Μετάβαση στο περιεχόμενο

CitizenX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ROPPONGI
Σενάριο/Kείμενα:
Γιάννης Μυλωνογιάννης (Juntaro)
Σχέδιο:
Γιάννης Μυλωνογιάννης (Juntaro)
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Εξαμηνιαία
Μέγεθος:
14.5 x 21.0
Σελίδες:
28 (1), 32 (2)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_ROPPONGI_0001.jpg tn_ROPPONGI_0001z.jpg tn_ROPPONGI_0002.jpg tn_ROPPONGI_0002z.jpg

 

 

Το Roppongi υπογράφει ο Γιάννης Μυλωνογιάννης και κυκλοφόρησε και αυτό το 2006 (η χρονιά που πιθανότατα κυκλοφόρησαν τα περισσότερα αυτοχρηματοδοτούμενα κόμικς στην ιστορία των ελληνικών κόμικς). Πρωταγωνιστεί ένας κουκουλοφόρος νεαρός νίντζα (?) ο οποίος επιχειρεί να ελευθερώσει την κόρη ενός μεγαλοεπιχειρηματία από τα χέρια των απαγωγέων της. Το σχέδιο είναι λιτό, με τις επιρροές από την ιαπωνική σκηνή να κυριαρχούν τόσο στη σχεδιαστική γραμμή όσο και στο καδράρισμα και αν και σηκώνει βελτίωση είναι λειτουργικό και δεν ενοχλεί στο μάτι (γεγονός που προφανώς οφείλεται στο ότι ο δημιουργός αφιέρωσε μόλις 7 μέρες για τη δημιουργία αυτού του fanzine). Το τεύχος κλείνει με το απαραίτητο cliffhanger και την εμφάνιση του «κακού» (?) της ιστορίας.

Το δεύτερο τεύχος δεν διαθέτει καμία από τις σχεδιαστικές αδυναμίες του πρώτου και, αντιθέτως, το σχέδιο είναι αισθητά βελτιωμένο και πολύ όμορφο, φέρνοντας μου, προσωπικά, στο μυαλό κάτι από Becky Cloonan (βλ. Demo, American Virgin). Tο σενάριο παραμένει «χαλαρό» και εστιάζει στις (καλοσχεδιασμένες) σκηνές δράσης, αφήνοντας κάποια υπονοούμενα για το παρελθόν του πρωταγωνιστή τα οποία, όμως, μένουν αναπάντητα καθώς η ιστορία συνεχίζεται. Το Roppongi #2 κλείνει μ’ένα χιουμοριστικό δισέλιδο του Evan σχετικά μ’ένα zombiemo και δυστυχώς, έχω την εντύπωση πως δεν κυκλοφόρησε ποτέ τρίτο τεύχος. Να σημειώσω πως το όνομα Γιάννης Μυλονωγιάννης μου χτυπά πολλά καμπανάκια, καθώς είμαι σίγουρος πως έχω δει μεταγενέστερες δουλειές του και αλλού αλλά είμαι πολύ κουρασμένος για να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Τέλος και στο δεύτερο τεύχος ως έτος έκδοσης αναφέρεται το 2006 αλλά έχω την αίσθηση πως κυκλοφόρησε μέσα στο 2007.
 

Και δείγματα σελίδων:


post-7777-12834635655793_thumb.jpg


από το #1


post-7777-12834635787191_thumb.jpg


από το #2



Αφιέρωμα στον Γιάννη Μυλωνογιάννη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:valtnino::confuse::cool::pray:

:respect: :respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ROPPONGI .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.