Μετάβαση στο περιεχόμενο

Patrick Sobral [?, Mickey Parade Geant τ.312, ? ]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη: Patrick Sobral (από το Mickey Parade Geant #312)

 

«Versus Inferno» ονομάζεται ο 11ος τόμος των «Θρυλικών», που κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο από τις εκδόσεις Delcourt. Οι περιπέτειες πέντε ενηλίκων που έχουν μεταμορφωθεί σε παιδιά συναρπάζουν έναν αριθμό αναγνωστών που όλο και μεγαλώνει. [...]

 

 

MPG: Από που σας ήρθε η ιδέα ενηλίκων μεταμορφωμένων σε παιδιά;

 

P.S.: Οι πρώτες μου απόπειρες, σε στυλ μάνγκα, δεν γίνανε αποδεκτές επειδή είχαν βλέψεις σ’ ένα περιορισμένο κοινό. Άφησα το βίαιο και ζοφερό κόμικς για ενηλίκους και ασχολήθηκα με αυτό για τα παιδιά.

 

MPG: Το ενήλικο χιουμοριστικό κόμικ δεν σας ενδιέφερε;

 

P.S.: Προτιμώ τα κόμικς περιέτειας και δράσης, με ήρωες προικισμένους με δυνάμεις. Αυτά αγγίζουν σε γενικές γραμμές ένα νέο κοινό. Σκεφτόμουν πως θα ήταν καλύτερο οι ήρωες να ήταν παιδιά, με την προϋπόθεση να δώσω μια εξήγηση σ’ αυτό. Ενήλικες που ξαναγυρνούν στην παιδική τους ηλικία, αυτό ήταν ένα καλό σεναριακό πεδίο.

 

MPG: Βρήκατε το όνομα της σειράς εύκολα;

 

P.S.: Μου αρέσει η ιδέα μιας παρέας με υπερήρωες, χωρίς να αρχίζω την ιστορία με έναν χαρακτήρα, γύρω από τον οποίο συγκεντρώνεται μετά μία ομάδα. Κατέληξα γρήγορα στο όνομα «Οι Θρυλικοί». Τα λέει όλα.

 

MPG: Πώς δουλεύετε;

 

P.S.: Με μολύβι, και μελανώνω στο χέρι, καθώς μου αρέσει πολύ το χαρτί. Χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για τα κείμενα και τον χρωματισμό, και για τα εφφέ της ταχύτητας, το θόλωμα και τον φωτισμό, που είναι αδύνατον να τα πραγματοποιήσω στο χέρι. Γι’ αυτά, ο υπολογιστής είναι εξαιρετικός.

 

MPG: Σας έχει συμβεί ν’ αλλάξετε την ροή της ιστορίας σε κάποιο σημείο;

 

P.S.: Φυσικά. Αν δεθώ μ’ έναν χαρακτήρα που σκεφτόμουν να σκοτώσω, τα κανονίζω έτσι ώστε να παραμείνει ζωντανός. Οι αρχικές ιδέες δεν υλοποιούνται πάντα, γι’ αυτό μερικές φορές υπάρχουν τρύπες στο σενάριο (που δεν ξεφεύγουν από τους αναγνώστες).

 

MPG: Έχετε έναν τακτικό ρυθμό εργασίας;

 

P.S.: Ξεκινάω το πρωί, και δουλεύω επτά ώρες την ημέρα. Εκτός αυτού, πρέπει να δουλέψω και για το σενάριο. Πριν ασχοληθώ με το επαγγελματικό κόμικ (ξεκίνησα το 2003), δούλευα σε μια επιχείρηση. Οπότε έχω συνηθίσει στον ρυθμό των 35 ωρών την εβδομάδα.

 

MPG: Με τι μοιάζει το περιβάλλον στο οποίο σχεδιάζετε;

 

P.S.: Υπάρχουν ράφια γεμάτα κόμικς, σαν ενημερωτικά στοιχεία, αλλά και για να χαλαρώνω. Ένα γραφείο όπου σχεδιάζω και ένα άλλο με τον υπολογιστή, το σκάνερ, τον εκτυπωτή [...] και σύνδεση στο διαδίκτυο, για το ψηφιακό μέρος.

 

MPG: Τελειώνετε μια σελίδα και μετά πάτε στην επόμενη;

 

P.S.: Δεν δουλεύω σελίδα-σελίδα αλλά στάδιο-στάδιο. Ετοιμάζω όλην την ιστορία με μολύβι, μετά περνάω το μελάνι και, τέλος, τα χρώματα. Για κάθε σελίδα, το τελικό αποτέλεσμα δεν εμφανίζεται παρά μερικούς μήνες αργότερα. Αλλά, από την στιγμή που η σελίδα μελανώνεται, δεν υπάρχουν περιθώρια επεξεργασίας.

 

MPG: Πώς φτάσατε στο να σχεδιάζετε κόμικς;

 

P.S.: Δεν έκανα καλλιτεχνικές σπουδές. Δεν σκέφτηκα ποτέ καριέρα πάνω στον τομέα αυτό. Το σκίτσο ήταν το μοναδικό μου ταλέντο. Για δώδεκα χρόνια διακοσμούσα χώρους με πορσελάνη. Μια μέρα το αφεντικό μου μού μίλησε γι’ απόλυση. Του απάντησα: «Αυτό ήθελα!».

 

MPG: Πόσο χρόνο έπρεπε να σπαταλήσετε για να βγάλετε τα προς το ζην από τα κόμικς;

 

P.S.: Πραγματικά, δεν το έχω ψειρίσει. Από την απόλυσή μου μέχρι το πρώτο μου συμβόλαιο με την Delcourt πέρασαν εννιά μήνες.

 

MPG: Παιδί, διαβάζατε κόμικς;

 

P.S.: Μανιωδώς, αλλά πολύ λίγα γαλλο-βελγικά κόμικς. Απ’ όλους τους ομότεχνούς μου, πρέπει να είμαι ο μόνος που γνωρίζει τόσο λίγα γι’ αυτό το είδος. Προτιμούσα τα υπερηρωικά κόμικς, και αργότερα τα μάνγκα, κατά την εφηβεία μου.

 

MPG: Τι σας αρέσει στα μάνγκα;

 

P.S.: Η γραφική και στυλιστική όψη, οι λίγες γραμμές για μια μεγάλη αποτελεσματικότητα. Μου αρέσει το «κινηματογραφικό τεμάχισμα». Το σχέδιο δεν είν’ ανάγκη να έχει επεξεργαστεί και πάρα πολύ. Μεταφέρει το συναίσθημα, χωρίς να προσπαθεί να θαμπώσει τον αναγνώστη. Αυτό προσπαθώ κι εγώ να κάνω.

 

MPG: Μικρό, ποια μάνγκα σας άρεσαν;

 

P.S.: Αυτά που αποτελούσαν πηγή για τα ανιμέ που έβλεπα εκείνη την περίοδο: τα «Goldorak», «Albator», «DragonBall»... Οι «Ζωδιακοί Ιππότες» («Les chevaliers Zodiaques») είναι κατά 90% η προέλευση του σχεδίου μου. Εκφράζομαι καλύτερα με τα μάνγκα.

 

MPG: Και σήμερα;

 

P.S.: Ο Μασακάζου Κατσούρα (Masakazu Katsura), ο δημιουργός του «Video Girl Ai», του μόνου μάνγκα που μ’ έκανε να κλάψω. Δεν έχω αυτό το σχεδιαστικό στυλ και δεν διηγούμαι ιστορίες του ίδιου τύπου. Αλλά, όταν ένα κόμικ έχει τέτοια συγκίνηση, τότε ο δημιουργός έχει πετύχει.

 

MPG: Θα σας άρεσε να δείτε τους «Θρυλικούς» σε σειρά κινουμένων σχεδίων;

 

P.S.: Το έχουμε προβλέψει με την Delcourt. Ήδη έχουμε δεχτεί προτάσεις.

 

MPG: Αν αυτό συνέβαινε, θα θέλατε να δουλέψατε πάνω σ’ αυτό;

 

P.S.: Θα ήθελα η σειρά να σέβεται το σενάριο του κόμικ. Αλλά δεν θα παρατούσα το σχέδιο για το κινούμενο σχέδιο. Εκτός αυτού, δεν θέλω οι «Θρυλικοί» να είναι η μοναδική μου σειρά.

 

MPG: Έχετε άλλα σχέδια για την σειρά;

 

P.S.: Ναι, θέλω να ξεκινήσω μια παράλληλη μίνι-σειρά, στην οποία θα εξηγούσα τις συνθήκες της συνάντησης των ηρωών, όταν ήταν ενήλικες.

 

MPG: Η σειρά δεν έχει υποστεί αλλαγές;

 

P.S.: Έχει. Το πρώτο άλμπουμ ακολουθούσε μία πεπατημένη: λαμπερά χρώματα και ευγενικοί/καλοί χαρακτήρες. Οι τελευταίοι τόμοι είναι πιο σκοτεινοί. Μπαίνω σιγά σιγά στις «δυνατές» ιστορίες.

Οι θαυμαστές όμως δεν το ρισκάρουν και δεν αφήνουν τους εαυτούς τους να κολλήσουν.

 

MPG: Στενοχωριέστε γι’ αυτό;

 

P.S.: Εγώ έχω την ευθύνη για την αλλαγή της πορείας. Μετά από οκτώ τόμους των «Θρυλικών» πίστευα πως θα είχαν κάνει τον κύκλο τους. Την προηγούμενη χρονιά , σχεδίασα την «Όμορφη και την Χαζή» (La Belle et la Bete), ένα κόμικ για ενηλίκους, αλλά δεν δούλεψε. Επιστρέφοντας στους «Θρυλικούς», έπρεπε να εξελίξω τη σειρά, για να ξαναβρώ τον ενθουσιασμό που είχα στις αρχές.

 

[....]

 

MPG: Έχετε μία ιστοσελίδα. Πόση ώρα περνάτε εκεί;

 

P.S.: Δύο με τρεις ώρες, για να την ενημερώσω και να απαντήσω στις ερωτήσεις. Οι θαυμαστές δημιουργούν τους δικούς τους ιστιότοπους ή τα δικά τους φόρουμ για την σειρά. Έτσι αισθάνονται πιο ελεύθεροι να πουν αυτό που πιστεύουν. Δεν παρεμβαίνω, αλλά μου αρέσει να διαβάζω τις δημοσιεύσεις που κάνουν.

 

MPG: Τι θα λέγατε σ’ έναν νέο που θέλει να κάνει κόμικς;

 

P.S.: Να μην τα παρατήσει με μία απόρριψη. Ας ξαναρωτήσει. Απ’ την στιγμή που δεν κατόρθωσα να εκδόσω τα κόμικς μου για ενηλίκους, στράφηκα προς το παιδικό κόμικ και αυτή ήταν η καλύτερη απόφαση που πήρα. Σήμερα, είμαι το ίδιο πεπεισμένος όπως τότε πως κάνω και γι’ αυτό.

 

MPG: Σχέδια για το άμεσο μέλλον;

 

P.S.: Θέλω να ανασάνω λίγο. Να δω φίλους. Από τον Αύγουστο θα ξεκινήσω τον δωδέκατο τόμο των «Θρυλικών».

 

MPG: Μια τελευταία κουβέντα για το τέλος...

 

P.S.: Θέλω να καθησυχάσω τους θαυμαστές της σειράς. Θα ξαναβρούν τα στοιχεία που την κάναν τόσο επιτυχημένη.

Δεν θέλω να την μετατρέψω σε δραματική σειρά, αλλά θέλω να εξελιχτεί, για να μην φτάσω στο σημείο να επαναλαμβάνομαι.

 

Et c’est tout!

 

(Έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα με την μετάφραση... Ίσως κάνω κάποιες αλλαγές προσεχώς, αν βρω κάτι που δεν είναι σωστό)

 

Σημείωση: Οι "Θρυλικοί" έχουν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από τις εκδόσεις "Φανταστικός Κόσμος".

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5128&view=&hl=Sobral&fromsearch=1

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Patrick Sobral [?, Mickey Parade Geant τ.312, ? ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.