Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη από τον Λέονελ Καστελάνι [ Rescue Rangers, Marvel's Super Hero Squad etc., ? ]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι ωραία η αίσθηση της επιστορφής! :D

Μετά από πολύ καιρό, μία ακόμη συνέντευξη για το forum...! Συνέντευξη με τον Leonel Castellani, τον άνθρωπο που ανέλαβε το σχέδιο της νέας σειράς με τους "Υπερασπιστές του Δικαίου" από την Boom! (σχετικό θέμα ΕΔΩ). Ο ίδιος σχεδιαστής συνεργάζεται και με την Marvel, στο Super Hero Squad.

Η ιδέα να έρθω σε επαφή με τον συγκεκριμένο δημιουργό ήρθε πριν διαβάσω το πρώτο τεύχος Rescue Rangers, συγκεκριμένα αφότου αντίκρισα το καταπληκτικό εξώφυλλο που φιλοτέχνησε, και αφού ήταν εύκολο να βρω το e-mail του, το επίσπευσα. Ο Λέονελ, βρήκε χρόνο να μου στείλει τις απαντήσεις μόλις σήμερα.

 

Απολαύστε λοιπόν! :)

 

 

JohnnyMZ: Θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για σένα, στην αρχή. Ξεκινώντας, θα μ' ενδιέφερε να μου πεις αν μαθήτευσες σε κάποια σχολή σχεδίου πριν γίνεις επαγγελματίας δημιουργός κόμικς.

Leonel Castellani: Στα 18 ξεκίνησα να σπουδάζω Ζωγραφική, Σχέδιο και Γλυπτική στην Σχολή Καλών Τεχνών της La Plata, και εκείνη ήταν η πρώτη μου επαφή με την επίσημη καλλιτεχνική εκπαίδευση. Αλλά για να έιμαι ειλικρινής, θυμάμαι τον εαυτό μου να σκιτσάρει από πάντα. Άρχισα αντιγράφοντας χαρακτήρες από την τηλεόραση κτλ.... όπως κάθε παιδί, αλλά με τη διαφορά ότι εγώ ήμουν στην πραγματικότητα γοητευμένος από τα καρτούν. Συνήθιζα να κάθομαι μπροστά στην τηλεόραση για να απομνημονεύω κάθε χαρακτήρα που μ' άρεσε, και μετά προσπαθούσα να τον σχεδιάσω ή να τον ζωγραφίσω. Αγαπούσα τον Γούντυ τον Τρυποκάρυδο, τα Στρουμφάκια, τον He-Man και όλους αυτούς τους απίθανους χαρακτήρες του '80. Μολαταύτα δεν ήταν ξεκάθαρο για μένα μέχρι τα 17 με 18 ότι ήθελα να αφοσιωθώ στο να δουλεύω στα κόμικς. Σ' εκείνη την ηλικία, κατά την διάρκεια των τελευταίων ετών του Λυκείου, ξεκίνησα να συλλέγω κόμικς, ιδιαίτερα τα υπερηρωϊκά της Marvel και της DC, και έγινα φανατικός αναγνώστης. Οπότε ακόμα και όταν σπούδαζα στην Σχολή Καλών Τεχνών, νομίζω ότι τα χρόνια που σχεδίαζα ερασιτεχνικά (όπως και τα πρώτα μου χρόνια σαν βοηθός σε στούντιο κόμικς) ήταν εξίσου σημαντικά για την επαγγελματική μου διαμόρφωση.

 

JMZ: Από πότε σκεφτόσουν να να εργαστείς στον χώρο των κόμικς; Ήσουν φαν από παιδί; Ποια κόμικς προτιμούσες;

 

L.C.: Πάντα ένοιωθα μια εμβριθή αγάπη για το σχέδιο από κάθε άποψη. Κόμικς, κινούμενο σχέδιο, εικονογράφηση, ζωγραφική, πάντα αγαπούσα την τέχνη και θα 'λεγα ότι μου αρέσει ιδιαίτερα η λογοτεχνία. Τα κόμικς είναι το τέλειο πάντρεμα μεταξύ της λογοτεχνίας και του σχεδίου, κι έτσι όταν άρχισα να δουλεύω σαν βοηθός και να έρχομαι σε επαφή με τους ανθρώπους του μέσου αντιλήφθηκα λίγο πολύ αμέσως πως απλά ήθελα να λέω ιστορίες και να βγάζω τα προς το ζην από αυτό.

Διάβαζα πολλά κόμικς σαν παιδί, αργεντίνικες σειρές ως επί το πλείστον, όπως τα κόμικς του Patoruzu, τη Μαφάλντα του Quino, τα στριπ Inodoro Pereyra του Ρομπέρτο Φονταναρρόσα ή το χιλιανό Condorito του Pepo. Και φυσικά, διάβαζα τόνους από Ντίσνεϋ κόμικς με κλασικούς χαρακτήρες όπως ο Μίκυ, ο Ντόναλντ, ο Γκούφυ, ο Θείος Σκρουτζ κτλ. Στ' αλήθεια τους λάτρευα.

Αργότερα, επηρεασμένος κατά πολύ από την τηλεόραση, έγινα μεγάλος φαν σειρών όπως τα Στρουμφάκια, Σκούμπυ Ντου, Bird Man, Mightor (Migthor), The Galaxy Trio κτλ. Η αγάπη μου για το κινούμενο σχέδιο και το είδος της περιπέτειας με οδήγησε σε σειρές όπως το He-Man, οι Thundercats, το Mazinger Z και πολλά άλλα...

Ως έφηβος, ξεκίνησα να διαβάζω τις συλλογές από υπερηρωικά κόμικς που εκδίδονταν εδώ, εκείνη την εποχή. Batman, Justice League, X-Men, Spider Man, The Flash κτλ. Αυτά τα κόμκς ήταν το κλειδί για την επαγγελματική μου διάπλαση και ήταν τότε που άρχισα να αναγνωρίζω τους καλλιτέχνες (σχεδιαστές, συγγραφείς) και να γίνομαι πιο επιλεκτικός στις σειρές που ήθελα να ακολουθήσω.

 

JMZ: Αν δεν κάνω λάθος, κατάγεσαι από την Αργεντινή. Παρ' όλα αυτά, δουλεύεις κυρίως για αμερικανούς εκδότες. Γιατί;

 

L.C.: Επειδή δυστυχώς, ακόμη και αν φαίνεται περίεργο, η Αργεντινή δεν έχει εκδοτική ζήτηση σ' ό,τι αφορά τα κόμικς. Καθόλου. Κάποτε ναι, δεκαετίες πριν, αλλά όχι πια. Επομένως, οι καλλιτέχνες όπως εγώ είμαστε αναγκασμένοι να δουλεύουμε υπερποντίως για να ζήσουμε, πράγμα που δεν είναι εύκολο σε καμία περίπτωση.

Όπως τα πάντα στην ζωή, αυτό έχει ορισμένα πλεονεκτήματα και ορισμένα μειονεκτήματα. Μπορεί να είναι υπέροχο αν είσαι τόσο τυχερός ώστε να συναντήσεις μερικούς απίστευτους επαγγελματίες και ίσως να δουλέψεις με κλασικούς χαρακτήρες, αλλά μπορεί να είναι και ειλικρινά εξοργιστικό να μην μπορείς να έρθεις σε άμεση επαφή με τους ανθρώπους που διαβάζουν τις ιστορίες σου (εκτός αν ταξιδέψεις για μια τεράστια συγκέντρωση για κόμικς ή κάτι τέτοιο). Μέχρι και στις μέρες μας, όπου υπάρχουν τόσο ωραίοι τρόποι επικοινωνίας, είναι πολύ δύσκολο να καθιερώσεις ένα feedback με τον αναγνώστη, οπότε μπορεί να γίνει εκνευριστικό ώρες-ώμρες.

 

JMZ: Προσωπικά, γνωρίζω μόνο την δουλειά σου στο Marvel's Super Hero Squad, και το πρόσφατο Rescue Rangers. Θα μπορούσες να μου πεις, εν συντομία, λίγα λόγια για ολόκληρη την καριέρα σου μέχρι σήμερα;

 

L.C.: Λοιπόν, δουλεύω επαγγελματικά στα κόμικς για περίπου 16 χρόνια... Όπως ανέφερα παραπάνω, όλα άρχισαν από το στούντιο κόμικς στην La Plata, που παρήγαγε σελίδες για την DC, την Marvel και πολλές άλλες εταιρείες, και δούλευα σαν βοηθός. Σχεδίαζα το φόντο και αναλάμβανα εικονογραφήσεις παιδικών βιβλίων. Στη συνέχεια, άρχισα να δουλεύω με αδειοδοτημένους χαρακτήρες (licensed characters) για κόμικς και διαδραστικά βιβλία. Μετά από αυτό, και αφού είχα μια σύντομη εμπειρία στο animation και την διαφήμιση, ξεκίνησα να δουλεύω στην αμερικάνικη αγορά δημοσιεύοντας το mini-series David & Goliath, από την Image Comics, και πιο μετά δούλεψα σε μερικά mini-series όπως τα Valkyries, Guardian Heroes, The Vindicators και άλλα. Παράλληλα μ' αυτό, συνέχισα να δουλεύω στην "αδειοδοτημένη τέχνη" και να κάνω σχέδια για την παραγωγή μιας σειράς ταινιών κινουμένων σχεδίων (αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα καθώς είναι κάπως απόρρητο). Πιο πρόσφατα, οι άνθρωποι της Marvel μου πρόσφεραν το Super Hero Squad, και η Boom! Kids τη σειρά των Rescue Rangers.

JMZ: Ποιο πρότζεκτ ήταν πιο διασκεδαστικό για σένα; Υπάρχει κάποιο σύμπαν πάνω στο οποίο θα ήθελες να εργαστείς, αν σου δινόταν η ευκαιρία;

L.C.: Αυτήν την περίοδο δουλεύω για μερικά προσωπικά πρότζεκτ που απολαμβάνω στ' αλήθεια και ελπίζω να δουν το φως του χρόνου. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αποκαλύψω περισσότερα προς το παρόν.

Όσον αφορά κάτι πάνω στο οποίο θα με ενδιέφερε να δουλέψω, λοιπόν... δεν ξέρω, ειλικρινά... Υπάρχουν τόσα πολλά που θα ήθελα να κάνω πο είναι πολύ δύσκολο να κατονομάσω κάποια. Είμαι πολύ χαρούμενος με όσα κάνω τώρα, και προσπαθώ απλά να επικεντρωθώ σ' αυτό.

 

JMZ: Το Δεκέμβρη, μια νέα, τρεχούμενη σειρά βγήκε στην κυκλοφορία από την Boom! Studios, οι "Υπερασπιστές του Δικαίου", που ηταν μία ακόμη καλτ τηλεοπτική σειρά του Disney afternoon, όπως ο Darkwing Duck. Εσύ καλείσαι να εικονογραφήσεις τις περιπέτειες των "Υπερασπιστών". Πρώτα απ' όλα, θα είσαι ο μόνος εικονογράφος της σειράς, ή θα σχεδιάσεις μόνο τα πρώτα τεύχη

L.C.: Απ' όσο ξέρω, εγώ θα είμαι ο υπεύθυνος για τα σκίτσα της σειράς.

 

JMZ: Πώς θα περιέγραφες την συνεργασία με τον Ίαν Μπριλ; Θα ένοιωθες άνετα να κατεργαστείς τα κείμενά του ξανά, σε κάποιο άλλο έργο;

 

L.C.: Χωρίς καμία αμφιβολία, τα κείμενα του Ίαν είναι θαυμάσια. Η συγκεκριμένη περιπέτεια, με τους "Υπερασπιστές του Δικαίου", είναι υπερβολικά καλή, και πιστεύω ειλικρινώς ότι κάνει μια υπέροχη, υπέροχη δουλειά.

 

JMZ: Έχοντας διαβάσει το πρώτο τεύχος των "Υπερασπιστών του Δικαίου", αισθάνομαι ότι αυτοί οι χαρακτήρες ήταν σχετικά εύκολοι για σένα. Είναι αλήθεια; Υπάρχει κάτι που σε δυσκολεύει στους "Υπερασπιστές";

 

L.C.: Βασικά όχι. Λατρεύω να δουλεύω με τους ντισνεϋκούς χαρακτήρες αφού η επαγγελματική μου διάπλαση είχε βάση την "αδειοδοτημένη τέχνη" και αυτό είναι κάτι που απολαμβάνω στ' αλήθεια. Το σενάριο είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν, επειδή είναι όντως απίθανο.

 

JMZ: Κατά τη γνώμη σου, τι αντιπροσωπεύει ο κάθε χαρακτήρας; Ποιος είναι ο αγαπημένος σου από την ομάδα, και γιατί;

L.C.: Όλοι οι Υπερασπιστές του Δικαίου έχουν πολύ ορισμένους χαρακτήρες, αλλά ο Ίαν καταφέρνει να προσθέσει βάθος στον καθένα τους. Τους έχει εξελίξει και μετατρέψει σε τρομερά ενδιαφέροντες χαρακτήρες, κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερο σύνθετους απ' ό,τι δείχνουν. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να βάλω μια... ετικέτα στον καθένα τους, επειδή προσπαθούμε να πάμε λίγο παραπέρα στις προσωπικότητές τους και να εξερευνήσουμε τους δεσμούς τους.

Δεν μπορώ να αποκαλύψω πολλά για το πρώτο arc, όμως θα πω ότι σαν σχεδιαστής της σειράς, επικεντρώνομαι στο να ενισχύσω την ιστορία και την εξέλιξη της όσο το δυνατόν περισσότερο.

Όσο για το ποιος είναι ο αγαπημένος μου... θα έλεγα ότι ο Μοντερέυ Τζακ είναι αρκετά ενδιαφέρων χαρακτήρας στην συγκεκριμένη περιπέτεια, αλλά η αλήθεια είναι ότι όλοι τους είναι καταπληκτικοί. Περνάω πολύ ωραία.

 

JMZ: Αυτή η ιστορία των "Υπερασπιστών του Δικαίου" έχει να κάνει με ένα κλειδί για μια μηχανή που είναι διασκορπισμένο σε κομμάτια, και οι καλοί πρέπει να τα συλλέξουν. Αυτό μοιάζει λίγο με την πλοκή των "Σούπερ Ηρωών", όπου οι καλοί και οι κακοί μάχονται επειδή και οι δύο πλευρές θέλουν να μαζέψουν τα κομμάτια της Σούπερ Ζώνης... Γνωρίζεις αν ο Ίαν Μπριλ επηρεάστηκε από αυτήν την ιταλική σειρά;

 

L.C.: Ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν έχω διαβάσει την ιταλική σειρά που αναφέρεις, αλλά κατά τη γνώμη μου το κλειδί στο συγκεκριμένο arc των "Υπερασπιστών" αποτελεί μέρος της ιστορίας και όχι το κέντρο της. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλουμε να εξερευνήσουμε εδώ και το κλειδί είναι ένα από τα στοιχεία που θα βοηθήσουν να πούμε την ιστορία.

JMZ: Με ποιο τεύχος τελειώνει το πρώτο saga; Πόσα τεύχη έχουν προετοιμαστεί ήδη;

 

L.C.: Το πρώτο saga τελειώνει στο αντίτυπο 4. Από το αντίτυπο 5 θα υπάρχει μια νέα ιστορία που θα συμπεριλαμβάνει μερικούς νέους χαρακτήρες.

 

JMZ: Έβλεπες τους "Υπερασπιστές του Δικαίου" στην τηλεόραση, ή μήπως διάβαζες τα αντίστοιχα κόμικς; Προσπάθησες να προσαρμόσεις το καλλιτεχνικό σου ύφος στο ύφος της σειράς, ή το αντίθετο;

 

L.C.: Η αλήθεια είναι ότι γνώριζα την σειρά, αλλά δεν την παρακολουθούσα επεισόδιο-επεισόδιο. Απλά, όποτε το πετύχαινα στην τηλεόραση, το οποίο δεν συνέβαινε και πολύ συχνά εκείνες τις μέρες, το έβλεπα. Ξεκίνησα να το παρακολουθώ τώρα, χάρη στο YouTube, και στην πραγματικότητα το διασκεδάζω πολύ. Όσο για το καλλιτεχνικό στυλ... ας πούμε ότι προσπαθώ να σεβαστώ το πρωταρχικό σχέδιο των χαρακτήρων όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά ταυτόχρονα να μην αισθάνομαι αιχμαλωτισμένος από τα μόντελ σητς. Έχω την τάση να βάζω λίγη από την δική μου καλλιτεχνική οπτική στις σελίδες και προσπαθώ να τους κάνω να μοιάζουν όσο πιο... κουλ γίνται, πάντοτε έχοντας στο μυαλό ότι η κίνηση και η στοιχειοθεσία πρέπει να είναι πολύ καθαρά, πράγματα που είναι κατά τη γνώμη μου το κλειδί για να παραχθεί μια καλή σελίδα κόμικ.

 

JMZ: Ποιες είναι οι βασικές σου επιρροές, ως δημιουργός κόμικς; Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου δημιουργοί;

L.C.: Θαυμάζω πολλούς καλλιτέχνες, και δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση χωρίς να γράψω ΠΟΛΛΑ ονόματα. Μπορώ να προτείνω την δουλειά μερικών από τους αγαπημένους μου δημιουργούς, όπως ο Γουίλ Άισνερ, ο Αλμπέρ Υντερζό, ο Τζακ Κίρμπυ, ο Αντρέ Φρανκέν, ο Άλεξ Τοθ, ο Αλμπέρτο Μπρέτσια... αλήθεια, είναι πρακτικά αδύνατο να απαντήσω στην ερώτηση χωρίς να γράψω περίπου δέκα σελίδες με ονόματα και χωρίς να αναφέρω πολλούς λαμπρούς συγγραφείς. Γίνομαι λίγο άδικος με πολλούς τεράστιους δασκάλους...

 

JMZ: Πώς επιλέγεις να δουλέψεις συνήθως: εικονογραφώντας το σενάριο κάποιου άλλου, ή γράφοντας μόνος σου την ιστορία που στην συνέχεια θα σχεδιάσεις; Για ποιους λόγους;

 

L.C.: Δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Γενικά δουλεύω με σεναριογράφους, αλλά για παράδειγμα, τώρα δουλεύω σ' ένα πρότζεκτ για όλες τις ηλικίες που έχω γράψει και σχεδιάσει μονάχος.

 

JMZ: Ο υπολογιστής παίζει σημαντικό ρόλο στην διαδικασία της ολοκλήρωσης μιας ιστορίας; Έχεις δοκιμάσει ποτέ να σχεδιάσεις αποκλειστικά με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή;

 

L.C.: Όχι, γενικά χρωματίζω τις σελίδες των κόμικ μου και των λοιπών εικονογραφήσεών μου στον υπολογιστή, αλλά αυτό ειν' όλο. Το σχεδίασμα και το μελάνωμα γίνονται παραδοσιακά, με χαρτί, μολύβια, βούρτσες/πινέλα και μαύρη μελάνη. Κατά τη γνώμη μου, κανένα εργαλείο, όσο προχωρημένο κι αν είναι, δεν μπορεί να κατακτήσει την αισθητικότητα μιας χειροποίητης γραμμής ή μιας πεννιάς από πινέλο στο χαρτί. Σέβομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σχεδιάσουν κατευθείαν στον υπολογιστή, αλλά αυτό δεν είναι για μένα. Μ' αρέσει να λεκιάζονται τα δάχτυλά μου με μελάνη...

 

JMZ: Εκτός από τους "Υπερασπιστές του Δικαίου", τι άλλο κάνεις αυτήν την περίοδο; Ποια είναι τα σχέδιά σου για το μέλλον;

 

L.C.: Ετοιμάζω τα τελευταία επεισόδια του SuperHero Squad, σε κείμενα του εξαίσιου Τοντ Ντεζαγκό, τελειώνω το τρίτο άλμπουμ Valkyries (σενάριο του Κέβιν Γκρεβιού), και όπως σου είπα νωρίτερα, αναπτύσσω μερικά προσωπικά έργα μου. Ένα από αυτά είναι ένα περιπετειώδες κόμικ που θα λέγεται Dingo, γραμμένο από τον φιλαράκο μου Μάουρο Βάργκας, και το άλλο είναι το GN Project, το κόμικ για όλες τις ηλικίες που ανέφερα πιο πριν.

 

JMZ: Υπάρχει κάτι που θα 'θελες να προσθέσεις;

 

L.C.: Μάλλον όχι. :)

 

 

Ρίξτε μια ματιά και στο blog του δημιουργού. :beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

At last, you are back!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και ένα πανέμορφο σκιτσάκι του Λέονελ για την ΛΕ.ΦΙ.Κ. :yahoo::yahoo:

 

post-9146-12987271568449_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Συνέντευξη από τον Λέονελ Καστελάνι [ Rescue Rangers, Marvel's Super Hero Squad etc., ? ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.