Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυο λόγια με τον Alberto Mielgo [ lost.ghost , OUGH, 06/03/2012 ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

lost.ghost

 

Ο άνθρωπος πίσω από το pinkman.tv και Creative Director του «Tron Uprising» της Disney σε μια σύντομη κουβέντα.

 

Ο Alberto Mielgo είναι ένας Ισπανός καλλιτέχνης από τη Μαδρίτη, όπου και άρχισε να δουλεύει σε διάφορα στούντιο με animation. Μετακόμισε στο Λονδίνο για να γίνει animator, art director και freelance ζωγράφος, κομίστας και designer. Το 2010 δημιούργησε το pinkman.tv, όπου επικεντρώθηκε στο κινούμενο σχέδιο. Αυτή τη στιγμή είναι Art Director για την τηλεοπτική σειρά της Disney «Tron Uprising» που θα ξεκινήσει το καλοκαίρι. Εκτός από την Disney, έχει συνεργαστεί με την Warner Bros, το BBC, τη Universal, το Channel 4 και άλλους πολλούς [η λίστα είναι μακριά]. Είναι ένας πραγματικά εμπνευσμένος καλλιτέχνης με μεγάλη ποικιλία στο έργο του, πολύ αυθεντικό στυλ και μεγάλη δεξιοτεχνία στην λεπτομέρεια.

 

 

post-556-0-00290300-1343726631_thumb.jpg

 

Πες μας λίγα πράγματα για σένα.

Γεννήθηκα στην Ισπανία το 1979. Μεγάλωσα σε μια μικρή πόλη με καλούς φίλους και μπόλικη εξοχή. Αργότερα μετακόμισα στο Λονδίνο για 8 χρόνια, μετά πίσω στην Ισπανία και τώρα στο Λος Άντζελες.

 

>PINKMAN_by Alberto Mielgo

 

Πότε ξεκίνησε το ενδιαφέρον σου για την γραφιστική;

Δεν θυμάμαι. Παρόλα αυτά, θυμάμαι πως κέρδισα ένα βραβείο σε ένα διαγωνισμό ζωγραφικής για παιδιά. Το βραβείο ήταν ένα βιβλίο του Tεν Τεν. Θυμάμαι που ο πατέρας μου μού το διάβαζε, μιας και δεν ήξερα τότε να διαβάζω και σκεφτόμουν ότι ήθελα να φτιάχνω κόμικς.

 

Τι ήθελες να γίνεις όταν μεγαλώσεις;

Κομίστας. Οι επιλογές μου έχουν διευρυνθεί αρκετά από τότε.

18+

post-556-0-41668400-1343726724_thumb.jpg

 

Μπορείς να μας πεις ορισμένα πράγματα για την προσωπική δουλειά σου στο Pinkman.tv; Από πού εμπνεύστηκες για αυτό το πρότζεκτ;

Ήθελα να ασχοληθώ με τα κινούμενα σχέδια, να σκηνοθετήσω και να ζωγραφίσω τα πάντα, ταυτόχρονα. Το Pinkman.tv, όπως οι προσωπικοί μου πίνακες είναι η πιο αγνή δουλειά μου. Είναι κατάδικό μου το πρότζεκτ χωρίς να με επηρεάζουν ή να μπλέκονται στην δημιουργική μου επιθυμία πελάτες ή διάφοροι άνθρωποι. Το Pinkman.tv είναι μια συλλογή από διαφημιστικά που έχουν κάποιο μήνυμα ή θεματική που δεν είναι κατάλληλα για την τηλεόραση. Δουλεύω περισσότερο πάνω σε αυτά.

 

>PILL

 

Από τι στάδια περνάς όταν δημιουργείς;

Έρευνα για αναφορές, ψάχνω για πράγματα που με εμπνέουν και μετά σκιτσάρω και ζωγραφίζω.

 

Είναι το πρότζεκτ “Beatles Rock Band” το πιο αγαπημένο σου διαφημιστικό;

Δεν είμαι σίγουρος. Το ”Beatles Rock Band” έγινε στο τρέξιμο (όπως όλα τα διαφημιστικά που φτιάχνω). Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι κάναμε καλή δουλειά και τα σχόλια από το κοινό ήταν πάντοτε πολύ θετικά.

 

Πώς είναι το καθημερινό σου πρόγραμμα; Ακολουθείς κάποιο συγκεκριμένο τελετουργικό;

Ξυπνάω μεταξύ 8.30 και 10, κάνω ντους, τρώω ένα τεράστιο πρωινό, φτάνω με το ποδήλατο στη δουλειά, κάνω ντους πάλι, δουλεύω μέχρι τις 2 το μεσημέρω, τρώω μεσημεριανό, δουλεύω μέχρι τις 8-9 μμ (μπορεί και περισσότερο), πηγαίνω για τρέξιμο, γυρνάω στο σπίτι με το ποδήλατο, πάλι ντους, δουλεύω σε μερικά προσωπικά πρότζεκτ ή ζωγραφίζω, ή διαβάζω, ή βλέπω καμιά ταινία. Εννοείται ότι μερικές μέρες βγαίνω για ποτά ή για φαγητό με κάποιον απ’ τη δουλειά ή με τους φίλους μου.

18+

post-556-0-28795400-1343726825_thumb.jpg

 

Μπορείς να περιγράψεις την εξέλιξη σου ως καλλιτέχνη τα τελευταία χρόνια; Επηρεάζει το Λονδίνο τη δουλειά σου;

Απόλυτα! Το Λονδίνο ήταν μια κίνηση κλειδί στην καλλιτεχνική μου εξέλιξη. Αλλά η εξέλιξη μου ήταν τόσο απλή: Σκοτώθηκα στη δουλειά στην Ισπανία, σκοτώθηκα στη δουλειά στο Λονδίνο, έφυγα απ’ την Ευρώπη μετά άρχισαν όντως να με παίρνουν στα σοβαρά.

 

Έχεις κανένα φόβο;

Βέβαια. Πολλούς.

 

>Kill your Stress

 

Κάποιος καλλιτέχνης ή άνθρωπος που σε επηρέασε στ’ αλήθεια; Και γιατί;

Ο Herge από όταν ήμουν παιδί. Ήταν η πρώτη μου επιρροή και, ίσως, η πιο σημαντική. Μετά οι Goscinny-Uderzo, Morris και έπειτα από χρόνια ανακάλυψα την τεχνική των Velázquez, Sargent και του Lucian Freud.

 

Θέλεις να μοιραστείς κάτι άλλο;

Το αγαπημένο μου φαγητό είναι η paella, νομίζω.

18+

post-556-0-19209200-1343726973_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάστε και το free 18σέλιδο κομικάκι με τίτλο LONDOWN:

 

http://londownstory.tumblr.com/

post-556-0-21659900-1343727146_thumb.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.