Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΥΠΑΣ, Ο [ Lunchin' Vulture ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Εκδόσεις στις οποίες δημοσιεύτηκε:

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35624
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο ΓΥΠΑΣ

Vulture.jpg

 

Μια ακόμα όχι ιδιαίτερα δημοφιλής σειρά που γνωρίσαμε στο Βαβούρα ήταν το Lunchin’ Vulture, που στα ελληνικά μεταφράστηκε ως "Ο Γύπας". Η ακριβής μετάφραση του Lunchin’ Vulture είναι "Το Όρνιο που Γευματίζει", αλλά ο δημιουργός κάνει λογοπαίγνιο με το "Luncheon Voucher" που είναι εκπτωτικό κουπόνι για γεύμα που δίνουν οι εργοδότες στους εργαζόμενους και χρησιμοποιείται αρκετά συχνά στην Αγγλία.

Ο Γύπας τριγυρνάει στην έρημο αναζητώντας τη λεία του και σκαρφίζεται κάθε είδους τρελή ιδέα προκειμένου να τα καταφέρει. Πολλές φορές μεταμφιέζεται ώστε να πετύχει το στόχο του, αλλά ως κωμικό στριπ συνήθως δεν τα καταφέρνει. Το τσιρότο σε σχήμα σταυρού που έχει στο κούτελό του δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει.

Η σειρά πρωτοδημοσιεύτηκε στις 9 Μαρτίου 1974 στο 1ο τεύχος του βρετανικού περιοδικού κόμικς Whoopee! και άντεξε λίγους μόνο μήνες. Εμφανίστηκε επίσης στα ετήσια τεύχη του περιοδικού τις χρονιές 1975 και 1976, καθώς και στο ετήσιο Monster Fun του 1979. Δημιουργός ήταν ο Frank McDiarmid.

Στο Βαβούρα εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο 11ο τεύχος της Α’ περιόδου στις 15 Νοεμβρίου 1981. Η παρακάτω ιστορία είναι από το τεύχος αυτό.
 

11a.jpg

 

Πηγές:
Fleetway Street
Peter Gray's Cartoons and Comics
Wikipedia: Whoopee!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ειλικρινά δεν ξέρω που τα ξεθάβεις, αρκετά από αυτά παρότι της γενιάς μου μάλλον θα έλεγα ότι δεν μου θυμίζουν πολλά πράγματα, όπως το εν λόγο κόμικ για παράδειγμα. Πάντως με αυτά σου τα αφιερώματα, ρίχνουμε ένα γέλιο το πρωί, μετά μας πιάνει μία μικρή νοσταλγία, και στο τέλος βάζουμε τα κλάματα για τα δεκάδες (μη πω παραπάνω) χαμένα μας περιοδικά. :trixes: Πάντως, είσαι ωραίος, συνέχισε να μας σερβίρεις ιστορίες από την αγαπημένη Βαβούρα και τον ολίγον αδικημένο στην εποχή του (κατά την γνώμη μου) Τρουένο. Μετά πιάσε και τα πολυδιαβασμένα Αγόρι και Μπλε και ισοπέδωσε μας τελείως. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.