Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λουκάς Μέξης : Ενας μαγικός κόσμος [Chris, mail, 3/2012]


chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

post-556-0-40133700-1340119080_thumb.jpg

 

Tο δελτίο Τύπου έλεγε τα εξής: Ο μαγικός κόσμος της έντυπης pop κουλτούρας ζωντανεύει για έβδομη συνεχή χρονιά, στο Comicdom Con Athens, το μοναδικό εγχώριο φεστιβάλ αποκλειστικά αφιερωμένο στα comics, με ένα πλούσιο πρόγραμμα για τους φίλους της Ένατης Τέχνης, όλων των ηλικιών, αλλά και για όσους θέλουν να γνωρίσουν από κοντά, για τρεις ημέρες, δημοφιλείς ήρωες, συναρπαστικές περιπέτειες και διάσημους δημιουργούς. Έπρεπε να βρω ένα σούπερ-ήρωα της αστικής κουλτούρας των Αθηνών να μου εξηγήσει τι συμβαίνει με τους geeks και τα nerds που μαζεύονται στο Κολωνάκι και συζητούν με τις ώρες για κόμικς. Το όνομα του: Λουκάς Μέξης

 

Πόσα παλιά τεύχη με comics θα βρω στο πατρικό σου και αν τα πουλήσω πόσα λες να βγάλω;

Θα σου πω, στο πατρικό μου έχουν μείνει ακόμα όλα τα πρώτα ελληνικά X-men από τα 70s και 80s σε φανταστική έκδοση. Μιλάμε για λεφτά. Έχει και μπόλικα αλμπουμάκια από Manga που παλιά είχα ψύχωση, θυμάμαι πήγαινα κάθε μήνα και χαλούσα όλο μου το χαρτζιλίκι στο γνωστό κομιξομάγαζο των Εξαρχείων. Καμιά 100αριά θα έχουν μείνει. Δυστυχώς όλα τα ελληνικά μου έχουν ήδη πουληθεί (πχ τα παλιά μου ΚΟΜΙΞ και τα Μπλέικ και Μόρτιμερ). Θα βγάλεις, στάνταρ, από τα Χ-men μόνο ένα δυο νοίκια βγαίνουν. Αν βάλω μέσα και όλα τα Αστερίξ 1ης-2ης έκδοσης (ΟΛΑ παρακαλώ), κάτι παραπάνω θα πιάσω.

 

Πόσο nerd είσαι άνθρωπε μου;

Περισσότερο nerd απ' ότι άνθρωπος, σίγουρα. Θα σου δώσω παράδειγμα: Όταν πρωτομετακόμισα στο σπίτι που μένω τώρα, έβγαινα στο μπαλκόνι που είναι αρκετά μεγάλο και έκανα skate από τη μια μεριά μέχρι την άλλη κάθε βραδύ μαζί με το φωτόσπαθο του Darth Vader ανοιχτό. Οι γείτονες είχαν φλιπάρει.

 

Τι κοινό μαζεύει το Comicdom;

Τα πάντα. Σίγουρα όμως δεν είναι σα παλιά, εκεί στις αρχές των 00s που υπήρχε το "Εννιά" και ακόμα τα φεστιβάλ της Βαβέλ. Δυστυχώς αρκετοί μπορούν να πουν σήμερα ότι τότε τα κόμικ ήταν μια μόδα που πέρασε- εξάλλου η κρίση σκοτώνει κάθε μορφή τέχνης, πόσο μάλλον μια με την οποία ασχολείται ένα τοσοδούλι κομμάτι της χώρας μας. Είμαστε πλέον λίγοι και καλοί.

 

Σε κανένα Comic Con θα πας ή ταξιδεύεις μόνο για σερφ και μουσικά φεστιβάλ;

Έχει τύχει να τα συνδυάσω, γιατί η Comic con της Βαρκελώνης γίνεται ίδια εποχή με το Primavera. Είχα πορωθεί, εκεί είναι πραγματικά ΜΕΓΑΛΗ διοργάνωση. Όνειρο μου είναι να πάω επιτέλους στην Μέκκα, στη comic con του Σαν Ντιέγκο.

 

Έχεις ρίξει γκόμενα χρησιμοποιώντας το Χάρτινο Κόσμο;

Πιο πολύ το αντίθετο- έχει μπει (πολλάκις) γκόμενα μετά μέσα στον Χάρτινο.

 

Πότε θα αποφασίσεις να κυκλοφορήσεις δεύτερο βιβλίο;

Όταν θελήσουν οι εκδοτικές ή φύγει η κρίση. Το 2ο μου είναι έτοιμο εδώ και ένα χρόνο και βάλε, αλλά η κρίση σκότωσε τις ευκαιρίες. Δυστυχώς αν δεν απευθύνεσαι στο μεγάλο αγοραστικό λογοτεχνικό κοινό (που προσωπικά δεν θεωρώ ότι απευθύνομαι σε αυτό), τότε δυσκολεύεται ο άλλος. Ελπίζω το καλοκαίρι να έχω κυκλοφορήσει το 2ο γιατί μάντεψε- και το 3ο γραμμένο είναι ήδη.

 

Info: Ο Λουκάς Μέξης εκτός από σέρφερ, skater και Τζεντάι είναι δημοσιογράφος (πλέον θα τον διαβάζεις στο υπερκούλ Ough.gr) και συγγραφέας (αν δεν ξέρεις το βιβλίο Shoebox [μια καλοκαιρινή κομπίνα], να το μάθεις). Ο Χάρτινος Κόσμος είναι ένα online comic, που προσφέρει χιουμοριστικές ιστορίες δωρεάν για όλους τους αναγνώστες του κάθε Δευτέρα (ρίξε μια ματιά στο http://www.xartinos.gr ).

Βέβαια αν πας το Σάββατο 31/3/2012 από τις 16:00 ως τις 18:00 στον πάγκο της Jemma Press στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, Μασσαλίας 22, Αθήνα θα μάθεις περισσότερα

google map: http://www.comicdom-con.gr/location/

 

post-12192-0-46024500-1332934590_thumb.jpg

 

 

 

Πηγή: http://www.protothem...cle/?aid=186277

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Άλλη μια συνέντευξη του Λουκά Μέξη:

 

post-556-0-31890700-1340118966_thumb.jpg

 

Δεν είναι όνειρο να είσαι νεαρός συγγραφέας στην Ελλάδα και να ζεις γράφοντας κόμιξ και σενάρια για videogame; Μια συζήτηση με αφορμή τον Χάρτινο Κόσμο που ξεπούλησε στο Φεστιβάλ Comicdom της Αθήνας

 

ΣΤΕΡΓΙΑ ΚΑΒΒΑΛΟΥ

09.04.2012

 

Ο Xάρτινος Kόσμος του Λουκά Μέξη και του Meliss γεννήθηκε το 2004 στις σελίδες του περιοδικού E-sense. To 2007 αποφάσισε να μεγαλώσει σαν online web comic ανανεώνοντας τις ιστορίες του κάθε Δευτέρα και φέτος η Animatic Vision Comics συγκέντρωσε τα καλύτερα των τελευταίων ετών σε collector’s edition. O συγγραφέας Λουκάς Μέξης μιλά για ιεροτελεστίες, videogames και αναλώσιμα την ώρα που ο χάρτινος Λουκ, παρέα με τον φίλο του Geo, ξετυλίγει ανάποδες καθημερινότητες, καθημερινές αναποδιές και ευχής έργα στα μικρά του στριπάκια. Κι εσύ αρχίζεις να θες να βάλεις σε συννεφάκια και τη δική σου ζωή.

 

- Με ποια υλικά χτίζεται ένας «χάρτινος κόσμος»; Βασικά με ότι και οποιοσδήποτε άλλος. Δηλαδή με καλές ιδέες, όρεξη, αρκετές εμπειρίες και πάνω από όλα υπομονή. Όταν ειδικά κάνεις κάτι δημιουργικό όπως είναι ένα κόμικ, πρέπει να το κάνεις γιατί το γουστάρεις. Αλλιώς κουράζεσαι, τα παρατάς, ξέρεις πως πάει.

 

- Λουκ και Geo ή αλλιώς Λουκάς Μέξης και Γιώργος “Meliss” Μελισσαρόπουλος. Και δημιουργοί και πρωταγωνιστές. Εύκολο; Πιο εύκολο από το να δημιουργήσεις έναν χαρακτήρα από το μηδέν, σίγουρα. Από την άλλη πρέπει να έχεις λίγο τα κότσια να μη κολλάς στο τι παρουσιάζεις τους χαρακτήρες σου να κάνουν και βιώνουν. Γενικά, κάποτε μου είχαν πει ότι το καλύτερο ψέμα είναι αυτό που περιέχει έστω μισή αλήθεια. Κάπως έτσι πάει και ο «Χάρτινος Κόσμος». Μη σου πω, είναι ακόμα περισσότερο αληθινός παρά φανταστικός.

 

- Τι αγαπάει ο χάρτινος Λουκ και τι αγαπά να μισεί. Ο Χάρτινος Λουκ παρέμεινε παιδί, κολλημένος στην εφηβεία. Ακόμα ασχολείται με videogames και του είναι πολύ πιο σημαντικό να ξοδέψει μια περιουσία σε ένα νέο πραγματάκι από το Star Wars παρά για το νοίκι του ή το φαγητό του. Από την άλλη ο Χάρτινος Λουκ είναι και κολλημένος με τις γυναίκες. Ερωτεύεται κάθε βδομάδα διαφορετική και πάντα η κατάληξη είναι η ίδια, πληγωμένος στο κεφάλι του και άνευ τύψεων. Στην ουσία όμως είναι και έτοιμος για την επόμενη κοπέλα που θα αποτελέσει έμπνευση στην τελείως παιδική ζωή του.

 

- Τι καλό συνέβη στην Comicdom con; Το κόμικ πήγε φανταστικά, σχεδόν ξεπούλησε και μας έφερε πιο κοντά στο να πούμε ότι μια αυτοέκδοση τελικά είναι μια βιώσιμη λύση που ίσως μας κάνει να συνεχίσουμε να εκδίδουμε κόμικ. Εντάξει, προφανώς θα συνεχίσουμε να τα έχουμε σαν web comics στο internet, αλλά όπως και να το κάνεις, το χαρτί έχει άλλη χάρη, για μας ιδίως τους κλασικούς του είδους. Πολλές υπογραφές έπεσαν, πολλές αφιερώσεις, πολλοί φαν. Για αυτούς άλλωστε το κάνεις.

 

- Ποια τα πρώτα κόμιξ που διάβασες, με ποια κόλλησες και ποια τα κοινά σας αγαπημένα με τον Meliss. Και οι δύο είμαστε κολλημένοι με τα κλασικά, δηλαδή με Αστερίξ, με Ιζνογκούντ και Μαφάλντα. Όταν μιλάς για τον Ουντερζό στα κόμικ είναι σα να μιλάς για τον Τόμσον στη λογοτεχνία. Είναι δύσκολο κάποιος κομιξάς να μην έχει κοινή βάση την λατρεία του για τόσο μεγάλους καλλιτέχνες.

 

- Πώς γεννιέται ένα στριπάκι; Ακολουθούσαμε μια ιεροτελεστία έτσι ώστε Δευτέρα βράδυ να υπάρχει μια νέα ιστορία στο site μας. Συνήθως ήταν μια χαζομάρα που είχα με τον ένα ή άλλο τρόπο ζήσει το σαββατοκύριακο, σε κάποιο πάρτι ή κάποιο αστείο γεγονός που έγινε σε μένα ή έναν φίλο. Τη Δευτέρα μόλις καθόμουν στο γραφείο μου, πρωί πρωί, άρχιζα να το κάνω σε διάλογο, το έγραφα σε ένα mail που έπαιρνε ο Γιώργος, και μέχρι το απόγευμα είχε σχεδιάσει τη νέα σελίδα. Πολλές σελίδες, άρα πολλές τέτοιες ιεροτελεστίες.

 

- Τι δεν πάει καλά στον χάρτινό κόσμο σου και τι στον αληθινό. Το καλό με τον χάρτινο είναι ότι είσαι άφθαρτος. Μπορείς να πέσεις από κτήρια, να τρακάρεις χίλιες φορές και το μόνο που παθαίνεις είναι κανένα αστεράκι να στριφογυρνάει γύρω από το κεφάλι σου. Στον αληθινό δυστυχώς είμαστε απλοί θνητοί, αρκετά αναλώσιμοι σε κάθε επίπεδο. Ωραία θα ήταν με ένα μολύβι και λίγο χρώμα να γινόμασταν πάλι καινούργιοι.

 

- Το 2010 κυκλοφόρησε το πρώτο σου μυθιστόρημα «shoebox-μια καλοκαιρινή κομπίνα». Φτιάξε μια γέφυρα για να περάσουν οι χάρτινοι αναγνώστες σου. Μια γέφυρα μεταξύ μυθιστορημάτων και κόμικ; Δύσκολο γιατί η αρχή έγινε από τα κόμικ, το βιβλίο προέκυψε ως κάτι που γινόταν παράλληλα με τα κόμιξ που έγραφα. Από πιτσιρικάς στα κόμιξ το πήγα, απλά το χέρι μου δε πιάνει ούτε για να φτιάξει την πιο απλή καρικατούρα. Άσε που 400 σελίδες μυθιστορήματος θα ήθελαν πολλές καρικατούρες- δεν ισχύει ο κανόνας μια εικόνα χίλιες λέξεις στα κόμικς. Το 2010 λοιπόν το μυθιστόρημα, το 2012 έχουμε το κόμικ που εμπεριέχει τις καλύτερες ιστορίες από ένα κόμικ που αναπνέει από το 2007. Και συνεχίζουμε.

 

- Έχεις δουλέψει ως δημοσιογράφος, μυστικός πράκτορας και οδηγός υποβρυχίου. Ποια η dream job σου. Να μη χρειάζεται να δουλεύω. Και να βγάζω λεφτά. Και να έχω άπειρο χρόνο για να γράφω. Και να μη χτυπάει το τηλέφωνο για κανένα λόγο, ποτέ. Λίγο privacy, βρε αδερφέ…

 

- Επόμενη στάση….; Ήδη μεταφράζουμε το «Χάρτινο Κόσμο» για να τον εκδώσουμε στο Lulu. Από την άλλη τρέχουμε γιατί έχω γράψει το σενάριο για ένα adventure videogame που συνεργάζομαι με έναν παιδικό μου φίλο αλλά και τον Meliss, και ελπίζω μέχρι το τέλος του χρόνου να λέω ότι έβαλα τη τζίφρα μου και σε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι -γιατί κακά τα ψέματα αυτό μου φαίνεται πιο επικό από οτιδήποτε άλλο. Το καλοκαίρι παίζει να διαβάσεις και το 2ο μυθιστόρημα μου. Παίζει- μη το δέσεις και εσύ τώρα…

 

 

 

Info: Το μυθιστόρημα του Λουκά Μέξη «Shoebox-μια καλοκαιρινή κομπίνα» κυκλοφορεί από της εκδόσεις Τετράγωνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ ωραία τα λέει ο Λουκάς Μέξης. :congrats: Χριστίνα μου για την ιδέα σου να μάς τον παρουσιάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-32433100-1340119199_thumb.jpg

 

Ο Χάρτινος Κόσμος του Λουκ και του Geo

Μαρία Παππά

 

Ή αλλιώς οι περιπέτειες ενός πετυχημένου διαδικτυακού κόμικ που επιτέλους τυπώθηκε στο χαρτί.

 

Φωτό: Thodoris Markou.

 

O Χάρτινος Κόσμος είναι ένα κόμικ που εδώ και χρόνια ήταν παντού, αλλά όχι σε χαρτί. Ο Λουκάς Μέξης και ο Γιώργος “Meliss” Μελισσαρόπουλος είχαν πριν από χρόνια την ιδέα να ξεκινήσουν ένα κόμικ, το οποίο θα ανανεώνεται στο internet κάθε βδομάδα- σαν τα webcomics του εξωτερικού, που τότε ήταν πολύ στη μόδα. Το 2007, οι περιπέτειες του εκκεντρικού Λουκ και του σοφού Geo ξεκίνησαν με τη μορφή στριπ από μία ιστοσελίδα και συνεχίζουν μέχρι σήμερα. Η πρόσφατη υποψηφιότητα στη κατηγορία Web Comic του 2011 στη Comicdom Con της Αθήνας, τους έπεισε να μαζέψουν τις αγαπημένες τους ιστορίες από τα 5 χρόνια Χάρτινου Κόσμου και να τα βγάλουν επιτέλους εκεί που πρέπει. Στο χαρτί. Το ough! πέτυχε τον Λουκ και τον Meliss πριν τη παρουσίαση του άλμπουμ «Χάρτινος Κόσμος» και τους έβαλε να μιλήσουν για τι άλλο; Για κόμικς, φυσικά.

 

 

Πώς ξεκίνησε ο χάρτινος κόσμος και πώς έχει εξελιχθεί;

Λ: Πριν πάρα πολλά χρόνια, το 2003 για την ακρίβεια, ετοιμάζαμε το 1ο τεύχος του τότε fanzine μας E-Sense και θέλαμε να έχουμε μια ιστορία ολοδικιά μας μαζί με τον Meliss, κάτι χαρακτηριστικό για να κρατήσει και στα επόμενα τεύχη. Κράτησε για 5 τεύχη τότε, όσο και το E-Sense.

 

Τι είναι ο χάρτινος κόσμος;

Μ: Αυτό που λέει και ο τίτλος, ένας κόσμος στο χαρτί, δηλαδή ένα κόμικ.

 

 

post-556-0-11406500-1340119186_thumb.jpg

 

Ποιοι κρύβονται από πίσω;

Λ: Εγώ στα κείμενα, και ο Λουκ είναι ο χαρακτήρας που (προφανώς) βασίστηκε επάνω μου. Και αντίστοιχα ο Meliss είναι ο σκιτσογράφος και ο Geo ο αντίστοιχος χαρακτήρας.

 

Ποιος είχε την αρχική ιδέα;

Μ: Δεν μπορώ να θυμηθώ πλέον. Μου φαίνεται ότι ήταν 50-50.

 

Τι σχέση έχει με τον Wes Anderson;

Λ: Όσο οτιδήποτε στον κόσμο αυτό έχει σχέση μαζί του. Αν θέλεις δηλαδή. Είναι δύο εκκεντρικοί και ακριβώς αντίθετοι συγκάτοικοι και συνεργάτες, ο ένας πάρα πολύ ψυχωτικός και ο άλλος πάρα πολύ σιωπηλός. Αρκετά Andersonιακό.

 

Τι στόρι έχει το κόμικ;

Λ: Είναι καθαρό, παραδοσιακό strip κόμικ με αυτοτελείς ιστορίες σε τακτικό χρονικό διάστημα, όπως η Μαφάλντα, τα κλασικά του Αρκά, ο Γκάρφιλντ του Τζον Ντέιβις. Παρουσιάζει απλά άλλη μια μέρα στη ζωή των 2 χαρακτήρων.

 

Μπορεί να σταθεί πιστεύετε σε παγκόσμιο επίπεδο;

Λ: Γιατί όχι; Ήδη κάναμε μια δεύτερη ιστορία με τους ίδιους χαρακτήρες, αλλά σε κανονικές συνεχόμενες σελίδες, το ονομάσαμε Joystick και πρόκειται για τους 2 χαρακτήρες που μπλέκονται στον κόσμο των αγαπημένων μας παλιών videogames. Υπάρχει και στα αγγλικά, αν μπεις στο Blowtoons.com και βάλεις Joystick θα το βρεις. Μετά τη κυκλοφορία αυτή, θα το συνεχίσουμε ΠΟΛΥ δυνατά.

Μ: Αυτό παρ’ το σαν απειλή!

 

Θα πηγαίνατε έξω;

Λ: Σε φάση;

Μ: Για βόλτα;

 

 

post-556-0-06096700-1340119192_thumb.jpg

 

Ποιο ήταν το αγαπημένο σας κόμικς όταν είσαστε μικροί; Και όταν μεγαλώσατε;

Μ: Μικρός λάτρευα τα κόμικς "Βαβούρα" μαζί με τα κλασσικά "Μίκυ Μάους & Αλμανάκο" που ήταν γεμάτα χαρούμενες εικόνες και ζωηρές ιστορίες. Μεγαλώνοντας διάβαζα το "Παρά Πέντε" με το ενήλικο χιούμορ του και το "Αστερίξ" με το αστείρευτο πνεύμα του.

Λ: Ε ναι, εννοείται Αστερίξ φουλ. Μπορείς να μου ανοίξεις μια τυχαία σελίδα οποιουδήποτε τεύχους, να μου πεις ένα καρέ και θα σου πω το επόμενο αυτολεξεί.

 

Ένα παράδειγμα προς αποφυγή;

Λ: Σε κόμικ; Δε μου φαίνεται ότι υπάρχει, εννοώ ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Αν δεν αρέσει σε κανέναν, απλά θα κάθεται να το διαβάζει μόνος του.

 

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας σχεδιαστής και σεναριογράφος;

Μ: Αγαπημένος σχεδιαστής είναι ο Albert Uderzo από Ευρωπαίους και Joe Madureira από Αμερικάνους.

Λ: Συμφωνώ απόλυτα με τον Geo για τον Mad. Ο Madureira είναι για μένα απλά ο καλύτερος, και το καταραμένο του κόμικ Battle Chasers το θεωρώ πολύ απλά το καλύτερο κόμικ που έγινε. EVER. Και το ότι δε το ολοκλήρωσε ποτέ λέει πολλά σε μας- you don’t always get what you want.

 

Ποια είναι η καλύτερη μεταφορά κόμικς στον κινηματογράφο και γιατί;

M: Οι μεταφορές κόμικς στον Κινηματογράφο δεν με έχουν καλύψει σχεδόν καθόλου καθώς οι περισσότερες είναι πεζές και χωρίς συναίσθημα ή αίσθηση νοσταλγίας. Αυτές που πιστεύω ότι "έγραψαν" καλύτερα είναι το Batman του 1989 και Batman Returns του 1992.

Λ: Έχουν γίνει κάποιες πανωλεθρίες (λέγε με Spawn, Punisher, Fantastic Four and the Silver Surfer). Υπάρχουν και καλά παραδείγματα Meliss- το universe της Marvel που βασίστηκε στα κόμικ της τελευταίας 10ετίας δεν είναι διόλου άσχημα. Απλά είναι reboot στο reboot του reboot.

 

Πού νομίζετε ότι οφείλεται η επιτυχία προσπαθειών όπως το logicomics;

Λ: Σίγουρα στην πρωτοτυπία του, αλλά και στο ότι είχε αρκετή έρευνα από πίσω, κάτι που κατάφερε να «πείσει» ένα κοινό που ουσιαστικά δεν ανήκει στον χώρο των κόμικ.

 

Πώς είναι η ελληνική σκηνή των comics; Είναι ακμαία ή έχει παρακμάσει; Και τι αλλαγές χρειάζονται;

Λ: Σίγουρα πέρασε η εποχή του υπήρχαν πολλά φεστιβάλ, τα κομιξάδικα φύτρωναν το ένα μετά το άλλο και διάφορες σχολές έδιναν με τη σέσουλα υποτροφίες στο «Εννέα» της Ελευθεροτυπίας. Μου φαίνεται απλά ότι στην Ελλάδα, όπως όλα, έκανε και αυτό τον κύκλο του και τώρα μαζεύεται σε λίγους.

M: Και καλούς.

 

 

post-556-0-46495200-1340119196_thumb.jpg

 

Ποια είναι η ιδανική διάσημη γυναίκα που μπορεί η ζωή της να γίνει κόμικς, ή απλά να είναι πρωταγωνίστρια;

Λ: Ξέρω ’γω, δύσκολη ερώτηση. Έχω ζητήσει αμέτρητες φορές ειδικά πριν χρόνια, ξέρεις, να σχεδιάσει μια κοπέλα ή μια μίνι ιστορία για μένα ο Meliss, αλλά όλο αποτυγχάνω να τον πείσω. Και τώρα που μιλάμε του το έχω ζητήσει. True story.

Μ: Δε ρωτάει αυτό ρε! Μια διάσημη εννοεί!

 

Τι προσδοκίες έχετε από αυτό το πρότζεκτ;

Λ: Ελπίζουμε ο Χάρτινος Κόσμος να φτάσει στα ράφια των φαν, αλλά και των νέων αναγνωστών και να καταφέρει να πουλήσει έτσι ώστε και να συνεχίσουμε εμείς τη προσπάθεια μας και να αποδείξουμε ότι τα ελληνικά κόμικ υπάρχουν ακόμα δυνατά.

 

Τι χρειάζεται για να ευδοκιμήσει ο χάρτινος κόσμος;

Λ: Όρεξη, χρόνο, ιδέες.

Μ: Φαντασία.

Λ: Και όλα αυτά τα κλισέ που περίμενες να ακούσεις. Αλήθεια είναι.

 

Τι feedback έχετε;

Λ: Πολύ καλό! Στο facebook έχουμε περί τα 1000 άτομα, παλιά όταν ξεκινήσαμε μας είχε ζητήσει ένας πιτσιρικάς από την επαρχία να του σχεδιάσουμε εμείς το εξώφυλλο ενός fanzine του με τους χαρακτήρες του Χάρτινου Κόσμου. Μας είχε κάνει πολύ εντύπωση.

 

Αγοράζει ο κόσμος χάρτινα κόμικς ή τα ’χει γράψει όταν υπάρχει ο youtube και το vimeo;

Λ: Μπα, δεν ισχύει αυτό. Χάρτη στα κόμικ έχει υλικό το youtube, το vimeo, το Hollywood. Όλα πλέον είναι κόμικ. Εμείς απλά κρατάμε τις ρίζες

 

Ποιοι είναι οι καλύτεροι τρόποι για να προωθήσεις ένα comic σήμερα;

Μ: Ρώτα μας τη Δευτέρα μετά την comicdom να σου πούμε. Ελπίζουμε να πέσουμε μέσα.

 

Τι σχέδια υπάρχουν μετά το comicdom;

Μ: Ήδη έχω μπλεχτεί για τα καλά στα videogames, έχω ένα game έτοιμο και έχουμε άλλο ένα στα σκαριά που γράφει ο Λουκ μαζί με έναν παιδικό του φίλο. Περισσότερα προς το τέλος του χρόνου.

Λ: Πράγματι, ο Meliss έχει ήδη το Meetmerv όλο φτιαγμένο από το χέρι του, αλλά το δικό μας θα λέγεται Plane Stories και θα είναι ένα παραδοσιακό adventure point and click game για τους πορωμένους του είδους. Εμάς.

 

 

 

Το άλμπουμ «Χάρτινος Κόσμος Collectors Edition» κυκλοφορεί από την Animatic Vision Comics και παρουσιάζεται επίσημα το Σάββατο 31 Μαρτίου στη Comicdom Con στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, όπου οι δημιουργοί θα υπογράψουν αντίτυπα στο περίπτερο του Jemma από τις 16:00 μέχρι τις 18:00.

Η προσωπική σειρά κόμικς του Meliss με τίτλο «ΤΕΖΑ» κυκλοφορεί από τη Jemma Press, ενώ το μυθιστόρημα του Λουκ με τίτλο «Shoebox» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Τετράγωνο. Ο Χάρτινος παραμένει δικτυακά στο http://www.xartinos.gr και το αγγλικό spin-off με τίτλο «Joystick» ανανεώνεται στο http://www.blowtoons...php?subcat=119.

 

 

 

 

σσ.Παρουσίαση στον Χάρτινο Κόσμο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Δεν έχει να κάνει με κόμικ, αλλά αν θέλει κανείς να παρευρεθεί στην παρουσίαση του νέου του μυθιστορήματος "Shoot Me" σήμερα στις 19.30 στο Floral ,( μαζί με τις εκδόσεις Ιβίσκος) , για το οποίο θα μιλήσουν ο Ορφέας Αυγουστίδης, η Κατερίνα Παπουτσάκη και ο Γιάννης Στάνκογλου , ενώ τη μουσική υπόκρουση έχουν αναλάβει με ένα live τους οι Zebra Tracks και με τις μουσικές εναλλαγές του ο Κωνσταντίνος Μπόλας.

Βιντεάκι εδώ:

 

Floral

Θεμιστοκλέους 80, Εξάρχεια

Τηλ: 21 03800070

 

Πηγή: http://www.mixtape.gr/shoot-me-ena-telefteo-klik/

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Λουκάς Μέξης : Ενας μαγικός κόσμος [Chris, mail, 3/2012]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.