Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η γυναίκα-θαύμα στα χέρια ενός Έλληνα [ Φαλίδα Έφη, tanea.gr, 12/03/2009 ]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5043
  • Reputation:   34526
  • Achievement Points:  5051
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Κωνσταντίνος Κακανιάς είναι ένας ποπ καλλιτέχνης που ζωγραφίζει γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης ή απομονωμένες στη Νιρβάνα του δικού τους σύμπαντος. Εξοικειωμένος με τη γυναικεία ψυχολογία ως δημιουργός της εμβληματικής κυρίας Τεπενδρή (την αλεξανδρινής καταγωγής προστάτιδα της τέχνης και πελάτισσα της υψηλής ραπτικής ηρωΐδα των εικαστικών κόμικς του), ο Κωνσταντίνος Κακανιάς κάνει από το Λος Άντζελες και τη Νέα Υόρκη το επόμενο βήμα. Συναντιέται με μία θρυλική ηρωίδα των κόμικς, τη Wonder Woman (Γυναίκα-Θαύμα), συμπράττοντας με την Αμερικανίδα σχεδιάστρια Νταϊάν φον Φίρστεμπεργκ.
 

post-2298-1236890758_thumb.jpg


Ο Κακανιάς φιλοτέχνησε μία ιστορία με τρεις πρωταγωνίστριες: την καριερίστα Ντίβα, τη ροκ τραγουδίστρια Βίβα, τη μητέρα και νοικοκυρά Φίβα. Όλες τους φτάνουν σε ένα σημείο συναισθηματικής κατάρρευσης, αμφισβήτησης, έλλειψης εμπιστοσύνης. Τότε εμφανίζεται η Γυναίκα- Θαύμα μαζί με την Αμερικανίδα σχεδιάστρια και τις προτρέπουν να δείξουν τη δύναμή τους. Οι τρεις γυναίκες ντύνονται α λα Νταϊάν και ο καλλιτέχνης στο κόμικς του με τίτλο «Βe the Wonder Woman You Can Βe» κλείνει με χάπι εντ.


«Η πρόκληση ήταν μεγάλη» λέει ο Κωνσταντίνος Κακανιάς. «Επικαλέστηκα τον Ρόι Λίχτενσταϊν κι εκείνος μου έδειξε τον τρόπο για να το πετύχω. Εννοώ ότι στράφηκα στην ποπ αρτ συλλογή των έργων του, καθώς χρησιμοποίησε την τεχνική των κόμικς στη ζωγραφική του. Εκείνος λοιπόν μου έδειξε τον τρόπο να κάνω μόνος μου τη δουλειά τεσσάρων. Ένα κόμικς γίνεται σε τέσσερα στάδια. Πρώτος δουλεύει ο δημιουργός τού σχεδίου με μολύβι, ακολουθεί εκείνος με το μελάνι, μετά τα χρώματα και στο τέλος το κείμενο».


Αυτή η γνωριμία με τον κόσμο των κόμικς του άνοιξε την όρεξη για τη δημιουργία ενός βιβλίου με χαρακτήρα γκράφικ νόβελ και με κεφάλαια διάφορες περιπέτειες από τη ζωή του. Τα οποία θα γίνουν τμήμα της έκθεσης που θα παρουσιάσει τον Οκτώβριο στην Αθήνα στην αίθουσα τέχνης «Ρεβέκκα Καμχή».


«Το γκράφικ νόβελ είναι μοντέρνο αλλά και απαιτητικό. Σκέφτομαι όχι μόνο την εικόνα που θα δημιουργήσω αλλά και την πλοκή που είναι πιο συγγραφική και ξεπερνά τον απλό λόγο ενός κόμικς. Είναι κάτι που με απασχολεί, το πώς θα μαζευτούμε και να αρχίσουμε να λειτουργούμε για το καλό όλων. Όσο είμαι στην Ελλάδα δεν το συναντώ αυτό το ομαδικό πνεύμα. Βλέπω μόνο το σχήμα του "εγώ, μόνος μου με το κράτος για την τσέπη μου". Ζούμε μια αλλαγή που έχει να κάνει με τις συνήθειές μας. Το βρίσκω λοιπόν χυδαίο αυτήν την εποχή να δείχνουμε ενδιαφέρον μόνον για τα λεφτά. Αντίθετα με εντυπωσιάζει ένας γενναιόδωρος άνθρωπος που αγαπά πολύ τη δουλειά του και ζει από αυτήν».



ΙΝFΟ

Το κόμικς του Κωνσταντίνου Κακανιά «Βe the Wonder Woman Υou Can Βe» στο κατάστημα της Νταϊάν φον Φίρστεμπεργκ στην Αθήνα (Ξάνθου 5).


 

Συμβουλές επιβίωσης


«Μην δείχνετε ποτέ ότι αμφιβάλετε για το ταλέντο σας. Βγάλτε τη ροκ σταρ που έχετε μέσα σας», προτείνει η ηρωίδα του Κ. Κακανιά, Βίβα. «Μην αμελείτε τα "θέλω" σας. Θα τα βρείτε μπροστά σας ως οικογενειακά προβλήματα», σημειώνει η Φίφα. «Μη διστάζετε να προβάλλετε μαχητικά τις ιδέες σας σε μία επαγγελματική συνεργασία», λέει η Ντίβα. «Όλες οι γυναίκες έχουν κρυμμένη μέσα τους μία Γυναίκα-Θαύμα. Με αυτοπεποίθηση μπορούμε να κάνουμε πολλά να συμβούν», προσθέτει η Αμερικανίδα σχεδιάστρια μόδας Νταϊάν Φον Φίρστεμπεργκ.

 

Η Wonder Woman

● Γεννήθηκε το 1942, σε μία εποχή όπου το ανδρικό κατεστημένο είχε προικίσει τους αρσενικούς υπερήρωες με ικανότητες αράχνης ή νυχτερίδας.

● Ο Γουίλιαμ Μόλτον Μάρστον ήταν ο δημιουργός της Νταϊάν, κόρη της βασίλισσας των Αμαζόνων.

● Η Wonder Woman απέκτησε και δική της τηλεοπτική σειρά το 1976 με πρωταγωνίστρια τη Λίντα Κάρτερ.

● Το 2011 αναμένεται το κινηματογραφικό ντεμπούτο της.



Και το σχετικό link.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.