Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοχύρωση ονόματος


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Θελω κάποια στιγμή να δημοσιεύσω σε ενα τοπικό περιοδικό μια μικρή ιστορία με κομικς που εχω κάνει εγώ. Ομως σκέφτομαι οτι μπορεί να εχω υπογραφή που την χρησιμοποιεί κάποιος αλλος! To ίδιο σκέφτομαι και για τα σκίτσα που κάνω. Το συγκεκριμένο στυλ που σχεδιάζω τους ηρωες μου, θέλω να ξέρω αν χρησιμοποιείται από αλλον. Υπαρχει μια διαδικασια κατοχύρωσης ονόματος και σκίτσου, για να μην χρησιμοποιηθεί από άλλους. Ψάχνω να βρω αυτή την διαδικασία. Αν γνωρίζει κάποιος, ας με ενημερώσει. ΥΓ χαιρομαι παρα πολύ που ανακάλυψα την παρέα σας! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Α. το στυλ του σχεδίου δεν κατοχυρώνεται μόνο οι χαρακτήρες (πχ Ντοναλτ, Κορτο Μαλτεζε,

Σουπερμαν), το σε ποιον ανήκει το copyright όσο αναφορά τα κόμικ είναι λίγο μπερδεμένο

μετά την υπόθεση superman.

Σε γενικές γραμμές ανήκει στον δημιουργό, εκτός και αν αυτός με συμβόλαιο τα εκχωρήσει

σε κάποιον τρίτο.

 

Β. το όνομα σου για να το κάνεις trademark copyright έχει μια κάποια διαδικασία (ψάξε στο

internet) και πρέπει να πληρώσεις κάποιο χρηματικό ποσό, συνήθως ειδικά στα κόμικ δεν γί-

νεται κατοχύρωση ονομάτων σχεδιαστών (πλέον ούτε στις μουσικές μπάντες δες metallum ency-

clopedia υπάρχουν ακόμα και 20 μπάντες με το ίδιο όνομα)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4262
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6269 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σίγουρα δεν μπορείς να κατοχυρώσεις σχεδιαστικό στυλ.

Επειδή ακούγεται πολύ σοβαρός ο τρόπος που γράφεις γι' αυτό όμως, καλό θα είναι να ρωτήσεις δικηγόρο.

Όσο για το trademark και copyright, γίνεται μέσω δικηγόρου (γιατί έχει λίγο τρέξιμο σε δημόσιο).

Για τις ερωτήσεις, αν δεν ξέρεις κάποιον, βρες ένα τηλέφωνο φίλου-γνωστού σου κλπ. Δεν θα σε χρεώσει κιόλας...

 

Καλή τύχη.

 

Υ.Γ. Η γενικότερη θεωρία (η οποία δεν έχει εξελιχτεί νομικά εδώ και δεκαετίες) είναι ότι ο πρώτος που τυπώνει εγγράφως κάτι, τώρα πια και στο ιντερνέτο, αποκτά και τα πνευματικά δικαιώματα. Αν δεις την σειρά Californication, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Σε ευχαριστω! Μάλλον θα το δημοσιεύσω και ό,τι γίνει! Εχω φίλο δικηγόρο και θα τον ρωτήσω. Δεν ήξερα ότι είναι θέμα δικηγόρου. Επειδή ό,τι δουλειά εκανα μέχρι τώρα την χάριζα σε φίλους και γνωστούς και ποτέ δεν σκέφτηκα να βάλω κάτι σε περιοδικό η εφημερίδα, σκέφτηκα να ενημερωθώ πάνω στο θέμα για να μην έχω μπλεξίματα! Και για πρώτη φορά έχω γνωστό άτομο σε περιοδικό. Θα δούνε πρώτα την δουλειά μου και μετά βλέπουμε.

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς για κατοχύρωση του σχεδιαστικού στυλ σου...

Πάντως από τη στιγμή που δημοσιεύεις κάτι, αυτόματα κατοχυρώνεις τα πνευματικά δικαιώματα σαν δημιουργός (εκτός αν έχεις υπογράψει κάποια διαφορετική συμφωνία)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Σχεδιαστικό στυλ δεν είναι η κατάλληλη έκφραση. Εννοώ ότι μόλις δεις σκίτσο πχ του αρκά, ξέρεις ότι είναι αυτός και ας μην έχεις δει την υπογραφή του.Όπως επίσης και του αγαπημένου μου καλαϊτζή. Ξέρεις ότι είναι αυτός. Έχουν συγκεκριμένο σκίτσο. Η απορία μου επί του θέματος λύθηκε από τους προηγούμενους σχολιαστές και τους ευχαριστώ γι αυτο! Σ'ευχαριστω :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.