική μου. Αποτέλεσαν ακόμα την αφετηρία για να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το «θεωρητικό» κομμάτι των σκίτσων που κατέληξαν αισίως σε ένα διδακτορικό και (τουλάχιστον) στο βιβλίο «Τα Ελληνικά κόμικς». :valt:

Ευχαριστώ λοιπόν το περιοδικό για όλα αυτά, για την πολύχρονη συνεργασία μας, την φιλία τους και τις σελίδες που μου εμπιστεύτηκε. :sun::respect:

S.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to 100 Έλληνες σκιτσογράφοι [Soloup, ΩΣ3, ?]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.