Μετάβαση στο περιεχόμενο

Dave Taylor: Το Κόμικ συναντά την Αρχιτεκτονική [Νότα Τσεκούρα, grekamag.gr, 25/04/2014]


Darrell

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ο Dave Taylor, σχεδιαστής του Batman και του Judge Dredd, σε μια υπέροχη συνέντευξη στο Space Under.

death-by-design-panel-dave-taylor-660x48

 

SU: Γνωρίζουμε πως ο Moebius (Jean Henri Gaston Giraud) επηρέασε σημαντικά τη δουλειά σας, υπήρξε μέντοράς σας κατά κάποιο τρόπο;

DT: Ο Moebius ήταν μεγάλη επιρροή για μένα! Ξεκίνησα να σχεδιάζω κόμικς πολύ μικρός, επτά ή οκτώ χρονών. Μέχρι να τελειώσω το σχολείο, είχα ήδη δημιουργήσει κάποιους χαρακτήρες. Κάποια στιγμή πήγα στο Λονδίνο για ένα συνέδριο όπου συμμετείχε και ο Moebius. Εκεί είδα για πρώτη φορά τα αυθεντικά σχέδιά του μέσα από το προσωπικό του πορτφόλιο, μια πραγματικά εντυπωσιακή εμπειρία! Θεώρησα συναρπαστικό το γεγονός ότι έβλεπε τα πράγματα όπως κι εγώ. Προσπάθησα να αντλήσω όση περισσότερη πληροφορία μπορούσα, ενώ κατέληξα να αγοράζω ένα από τα κομμάτια του, μια σελίδα incal που δεν έχει δημοσιευθεί μέχρι σήμερα. Εκείνη την ημέρα ρώτησα τον εκπρόσωπό του αν θα μπορούσα να συναντήσω τον Moebius από κοντά ώστε να του δείξω τη δουλειά μου και να τον συμβουλευτώ. Κατέληξα να μιλάω μαζί του για 45 λεπτά, αφού κι ο ίδιος έδειχνε ενθουσιασμένος με τη δουλειά μου. Χρόνια αργότερα, και ενώ είχαμε αναπτύξει μια σχέση, επιβεβαίωσε πως πήγαινα προς τη σωστή κατεύθυνση: «Εσύ, εγώ, ο Geof Darrow και ο José Ladrönn, είμαστε αδέλφια και μοιραζόμαστε την ίδια φαντασία που προέρχεται από την ίδια πηγή». Μετά τον θάνατό του πέρυσι, παρατηρώ πολλούς καλλιτέχνες που υιοθετούν το στιλ του. Όπως μου είπε κάποτε, «όλοι φαίνεται να συνδεόμαστε σε αυτό το σύμπαν και είναι υπέροχο να βλέπουμε άλλους καλλιτέχνες να έρχονται και να μοιράζονται το ίδιο σύμπαν με εμάς».

Image02_JD.jpg?fe4cf2SU: Η αρχιτεκτονική είναι ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς σας, δεδομένου ότι είναι ο τόπος όπου οι χαρακτήρες σας ζουν και δρουν. Πώς λειτουργούν αυτά τα δύο μεταξύ τους; Διαμορφώνεται ο χαρακτήρας ανάλογα με το περιβάλλον που ζει ή το αντίστροφο;

DT: Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον χαρακτήρα όπου το περιβάλλον του είναι πιο σημαντικό από εκείνο του Μπάτμαν. Ο Μπάτμαν δημιουργήθηκε ακριβώς επειδή ο Bruce Wayne ζούσε εκεί που ζούσε. Η ζωή στην πόλη, το «σκοτάδι» και ο τρόπος ζωής, τον έκαναν αυτόν που ήταν· το «σκοτάδι» σκότωσε και τους γονείς του. Όταν ο Chip Kidd με πλησίασε με ένα έργο που ήταν σε μεγάλο βαθμό δομημένο γύρω από την αρχιτεκτονική, ήμουν πολύ ενθουσιασμένος, καθώς ο πατέρας μου ήταν αρχιτέκτονας. Ήταν ένα κοινό έργο αν το θες. Ενώ είχα δουλέψει ήδη αρκετά χρόνια πάνω στον Μπάτμαν, ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να εντάξω το περιβάλλον του σαν μέρος της ιστορίας. Πλέον το περιβάλλον έχει γίνει κυρίαρχο μέρος της ιστορίας, ορίζοντας την αρχιτεκτονική ως αναπόσπαστο κομμάτι της.

Image03_Arch1.jpg?fe4cf2

 

Image05_Arch3.jpg?fe4cf2

 

SU: Ποια είναι τα σημεία όπου επικεντρώνεστε όταν σχεδιάζετε ένα αρχιτεκτονικό περιβάλλον;
DT: Αυτόν τον καιρό σχεδιάζω ξανά τον Judge Dredd. Η συγκεκριμένη ιστορία λαμβάνει χώρα σε έναν σκουπιδότοπο μετά από έναν πόλεμο όπου πολλά κτίρια έχουν καταστραφεί. Πολλά από τα κτίρια που έχω σχεδιάσει έχουν πολύ χαρακτηριστικό και οργανικό σχήμα. Μοιάζουν με λιωμένο κερί, ή με μανιτάρι. Κάποια από αυτά έχουν ξεφυτρώσει πάνω από το έδαφος, ενώ όσο τα πλησιάζεις γίνονται και πιο περίπλοκα, διατηρώντας όμως την οργανική φύση τους.

 

Image07_Arch5.jpg?fe4cf2

© Dave Taylor

 

Πηγή

 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.