Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fyrtojet [ Μαγική Σπίθα/Τσακμακόπετρα, (Η) ] (1946)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατάφερα και το βρήκα:

Fyrtojet (με το ο το δανέζικο), Δανέζικη παραγωγή του 1946! Τίτλοι σε άλλες γλώσσες: The Magic Tinder Box, The Magic Lighter, L'Acciarino Magico.

 


post-556-1206283380_thumb.jpg
 (φώτο εκτός κινούμενου)

 

Πρόκειται για μια μεταφορά του γνωστού παραμυθιού του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν σε κινούμενα σχέδια με ιδιαίτερη σκοτεινή ατμόσφαιρα και εκπληκτικό αποτέλεσμα. Βραβεύτηκε και στο Φεστιβάλ των Καννών (σύμφωνα με την Τζοκόντα τουλάχιστον! :lol: ). :clap:

Ναι, καλά διαβάσατε: είχε προβληθεί μεν από το αείμνηστο Junior's TV, αλλά είχε κυκλοφορήσει και σε VHS από τη γνωστή εταιρεία Joconda Video.


post-556-1206284226_thumb.jpg


Η ταινία διαρκεί 71' και είναι η πρώτη ταινία κινουμένων σχεδίων της Δανίας, μόλις 9 χρόνια από τότε που είχε βγει στη μεγάλη οθόνη η Χιονάτη και οι επτά νάνοι του Ντίσνεϋ, η πρώτη ταινία κινουμένων σχεδίων μεγάλου μήκους! Όταν βγήκε στους κινηματογράφους ήταν ένας αρτιστικός θρίαμβος, ενώ το επιτελείο των δημιουργών του αποτελούνταν από ταλαντούχους animators οι οποίοι θα γινόντουσαν αργότερα γνωστοί ο καθένας τους ξεχωριστά, όπως ο Borge Ring με το απίστευτο μικρού μήκους κινούμενο "Anna & Bella" που θα έπαιρνε και Όσκαρ το 1986.

 

 

Ενώ ο σκηνοθέτης, ο Svend Methling θα γινόταν γνωστός μετέπειτα για τις live-action δουλειές του.

 

Η "Μαγική Σπίθα" είναι η ιστορία ενός στρατιώτη ο οποίος μετά το τέλος του πολέμου όπου ήταν, συναντάει στο δρόμο του μια μάγισσα. Αυτή του ζητάει να της φέρει ένα μαγικό καντήλι με το οποίο θα εξουσιάζει τα τρία σκυλιά της τύχης με τα πελώρια μάτια μέσα από ένα πελώριο κορμό, με αντάλλαγμα κάποιο μέρος από τον κάθε θησαυρό που φυλάει το καθένα καθισμένο πάνω του. Ο κάθε σκύλος όμως είναι όλο και μεγαλύτερος, ανάλογα με την αξία του θησαυρού που φυλάει, οπότε χρησιμοποιεί κάποια κόλπα που του είπε η μάγισσα, παίρνοντας και το κάτιτις. Βγαίνοντας από τον κορμό, την ξεγελάει και κρατάει το καντήλι (τσακμακόπετρα άμα προτιμάτε) για τον εαυτό του. Με αυτό και τη βοήθεια των 3 σκυλιών της τύχης θα προσπαθήσει να κλέψει την καρδιά της πριγκίπισσας της κοντινής πόλης. Αυτή όμως βρίσκεται κλειδωμένη και φρουρούμενη σε ένα δωμάτιο γιατί ο πατέρας της, ο βασιλιάς, φοβάται μια προφητεία που λέει πως η πριγκίπισσα θα παντρευτεί έναν απλό θνητό. Οι φρουροί του βασιλιά θα ανακαλύψουν ότι κάθε βράδυ η πριγκίπισσα εξαφανίζεται και μετά από κάμποσες αποτυχημένες προσπάθειες θα βρουν ότι ένας σκύλος την πηγαίνει στην κάμαρα του νεαρού στρατιώτη, θα τον πιάσουν και ο βασιλιάς θα διατάξει να τον κρεμάσουν. Τελευταία στιγμή όμως, θα ακουμπήσει το καντήλι και θα έρθουν τα 3 σκυλιά να τον σώσουν. Τελικά θα ξαναβρει την πριγκίπισσα, θα παντρευτούν και μετά από τόσες περιπέτειες θα ζήσουν επιτέλους αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

 


 post-556-1206286656_thumb.jpg


Το Fyrtojet ήταν το πρώτο παραμύθι που έγραψε ο Άντερσεν, το 1835 και βασίστηκε στο παραδοσιακό Σκανδιναβικό παραμύθι "το πνεύμα του καντηλιού" (Aanden i Lyset), το οποίο θύμιζε το μύθο του Αλαντίν. Έχει μεταφερθεί και υπό μορφή κόμικ, μέσω της σειράς των Classics Illustrated Junior του '50 καθώς και από τις εκδόσεις Ατλαντίς με τίτλο "Το Μαγικό Καντήλι", στη σειρά Μικρά Κλασσικά Εικονογραφημένα.

Πηγές
The Tinder Box (Wikipedia)
 

[imdb=tt0038541]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ ωραία παρουσίαση για μια ταινία που δε γνώριζα. :thanks:

Πάντως και το μικρού μήκους "Anna & Bella" είναι όντως πολύ καλό. :best:

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

DZO είσαι απίθανος! Και για το εύρημα, και για την παρουσίαση! Εντωμεταξύ η πρώτη φωτογραφία που έβαλες είναι απο Άμπρα Κατάμπρα, σωστά?

Τώρα για τη Τζοκόντα βίντεο είναι μια παλιά εταιρεία η οποία τα πήγαινε πολύ καλά τον καιρό του βίντεο και είχε αρκετές και καλές ταινίες απο ότι θυμάμαι, αλλά συνεχίζει κι ακόμη

 

Το παραπάνω το έβαλα σε πλαίσιο διότι αυτό ξεκίνησα να γράφω, αφού είμαι απο ύπνο και αντι για γνωστή διάβασα άγνωστη, ό,τι να 'ναι δηλαδή.

Πάντως οι Δανοί είναι κορυφαίοι στο ανιμέισον, δείτε την ταινία που αναφέρετε στο άρθρο που βάζεις στις πηγές, δλδ τη νέα έκδοση του Ασχημόπαπου και θα με καταλάβετε. Ο καρυοθραύστης κορυφαία επίσης και άλλες πολλες μικρού και μεγάλου μήκους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να σου πω την αληθεια, δεν ξερω. Απλα ηταν μαζι με ενα αρθρο και την βρηκα τυχαια ενω εψαχνα, μου αρεσε και την επισυναψα. ;)

 

Λες? :thinking::xm:

 

:thanks: guyz! Και μια επεξηγηση πανω στην πρωτη φραση του αφιερωματος: ηταν απο τις ελαχιστες ταινιες που με ειχαν ανατριχιασει οταν την ειχα δει μικρος στο Τζουνιορ'ς αλλα ελα που δε θυμομουν πως λεγονταν. Να'ναι καλα το ιντερνετ. Το μοναδικο πλεον εμποδιο ειναι το πως θα την ξαναδω, γιατι δεν υπαρχει πουθενα και δεν ξερω αν ειναι φρονιμη η αγορα vhs απο την Τζοκοντα μετα απο τοσα χρονια.... Καμια ιδεα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τι μου θύμισες τώραααα.... Αυτή η ταινία πάντα με τρομοκρατούσε! Τα σκυλιά με τα τεράστια μάτια ήταν ο εφιάλτης μου....Έχω την εντύπωση πως την είχα γραψει σε VHS μαζί με άλλα...αν έχει επιζήσει από καμιά επανέγγραφη που έκανε συνήθως ο πατέρας μου στις παιδικές ταινίες.... :moutra2:

 

Πάω να ψαχουλεψω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Άκυρη η ανέυρεση..έχει μείνει μια μικρή σκηνή με ένα σκύλο που πετάγεται και μετά....Θανασάκης ο πολιτευόμενος..... :crying:

 

:moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  144
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλά, Ορέστη έχω μείνει άναυδη από έκπληξη!

Είχα δει την συγκεκριμένη ταινία, όταν ήμουν μικρή σε κάποιο τοπικό κανάλι, αλλά μην ξέρωντας πως να την αναζητήσω (και επομένως αν υπάρχει), με το πέρασμα των χρόνων είχα την αίσθηση ότι ήταν πλέον αποκύημα της φαντασίας μου!!!!

:efxaristo::efxaristo:

 

ΥΓ. Πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφορία ότι ήταν παραμύθι του Χανς Κριστιαν Αντερσεν! Τελικά, υπάρχει παραμύθι που δεν έχει γράψει αυτός ο φοβερός παραμυθοποιός;! :cheers3::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είσαι θεός. Ευχαριστώ που με έβγαλες από τη θέση να ψάξω σε κάποια φάση τον τίτλο ο ίδιος... Ήταν ξέρεις από τα πράγματα που έχεις στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου ότι πρέπει σε κάποια φάση να βρεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι μου θύμισες τώραααα.... Αυτή η ταινία πάντα με τρομοκρατούσε! Τα σκυλιά με τα τεράστια μάτια ήταν ο εφιάλτης μου....Έχω την εντύπωση πως την είχα γραψει σε VHS μαζί με άλλα...αν έχει επιζήσει από καμιά επανέγγραφη που έκανε συνήθως ο πατέρας μου στις παιδικές ταινίες.... :moutra2:

 

2€ στον ΑΒ. Έτσι απλά. Και κάνω πάρτυ έκτοτε. :D Κοινώς Η ΤΖΟΚΟΝΤΑ ΒΓΑΖΕΙ Ο,ΤΙ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΣΕΤΑ, ΤΩΡΑ ΣΕ DVD!!!!!!!! :)

 

post-556-0-77831500-1353078168_thumb.jpg

 

ΔΕΝ περιγράφω άλλο. Απλά ΤΡΕΧΤΕ, όσο υπάρχει παντού!

:) Btw μέσα στο αναδιπλωμένο διαφημιστικό δείχνει πως κυκλοφόρησε και σε double pack μαζί με μια τριλογία (?) παραμυθιών του Άντερσεν.

 

:party::yahoo::hop::giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.