Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιστορία και δόξα της Δυναστείας των Ντάκ


AARDVARK

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θυμάστε μια πολλή "χοντρή" έκδοση από τον Τερζόπουλο με τίτλο "Ιστορία και δόξα της Δυναστείας των Ντάκ"; Θυμάμαι μου άρεσε πολύ! Απλά δεν ξέρω πότε το έχασα!

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο με τον Netghost αλλα αυτο που θυμαμαι εγω πρεπει να κυκλοφορησε μεσα δεκαετιας 80ς πολυσελιδο με χοντρο εξωφυλλο και μεγεθος οσο το νορμαλ Μικυ Μαους. Ειχε λεπτομερης παρουσιαση της ιστοριας της οικογενειας ντακ ( Υπαρχει περιπτωση αυτο που λεω εγω να ηταν μονο η ιστορια του Σκρουτζ και πως εκανε τα λεφτα του) απο την εποχη της Αιγυπτου μεχρι σημερα.Απο οτι ξερω εχει επανεκδοθει σχετικα προσφατα αλλα οπως ειπα με ενδιαφερουν πληροφοριες για την 80ς εκδοση μιας και το συγκεκριμενο περιοδικο το εχω συνδεσει με καλοκαιρινες διακοπες που εκανα οταν το αγορασα. :blob1: Υ.Σ αν ταιριαζει καλυτερα στις αποριες ας μεταφερθει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο με τον Netghost αλλα αυτο που θυμαμαι εγω πρεπει να κυκλοφορησε μεσα δεκαετιας 80ς πολυσελιδο με χοντρο εξωφυλλο και μεγεθος οσο το νορμαλ Μικυ Μαους. Ειχε λεπτομερης παρουσιαση της ιστοριας της οικογενειας ντακ ( Υπαρχει περιπτωση αυτο που λεω εγω να ηταν μονο η ιστορια του Σκρουτζ και πως εκανε τα λεφτα του) απο την εποχη της Αιγυπτου μεχρι σημερα.Απο οτι ξερω εχει επανεκδοθει σχετικα προσφατα αλλα οπως ειπα με ενδιαφερουν πληροφοριες για την 80ς εκδοση μιας και το συγκεκριμενο περιοδικο το εχω συνδεσει με καλοκαιρινες διακοπες που εκανα οταν το αγορασα. :blob1: Υ.Σ αν ταιριαζει καλυτερα στις αποριες ας μεταφερθει.

 

Ακριβώς το ίδιο λέμε! Την έκδοση της δεκαετίας του 80. Όχι τη μεταγενέστερη. Αυτό το παχύ, με το χοντρό εξώφυλλο στις διαστάσεις του κανονικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπραβο δεν περιμενα να το θυμουνται και πολλοι μιας και ηταν μια μεμονωμενη εκδοση που βγηκε καλοκαιρι λογω διακοπων.Ηταν οτι καλυτερο μιας και για πρωτη φορα νομιζω ειχαμε μια σπεσιαλ εκδοση στην Ελλαδα (εκτος των συνηθισμενων εκδοσεων Μεγαλο μικυ, κλασσικα,Σουπερ Μικυ) με ολους τους ηρωες μαζεμενους. Οποιος μπορει και το εχει ας ποσταρει και το Ελληνικο εξωφυλλο (ηταν αραγε το ιδιο με αυτο ποσταρε ο DJO) για να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη. :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει και σε συνέχειες στο εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.Νομίζω είχε 8-9 συνέχειες.Πρέπει να έχω 2-3 Μίκυ Μάους με κάποιες από αυτές.Αν βρεθούν και άλλοι να έχουν,μπορώ να σιγουρευτώ για το ποιές είναι,και να τις ανεβάσω.Όλο και κάποιος εδώ,θα έχει και τις υπόλοιπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλά θυμάσαι φίλε nickdeli αλλά δεν θυμάμαι σε πια τεύχη είχε κυκλοφορήσει.

Πάντως των Αύγουστο του 2003 κυκλοφόρησε σε έκτακτη έκδοση όλα μαζί σε έναν τόμο.

post-189-1167933943_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει και σε συνέχειες στο εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.Νομίζω είχε 8-9 συνέχειες.Πρέπει να έχω 2-3 Μίκυ Μάους με κάποιες από αυτές.Αν βρεθούν και άλλοι να έχουν,μπορώ να σιγουρευτώ για το ποιές είναι,και να τις ανεβάσω.Όλο και κάποιος εδώ,θα έχει και τις υπόλοιπες.

 

Αν θυμάμαι καλά ήταν 8 συνέχειες στο εβδομαδιαίο. Απλά εκείνη η καλοκαιρινή έκδοση ήταν πραγματικά πολύ γλυκειά ανάμνηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mια και οπως ειπα στο 1ο μου ποστ εδω εχω ωραιες αναμνησεις απο το συγκεκριμενο βρηκα και το ελληνικο εξωφυλλο (να ειχαμε τωρα και το περιοδικο :pray::lol: ) istoriakaidoxaoo6gn0.jpg click me

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μ'αυτά και μ'αυτά θα κάνετε τη μάνα μου ευτυχισμένη γιατί θα αναγκαστώ να πάω απ΄το πατρικό μου... Λογικά, λογικά λέω, αυτό πρέπει ακόμα να κυκλοφορεί κάπου.... Τη μια αυτό, την άλλη το παραπέρα... Είστε κακή επιρροή, το ξέρετε? :D πολύ κακή!

 

Μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία. Η ιστοριούλα μου είχε κάτσει καλά. Δεν με είχε τρελλάνει, αλλά 5 πράγματα ακόμα τα θυμάμαι. Και ξαφνικά μου πετάτε ότι είναι Σκάρπα... Κάπως έτσι την έχω πάθει και με ιστοριούλες απ'το μηνιαίο Μίκυ, που μετά μέσω του Κόμιξ, έμαθα ότι ήταν Μπαρκς.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάπως έτσι την έχω πάθει και με ιστοριούλες απ'το μηνιαίο Μίκυ, που μετά μέσω του Κόμιξ, έμαθα ότι ήταν Μπαρκς.

 

:beer:

Αν και βγαινω λιγο offtopic ενα παραδειγμα σε αυτο που λεει ο germanicus19 ειναι μια ιστορια που ειχε εκδοθει στο ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ με κατι ανθρωπομορφες μπαλες (χθονιοι και υποχθονιοι) που ηταν στα εγκατα της γης και κανανε διαγωνισμο τσουληθρας με αποτελεσμα σεισμους και να κινδυνευει το θησαυροφυλακιο και ειχαν σαν επαθλο το καπελο του Σκρουτζ (τεσπα αγαπημενη ιστορια) και ας με διορθωσετε αν κανω λαθος πρεπει να κυκλοφορησε στα πρωτα τευχη του ΚΟΜΙΞ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σωστά θυμάσαι AARDVRK. :clap:

 

Η ιστορία με τους χθόνιους και υποχθόνιους δημοσιεύτηκε στο Κόμιξ #22 και ονομάζεται "Χώρα στα έγκατα της γης".

 

Φυσικά την έγραψε κ σχεδίασε ο Μεγάλος Καρλ Μπαρκς :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μπράβο βρε AARDVRK!!!! Αυτό είναι το εξώφυλλο! Ακόμα ένα σπουδαίο comic που είχα στη συλλογή που ακόμα κλαίω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστά θυμάσαι AARDVRK. :clap:

 

Η ιστορία με τους χθόνιους και υποχθόνιους δημοσιεύτηκε στο Κόμιξ #22 και ονομάζεται "Χώρα στα έγκατα της γης".

 

Φυσικά την έγραψε κ σχεδίασε ο Μεγάλος Καρλ Μπαρκς :beer:

Ναι και στο ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ 201 (μαιος 84) ειχε εκδοθει νωριτερα η ιδια ιστορια .Ευτυχως ειμαι τυχερος και εχω και τις 2 εκδοσεις :dance:

Μπράβο βρε AARDVRK!!!! Αυτό είναι το εξώφυλλο! Ακόμα ένα σπουδαίο comic που είχα στη συλλογή που ακόμα κλαίω!

Ασε εμενα να δεις ποσες φορες μου ειχαν εξαφανισει και εχω ξαναρχισει συλλογες.Καταπληκτικο κομικ και κοιταζοντας το Ελληνικο εξωφυλλο θυμηθηκα λιγο απο την ιστορια ,κατι πρεπει να παιζοταν με τα νομισματα και καθε πλευρα να αντιστοιχουσε σε μια ιστορια (πανε και 20 χρονια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ακριβώς έτσι γινὀταν! Τα νομίσματα ήταν ο συνδετικός κρίκος από τη μια ιστορία στην άλλη.

Επεξεργασία από NetGhost
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  891
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αν και το ειχα φυλαξει βρισκετε σε καποια απ τισ 2 κουτες με κομικ που εχουν χαθει τα ιχνη τουσ ( α ρε μανα )

παντως θυμαμαι οτι ειχε 1 χιλιαρικο τοτε που βγήκε ποσο μεγαλο για παιδικο χαρτζιλικι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aναφερθηκε παραπανω οτι κυκλοφορησε και στα εβδομαδιαια ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ σε συνεχειες και ειχα μια απορια ποια ειναι αυτα. Βρηκα τα τευχη 271 και 275 με την συγκεκριμενη ιστορια αλλα επειδη η χρονολογια που εκδοθηκαν τα περιοδικα ειναι προιστορικη :D μαλλον θα ξαναεκδοθηκαν και σε μεταγενεστερα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ .Οποιος θυμαται ας μας πει. miky2710kt.jpgmikymaoys2754os.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Aναφερθηκε παραπανω οτι κυκλοφορησε και στα εβδομαδιαια ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ σε συνεχειες και ειχα μια απορια ποια ειναι αυτα. Βρηκα τα τευχη 271 και 275 με την συγκεκριμενη ιστορια αλλα επειδη η χρονολογια που εκδοθηκαν τα περιοδικα ειναι προιστορικη bigsmile.gif μαλλον θα ξαναεκδοθηκαν και σε μεταγενεστερα

 

Λοιπόν,τελικά δεν γλύτωσα το ταξίδι στα άδυτα του υπογείου :lol: .Βρήκα σε ένα από τα κουτιά με Μίκυ Μάους,το πέμπτο μέρος της Ιστορίας και Δόξας.Λέγεται "ο Βασιλιάς της Αρένας" και ξεκινάει έτσι:"Μια καλοκαιρινή νύχτα του έτους 1492 σ'εναν έρημο δρόμο της Σεβίλλης κινείται μια μυστηριώδης σκιά"(ο Ντόναλτ είναι,μην ανησυχείτε :D )

Ο αριθμός του τεύχους είναι 1348 και έχει ημερομηνία έκδοσης 15/5/1992.Πρέπει να το αγόρασα αρκετά μεταγενέστερα,γιατί ενώ στο εξώφυλλο γράφει 120 δραχμές,ο περιπτεράς έχει τραβήξει με κόκκινο στυλό 180 δραχμές. :D

Οι Παράνομοι της Φλώριδας είναι το αμέσως επόμενο,το 6ο μέρος.Αν ήταν όντως 8 συνέχειες,λογικά περιλάμβανε τα τεύχη από 1344,έως 1351.Θυμάμαι ότι έχω τουλάχιστον άλλο ένα τεύχος με κάποιο μέρος της Ιστορίας.Και ίσως ένα ακόμα.Δεν έχω πρόβλημα να τα σκανάρω.Έχει κανείς τα υπόλοιπα? :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Great job nickdeli δηλαδη μιλαμε για μια διαχρονικη ιστορια που πρωτοεκδοθηκε αρχες 70 (τευχη Ελληνικα 271-275)(αυτο που λεει ο DJO στο 2ο ποστ πρεπει να ειναι μεταγενεστερη ιταλικη εκδοση) ξαναεκδοθηκε σε τομο μεσα δεκαετιας 80 μετα παλι σε τευχη το 92 και τελος ξανα σε τομο το 2003.Ολα αυτα συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες (μπορει να ξεπηδησει και σε κανενα ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ :D ). Τωρα nickdeli κανε μου μια χαρη ακομα και ποσταρε κανα 2 εξωφυλλα (αν εχουν αναφορα στην ιστορια) απο τα δικα σου "1348" για να το ολοκληρωσουμε το τοπικ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε Aardvrk,τα εξώφυλλα που βρήκα δεν έχουν καμία σχέση με την ιστορία,ούτε υπάρχει επάνω τους οποιαδήποτε αναφορά στην Ιστορία και Δόξα.Για να καταλάβεις,στο 1348,στο εξώφυλλο υπάρχει ο Οράτιος αγκαζέ με την Κλάραμπελ! :blob1:

Και τώρα που το σκέφτομαι,μου φαίνεται παράξενο που το αγόρασα.Αν υπολογίζω σωστά,πρέπει να το αγόρασα περίπου 2,5-3 χρόνια μετά την κυκλοφορία του.Και συνήθως απέφευγα να αγοράζω Μίκυ Μάους με ιστορίες που χωρίζονταν σε μέρη,ειδικά αν ήξερα ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να ολοκληρώσω την ιστορία.Λογικά,βρήκα σε κάποιο περίπτερο 3 τεύχη με κομμάτια-κεφάλαια αυτής της Ιστορίας,και τα αγόρασα με σκοπό να βρώ και τα υπόλοιπα,τα οποία δεν κατάφερα ποτέ να βρώ. :cry:

Θα ψάξω και τα άλλα 2 τεύχη που έχω,και αν έχουν κάποια αναφορά στο εξώφυλλο σχετικά με την Ιστορία και Δόξα,θα τα σκανάρω και θα σου τα στείλω. :beer:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η αναζητηση μαζι με τις αναμνησεις καπου εδω παιρνει τελος .Ουτε που το περιμενα οταν ανοιγα το τοπικ αναζητωντας πληροφοριες για την εκδοση των 80ς οτι θα ειχα στην κατοχη μου την εκδοση. Ναι υστερα απο μια περιπλανηση στα εγκατα της γης (υπογειο μου :D ) μεσα σε περιπου 350 μικυ-μαους ανακαλυψα και τα 7 απο τα 8 τευχη (1344-1351 μου λειπει το 1349 damn).Παραθετω για ιστορικους λογους και το μοναδικο εξωφυλλο "1344" 17/4/1992 που κανει αναφορα στην ιστορια (τα υπολοιπα το περνανε ντουκου μεχρι που διαφημιζουν την 2η ιστορια weird). dsc004649eq.jpg:beer:

Επεξεργασία από AARDVRK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε Aardvrk,ακολούθησα και εγώ το παράδειγμά σου,και έψαξα καλύτερα(και πιό βαθιά :D ).Εγώ λοιπόν διαπίστωσα ότι έχω τα τεύχη 1346,1348,1349 και 1350.Δηλαδή το 3ο,5ο,6ο και 7ο μέρος της Ιστορίας.

Όντως είναι παράξενο,ότι στο τεύχος 1346 στο εξώφυλλο διαφημίζει την "Μαρμαρωμένη Πολιτεία" με τον Σκρούτζ και τον Ρόμπαξ.Πιστεύω ότι οι εκδότες το έκαναν αυτό,για να απευθυνθούν και σε αναγνώστες που είχαν χάσει τα πρώτα κεφάλαια της Ιστορίας και Δόξας,και δεν θα ενδιαφέρονταν και τόσο πολύ να αγοράσουν το Μίκυ Μάους αν δεν έβλεπαν ότι έχει και άλλη μία ενδιαφέρουσα και αυτοτελή ιστορία μέσα.

Θες να κανονίσουμε να τα σκανάρουμε και να τα ανεβάσουμε στον tracker?Από τέσσερα ο καθένας.Αν το αποφασίσεις πες μου. :beer:

Επεξεργασία από nickdeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φιλε nickdeli δυστυχως δεν εχω scanner (ξερω ξερω ανεπιτρεπτο :D )οτι φωτο εχω στο forum ειναι απο το φτωχο μου κινητο και την 2mp καμερα μου επισης δεν τα παω καλα με tracker και τα σχετικα με upload. Θα μπορουσα να τραβηξω φωτο καθε σελιδα απο τις ιστοριες που σου λειπουν και να το ποσταρω καπου αλλα θα ηταν αρκετα χρονοβορο (χωρια και το αποτελεσμα θα ηταν χαλια).Το καλυτερο και το πιο πιθανο ειναι καποιος αλλος συμφορουμιτης που εχει ολοκληρωμενη την πιο προσφατη εκδοση τον τομο του 2003 να το εκανε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα κατέβω κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς στο Μοναστηράκι,για να βρώ τον τόμο του 2003,ή τον παλαιότερο,αν είμαι τυχερός :D

Θα μπορουσα να τραβηξω φωτο καθε σελιδα απο τις ιστοριες που σου λειπουν και να το ποσταρω καπου αλλα θα ηταν αρκετα χρονοβορο (χωρια και το αποτελεσμα θα ηταν χαλια)

:thanks: αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε τέτοιο κόπο.Ηδη το γεγονός ότι λόγω της δικής σου "αναζήτησης",με παρακίνησες και εμένα να ψάχνω για την Ιστορία και Δόξα,φτάνει. :beer:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μ'αυτά και μ'αυτά βρεθήκατε σε ένα σταυροδρόμι στη ζωή σας!

 

Η' σκανάρετε ή στέλνετε διευθύνσεις για κατ'οίκον επίσκεψη! :) your choice! ;)

 

Όχι τίποτ'άλλο, αλλά γράφε γράφε, εμένα τουλάχιστον μου ανοίξατε την όρεξη :D

 

έκανα κι εγώ χτες ένα πέρασμα από την υπόγα του πατρικού μου, αλλά εντέλει περισσότερα ξεμείναν στην Πόλη μετά τη Δ σταυροφορία παρά στο σπίτι μου :( oh well.... το μόνο άξιο λόγου που βρήκα ήταν το σπαθί των πάγων... τα άλλα ήταν ως επί το πλείστον απτο 97-98...

 

η τρίτη επιλογή (πάντα υπάρχει ένας τρίτος δρόμος σε αυτή τη χώρα) αφορά τον τρόπο της κατ΄οίκον επίσκεψης και το που ακριβώς θα βρίσκονται τα εν λόγω τεύχη μετά το πέρας αυτής :)

 

you have been served που λένε και τα αμερικανάκια!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αφού σου άνοιξε η όρεξη φίλε germanicus19,δεν έχω άλλη επιλογή :D .Θα σκανάρω τα δικά μου.Τα Μίκυ Μάους σκανάρονται και πιο εύκολα,παρά ο τόμος με τις περίπου 300 σελίδες.Απλά κάνε λίγη υπομονή,ελέω εξεταστικής.

Και με το σπαθί των πάγων,άνοιξε η δική μου όρεξη.Είναι και αυτό στην λίστα με τις "εν Μοναστηράκι" μελλοντικές αναζητήσεις μου.Το είχα κάποτε,αλλά...anyway,wish me luck

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μωρέ και υπομονή και επιμονή και διαμονή και όλα τα εις -μονή :) (προσοχή στην προφορά...)

 

καλή τύχη (στην αναζήτηση, στο άλλο καλή επιτυχία! :) )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλη επιτυχια και απο μενα. Οσο για την ιστορια ειναι καταπληκτικη με πολυ χιουμορ, μακαρι να τυχει στο μελλον να το δουμε σε πολυτελης εκδοση αναλογη με το "Ο Βίος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ". :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1285
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  50
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου ψήνετε το ψάρι στα χείλη... Έχω και εγώ κάποια αυτά τα τεύχη σε μικρά Μ.Μ. και πασχίζω εδώ και κάτι χρόνια να τα συμπληρώσω καθότι τα παλιά τεύχη είναι δυσεύρετα στην επαρχία και δεν έχουμε καταστήματα ειδικού τέτοιου αντικειμένου :)

Τέσπα, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή στα περιοδικά μου και δε μπορώ να συμμετέχω στην κουβέντα σας σχετικά με το ποιά συγκεκριμένα τεύχη έχω (3-4) και η δουλειά της οργάνωσης είναι κάτι που εκρεμεί κάτι αιώνες. Με βασανίζετε ωστόσο και νομίζω ότι το MEGA Project θα πάρει εμπρός μόλις βρεθώ εγγύς της συλλογής μου καθότι βρίσκομαι σε άλλη πόλη...

 

Σίμος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικα δεν γνωριζα οτι ειχε βγει και παλιοτερα "Η ιστορια της δυναστειας των Ντακ". Ειναι ενα υπεροχο αλμπουμ το οποιο το αγορασα τον αυγουστο του 2003.

Να αναφερω για την ιστορια οτι εκδοθηκε ενα χαμενο επεισοδιο στο τευχος του μικυ μαους 2061 (02/2006).

Το χαμενο επεισοδιο μας παρουσιαζει τους εξης ηρωες: Ματζικα, Γκαστονε και μαυρος Πητ και ειναι η πρωτη-ιστορικα-αποτυχημενη προσπαθεια της Ματζικα να κλεψει την πρωτη δεκαρα του σκρουτζ (συμφωνα με το κομιξ "η ιστορια της δυναστειας των ντακ").

Παραθετω φωτογραφια του εξωφυλου και της πρωτης σελιδας των περιεχομενων.Επειδη δεν χωρανε στο τοπικ οι δυο πρωτες σελιδες της χαμενης ιστοριας μπορω να της στειλω με e-mail σε οποιον θελει.

post-583-1171633858_thumb.jpg

post-583-1171633973_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουτε καν ηξερα οτι υπηρχε χαμενη επεισοδιο στην "Ιστορια Και ΔΟΞΑ".Μπραβο labjohn εκει που τελικα νομιζαμε οτι ειχαμε καταγραψει καθε greek εκδοση ηρθε η εκπληξη.Αν εχεις καποια αλλη πληροφορια απο την συγκεκριμενη μη διστασεις. :clap: :cool::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  472
  • Reputation:   2316
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υστερα απο μια εξορμηση μου σε διαφορα παλαιοβιβλιοπωλεια ανανεωσα την συλλογη μου στην συγκεκριμενη ιστορια και δηλωνω ευτυχης κατοχος του πρωτου τομου με το ασπρο εξωφυλλο του 198κατι οπως και της εκδοσης του 2003 καθως και του χαμενου επεισοδιου που αναφερε ο φιλος labjohn. :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.