Μετάβαση στο περιεχόμενο

DAYTRIPPER [ FABIO MOON - GABRIEL BA ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-41540800-1387890188_thumb.jpg

 

O Bras de Oliva Domingos , γιος διασημου συγγραφεα , αν και παντα ηθελε να γινει δημοσιογραφος και συγγραφεας η δουλεια του στην εφημεριδα ειναι να γραφει τους επικηδειους. Σημερα ειναι τα γενεθλια του . Ειναι ομως και η μεγαλη μερα του πατερα του καθως βραβευεται για την προσφορα του στη λογοτεχνια . Ο Bras ειναι απογοητευμενος καθως ηλπιζε οτι ο πατερας του θα ακυρωνε την εκδηλωση για να βρεθει στα γενεθλια του γιου του.

 

post-25002-0-41950500-1387890192_thumb.jpgpost-25002-0-54128600-1387890194_thumb.jpg

 

Λαθος. Ο Bras de Oliva Domingos μολις αποφοιτησε και μαζι με τον καλυτερο του φιλο Jorge κανουν ταξιδι στο El Salvador οπου ο Bras θα γνωρισει την πρωτη του αγαπη , την Olinda μεσα σε μια βαρκα.

 

Λαθος ξανα. Ο Bras de Oliva Domingos ζει μαζι με την Olinda 7 χρονια τωρα και ηρθε η ωρα να χωρισουν και να ξαναξεκινησει την ζωη του . Ενα χρονο μετα θα γνωρισει την γυναικα με την οποια θα παραμεινει στην υπολοιπη ζωη του.

 

Λαθος παλι. Ο Bras de Oliva Domingos ειναι ετοιμος να γινει πατερας , οταν ο δικος του πατερας παθαινει καρδιακη προσβολη.

 

Λαθος , λαθος , λαθος. Ο Bras de Oliva Domingos ειναι μικρο παιδι , ειναι μεσηλικας επιτυχημενος πια συγγραφεας , ειναι αυτος που θα αναζητησει τον φιλο του στην αλλη ακρη της Βραζιλιας , ειναι γερος και ετοιμοθανατος.

 

post-25002-0-64286800-1387890189_thumb.jpg

 

Εξαιρετικο το κομικ που δημιουργησαν τα διδυμα αδερφια απο την Βραζιλια. Πραγματευεται το ποιες ειναι οι πιο σημαντικες στιγμες στην ζωη ενος ανθρωπου. Πολυ καλο slice of life που σιγουρα αξιζε την βραβευση του με Eisner Award για Best Limited Series . Διαβαζεται πολυ ευχαριστα , πολυ καλη η ροη των διαλογων . Επισης το σχεδιο , λιτο και καρτουνιστικο , μου θυμισε λιγο κατι απο Goran Parlov.

 

Κυκλοφορει απο την Vertigo σε trade paperback και εχει 256 σελιδες. Μετα το τελος της ιστοριας υπαρχουν μερικες εξτρα σελιδες με καποια αρχικα σχεδια των πρωταγωνιστων. Ενα κομικ που εχει κατι να πει. Προτεινεται. kwtsoκλιμακα 9/10 :)

 

Εξωφυλλα των 8 τευχων :

 

post-25002-0-51967900-1387890191_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Προσεχως σε deluxe hardcover οποτε περιμενετε οσοι ενδιαφερεστε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχει πάρει κανείς την deluxe έκδοση? Έστω ότι το paperback στοιχίζει 17 και η deluxe 30, αξίζει τα έξτρα ευρά? Σημειωτέον ότι γενικά δεν έχω κόλλημα με HC, ίσα ίσα που καμιά φορά με εκνευρίζουν λόγω όγκου-βάρους και ειδικότερα μου τη σπάνε οι γυαλιστερές σελίδες (let the slaughter begin..).

 

Για πέστε γνώμες (κυρίως όσοι έχετε μια από τις δύο εκδόσεις)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η απλη εκδοση που εχω εγω ειναι μια χαρα, απο εξτρα δεν ξερω τι εχει η deluxe,

νομιζω παντως την εχει o Sandman... φανταζομαι θα μαθουμε συντομα...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το έχω όντως στην deluxe έκδοση. Και είναι υποδειγματική,όπως ταιριάζει σε αυτό το υπέροχο κόμικ: oversized, με ματ χαρτί (όπως της deluxe έκδοσης του Y και όχι το κλασικό ματ που χρησιμοποιεί στα απλά paperback η Vertigo) και 24 σελίδες με extras.
 
Και με την ευκαιρία ας αντιγράψω και την γνώμη μου για την σειρά και εδώ. 
 

Daytripper - Έχει κερδίσει Eisner, Harvey και Eagle. Δικαιότατα! Απίστευτη σειρά για την αξία της ζωής (και του θανάτου) που σε ταξιδεύει. Παρουσιάζει αποσπασματικά την ζωή του Bras de Oliva Domingos, επίδοξου συγγραφέα, που βγάζει τα προς το ζην γράφοντας την στήλη των κηδειών σε εφημερίδα. Κάθε κεφάλαιο αναφέρεται σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή της ζωής του. Και στο τέλος κάθε κεφαλαίου ο Bras de Oliva Domingos πεθαίνει. Γιατί θα μπορούσε και να είναι έτσι. Και να τελειώσει εκεί. Γιατί έτσι είναι η ζωή. Θεωρώ την σειρά κάτι παραπάνω από λογοτεχνία. Την ζήλεψα. Διαβάστε το!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα διαβάσει παλαιότερα την παρουσίαση, αλλά δε θυμόμουν τίποτα απολύτως.

Το σχέδιο είναι πολύ όμορφο, τα δε εξώφυλλα μαγικά :wow:

Όσο για το σενάριο, δεν έχω πολλά να πω. Σοκαρίστηκα τόσο πολύ στο πρώτο μέρος, ένας κόμπος μου έκατσε στο λαιμό. Πώς διάλα καταφέρνουν τα αδέλφια από το Σάο Πάολο να σε κάνουν να ενδιαφερθείς για τον Bras, σε τόσο λίγες σελίδες; Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν όλα τα επεισόδια το ίδιο δυνατά, αλλά όλα είχαν κάτι να σου πουν.

Εξαιρετικότατο κόμικ. Από αυτά που δικαιολογούν τον χαρακτηρισμό «ένατη τέχνη» για τα κόμικς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.