Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι μειονότητες στα Superhero Comics [?, majorspoilers.com, ? ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aς ξεκινήσω με μια σύντομη εισαγωγή.Στο φετινό comicdom που ήταν προσκαλεσμένος ο Ρομίτα στο Q&A Session κάποιος έκανε την ερώτηση «Γιατί υπάρχουν λίγες γυναίκες δημιουργοί κόμικς». Η απάντηση του Ρομίτα αν και ήταν η προφανής μου φάνηκε ειλικρινής.Συγκεκριμένα απάντησε (στο περίπου ,δεν θυμάμαι ακριβώς) το εξής «Μπορείς να κάνει την ίδια ερώτηση για οποιαδήποτε μειονότητα.Γιατί δεν υπάρχουν αρκετοί μαύροι δημιουργοί κόμικς ; Γιατί δεν υπάρχουν αρκετές γυνάικες δημιουργοί;Σε τι οφείλεται αυτό; Έχω αναρωτηθεί κι εγώ πολλές φορές και ακόμα δεν έχω βρει απάντηση.Ειλικρινά δεν ξέρω» .

Ξεφεύγοντας λίγο από αυτή την ερώτηση ,πάμε σε μια ίσως πιο βαθιά; Γιατί δεν υπάρχουν υπερήρωες που να ανήκουν σε κοινωνικές μειονότητες .Σίγουρα ένας δημιουργός που ανήκει κάποια μειονότητα μπορεί να έχει κάποια επίδραση στους ομοίους του, φανταστείτε όμως τι επίδραση θα είχε ένα φανταστικός ήρωας που ανήκει σε κάποια μειονότητα στους ομοίους του.Παρόλα αυτά βλέπουμε πως δεν υπάρχουν και τόσοι πολλοί ήρωες που να ανήκουν σε ομάδες που δεν αποτελούν την πλειοψηφία.

Το παρακάτω δοκίμιο προσπαθεί να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση ,και κατά την γνώμη μου απαντά αρκετά ορθά.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε το όχι και τόσο μεγάλο κείμενο.Είναι στα Αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eνδιαφερον ερωτημα αλλα δεν ειναι κατι για το οποιο μπορεις να δωσεις μια στανταρ ευκολη απαντηση.Και γω πιστευω οτι ηταν ειλικρινης,αλλα οσον αφορα το γιατι δεν υπαρχουν γυναικες δημιουργοι κομικς ισως ςχει να κανει και με το γεγονος του πως παρουσιαζονται οι γυναικες στα κομικς.Καλυτερα θα ηταν να απαντουσαν γυναικες στο συγκεκριμενο ερωτημα.Τωρα οσον αφορα τις διαφορες μειονοτητες μη ξεχναμε καταρχην τους χ-μεν οι οποιοι αποτελουσαν συμβολισμο για ενα καρο μειονοτητες,και εγιναν και πολυ πετυχημενοι για αυτο.Ο daredevil ηταν ατομο με αναπηρια,και εγινε επισης πολυ δημοφιλης.Υπαρχουν και ενα καρο αλλα παραδειγματα αλλα πολλες φορες καποιες εταιριες ισως να το σκεφτονται παραπανω γιατι μπορει το κοινο να τους κατηγορησει για το οτι κυνηγανε ενα συγκεκριμενο target group και εφοσον τα κομικς ειναι βιομηχανια θελουν να εχουν οσο το δυνατον πιο ευρυ κοινο γινεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Βάζει πάντως ενδιαφέροντα ερωτήματα στο πως αναπαριστάς μια μειονότητα. Πιστεύω όμως ότι ξέχασε ένα βασικό. Το ότι ένας ήρωας είναι μέλος μιας μειονότητας δεν σημαίνει πως ο δημιουργός του δεν μπορεί να του δώσει και ελαττώματα από φόβο μην τον πουν ρατσιστή. Το αντίθετο μάλιστα, όσο πιο κοντά είναι σε μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα τόσο επιτρέπει στον αναγνώστη να συνειδητοποιήσει την απλή αλήθεια πως, πέρα από επιφανειακές διαφορές, όλοι οι άνθρωποι ζούμε με τους ίδιους φόβους και τις ίδιες ελπίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Oι μειονότητες στα Superhero Comics [?, majorspoilers.com, ? ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.