Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tangled [ (Μαλλιά Κουβάρια) ]


ElChat

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν καιρό είναι το Tangled, δυστυχώς μεταγλωττισμένο μιας και εδώ και χρόνια τα cinema δεν δείχνουν ταινίες κινουμένων σχεδίων με ελληνικού υπότιτλους κι έτσι αναγκάζομαι να πάω στα μεταγλωττισμένα.

Ευτυχώς όμως η μεταγλωττίσεις τα τελευταία χρόνια γίνονται πιο σωστά και προσεκτικά με αποτέλεσμα να μη ακούγεται άσχημα στα αυτιά μας.

Σαν "γνήσιο παιδί" της Disney χάρηκα μετά από πολύ καιρό που βγήκε μια τέτοια ταινία. Όχι τόσο για τα ίδια τα σχέδια όσο για την ταινία σαν πλοκή και σαν παραγωγή. Μετά από αρκετά χρόνια ξανάγραψε την μουσική ο βραβευμένος με oscar Alan Menken(little mermaid, Aladdin, Hercules, beauty and the beast, Pocahontas, Hunchback of Notre dame).

Στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός για το έργο διότι στο τρέιλερ δεν δείχνει ούτε το 1/4 από αυτά που βλέπεις.

Έχει υπέροχους χαρακτήρες, έξυπνο σενάριο και πολύ ωραία μουσική.

 

 

Το τρέιλερ εδώ:

Ο Σύνδεσμός μου

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τι ωραία ταινία! Θυμίζει κάτι από τις παλιές (δοξασμένες) ταινίες της Disney! Και όντως όλοι οι χαρακτήρες ήταν φοβεροί! (We love Pascal and Maximus!!!)

 

:cheers3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Έχω απογοητευτεί πολύ... Όταν είχε βγει η Πριγκήπισσα και ο Βάτραχος έλεγα: "Αχ, τι ωραία! Και μετά να βγάλουν την Ραπουνζέλ!" Και πήγαν και μου βγαλαν το Τάνγκλντ!!! Δεν μου κάνει κέφι να το δω... Δηλαδή δεν θα ξαναβγάλει η Ντίσνεϋ δισδιάστατο κινούμενο σχέδιο; Δεν έχουν καθόλου αξιοπρέπεια σ΄αυτήν την εταιρία; Τουλάχιστον άκουσα ότι είναι ημιμιούζικαλ, όπως τα παλιά κι αγαπημένα...επομένως ίσως του δώσω μια ευκαιρία...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω απογοητευτεί πολύ... Όταν είχε βγει η Πριγκήπισσα και ο Βάτραχος έλεγα: "Αχ, τι ωραία! Και μετά να βγάλουν την Ραπουνζέλ!" Και πήγαν και μου βγαλαν το Τάνγκλντ!!! Δεν μου κάνει κέφι να το δω... Δηλαδή δεν θα ξαναβγάλει η Ντίσνεϋ δισδιάστατο κινούμενο σχέδιο; Δεν έχουν καθόλου αξιοπρέπεια σ΄αυτήν την εταιρία; Τουλάχιστον άκουσα ότι είναι ημιμιούζικαλ, όπως τα παλιά κι αγαπημένα...επομένως ίσως του δώσω μια ευκαιρία...

 

Κοίτα όπως είπα στο τρέιλερ δεν βλέπεις τίποτα. Είναι πραγματικά πολύ καλό και θυμίζει τις ταινίες της disney των 90's. Εμένα με απογοήτευσε "η πριγκίπισσα κι ο βάτραχος" για να είμαι ειλικρινής κι ενώ περίμενα το ίδιο και για το "tangled" έγινε ακριβώς το αντίθετο. Άνετα θα το ξαναέβλεπα. Ακόμη κι η μεταγλώττιση όπως είπα ήταν αξιοπρεπέστατη. Το μόνο αρνητικό το οποίο δεν έχει να κάνει με την ταινία ήταν ότι στην αίθουσα ήταν όλο κουτσούβελα που δεν καταλάβαιναν γινόταν. Η γνώμη είναι πως τέτοιου είδους ταινίες είναι σίγουρα για πάνω των 11χρ. και όχι πιο κάτω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

ΝΤΖΟ, ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΑ ΣΠΟΙΛΕΡ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ.

 

Το είδα τελικά...και τελικά ήταν αρκετά απογοητευτικό...

Γενικότερα οι φιγούρες ήταν πολύ κοντά στο δισδιάστατο στυλ Ντίσνεϋ.

Τα τραγουδάκια ήταν χάλια... Δεν σου μένει τίποτα, ούτε θα δεις την ταινία άλλες διακόσες φορές χαλαρά μόνο για τα τραγουδάκια ούτε θα τα σιγοτραγουδάς στο μπάνιο ή όταν περπατάς... Δεν είναι περίεργο που την επόμενη μέρα ξύπνησα και είχα τους σκοπούς των τραγουδιών της Αναστασίας και της Μουλάν στο μυαλό μου...όλη μέρα...

 

Το τέλος, πάντως, ήταν πολύ αίσχος. Τόσο ωραίο μαλλί και να της το κόψει; Και την έκανε και σαν φρικιό μετά!!!

Επίσης, δεν αντέχω άλλα σαχλά ζωάκια να συνοδεύουν τον πρωταγωνιστή!!! Έλεος!!!

 

Και έχω βαρεθεί τον τρόπο με τον οποίο η Ντίσνεϋ διαστρεβλώνει τα παραμύθια...

Και, κλασικά, στους τίτλους τέλους άρχιζε το ενδιαφέρον εικαστικό κομμάτι...

Συμπέρασμα: Η Ντίσνεϋ πέθανε. Κι αν δεν πέθανε και απλώς χαροπαλεύει, θα την πεθάνω εγώ.

 

Πάντως η ταινία είναι χαριτωμένη (με την συγκαταβατική έννοια) και θα την ξαναβλέπω πιστεύω.

Επεξεργασία από dionik
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28911
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εμένα πάλι με ξετρέλανε!!! Και εγώ δεν είχα καταλάβει και πολλά από το trailer και πήγα με κάποια επιφύλαξη να τη δω, αλλά...κατέληξα να το έχω δει 4 φορές μέχρι τώρα!!! Στο σινεμά άξιζει και σε 3D! Ειδικά η σκηνή με τα φαναράκια είναι μαγευτική! Γέμισε ιπτάμενα φαναράκια ολόκληρη η αίθουσα του σινεμά!

Και για πρώτη φορά μπορώ να πω πως η ελληνική μεταγλώττιση δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αυθεντικό αγγλικό audio. Μάλιστα το τραγούδι "Ξέρει η μαμά" με την φωνή της Πρωτοψάλτη μου άρεσε πολύ περισσότερο από το αγγλικό

.

Οι χαρακτήρες είναι μοναδικοί, εξαιρετικά αληθοφανείς, με εκπληκτική προσωπικότητα ένας προς έναν! Και ένα μπράβο για το animation των μαλλιών και του νερού :clap2: που πρέπει να ήταν απίστευτα δύσκολο! Όσο για τα τραγούδια...Alan Menken...τι να πει κανείς! Το τραγούδι της "θεραπείας" όπως και το

μου φέρνουν ρίγη συγκίνησης!

Την βρήκα εξαιρετική ταινία από τα διαμάντια της Disney, ανέμελη, περιπετειώδης, με αγωνία, υπέροχα χρώματα, ξεκαρδιστική σε κάθε σκηνή σχεδόν, με όμορφες, γλυκιές συγκινητικές στιγμές. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για όλες τις ηλικίες!!!

 

:cheers3:

 

Edit: Ξέχασα να πω, πως συμφωνώ απόλυτα με το moto της Μarsiana!! "We love Pascal and Maximus!!!" :hug2:

Επεξεργασία από imacmaria
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 

Και έχω βαρεθεί τον τρόπο με τον οποίο η Ντίσνεϋ διαστρεβλώνει τα παραμύθια...

 

 

Εγώ πάλι δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να μεγαλώνει με συντροφιά τα παραμύθια στην "κλασική" τους εκδοχή...Πολλά από αυτά με τρομάζουν μέχρι σήμερα...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μη ξεχνάμε όμως πως σε πολλά από τα παραμύθια που έχει κάνει η disney έχουν καταφέρει να γίνουν τα ίδια πολύ πιο "δυνατά" από την original εκδοχή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να θεωρούμαι ότι η original εκδοχή είναι αυτή των ταινιών της disney και κατά την γνώμη μου δεν το βρίσκω λάθος.

 

Στη μόνη ταινία που έχω αντιρρήσεις γιατί άλλαξαν τα φώτα στον μύθο είναι στον "Ηρακλή". όχι τόσο για το story μιας κι έπρεπε να είχε έρωτα και κάποιον κακό αλλά τα πρόσωπα που άλλαξαν. Πχ θα προτιμούσα η κακιά της υπόθεσης να ήταν η ΗΡΑ και όχι ο Άδης.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εδώ έκαναν μαλλιά κουβάρια την Ποκαχόντας, που είναι μέρος της Αμερικανικής ιστορίας, τους δικούς μας μύθους θα σέβονταν;

Συμφωνώ εν μέρει ότι μερικές εκδοχές είναι ισάξιες/καλύτερες των αυθεντικών παραμυθιών, π.χ. η Μικρή Γοργόνα, αλλά στα περισσότερα τους αλλάζουν τα φώτα, π.χ. στον Αλλαντίν, που είναι από τα αγαπημένα μου παραμύθια μάλιστα, και το κατάντησαν τελείως άλλ'αντ'άλλων νοηματικά.

 

Κι εμένα μου άρεσε πολύ η σκηνή με τα φαναράκια.

Και η σκηνή με το πανηγύρι στην πόλη!

Και το φόρεμα της Ραπουνζέλ που ήταν μωβ!

Και οι πολλαπλές χρήσεις των μαλλιών.

 

Αλλά δεν μου άρεσε που ήταν τρισδιάστατο. Μήπως είμαι ο μόνος άνθρωπος τελικά που προτιμά το δισδιάστατο κινούμενο σχέδιο από το τρισδιάστατο και τις θριντι μούφες που επανήλθαν στον σύγχρονο κινηματογράφο; Και περίμενα τουλάχιστον ότι μία φορά την πενταετία, τουλάχιστον από την Ντίσνεϋ, να βλέπαμε μια ταινιούλα δισδιάστατη! Γι αυτό εξανίσταμαι, κυρίως! Αλλά βέβαια, δεν είναι καθόλου εμπορικό το δισδιάστατο ούτε μπορείς να το μετατρέψεις σε θριντί που πουλάει ακόμα περισσότερο επειδή το κοινό εντυπωσιάζεται από τα εφέ της τεχνολογίας! Τι κι αν χάνει κάπως εικαστικά, ποιος νοιάζεται, αφού πουλάει;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ είμαι υπέρ του 2D και για αυτό ήμουν επιφυλακτικός με το συγκεκριμένο ιδικά γιατί είχε ανθρώπους. Αλλά ήταν άψογο. Ευτυχώς ή δυστυχώς η τεχνολογία προχωράει. Η "χιονάτη" με τη "Παναγία των Παρισίων" είναι 2D αλλά η δεύτερη έχει σαφώς καλύτερα εφέ πολλά από αυτά και 3D.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ναι, αλλά η τεχνολογία του 3D δεν έχει φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα ακόμη, ώστε να αντικαταστήσει πλήρως το 2D. Π.χ. η κίνηση χάνει πολύ σε πλαστικότητα, πολλές φορές τα ανθρώπινα πρόσωπα δεν φαίνονται και πολύ εντάξει κ.α

Επίσης, στο οπτικό κομμάτι γίνονται όλα λίγο πολύ ομοιόμορφα, πράγμα που απέφευγε πριν η Ντίσνεϋ στο δισδιάστατο.

Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα οι Γάλλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

2D is the real King! Συγκρίνεται τώρα ο Ταρζάν, ο Lion King και η Παναγιά των Παρισίων με το Tangled και το Bolt;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Βρισκόμαστε γενικότερα σε ένα μεταβατικό στάδιο για τις ταινίες, τα βιντεοπαιχνίδια κτλ. Είναι φυσικό κάποια πράγματα να μην μας αρέσουν, γιατί τα συγκρίνουμε με τα πιο παλιά και "σταθερά"... Είναι όμως ακόμα πολύ νωρίς για να κρίνουμε ότι το 2D είναι καλύτερο από το 3D... Θεωρώ θετικό πως η Disney δεν έχει ξεπουλήσει την τέχνη για χάρη της τεχνολογίας. Συνεχίζει να συναρπάζει ακόμα μικρούς και μεγάλους...Ας μην ξεχνάμε το "Wall-E" και το "Up" που έκαναν μέχρι και κριτικούς να δακρύσουν... Μην βιαστούμε να τη βγάλουμε στη σύνταξη, λοιπόν...Εγώ βλέπω τα μικρά παιδιά να ενθουσιάζονται με τις νέες ταινίες...Εμείς είμαστε και συναισθηματικά δεμένοι/ες με τις παλαιότερες...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

2D is the real King! Συγκρίνεται τώρα ο Ταρζάν, ο Lion King και η Παναγιά των Παρισίων με το Tangled και το Bolt;

 

Καλά, το Μπολτ ήταν η χειρότερη ταινία Ντίσνεϋ. Το Μαλλιά Κουβάρια είναι κλάσεις ανώτερο!

Αλλά η Πριγκίπισσα και ο Βάτραχος ήταν πάρα πολύ καλό!!! Και το Ψηλά στον Ουρανό μ΄ άρεσε πολύ (είχαν βάλει και την άρια της Κάρμεν) και τα Τίνκερμπελ που είναι τρισδιάστατα με ξετρέλλαναν, αλλά δεν μου δίνουν την οπτική ηδονή που μου δίνει το δισδιάστατο. Δεν απορρίπτω το τρισδιάστατο, απλώς πιστεύω ότι δεν πρέπει να αποκλείεται καμμία τεχνική.

 

Καταλαβαίνει κανείς τι λέω;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  5008 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν απορρίπτω το τρισδιάστατο, απλώς πιστεύω ότι δεν πρέπει να αποκλείεται καμμία τεχνική.

 

Καταλαβαίνει κανείς τι λέω;

 

 

Πιστευω ναι οτι καταλαβαινω, εννοεις οτι η τεχνη ειναι τεχνη και ασχεται απο την εξελιξη της, τον τροπο ή μεσο με το οποιο προβαλεται πρεπει να εκφραζεται ελευθερα και οχι να απορριπτεται καποια μορφη της επειδη υπαρχει ή διμιουργηθηκε κατι που εχει για τον α΄, β΄λογο περαση στην εποχη μας στην τελικη η τεχνη ειναι εκφραση που πρεπει να απολαμβανουμε ασχετα απο το τροπο που εμποροποιειται και να μη ξεχναμε οτι μια μορφη ή τεχνικη τεχνης υπηρξε η βαση για την εξελιξη της στη τωρινη της μορφη ασχετα αν μας αρεσει ή οχι αυτη η εξελιξη...ελπιζω να εννοεις αυτο και να μη τα μπερδεψα περισσοτερο :)

Επεξεργασία από conb
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ταινίες σαν το Up και το Wall-e είναι πολύ όμορφες αλλά δεν είναι Disney, είναι Pixar!

 

Μπορεί οι δυο αυτές εταιρείες να έχουν γίνει πλέον ένα αλλά πρακτικώς είναι δυο διαφορετικά στούντιο που το καθένα αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο τις ταινίες του και ακολουθώντας γενικότερα μια διαφορετική φιλοσοφία. Η Pixar φτιάχνει οικογενειακές ιστορίες από το μηδέν, δημιουργώντας νέους ήρωες, ενώ η Disney φτιάχνει κυρίως διασκευές κλασσικών παραμυθιών έχοντας ως ένα από τα κύρια συστατικά της την μουσική και τα τραγούδια.

 

Στην ουσία, αυτή είναι η πρώτη φορά που η Disney κάνει 3D. Είχε πολλά χρόνια να κάνει 2D και προσπάθησε να συνεχίσει την παράδοσή της με την Πριγκίπισσα και τον Βάτραχο… αλλά απ ό, τι φαίνεται δεν τα πήγε όσο καλά περίμενε εισπρακτικά. Υποθέτω ήταν αρκετός ο κόσμος που δεν την προτίμησε μόνο και μόνο επειδή δεν ήταν σε 3D.

 

Αυτός είναι, πιστεύω, ο κυρίως λόγος που η Disney κινήθηκε αυτή την φορά σε 3D και όχι με τον συνηθισμένο της, πιο παραδοσιακό, τρόπο. Αφορμή επίσης στάθηκε και η νέα μόδα του “3D” 3D… και μην ξεχνάμε πως και το παραδοσιακό κινούμενο σχέδιο είναι και πιο ακριβό από το 3D.

 

Πιστεύω πως και η ίδια η Disney θα προτιμούσε το Tangled σε 2D… αλλά οφείλει ως εταιρεία να σκεφτεί το συμφέρον της και να δώσει στον κόσμο αυτό που περιμένει ο κόσμος να δει.

 

Δεν ξέρω σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται η Disney ώστε να την παίρνει να κάνει αυτό που θέλει (αν αυτό που θέλει είναι το 2D) χωρίς να την νοιάζει ιδιαίτερα η

απήχηση που θα λάβει. Ωραία θα ήταν όμως να MHN υπάρχουν MONO 3D ταινίες.

 

Και για να είμαι και εντός θέματος:

Είχα συνηθίσει από τις ταινίες της DreamWorks και μου φάνηκε αρκετά παιδικό το Tangled… την δεύτερη φορά που το είδα όμως μου άρεσε περισσότερο.

 

και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω: η μόνη διαφορά που έχει από τα παλαιότερα Disney είναι ότι αυτό είναι σε 3D… κατά τα άλλα, όντως δεν διαφέρει. Αλλά μου λείπει να έχει μια ταινία τόσα τραγούδια και αφού τελειώσει να μην μου έχει μείνει στο μυαλό ο ρυθμός από κανένα… Παλιά η Disney είχε πολύ πιο χαρακτηριστικά τραγούδια.

 

Η σκηνή με τα φανάρια στον ουρανό και τους δυο ήρωες να τραγουδάνε ήτανε όντως μαγευτική…

 

Επίσης, στα παλαιότερα από τα Disney στα οποία πρωταγωνιστούσε θηλυκό (Ποκαχόντας, Μουλάν κλπ.) το αμόρε τους περισσότερο έτρωγε ξύλο παρά βοηθούσε… γενικότερα, πλανιόταν μια αχρηστία στις κρίσιμες στιγμές…

μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ που στο Tangled ο Γιουτζήν "έσωσε" την Ραπουνζέλ παίζοντας με αυτοθυσία! 10 στα 10 για τον Γιουτζήν κλείνοντας και μάτι ;)

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ταινίες σαν το Up και το Wall-e είναι πολύ όμορφες αλλά δεν είναι Disney, είναι Pixar!

 

Μπορεί οι δυο αυτές εταιρείες να έχουν γίνει πλέον ένα αλλά πρακτικώς είναι δυο διαφορετικά στούντιο που το καθένα αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο τις ταινίες του και ακολουθώντας γενικότερα μια διαφορετική φιλοσοφία. Η Pixar φτιάχνει οικογενειακές ιστορίες από το μηδέν, δημιουργώντας νέους ήρωες, ενώ η Disney φτιάχνει κυρίως διασκευές κλασσικών παραμυθιών έχοντας ως ένα από τα κύρια συστατικά της την μουσική και τα τραγούδια.

 

Στην ουσία, αυτή είναι η πρώτη φορά που η Disney κάνει 3D. Είχε πολλά χρόνια να κάνει 2D και προσπάθησε να συνεχίσει την παράδοσή της με την Πριγκίπισσα και τον Βάτραχο… αλλά απ ό, τι φαίνεται δεν τα πήγε όσο καλά περίμενε εισπρακτικά. Υποθέτω ήταν αρκετός ο κόσμος που δεν την προτίμησε μόνο και μόνο επειδή δεν ήταν σε 3D.

 

Αυτός είναι, πιστεύω, ο κυρίως λόγος που η Disney κινήθηκε αυτή την φορά σε 3D και όχι με τον συνηθισμένο της, πιο παραδοσιακό, τρόπο. Αφορμή επίσης στάθηκε και η νέα μόδα του “3D” 3D… και μην ξεχνάμε πως και το παραδοσιακό κινούμενο σχέδιο είναι και πιο ακριβό από το 3D.

 

Πιστεύω πως και η ίδια η Disney θα προτιμούσε το Tangled σε 2D… αλλά οφείλει ως εταιρεία να σκεφτεί το συμφέρον της και να δώσει στον κόσμο αυτό που περιμένει ο κόσμος να δει.

 

Δεν ξέρω σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται η Disney ώστε να την παίρνει να κάνει αυτό που θέλει (αν αυτό που θέλει είναι το 2D) χωρίς να την νοιάζει ιδιαίτερα η

απήχηση που θα λάβει. Ωραία θα ήταν όμως να MHN υπάρχουν MONO 3D ταινίες.

 

Και για να είμαι και εντός θέματος:

Είχα συνηθίσει από τις ταινίες της DreamWorks και μου φάνηκε αρκετά παιδικό το Tangled… την δεύτερη φορά που το είδα όμως μου άρεσε περισσότερο.

 

και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω: η μόνη διαφορά που έχει από τα παλαιότερα Disney είναι ότι αυτό είναι σε 3D… κατά τα άλλα, όντως δεν διαφέρει. Αλλά μου λείπει να έχει μια ταινία τόσα τραγούδια και αφού τελειώσει να μην μου έχει μείνει στο μυαλό ο ρυθμός από κανένα… Παλιά η Disney είχε πολύ πιο χαρακτηριστικά τραγούδια.

 

Η σκηνή με τα φανάρια στον ουρανό και τους δυο ήρωες να τραγουδάνε ήτανε όντως μαγευτική…

 

Επίσης, στα παλαιότερα από τα Disney στα οποία πρωταγωνιστούσε θηλυκό (Ποκαχόντας, Μουλάν κλπ.) το αμόρε τους περισσότερο έτρωγε ξύλο παρά βοηθούσε… γενικότερα, πλανιόταν μια αχρηστία στις κρίσιμες στιγμές…

μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ που στο Tangled ο Γιουτζήν "έσωσε" την Ραπουνζέλ παίζοντας με αυτοθυσία! 10 στα 10 για τον Γιουτζήν κλείνοντας και μάτι ;)

 

 

 

Συμφωνώ σε όσα είπες αλλά η Disney πριν λίγα χρόνια αγόρασε την pixar http://money.cnn.com/2006/01/24/news/companies/disney_pixar_deal/ αυτό σημαίνει πως είναι μια εταιρία πια. :best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ταινίες σαν το Up και το Wall-e είναι πολύ όμορφες αλλά δεν είναι Disney, είναι Pixar!

 

Μπορεί οι δυο αυτές εταιρείες να έχουν γίνει πλέον ένα αλλά πρακτικώς είναι δυο διαφορετικά στούντιο

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

 

και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω: η μόνη διαφορά που έχει από τα παλαιότερα Disney είναι ότι αυτό είναι σε 3D… κατά τα άλλα, όντως δεν διαφέρει. Αλλά μου λείπει να έχει μια ταινία τόσα τραγούδια και αφού τελειώσει να μην μου έχει μείνει στο μυαλό ο ρυθμός από κανένα… Παλιά η Disney είχε πολύ πιο χαρακτηριστικά τραγούδια.

 

 

Δεν είναι πολύ θλιβερό; :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είναι πολύ θλιβερό; :sad1:

 

Εγώ πάντως παρήγγειλα από το amazon το Soundtrack.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προτιμώ προσωπικά το 2D, αλλα δεν με χαλάει και η τρίτη διάσταση :P . Η βασική διαφορα είναι ότι στο 2D η κίνηση είναι πιο πολύ σε στιλ looney tunes , στις 3D δεν έχουν τόσο εξωπραγματικές κινήσεις. Αλλα τα 3D έχουν πιο όμορφα περιβάλλοντα. Το πρόβλημα μου είναι ότι τα 3D πήραν την θέση των 2D, αν ήταν τον ένα χρόνο 2D, τον επόμενο 3D κλπ θα ήταν το τέλειο.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11461
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   207
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121019
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τόπικ κλειδώνεται, η παρουσίαση έγινε και βρίσκεται εδώ.

 

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.