Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

CRIMINAL MACABRE

A Cal McDonald Mystery

 

1α.jpg1β.jpg

2α.jpg2β.jpg3α.jpg3β.jpg

 

Ο Cal McDonald είναι ένας σκληροτράχηλος αλλά αλκοολικός "ντετέκτιβ του υπερφυσικού", που με τη βοήθεια του γκουλ Mo'Lock αλλά και ενός στρατού από γκουλς όταν υπάρχει ανάγκη, αντιμετωπίζει ένα σωρό περίεργα πλάσματα. Χρησιμοποιεί τελείως ανορθόδοξες μεθόδους για να νικήσει τους αντιπάλους του, ενώ φέρεται και μιλάει αρκετά άσχημα και στους συμμάχους του. Είναι πρώην αστυνομικός, που έχασε τη δουλειά του επειδή βρέθηκε αναίσθητος λόγω χρήσης στο περιπολικό του.

 

STK626555.jpg

 

Η πρώτη ιστορία του Cal είχε τον τίτλο "Big-Head", και κυκλοφόρησε το 1990 σε σενάριο του Steve Niles και σχέδιο του Jim Whiting, ως μέρος της ανθολογίας "Daughters of Fly in my Eye" από την Arcane Comix. Η επόμενη εμφάνιση του χαρακτήρα έγινε το 1996 στην ιστορία "Hairball" που δημοσιεύθηκε σε 4 μέρη στο περιοδικό Dark Horse Presents # 102 - 105, μια ιστορία που αργότερα κυκλοφόρησε και αυτόνομα. To 2002 κυκλοφόρησαν δύο νουβέλες του McDonald, με τους τίτλους "Savage Membrane" και "Guns, Drugs and Monsters", ενώ το 2003 κυκλοφορεί ακόμα μία με τον τίτλο "Dial M for Monster: A Cal McDonald Collection". Την ίδια χρονιά επιστρέφει στα κόμικς με τη μίνι σειρά "Criminal Macabre" από την Dark Horse σε σχέδιο του Ben Templesmith. Πλέον η σειρά υιοθετεί τον τελευταίο τίτλο, και συνεχίζει να εμφανίζεται τακτικά.

 

Criminal-Macabre-Piekos.jpg

Εσωτερική σελίδα

 

Αναλυτικά οι τίτλοι των ιστοριών με χρονολογική σειρά:

 

Big-Head (Daughters of Fly in my Eye, 1990)

Hairball (από το Dark Horse Presents # 102 - 105, 1996)

Criminal Macabre (μίνι σειρά 5 τευχών, 2003)

Love me Tenderloin (one-shot, 2003)

Drawing on your Nightmares (short story)

Last Train to Deadsville (μίνι σειρά 4 τευχών, 2004)

Supernatural Freak Machine

Feat of Clay (one-shot, 2006)

Two Red Eyes (μίνι σειρά 4 τευχών, 2007)

My Demon Baby (μίνι σειρά 4 τευχών, 2008)

Cell Block 666 (μίνι σειρά 4 τευχών, 2009)

Call Me Monster (one-shote, 2011)

When Freaks Collide (one-shot, 2011)

No Peace for Dead Men (one-shot, 2011)

Die, Die, my Darling! (one-shot, 2012)

Final Night (μίνι σειρά 4 τευχών, 2012)

They Fight by Night (one-shot, 2012)

The Iron Spirit (one-shot, 2012)

The Eyes of Frankenstein (μίνι σειρά 4 τευχών, 2013)

The Third Child (μίνι σειρά 4 τευχών, 2014)

 

Όλα τα σενάρια είναι του Steve Niles, ενώ έχουν περάσει διάφοροι σχεδιαστές. Πέρα από τον Jim Whiting που έκανε την αρχή και τον Ben Templesmith που έκανε το νέο ξεκίνημα το 2003, ιστορίες έχουν σχεδιάσει ακόμα οι Kelley Jones, Casey Jones, Kyle Hotz, Nick Stakal και Christopher Mitten.

 

Criminal_Macabre.jpg

Εξώφυλλο από τον Ben Templesmith

 

Τον Αύγουστο του 2011, η Dark Horse ξεκίνησε την κυκλοφορία των Omnibus με τις περιπέτειες του Cal McDonald. Στον 1ο αυτό τόμο, μαζεύει τις ιστορίες των Templesmith και Kelley Jones. Στις αρχές του 2012 κυκλοφόρησε και ο 2ος τόμος, που περιέχει τις ιστορίες των Casey Jones, Kyle Hotz και Nick Stakal. O 3ος τόμος κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2015, και περιέχει τη δουλειά του Mitten. Η πρώτη ιστορία του 1990 δεν έχει συμπεριληφθεί σε κάποιον τόμο omnibus, ούτε φυσικά και οι νουβέλες. Eπίσης δεν έχει συμπεριληφθεί η τελευταία δουλειά του Mitten, με τίτλο "The Third Child", που όπως φαίνεται είναι και ο επίλογος της σειράς.

 

3rd Child A.jpg3rd Child B.jpg

Εξώφυλλο από την τελευταία ιστορία του 2014, "The Third Child"

 

Αν και προφανώς το concept της σειράς "κλέβει" στοιχεία από άλλα κόμικς (κυρίως το Hellblazer), προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος από αυτό που διάβασα και το προτιμώ από το προαναφερθέν κόμικ. Μου αρέσει πάρα πολύ και ο τρόπος που γράφει ο Niles, αλλά και το σχέδιο των καλλιτεχνών που συμμετέχουν: ίσως κάπως λιγότερο του Templesmith (που κι αυτό όμως είναι ταιριαστό στο συγκεκριμένο κόμικ), ενώ με διαφορά κορυφαίο για μένα του Mitten. Όμορφη έκδοση από την Dark Horse, και αρκετά οικονομική για τον όγκο της. Είναι από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει τελευταία!

 

Πηγές:

Wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τα αγαπημένα μου κόμικ.

 

Μια διόρθωση μόνο, έχει βγει κι αυτή η έκδοση (που δεν έχω ιδέα αν θα συνεχιστεί) που έχει μέσα και την πρώτη νουβέλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1054
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καταπληκτική σειρά το Criminal Macabre, έχω, σχεδόν, ότι έχει κυκλοφορήσει. Ο Steve Niles είναι από τους αγαπημένους μου δημιουργούς, έχω πάρα πολλές δουλειές του, γενικά τον παρακολουθώ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.