Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΑΤΙΡΙΚΟΝ ΔΡΑΜΑ


geokon

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΑΤΙΡΙΚΟΝ ΔΡΑΜΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Λένα
Σχέδιο:
Λένα
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0 (1), 15.0 x 11.0 (Πρόγραμμα)
Σελίδες:
52 (1), 12 (Πρόγραμμα)
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

SatirikonDrama_0001.jpg SatirikonDrama_0001z.jpg
 
SatirikonDrama_0001a.jpg

εξώφυλλο - οπισθόφυλλο (κοινό και για τα δύο έντυπα) - πρόγραμμα

Τιμή: 4 Ευρώ

 

Σημείωση της δημιουργού:

"Αυτό το κόμικ επρόκειτο να ήταν πιο mainstream, όταν το συνέλαβα, δυο χρόνια πριν, αλλά και πάλι θα ήταν σατιρικό. Όμως η γνωριμία μου με το αρχαιοελληνικό θέατρο μου έδωσε την τρελλή ιδέα να βασίσω το κόμικ στα ευρήματα και τις θεωρίες περι της σκηνικής παρουσιάσεως στην Αρχαιότητα. Ο τίτλος Βασίστηκε σε ένα ξεχασμένο δραματικό είδος, το Σατυρικόν Δράμα."

 

 

Με αυτήν την αυτοέκδοση, η Λένα ολοκληρώνει τον κύκλο των προηγούμενων έργων της: Πεταλούδες, Χρυσαλλίδες, Προνύμφες. "Ο Αλέξανδρος, έχοντας συγκεντρώσει μια ομάδα υπερηρώων αντιμετωπίζει το απόλυτο κακό για να σώσει τον κόσμο."

 

Το κόμικ αυτό, πέρα των άλλων, καταλήγει να είναι και επεξηγηματικό όσων αφορούν τις ιστορίες και τους ήρωες των προηγούμενων κόμικ της Λένας.

Ευρηματικό και όμορφο, με χαρακτηριστική γλώσσα, έξυπνους διαλόγους και ενδιαφέρουσα ενδυματολογία σε μια μεγάλη γκάμα ηρώων.

 

 

υγ. Θα επανέλθω αργότερα για να γράψω λίγα παραπάνω όσων αφορά την προσωπική μου άποψη.

υγ2. Ευχαριστούμε πολύ τον dionik για τις συμβουλές του. :thanks:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε αυτό το κομικ η Λένα κάνει αλλαγή στο ύφος που μας έχει συνιθίσει,απο το ''ποιητικο''στυλ σε σατυρικο.Αξιοπρεπές και πιο ''δουλεμενο''στο σχεδιο απο προηγουμενες δουλειες της.

Και μία διευκρίνηση.το ''ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ''το μικρό τευχακι που υπαρχει σε ενα φακελάκι μεσα στο κομικ ειναι και αυτο κομικ οπου υπαρχουν οι διευκρινησεις για την συλληψη της ιδεας του εργου.Η Λένα σχεδιάζει τον εαυτό της και εξηγει.

Ο Αλέξανδρος ειναι κομικ που βρισκεται στο προσχεδιο,ακομα και ο τιτλος δεν εχει ακομα βρεθεί.

Αρα ο υπευθυνος ας αλλάξει στην ''ταυτοτητα'' οτι δεν προκειται για οπισφόφυλλο αλλά για το εξώφυλο του μικρου τευχους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αρα ο υπευθυνος ας αλλάξει στην ''ταυτοτητα'' οτι δεν προκειται για οπισφόφυλλο αλλά για το εξώφυλο του μικρου τευχους

 

Υπέθεσα πως από την στιγμή που αναφέρω την ύπαρξη ενός επιπλέον εντύπου, τον αριθμό των σελίδων του, τις διαστάσεις του και το ότι είναι "πρόγραμμα"... ότι η εικόνα που έχει ως τίτλο την λέξη "πρόγραμμα", πρόκειται για το έντυπο στο οποίο αναφέρομαι και όχι σε οπισθόφυλλο. ;)

 

Έχεις δίκιο όμως, εάν έβαζα και τα οπισθόφυλλα δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. :)

Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω κατανοήσει το πως ανεβάζουν τα στοιχεία ενός κόμικ και ζητώ συγγνώμη.

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος moderator προτίθεται να μου επιτρέψει, για την επόμενη φορά, να του δώσω τα στοιχεία τυχόν νέου εντύπου ώστε να αναρτηθούν σωστά.

 

post-10885-127322123322_thumb.jpg post-10885-12732212625_thumb.jpg

 

 

Τώρα, όσων αφορά το Σατιρικόν Δράμα... από τις λέξεις που χρησιμοποίησα παραπάνω, θα προτιμήσω την λέξη "ευρηματικό" ως χαρακτηριστικότερη για το κόμικ αυτό.

 

Ένα αρκετά ευδιάθετο πάντρεμα μεταξύ κόμικ και θεάτρου, που σε αρκετά σημεία, άνετα σε κάνει να πιστεύεις πως παρακολουθείς παράσταση...

 

Αφού, με βάση όσων μου είπε η δημιουργός, ακόμα και οι ήρωες... δεν είναι οι ήρωες που γνωρίσαμε από τις προηγούμενες αυτοεκδόσεις της, αλλά κουστουμαρισμένοι και μακιγιαρισμένοι "ηθοποιοί"! Ακόμα και η κοπέλα με τα κίτρινα στο "πρόγραμμα" δεν είναι η Λένα, αλλά μια "ηθοποιός" που την υποδύεται.

Και βεβαίως τα φόντα, διακρίνεται πως πρόκειται περί σκηνικών...

 

Ένα στοιχείο που μου αρέσει απίστευτα, έχει να κάνει με την ενδυμασία και το γεγονός ότι όλοι φοράνε τρίπατα...!

 

Τα χρώματα και το σχέδιο είναι πολύ συμπαθητικά και ο όγκος της δουλειάς με κάνει να τα συμπαθώ ακόμη περισσότερο. Το κόμικ έχει ευχάριστη ροή αν και με κάποιες μικρές δυσκολίες στο στήσιμο. Επίσης, διακρίνονται κάποια στοιχεία Βυζαντινής τέχνης και λαϊκής ζωγραφικής.

 

Και φτάνω και στο σενάριο, πολύ εμπνευσμένοι στοίχοι με ωραίες ανατροπές και με κάποια τρελλά αστεία εκεί που δεν το περιμένεις...

Το lettering βέβαια με δυσκόλεψε λίγο μέχρι να το συνηθίσω... πολύ καλή γραμματοσειρά αλλά λίγο βαριά, σε συνδυασμό και με το πολυτονικό, για μεγάλο κείμενο. Ειδικά στο πρώτο καρέ που χτυπάει ένα αρχαίο, ανησύχησα πως και όλο το υπόλοιπο κόμικ θα πήγαινε κάπως έτσι και μου κόπηκαν τα πόδια... στην δεύτερη σελίδα όμως μου πέρασε.

 

Και τέλος, το πρόσθετο προγραμματάκι στον φάκελο... το κερασάκι στην τούρτα... αυτό κι αν θεωρώ ευρηματικό (αν και για κάποια που ασχολείται τόσο με το θέατρο, ίσως να μην είναι και τόσο).

 

Πάντως έχει δίκιο ο comicsking, η Λένα ξεφεύγει από τα όσα μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα και εμένα προσωπικά, αν και έχει περάσει περίπου ένας χρόνος από την γνωριμία μου με το Σατιρικόν Δράμα, αυτό που μου είχε μείνει ήταν η ευχάριστη έκπληξη, του ότι διάβαζα κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα, με πολλά νέα στοιχεία και ένα τελείως διαφορετικό ύφος.

 

Δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός καταφέρνω να είμαι απέναντι στα έργα της Λένας από την στιγμή που την γνωρίζω προσωπικά, αλλά βάζω το συγκεκριμένο κόμικ στα καλύτερα μου από το φετινό ComicDom.

 

Και το

:respect: μου φυσικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:thanks: geokon712 για τα εξώφυλλα και την ωραία παρουσίαση. :best:

 

Μια μικρή "παρατήρηση" μόνο. Τα εξώφυλλα που ανεβάζουμε πρέπει να έχουν ύψους (height) μεταξύ 1050 και 1200 pixel. Δυστυχώς τα δικά σου είναι πολύ μικρότερα. Θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να τα ξανασκανάρεις και να τα ξανανεβάσεις. :)

 

Για όποια άλλη απορία, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

done...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τόσους μήνες μετά το ComicDom, κατάφερε να φτάσει με καθυστέρηση στα κομιξομάγαζα του κέντρου της Αθήνας (προς το παρόν). Το "Σατιρικόν Δράμα" και το "Πεταλούδες 2"

 

(Solaris, Comicon & Tilt... α, και Dojo στο Μαρούσι) ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Καιρό ήθελα να γράψω και γω τη γνώμη μου. Το λάτρεψα! Ευφυές, πολυεπίπεδο και βατό. Η Λένα κάνει μια στροφή από πολύ "προσωπικά" κόμικς προς τον, οποιοδήποτε, αναγνώστη. Ελπίζω πραγματικά να συνεχίσει αυτό τον δρόμο γιατί δείχνει ότι έχει δυνατότητες. Και επειδή μάλλον θα το διαβάσει αυτό να διευκρινίσω, το έχω ξαναπεί, την άποψη μου: στη διαδικασία της δημιουργίας το έργο ανήκει στο δημιουργό, από τη στιγμή που θα εκτεθεί δημοσίως υπόκειται στις πολλαπλές αναγνώσεις - ερμηνείες των αναγνωστών και στην κριτική τους βεβαίως. Όμως διαφορετικά θα κριθεί κάτι που ξεκινά από την διάθεση του δημιουργού να εκφραστεί, ανεξάρτητα από το αν ο αναγνώστης θα καταλάβει κάτι και τι, και διαφορετικά αν ο δημιουργός επιλέξει να απευθυνθεί, τόσο ως προς τα εκφραστικά μέσα όσο και ως προς το θέμα, στον αναγνώστη και φαίνεται η προσπάθεια του να συνομιλήσει μαζί του.

Όταν το τελείωσα είχα μια τρελλή ιδέα αλλά μην δίνετε σημασία: ένας ψαγμένος φιλόλογος θα μπορούσε κάλλιστα να το χρησιμοποιήσει σε ένα μάθημα για τους βασικούς κανόνες της αφήγησης.

Και βεβαίως :respect: στη δημιουργό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τίμησα στο Con. Η Λένα ακόμα δεν έχει συνέλθει από το σοκ :lol: . Ήταν το ένα από τα δύο τελευταία που είχα αφήσει για διάβασμα (το άλλο ήταν το 8ball του Μπιλ) γιατί θέλει το χρόνο του για να το διαβάσεις συγκεντρωμένος κτλπ. :) Για πάμε μία: είναι το καλύτερο αυτοεκδιδόμενο κόμικ της ή όχι;

 

 

Με αυτήν την αυτοέκδοση, η Λένα ολοκληρώνει τον κύκλο των προηγούμενων έργων της: Πεταλούδες, Χρυσαλλίδες, Προνύμφες. "Ο Αλέξανδρος, έχοντας συγκεντρώσει μια ομάδα υπερηρώων αντιμετωπίζει το απόλυτο κακό για να σώσει τον κόσμο."

 

Το κόμικ αυτό, πέρα των άλλων, καταλήγει να είναι και επεξηγηματικό όσων αφορούν τις ιστορίες και τους ήρωες των προηγούμενων κόμικ της Λένας.

Ευρηματικό και όμορφο, με χαρακτηριστική γλώσσα, έξυπνους διαλόγους και ενδιαφέρουσα ενδυματολογία σε μια μεγάλη γκάμα ηρώων.

 

Τω όντι. Η ιστορία είναι ένα σατιρικό δράμα που εκτυλίσσεται σε ένα αρχαίο αμφιθέατρο. Ο βασιλιάς Αλέξανδρος (θα τον βρείτε και στο εξώφυλλο του GC Fanzine #3 :P ) καλεί τις πρωταγωνίστριες-ηρωίδες από τα προηγούμενα κόμικς για να παλέψουν πέντε τέρατα. Τελικά καταλήγει να πολεμήσει και ο ίδιος, την Ιφιάνασσα που ήταν η αγάπη του.

 

 

Τελικά οι ηρωίδες συγχωνεύονται με τα τέρατα και βγαίνουν σαν από αμαλγαματικό σύμπαν όντα ατελή & ανθρώπινα, γιατί έχουν πλέον και το καλό και το κακό μέσα τους! Τότε γίνεται η "τελική μάχη", επεμβαίνει η Νυν Και Αεί :lol: , ο Χορός χτυπιέται και τελικά τη λύση τη δίνει ο Από Μηχανής Θεό Που Ήρθε Μ' Έναν Γερανό! :respect: Ο Αλέξανδρος γηροκομεί τα πέντε όντα και η κακιά Ιφιάνασσα επιστρέφει στον Άδη.

 

 

Αφού, με βάση όσων μου είπε η δημιουργός, ακόμα και οι ήρωες... δεν είναι οι ήρωες που γνωρίσαμε από τις προηγούμενες αυτοεκδόσεις της, αλλά κουστουμαρισμένοι και μακιγιαρισμένοι "ηθοποιοί"! Ακόμα και η κοπέλα με τα κίτρινα στο "πρόγραμμα" δεν είναι η Λένα, αλλά μια "ηθοποιός" που την υποδύεται.

 

Οκ αυτό δεν το κατάλαβα με τίποτα. Καλό.

 

Ένα στοιχείο που μου αρέσει απίστευτα, έχει να κάνει με την ενδυμασία και το γεγονός ότι όλοι φοράνε τρίπατα...!

 

Ω ΝΑΙ!!! :lol:

 

Και φτάνω και στο σενάριο, πολύ εμπνευσμένοι στοίχοι με ωραίες ανατροπές και με κάποια τρελλά αστεία εκεί που δεν το περιμένεις...

Το lettering βέβαια με δυσκόλεψε λίγο μέχρι να το συνηθίσω... πολύ καλή γραμματοσειρά αλλά λίγο βαριά, σε συνδυασμό και με το πολυτονικό, για μεγάλο κείμενο. Ειδικά στο πρώτο καρέ που χτυπάει ένα αρχαίο, ανησύχησα πως και όλο το υπόλοιπο κόμικ θα πήγαινε κάπως έτσι και μου κόπηκαν τα πόδια... στην δεύτερη σελίδα όμως μου πέρασε.

 

Α να γεια σου! Και ήμουν και σχετικά καλός στα Αρχαία. :P Ευτυχώς δεν αρχαΐζει συνέχεια, αν και ο διάλογος ΝΚΑ και Ιφτάνασσας είναι λίγο ξέμπαρκος (με τους αριστερούς κλπ :lol: ).

 

Και τέλος, το πρόσθετο προγραμματάκι στον φάκελο... το κερασάκι στην τούρτα... αυτό κι αν θεωρώ ευρηματικό.

 

Ωωωωω ναι! Προσωπικά διάβασα πρώτα το προγραμματάκι. :D Βασικά μου άρεσε περισσότερο το προγραμματάκι, γιατί το Δράμα χρειάστηκε και δεύτερη ανάγνωση για να το πιάσω. Αντιγράφω μία και τους ρόλους από το εσώφυλλο α', ψαγμένα ονόματα:

 

ΡΟΛΟΙ

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, αρχηγός ομάδας υπερηρώων, πρωταγωνιστής

ΑΓΓΕΛΟΣ, κωμική φιγούρα - υπερήρως

ΤΕΡΑΣ, κάμπια

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, επιπόλαιος νεαρά

ΣΑΜ ΣΑΡΑ, άμοιρο παιδί

ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΟ, ανδρείκελο

ΕΞΩΔΙΑΣΤΑΤΙΚΟ ΟΝ, (πρώην)

ΣΑΤΥΡΟΣ, (παν) άσχετος

ΝΙΡΒΑΝΑ, υπερηρωίς

ΒΡΑΧΝΑΝ, υπερήρως

ΦΤΕΡΩΤΗ ΟΜΟΡΦΙΑ, υπερηρωίς

ΛΟΓΓΙΝΟΣ, υπερκακός

ΠΟΡΦΥΡΗ ΜΕΛΑΝΗ, υπερκακιά

ΚΟΜΠΟΥΤΟΡΑΣ, υπερκακός

ΟΙΜΩΖΗ, υπερκακιά

ΣΚΥΛΛΟΣ, υπερκακός

ΠΛΑΤΩΝ, θνητός

ΣΑΡΠΗΔΩΝ, θνητός

ΜΑΡΙΟΝΕΤΤΑ, θνητή

ΥΕΤΟΣ, θνητός

ΕΓΩΠΤΡΟΝ, θνητή

ΙΦΙΑΝΑΣΣΑ, αρχηγός ομάδας υπερκακών

ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟ, θεότητα

ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ, εκτός τόπου και χρόνου

ΧΟΡΟΣ ΔΕΝΔΡΩΝ, (αγνώστου είδους)

ΑΥΛΗΤΗΣ, μουσικός

 

 

Έκδοση: Μακράν καλύτερη από την πενταλογία. Φοβερή πινελιά το προγραμματάκι και γενικότερα προσεγμένη έκδοση. 10' στην έκδοση.

Σενάριο: ~7/10, δεν ενθουσιάστηκα αλλά ήταν ωραίο το όλο νταβαντούρι που ουσιαστικά εκτυλίσσονταν. Είναι η γιορτή όλων των Λενίσιων χαρακτήρων after all!

Σχέδιο: Νταξ. Χαλαρά 9άρι plus. Καλοδουλεμένο! :)

 

 

Συμπέρασμα: Ιδιαίτερο, δεν έχω ματασυναντήσει κάτι αντίστοιχο στην Ελληνική Σκηνή... Τσεκάρετέ το καλύτερα αφού διαβάσετε την πενταλογία που προηγείται αυτού. Όχι σαν κι εμένα (Ρώσο Ποντ :P ) Γενική βαθμολογία: 9'/10

 

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=100188

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΣΑΤΙΡΙΚΟΝ ΔΡΑΜΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.