Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mijn Schatje: ένα απόκοσμο "μωρό" [ Παπαρίζου Άννα, DownTown, 06/05/2011 ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mijn Schatje: ένα απόκοσμο "μωρό"

Άννα Παπαρίζου - 6/05/2011

 

post-556-13135404967454_thumb.jpg

 

Η καταγωγή της είναι μοιρασμένη ανάμεσα στη Γαλλία, την Ολλανδία και την Ισπανία. Και η τέχνη της κάπου ανάμεσα στον μοντερνισμό και τον ποπ σουρεαλισμό.

 

To όνομά της είναι Marie Blanco Hendrickx και μοιάζει γαλάτικο, ενώ το καλλιτεχνικό της, Mijn Schatje, είναι ολλανδικό γλυκόλογο που σημαίνει «μωρό μου».

H Mijn Schatje κυκλοφορεί με αυτό το ψευδώνυμο στις γκαλερί του Παρισίου και σε lowbrow εκθέσεις στις μητροπόλεις της τέχνης, καθώς και στο music blog της, όπου παίζει την αγαπημένη της μουσική. Αν οι πίνακές της ήταν μουσικά κομμάτια, θα ήταν σίγουρα dream pop...

 

Τέλη Μαΐου θα γίνει 28 χρονών, αλλά δεν είναι καινούρια στον χώρο. Η πρώτη έκθεση με την τέχνη της έγινε στο Παρίσι, όταν η Marie ήταν μόλις 21 χρονών. Η τέχνη της χαρακτηρίζεται από παιχνιδιάρικη μελαγχολία, από παιδική αφέλεια και τη μίξη των συναισθημάτων με τα χρώματα. Είναι ποπ σουρεαλιστική, ενώ η ταμπέλα που βάζει η ίδια στη δουλειά της είναι «vector art».

 

post-556-13135404751342_thumb.jpg

Πες μας την ιστορία σου. Πώς έγινες η Mijn Schatje;

Ζωγραφίζω από τα 11 μου και στο χαρτί, αλλά και στον υπολογιστή. Σπούδασα Καλές Τέχνες σε μία μικρή πόλη στη Βόρεια Γαλλία και στη συνέχεια παρακολούθησα μαθήματα τέχνης και σχεδίου για 3 χρόνια στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών. Μένω στο Παρίσι εδώ και 6 χρόνια και δουλεύω full time ως καλλιτέχνης, αλλά και σαν επιμελήτρια σε εκθέσεις τέχνης. Έχω μόνιμη συνεργασία με κάποιες γκαλερί, όπως την Brugier-Rigail, και επίσης δημιουργώ αντικείμενα στολισμένα με την τέχνη μου στο La Marelle.

«Mijn Schatje» με φώναζε η (Ολλανδή) μητέρα μου, όταν ήμουν μικρή. Είναι πολύ τρυφερό και ήθελα να με συντροφεύει στη ζωή μου και στη δουλειά μου. Γι’ αυτό το επέλεξα ως καλλιτεχνικό ψευδώνυμο.

 

post-556-13135405951627_thumb.jpg

Τι είναι αυτό που σε εμπνέει όταν δημιουργείς;

Έχω πολλές επιρροές. Τα παιδιά, οι άνθρωποι, η ίδια η ζωή... τα ταξίδια μου. Ο κινηματογράφος είναι μεγάλη πηγή έμπνευσης για μένα. Μου αρέσουν οι underground ταινίες, αλλά και ο indie κινηματογράφος, τόσο ο ευρωπαϊκός, όσο και ο ασιατικός. Επίσης, εμπνέομαι από την παγκόσμια λογοτεχνία. Είμαι φαν του Murakami Ryu, αλλά και όλων των underground comics. Είναι ολοφάνερο ότι μου αρέσουν οι κούκλες, τόσο οι αντίκες, όσο και οι πιο μοντέρνες, αλλά και όλα τα παιχνίδια γενικά. Και φυσικά, αγαπώ την τέχνη. Διαβάζω ιστορία της τέχνης και θαυμάζω τον Boticelli και τον Kandinsky πιο πολύ από όλους, καθώς και τη σύγχρονη τέχνη. Από τους πρόσφατους καλλιτέχνες, αγαπημένοι μου είναι οι Aya Takano και ο Chiho Aoshima, όλοι οι εκφραστές της κολλεκτίβας kaikaikiki, καθώς επίσης ο Mark Ryden, ο Ray Caesar και όλο το κίνημα του Ποπ σουρεαλισμού.

 

post-556-13135406969181_thumb.jpg

Σου έχουν πει ποτέ ότι μοιάζεις με τα κορίτσια που δημιουργείς; Ίσως στο στυλ;

Ναι! Δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως περνάμε πολύ χρόνο μαζί και είναι λογικό, κατά τη δημιουργία, να περνούν στοιχεία της ζωής μου και του χαρακτήρα μου μέσα στις ζωγραφιές.

Όσο για το στυλ, τόσο το δικό μου όσο και των κοριτσιών στις εικόνες μου, θα έλεγα ότι είναι παριζιάνικο! Σαν πραγματική Παριζιάνα, μου αρέσει η μόδα, παρακολουθώ επιδείξεις και διαβάζω περιοδικά μόδας. Έτσι, το στυλ που μου αρέσει είναι κάτι ανάμεσα σε κούκλες, ρομαντικές συλλογές Miu Miu και τα πολύχρωμα σχέδια του Tsumori Chisato, ενώ η retro κομψότητα των γαλλικών οίκων μόδας, κάπου, κάπως αντικατοπτρίζεται στα έργα μου. Έτσι ντύνομαι κι εγώ: ρομαντικά, παιχνιδιάρικα και σικ :)

 

Πώς δημιουργείς ένα νέο έργο;

Δουλεύω στον υπολογιστή και αποκλειστικά με vectors. Δημιουργώ πρώτα την εικόνα στη φαντασία μου. Συνήθως, φαντάζομαι μία ολόκληρη κατάσταση, στην οποία πρωταγωνιστεί ένας χαρακτήρας. Στη συνέχεια, ζωγραφίζω με ωχρά χρώματα το σχέδιο και σε αυτό προσθέτω επίπεδα, μέχρι η απόχρωση να γίνει όπως τη θέλω. Είναι σαν ζωγραφική με νερομπογιές, μόνο που γίνεται σε υπολογιστή. Τα μαλλιά τα κάνω πάντα ένα ένα, με vectors. Πρόκειται για μία χρονοβόρα διαδικασία. Τέλος, ζωγραφίζω το background και όταν τελειώνω, η εικόνα δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με αυτή που φαντάστηκα αρχικά, μιας και αλλάζω γνώμη συνέχεια. Αφού δημιουργήσω ένα έργο, το εκτυπώνω με μία μέθοδο που λέγεται giclée.

 

Μίλησέ μας για τους vectors. Πώς τους χρησιμοποιείς στην τέχνη σου;

Πρόκειται για ένα σύστημα σημείων και καμπύλων, το οποίο χρησιμοποιείται ευρέως στα γραφιστικά λογισμικά για σχεδίαση. Τη μέθοδο αυτή την έχω προσαρμόσει στην τέχνη μου, για να ζωγραφίζω πολύπλοκα αντικείμενα. Όπως, για παράδειγμα, τα μαλλιά.

 

post-556-13135408086132_thumb.jpg

Ποια είναι η σχέση σου με τη μουσική; Τι μουσική ακούς και τι μελωδίες προτιμάς όταν δημιουργείς;

Έχω πάθος με τη μουσική. Δεν μπορώ να περάσω μία μέρα χωρίς να ακούσω μουσική. Έχω ένα music-blog, το Le Musicassette, όπου παίζω μουσική με μία φίλη μου. Μου αρέσει να δημιουργώ playlists για καθεμία στιγμή της ζωής μου.

Μου αρέσει η indie, η pop, η dream pop, η shoegaze, η psychedelic και η rock, αλλά με ένα ίχνος καλοκαιριού. Συνδυάζονται υπέροχα με την τέχνη μου!

Έφτιαξα, επίσης, μία playlist σαν δωράκι στο www.downtown.gr!

 

Τι θα δούμε από σένα στο μέλλον;

Σε λίγους μήνες, έχω μία ατομική έκθεση στη Νέα Υόρκη. Μετά, έχω μερικά shows στη Ρώμη, αλλά μπορεί να κάνω και κάτι απρόβλεπτο στο μεταξύ στην Ανατολική Ευρώπη. Επίσης, τώρα δημιουργώ ένα κομμάτι για μία φιλανθρωπική έκθεση στην Ιαπωνία, σε συνεργασία με τη Sanrio, της Hello Kitty. Θα συμμετέχουν επίσης οι Aya Takano, Lostfish, Candybird και άλλοι.

 

post-556-13135409079151_thumb.jpgpost-556-13135409314458_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.