Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η τέχνη της Ania Tomicka [ Παπαρίζου Άννα, DownTown, 01/04/2011 ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η τέχνη της Ania Tomicka

Άννα Παπαρίζου - 1/04/2011

 

Μία Ιταλίδα από την Πολωνία, η Ania Tomicka είναι μία νέα καλλιτέχνης, εκπρόσωπος κι αυτή του pop σουρεαλισμού, που της αρέσει να βγάζει το υποσυνείδητό της πάνω στον καμβά.

 

post-556-13135411705855_thumb.jpg

Ξεκίνησε να ζωγραφίζει όταν ήταν ακόμα μικρό παιδί και, ήδη από τότε, πειραματιζόταν με διάφορες τεχνικές εικονογράφησης και σχεδιασμού. Σπούδασε στη Σχολή Καλών Τεχνών της Φλωρεντίας, ανάμεσα στους μεγάλους ζωγράφους και γλύπτες της Αναγέννησης και συνεχίζει την καλλιτεχνική της καριέρα, πάντα βελτιώνοντας και εξελίσσοντας τον εαυτό της και το απαράμιλλο στυλ της.

 

Η 25χρονη Πολωνή καλλιτέχνης έδωσε την πρώτη της συνέντευξη στην Ελλάδα, στο www.downtown.gr.

 

post-556-13135412012004_thumb.jpg

Πότε ξεκίνησες να δημιουργείς τέχνη και πώς έχεις εξελιχθεί όλα αυτά τα χρόνια;

Ζωγραφίζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου... Νομίζω ότι γεννήθηκα με μία ξυλομπογιά στο χέρι! Όταν ήμουν 9 χρονών, μετακομίσαμε με τους γονείς μου στην Ιταλία και τότε άρχισα να ζωγραφίζω ασταμάτητα. Όταν ήμουν 12-13 χρονών, ξεκίνησα να κοπιάρω ζωγραφιές άλλων και να φτιάχνω πορτραίτα και, έτσι, οικειοποιήθηκα διάφορες τεχνικές. Μόνο λίγα χρόνια πριν βρήκα τον δρόμο μου και απέκτησα το προσωπικό μου στυλ. Τώρα, ζωγραφίζω κούκλες, επηρεασμένη από κανονικές κούκλες, τις ιαπωνικές Dollfies.

 

Τι υλικά χρησιμοποιείς και ποια είναι η τεχνική σου;

Χρησιμοποιώ λάδι σε καμβά ή σε ξύλο. Συχνά, χρησιμοποιώ νερομπογιές και γραφίτη.

Ξεκινάω σχεδιάζοντας μία απλή εικόνα, αλλά όταν αρχίζω να ζωγραφίζω, όλα αλλάζουν. Οι πίνακές μου είναι ένα ρεύμα του υποσυνείδητου· ζωγραφίζω ό,τι αισθάνομαι. Δημιουργώ τα χρώματα πάνω στον καμβά μόνη μου, γιατί μου αρέσει ο παλιός, παραδοσιακός τρόπος ζωγραφικής. Έχω πολλά βιβλία που δείχνουν την τεχνική των μεγάλων ζωγράφων και μαθαίνω πολλά συνέχεια.

 

post-556-13135412604044_thumb.jpg

Πώς θα χαρακτήριζες την τέχνη σου με λίγα λόγια και πώς θα χαρακτήριζες το στυλ σου;

Η τέχνη μου είναι γεμάτη όνειρα, φαντασία και τέρατα και το στυλ μου είναι pop σουρεαλισμός.

 

Πώς έχει επηρεάσει η ζωή σου την τέχνη σου;

Όλα όσα συμβαίνουν στη ζωή μου επηρεάζουν την τέχνη μου. Συνειδητά και υποσυνείδητα… Όσοι με ξέρουν καλά, μπορούν να καταλάβουν ακριβώς πώς αισθανόμουν όταν ζωγράφιζαν τον πίνακα, απλά κοιτώντας τον.

 

post-556-1313541301497_thumb.jpg

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου καλλιτέχνες και πώς έχει επηρεάσει ο καθένας την τέχνη σου;

Ο Caravaggio και ο Dalì έχουν αφήσει το στίγμα τους στην τεχνική μου. Ο Mark Ryden είναι για μένα ο θεός της φόρμας. Η Lola, ο Chet Zar, ο Michael Hussar και πολλοί ακόμα pop σουρεαλιστές καλλιτέχνες επηρεάζουν καθημερινά την τέχνη μου.

 

Έχεις συμμετάσχει ποτέ σε κάποια έκθεση στην Ελλάδα;

Όχι, αλλά θα το ήθελα πολύ!

 

Τα έργα της Ania Tomicka, όμως, προς το παρόν εκτίθενται και πωλούνται στην Ρώμη, στην γκαλερί Mondo Bizzarro Gallery. Εμείς που είμαστε στην Αθήνα μπορούμε να πάρουμε μία γεύση από την τέχνη της Ania Τomicka στην γκαλερί της στο Facebook και στο myspace, στο webnode και στο blog της και στη διαδικτυακή γκαλερί τέχνης deviantart.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.