Μετάβαση στο περιεχόμενο

New 52 - Προτάσεις


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλησπέρα,

 

Ειμαι αναγνώστης και φαν κατα βάση της Marvel και της Image ( μιλώντας πάντα για αγγλόφωνα ), αλλά κατά καιρούς θα διαβάσω Dark Horse, Dynamite, Top Cow, IDW κλπ.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν μπορώ να διαβάσω, παρότι το έχω προσπαθήσει, τίποτα από DC. Μιλάω πάντα για τα υπερηρωικά της DC,

 Batman-Superman κλπ, γιατί π.χ. με τη Vertigo δεν εχω κανένα πρόβλημα. Αλλά πάντα μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μπορώ να διαβάσω τα υπερηρωικά της DC. Πάντα μου

φαινόντουσαν υπερβολικά πολύχρωμα, πολύ cartoonish για τα γούστα μου. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ, έχω διαβάσει κάποια σκόρπια

Batman, καποια Superman, λιγα Green Arrow και προσφατα καμια 15αρια Constantine αλλά και αυτό το βαρέθηκα.

 

Θέλω λοιπον προτάσεις για ποια σειρά του New 52 να διαβάσω μπας και μου αρεσει και μπω στο κλιμα της DC. Θα προτιμούσα κάποιον τίτλο με αρκετά τεύχη έτσι ώστε να

του δώσω το χρόνο του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι δύο στάνταρ προτάσεις μου σε μια τέτοια ερώτηση είναι το Batman και το Wonder Woman (αν τα σκόρπια που έχεις διαβάσει είναι από το New 52, τότε θα έχεις τσεκάρει το Batman). Το καλό με αυτές τις δύο σειρές είναι πως ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει αντίστοιχα την κάθε σειρά από την αρχή. Ο Scott Snyder έχει γράψει γύρω στα 3 μεγάλα arcs, τα οποία πιστεύω όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο θα θεωρούνται από τις καλύτερες ιστορίες με τον ήρωα, ενώ ο ο Azzarello έχει μια κεντρική ιστορία που τρέχει, αλλά δυστυχώς σε 1-2 μήνες θα βγάλει το τελευταίο του τεύχος και μετά θα αναλάβει άλλος. Το WW έχω καιρό να το πιάσω, οπότε μπορεί να έχει εξελιχθεί σε φόλα. :P

 

Αν σου αρέσει ο Batman, είσαι τυχερός. Έχει πολλές καλές σειρές. Το Batman and Robin, με την δυναμική μεταξύ πατέρα και γιου (τώρα τελευταία έχει πάρει πολύ ενδιαφέρουσα τροπή) για παράδειγμα και το Inc., το οποίο λειτουργεί σαν το τέλος του 7χρονου run του Morrison με τον Batman. Αν έχεις μια άλφα γνώση του εν λόγω run, θα το εκτιμήσεις πολύ περισσότερο.

 

 

Earth 2 να διαβάσεις. Δεν είναι ο καλύτερος τίτλος της DC, αλλά είναι σταθερά διασκεδαστικός και φουλ υπερηρωικός (ελπίζω να βγάζει νόημα αυτό :D). Και επειδή είναι σε παράλληλη Γη, μπορούν να κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα.

 

Και το δίδυμο Animan Man/Swamp Thing είναι must.

 

Αν από Green Arrow τσέκαρες μετά το #17, είσαι καλυμένος. :valt:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συστηματικά από DC διαβάζω μόνο Batman (την "κανονική" σειρά, και πρόσφατα το εβδομαδιαίο Eternal το οποίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά περνάς 10-15 λεπτά ευχάριστα) και Wonder Woman (το ξεκίνησα λόγω Azzarello και κατάφερε να με κρατήσει). Μου άρεσε αρκετά το Swamp Thing του Snyder, δεν έχω διαβάσει όμως τεύχη μετα τα δικά του. Μια ευκαιρία έδωσα επίσης και στο Animal Man, χωρίς ομως να με κερδίσει. Ίσως κάποια στιγμή του δώσω αλλη μία.

 

Α, διάβασα και τα Green Lantern του Johns που ουσιαστικά είναι συνέχεια του παλιού τίτλου μιας και είναι (απ'οσο ξέρω) ο μονος τίτλος που δεν άλλαξε στοιχεία απο το παρελθόν του ήρωα μετα το new 52.

 

Ότι άλλο δοκίμασα μου φάνηκε ανούσια χαζό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ σου προτείνω να μη διαβάσεις κανένα και να παραμείνεις ευχαριστημένος με την εικόνα των κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κι εγώ αυτά που λένε οι από πάνω θα πρότεινα.

 

Το Batman το διαβάζω και ως το σημείο που έχω φτάσει είναι καλό. Και από τις σειρές που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι η καλύτερη από new 52.

 

Το Swamp Thing το έχω διαβάσει και αυτό αλλά μόνο μέχρι το 18 που είναι ο Snyder και ως εκείνο το σημείο ήταν πολύ καλό.

 

Το Animal Man το διάβασα μόνο και μόνο γιατί πάει μαζί με το Swamp. Αυτό δε με τράβηξε ιδιαίτερα, ούτε το σενάριο ούτε το σχέδιο.

 

Έχω ξεκινήσει και το Aquaman, στην αρχή είμαι ακόμα αλλά καλό μοιάζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστω. Ξεκινάω με Batman και Wonder Woman και βλεπουμε. Ειναι φανταζομαι οι ιστορίες για newcomers, ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.