Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Ντον Ρόσα


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ευχάριστα τα νέα για τους φανατικούς φίλους του Ντον Ρόσα και του Σκρουτζ. Κυκλοφορεί από τις "Εκδόσεις Ακτίνα Α.Ε." ένας νέος τόμος με τις περιπέτειες του Θείου Σκρουτζ με το όνομα: "Τα χαμένα επεισόδια του Βίου και Πολιτείας του Σκρουτζ Μακ Ντακ". Δεν αποτελεί συνέχεια του προηγούμενου βραβευμένου τόμου "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ", αλλά περιέχει ιστορίες που χρονικά παρεμβάλονται σε διάφορα σημεία του πρώτου αυτού τόμου.

 

Από το οποισθόφυλλο της έκδοσης:

Τα Χαμένα Επεισόδια είναι μια σειρά ιστοριών από τα νεανικά χρόνια του Σκρουτζ Μακ Ντακ, τις οποίες έγραψε και σχεδίασε ο Ντον Ρόσα από το 1991 έως το 2005. Οι ιστορίες αυτές παρεμβάλλονται χρονικά στις ιστορίες του βραβευμένου του έργου Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ και ρίχνουν φως στις σκοτεινές του σελίδες.

 

Ο Ντον Ρόσα είναι μια εξέχουσα φυσιογνωμία του σύγχρονου κόμικς και θεωρείται ο σημαντικότερος δημιουργός ιστοριών Ντίσνεϋ της γενιάς του. Κορυφαίο έργο του Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ, ένα επικό έργο δώδεκα επεισοδίων που αφηγείται τη ζωή του θείου Σκρουτζ, ενός από τους κεντρικότρους και γοητευτικότερους ήρωες του σύμπαντος των κόμικς Ντίσνεϋ. Για να μπορέσει να αποτυπώσει την βιογραφία του πιο πλούσιου παπιού του κόσμου ο Ντον Ρόσα χρειάστηκε να μελετήσει όλες τις ιστορίες που έγραψε και σχεδίασε ο δημιουργός του Σκρουτζ ο μεγάλος δάσκαλος Καρλ Μπαρκς. Ο Ντον Ρόσα ξεκινά από τα παιδικά χρόνια του ήρωα, από τότε ακόμα που γυάλιζε παπούτσια στους λασπωμένους δρόμους της Γλασκώβης, και φτάνει μέχρι τα γεράματα του, όπου ζώντας αποτραβηγμένος στο επιβλητικό θησαυροφυλάκιο του στον λόφο πάνω από την Λιμνούπο-λη συναντιέται μετά από δεκαετίες με τον ανιψιό του τον Ντόναλντ Ντακ. Έτσι, ο Ντον Ρόσα μας διηγείται την ιστορία του Σκρουτζ ως το σημείο εκείνο που τον εισήγαγε στις ιστορίες του ο Μπαρκς. Με το έργο αυτό ο Ντον Ρόσα έγινε διάσημος σ' ολόκληρο τον κόσμο, αγαπήθηκε φανατικά από τους λάτρεις των ιστοριών Ντίσνεϋ και βραβεύτηκε με την σημαντικότερη διάκριση στον χώρο της Ένατης Τέχνης, το Βραβείο Αισνερ. Από τότε, κάθε καινούργια ιστορία του αποτελεί σημαντικό γεγονός για τα εκατομμύρια των θαυμαστών του σε ολόκληρο τον κόσμο.[...]

 

sgrooge02.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα μάθαμε ,τα μάθαμε και σε λίγες μέρες θα το αποκτήσουμε κιόλας :D

 

Ευχαριστούμε για το νήμα yoshi! Παιδιά αν σας αρέσει ο Σκρούτζ μη

χάσεται αυτά τα δύο έργα του Ντον είναι εκλπηκτικά.

Περιμένω με αγωνία να διαβάσω και τις ιστορίες που δεν έχω

δει εώς τώρα στα ελληνικά(γιατί στα αγγλικά λίγα μου έχουν ξεφύγει) ;)

 

Για να δούμε λοιπόν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πήρα τα χαμένα επεισόδια την προηγούμενη βδομάδα και όπως και το βιος είναι εξαιρετική έκδοση για άλλη μια φορά. Έχουν διορθώσει και μερικά ασχημοτυπωμένα καρέ που είχαν δημοσιευτει στο Κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Λίγο trivia που μου είπε μια φίλη μου-αν και πολύ πιθανόν να κομίζω γλάυκας εις Αθήνας

ή να τα έχετε ήδη ξανακουβεντιάσει αυτά όλοι εσείς οι λάτρεις του σπαγγοραμένου θείου σε κάποιο άλλο thread, αλλά δεν βαριέσαι, ας το πάρει το ποτάμι.. :D :

 

Για σας λοιπόν, και για όλους όσους έχουν ήδη τον "Βίο και Πολιτεία", εξαιρετικά αφιερωμένη αυτή η σελίδα με trivia

για πολύ μυημένους. Μεταξύ των άλλων, αναφέρεται ότι αν ψάξετε προσεκτικά τα σκίτσα κάθε ιστορίας, θα βρείτε κάπου

καταχωνιασμένη την λέξη "D.U.C.K." που αποτελεί αφιέρωση του Don Rossa στον Carl Barks και σημαίνει:

Dedicated to Unca Carl from Keno (my full name is Keno Don Rosa)!!! Πχ. για την πρώτη ιστορία ( Ο τελευταίος

της Γενιάς των Μακ Ντακ), η λέξη βρίσκεται σε ένα από τα πακέτα χαρτονομισμάτων στην πρώτη εικόνα της ιστορίας.

 

Συνεπώς όλοι εσείς που το έχετε ήδη διαβάσει, έχετε έναν ακόμα καλό λόγο να ξαναδιαβάσετε τις ιστορίες, ψάχνοντας για την μαγική λέξη....

 

:beer:

ΥΓ: Δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και για τα "Χαμένα Επεισόδια".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5905 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το έχω το έχω!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.