Μετάβαση στο περιεχόμενο

Stop Mare Mortum – Μια δράση για λιγότερο ανθρώπινο πόνο στη Μεσόγειο. Ο εικονογράφος Τόμεκ Γιοβάνης μας ξεναγεί στη συμμετοχή του. Πάρε μέρος και εσύ. [Παναγόπουλος Γιάννης, fragilemag.gr, ?]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Mίνι συνέντευξη του Tomek στο fragilemag.gr σχετικά με τη συμμετοχή του στη δράση "Stop Mare Mortum":

 

Stop Mare Mortum - Μια δράση για λιγότερο ανθρώπινο πόνο στη Μεσόγειο. Ο εικονογράφος Τόμεκ Γιοβάνης μας ξεναγεί στη συμμετοχή του. Πάρε μέρος και εσύ.

 

του Γιάννη Παναγόπουλου

 

Stop Mare Mortum είναι μια παγκόσμια δράση για λιγότερους θανάτους, λιγότερο πόνο, στη θάλασσα της Μεσογείου. Μέσω της δημιουργίας εικόνων θέλει να κινητοποιήσει τις συνειδήσεις ανθρώπων γύρω από τη διαρκή τραγωδία της προσφυγιάς στα ευρωπαϊκά σύνορα. Το αν θα τα καταφέρει είναι και δική σου υπόθεση. Δεν έχει σημασία αν είσαι επαγγελματίας ή όχι εικονογράφος. Η συμμετοχή (πληροφορίες γύρω από αυτή θα βρεις στο φινάλε του κειμένου) ξεπερνά τη βαρύτητα των βιογραφικών σημειωμάτων. Τα έργα που συγκεντρώνει η ομάδα συντονισμού του Stop Mare Mortum ήδη έχουν εκτεθεί στη Βαρκελώνη. Θα εκτεθούν και στην Αθήνα εντός του 2016. Ο Τόμεκ είναι ένας από τους συμμετέχοντες. Αυτός ο δραστήριος, βραβευμένος και ανήσυχος τύπος της κοινότητας των Ελλήνων εικονογράφων μάς ξεναγεί στο «πριν» και «κατά την διάρκεια» της εικόνας που έφτιαξε.

TOMEK_Profile_Photo-1440x1440.jpg

– Τι στάθηκε αφορμή για να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις την εικόνα σου;

Το θέμα, ο σκοπός και ο εικονογράφος, Γιώργος Κωνσταντίνου. Και τα τρία μαζί σ’ ένα πακέτο. Με τον Γιώργο συμπορευόμαστε μαζί στο The Very Closed Circle (σ.σ. διαδικτιακή ομάδα δημιουργών κόμικ). Από τη δουλειά του, παλιά και νέα, και την προσωπικότητά του, δεν είχα καμία αμφιβολία για τον σκοπό της δράσης «Stop Mare Mortum». Διάβασα το ενημερωτικό mail που μου έστειλε και δέχτηκα να πάρω μέρος χωρίς ενδοιασμό.

– Πόσο καιρό σου πήρε;

Στις περισσότερες περιπτώσεις και ειδικά σ’ αυτήν, λειτουργώ αυθόρμητα και ακολουθώ το ένστικτό μου. Διαβάζοντας ένα mail ή ακούγοντας κάποιον να περιγράφει κάτι, ήδη φτιάχνω τις εικόνες στο μυαλό μου και στη συνέχεια δύσκολα αποκλίνω από την αρχική ιδέα. Μαζί με την ανάγνωση του mail λοιπόν, μου πήρε περίπου μία ώρα.

– Πώς μεταφράζεις τις λέξεις «Η δύναμη της Εικόνας»;

Η εικόνα έχει μεγάλη δύναμη, αλλά πολλές φορές σε παραπλανά και μπορεί να γίνει κι επικίνδυνη. Γι’ αυτό ποτέ δεν σταματάω εκεί. Πάντα σκέφτομαι τον άνθρωπο πίσω απ’ αυτήν, τον δημιουργό της και τι πραγματικά θέλει νε πει. Κάτι σαν ακτινογραφία για μία δεύτερη γνώμη.

– Τι είναι Μεσόγειος για σένα;

Σ’ ένα ταξίδι πριν αρκετά χρόνια, βρέθηκα στο Cádiz και λίγο αργότερα πέρασα απέναντι στην Ταγγέρη. Επιστρέφοντας προς τη Μάλαγα, μετά από αρκετές μέρες στον Ατλαντικό, είπα μέσα μου «…είμαι πίσω στο σπίτι».

προσωπα-μεσογείου-Τόμεκ.-1440x1029.jpg

Ποιος είναι ο Τόμεκ Γιοβάνης;

Εικονογράφος και δημιουργός κόμικς. Γεννήθηκε στην Πολωνία και είναι απόφοιτος του τμήματος Γραφιστικής της Σχολής Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Σπουδών του ΤΕΙ Αθήνας, με ειδικότητα το animation. Δημιουργός του κόμικ άλμπουμ «Ωχ Θεέ μου!!!», της σειράς κόμικς «Κουλούρι» (JemmaPress) και του fanzine ΗΕΗΕ! Εικονογράφησε το μυθιστόρημα «…Και Τον Έπλασε Σύμφωνα Με Τη Δική Του Εικόνα» της Μυρτώ Γεωργίου-Νίλσεν (Editions Synergie). Έχει συμμετάσχει σε εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και τα έργα του έχουν βραβευθεί στα ΕΒΓΕ, στα Comicdom Awards και σε διεθνείς διαγωνισμούς. Συντονίζει τη διαδικτυακή ομάδα The Very Closed Circle και συνεργάζεται τακτικά με πολιτιστικούς φορείς και ομάδες παραδίδοντας μαθήματα κόμικς και οργανώνοντας workshops για παιδιά και νέους.

Αυτήν την εποχή, τα κόμικς του δημοσιεύονται στην «Εφημερίδα των Συντακτών».

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.