Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για την αντίσταση στην καταπίεση [Μπακογεώργος Ιωάννης, athina984.gr, 2/7/2012]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Μάρτιος 1982 . Δυο νεαροί δημιουργοί κόμικς έρχονται σε επαφή για να συνεργαστούν για πρώτη φορά. Τα ονόματα τους Alan Moore και David Lloyd.

 

V_for_vendettax270612.jpg

Ο Ιωάννης Μπακογεώργος σε ένα πρόσφατο ταξίδι του στο Λονδίνο, σε ένα φεστιβάλ κόμικς, συνάντησε τον έναν από τους δημιουργούς του «V for Vendetta».

 

Η δουλειά των Alan Moore και David Lloyd άρχισε να εκδίδεται στο περιοδικό Warrior, αλλά δυστυχώς το περιοδικό έκλεισε πριν ολοκληρώσουν αυτό που είχαν ξεκινήσει. Σύντομα, ο αμερικάνικος κολοσσός στον χώρο των κόμικς DC τους έκανε μια πρόταση που δεν θα μπορούσαν να αρνηθούν, κι έτσι η ιδέα τους , το «παιδί» τους, βρήκε καινούργιο σπίτι, αυτή την φορά με το όνομά του στο εξώφυλλο: «V for Vendetta».

Ένα κόμικ που έγραψε ιστορία, επηρέασε σχεδόν όλους τους μετέπειτα δημιουργούς με την ατμόσφαιρα, το σχέδιο και το σενάριό του.

 

Το 2005 έγινε ταινία από τον James McTeigue και γνώρισε μεγάλη επιτυχία, τόσο στους φαν των κόμικς, όσο και σε αυτούς που δεν είχαν διαβάσει ποτέ κόμικς στην ζωή τους. Αμέσως οι πωλήσεις του εκτινάχθηκαν στα ύψη και τέλος η μάσκα του πρωταγωνιστή του κόμικ και της ταινίας έγινε σύμβολο επανάστασης και αντίστασης ενάντια στον κόσμο που ζούμε από την ιντερνετική ομάδα «Anonymous», αλλά και πολλούς διαδηλωτές παγκοσμίως.

 

Από την πρώτη στιγμή που θα πιάσει κάποιος το κόμικ στα χέρια του, του κάνει εντύπωση η ατμόσφαιρα της δυστοπικής κοινωνίας του μέλλοντος. Το ίδιο και ο λόγος και οι ιδέες που περνάει στον αναγνώστη ένα κόμικ, το οποίο γράφτηκε επί εποχής Θάτσερ στην Αγγλία. Τους πιο έμπειρους εκπλήσσει το στήσιμο και η πρωτοτυπία στη φόρμα ενός κορεσμένου για την εποχή μέσου όπως είναι το κόμικ. Το V for Vendetta και οι δυο δημιουργοί του κατάφεραν να δώσουν μια ανάσα στο χώρο και μια ελπίδα σε αυτό το είδος Τέχνης. Δεν είναι τυχαίο ότι τα δυο ονόματα εξελίχθηκαν σε superstar του χώρου.

 

Πριν από κάποιο καιρό είχα βρεθεί στο αγαπημένο μου Λονδίνο για να ζήσω λίγο τον παλμό της πόλης πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά και για να δω φίλους και να διασκεδάσω. Εκεί, σε ένα φεστιβάλ κόμικς, συνάντησα τον David Lloyd, έναν ήρεμο άνδρα που καθόταν πίσω από τον πάγκο του και υπέγραφε τα κόμικς των παρευρισκομένων θαυμαστών, ενώ ταυτόχρονα προσπαθούσε να προωθήσει το καινούργιο του project .Αν δεν ήξερα ποιος ήταν, δεν θα μου περνούσε από το μυαλό ότι, αυτός ο κύριος είναι μια από τις πλέον εμβληματικές φυσιογνωμίες στη ιστορία των κόμικς. Ο ενθουσιασμός μου εμφανής: ένας ζωντανός θρύλος στο κόσμο των κόμικς καθόταν απέναντί μου. Το φεστιβάλ εκείνη την στιγμή έκλεινε, και καθώς ο κόσμος έφευγε καθίσαμε σε μια γωνιά και μιλήσαμε για εκείνον, την καριέρα του αλλά και τον κόσμο, όπως μόνο εκείνος θα μπορούσε να τον δει .

 

- Είναι μεγάλη μου χαρά που μιλάω μαζί σας.

- Η χαρά είναι όλη δική μου.

DavidLloyd020712.jpg

Ερ: Πως μπήκατε στο χώρο των κόμικς ;

Ξεκίνησα να ασχολούμαι και να δουλεύω στα κόμικς ,επειδή πάντα μου άρεσε να σχεδιάζω κόμικς. Είχα ένα έμφυτο ταλέντο και μου αρέσει να λέω ιστορίες μέσα από τα σχεδία μου. Είναι κάπως σαν να φτιάχνεις την δική σου ταινία. Επίσης, είναι ένας τρόπος για να εκφράζεις το δικαίωμά σου στην ελευθερία του λόγου και την άποψή σου με έναν πολύ δημιουργικό τρόπο. Στην εφηβεία μου σχεδίαζα πάρα πολλά κόμικς στον ελεύθερο μου χρόνο, όπως και κατά τη διάρκεια των σπουδών μου πάνω στην τέχνη της διαφήμισης. Δεν το είχα δει ποτέ σαν επάγγελμα για να σου πω την αλήθεια . Αλλά είχα την κλίση κι αυτό κατέληξε να είναι αυτό που κάνω. Όταν έψαχνα δουλειά σαν ανεξάρτητος σχεδιαστής είδα μια αγγελία που ζητούσε σχεδιαστές, έστειλα μερικά από τα σχέδια μου σε έναν εκδότη και ενθουσιάστηκε με τη δουλειά μου. Κάπως έτσι ξεκίνησα να δουλεύω επαγγελματικά στα κόμικς. Αλλά ολόκληρη η ιστορία είναι τεράστια και άμα αρχίσω δεν μας βλέπω να φεύγουμε σύντομα από εδώ. Σε γενικές γραμμές ήμουν καλός σε αυτό και το είδα σαν μέσο να βγάζω τα έξοδα μου και να δουλεύω. Βέβαια, κατέληξε να είναι κάτι παραπάνω από απλά μια δουλειά.

 

Ερ.: Τώρα εδώ στο φεστιβάλ πώς περάσατε;

Είναι ένα πολύ όμορφο φεστιβάλ σε μια πολύ όμορφη τοποθεσία και έχεις αρκετό χώρο για να μπορείς να κουνηθείς και να περπατήσεις ακόμα και όταν έχει πολύ κόσμο. Εμένα εδώ ο σκοπός μου είναι να παρουσιάσω ένα καινούργιο project, ένα περιοδικό Τέχνης για κόμικς, το οποίο θα είναι διαθέσιμο μόνο μέσω ίντερνετ.

 

Ερ: Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη σας δουλειά μέχρι τώρα, για ποια είστε πιο περήφανος;

Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το απαντήσω! Είμαι περήφανος για δυο πράγματα: για το V for Vendetta, γιατί είναι μια εξαίσια ιστορία και είναι και η βάση της καριέρας μου. Βλέπω πολλά κοινά σε εμένα και τον V και αυτό δεν παύει να με συναρπάζει ακόμα και σήμερα. Αυτό που ευχαριστήθηκα πιο πολύ φτιάχνοντάς το ήταν το «Kickback», ένα αστυνομικό θρίλερ που εκδόθηκε πριν από μερικά χρονιά και μοιάζει με τις αγαπημένες μου αστυνομικές ταινίες, πάντα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο. Μιας και ήμουν υπεύθυνος για όλο το κόμικ από το σενάριο μέχρι και το σχέδιο ένιωσα εντελώς διαφορετικά από ό,τι θα είχα νιώσει αν δούλευα μαζί με κάποιον άλλο. Όταν δουλεύεις μόνος σου μπορείς να έχεις πολύ περισσότερες ελευθερίες από το να συνεργάζεσαι με κάποιον. Έχεις την απόλυτη ελευθερία πάνω στην δουλειά σου .

Πολύς κόσμος δεν ξέρει για το Kickback και ο λόγος είναι γιατί δεν ήταν καλά διαφημισμένο από τον εκδότη. Τώρα όμως, βγήκε και σε μορφή application όπου μπορεί να το κατεβάσει όποιος θέλει από το i-tunes.

 

Ερ.:Πώς νοιώθετε που η μάσκα που σχεδιάσατε για τον V στο V for Vendetta έχει γίνει ένα σύμβολο επανάστασης για πολλούς ανθρώπους;

Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και σημαίνει ότι έχω κάνει καλά την δουλειά μου. Χαίρομαι που μπορούν να χρησιμοποιήσουν την μάσκα σαν σύμβολο για τέτοιους λόγους ειρηνικά.

Η μάσκα αυτή αντιπροσωπεύει την αντίσταση στην καταπίεση, δεν υπάρχει άλλο τέτοιο σύμβολο. Τα άλλα σύμβολα της επανάστασης έχουν κάποια πολιτική πεποίθηση από πίσω, όπως για παράδειγμα η φωτογραφία του Che Guevara, ο οποίος ήταν μαρξιστής. H εικόνα του V απλά αντιπροσωπεύει την αντίσταση στη καταπίεση, γι αυτό τον λόγο χρησιμοποιείται σε πολλές διαδηλώσεις ενάντια σε οποιουδήποτε είδους τυραννία. Είμαι πολύ περήφανος γι αυτό το σχέδιο μου, που κατάφερε να ξεφύγει από το πλαίσιο του φανταστικού και να γίνει κομμάτι του πραγματικού κόσμου.

 

Ερ.:Πιστεύετε ότι μοιάζει καθόλου ο κόσμος που φτιάξατε στο V for Vendetta με το σήμερα;

Δεν νομίζω. Ευτυχώς, εδώ στην Αγγλία, έχουμε ακόμα δημοκρατία και ένα πολύ μεγάλο μέρος του πλανήτη ζει δημοκρατικά. Γι αυτό που μιλάει ο V είναι για το oppression μέσα από δικτατορία, φασιστικά κινήματα και one party states και αυτά βέβαια υπήρχαν σε μέρη του κόσμου μας. Και συνεχίζουν να υπάρχουν. Γι αυτό το έργο μας και ο χαρακτήρας V μιλάει στον κόσμο. Πάντα θα υπάρχουν κυβερνήσεις και άνθρωποι που θα μας λένε τι και πώς να το κάνουμε. Αλλά, είμαι πολύ χαρούμενος, που ο V είναι ακόμα εδώ και ευτυχώς, που δεν έχουμε γίνει σαν τον κόσμο που είχα δημιουργήσει τότε.

 

Ερ.: Ποια είναι η αγαπημένη σας ταινία από κόμικ;

Το V for Vendetta, γιατί κατάφερε να δημιουργήσει το κλίμα, που είχαμε φτιάξει και εμείς στο κόμικ και αρκεί το ό,τι ικανοποίησε εμένα σαν δημιουργό του.

 

Ερ:Ποια είναι η γνώμη σας για την κατάσταση στην Ελλάδα;

Δεν ξέρω τόσα πολλά, δυστυχώς, για την κατάσταση στην Ελλάδα. Αλλά, από όσο ξέρω μπορώ να πω ότι αυτό δείχνει πολλά πράγματα για την γενικότερη κατάσταση της παγκόσμιας οικονομίας και την ανικανότητα, ανευθυνότητα και ηλιθιότητα των τραπεζιτών, γιατί στην ουσία όλη η κρίση γυρνάει πίσω στις κακές επενδύσεις και κακές ενέργειες και όλο αυτό έχει επηρεάσει όλο τον κόσμο. Την Ευρώπη και ακόμα και χώρες που δεν το αξίζουν, όπως η Ελλάδα, βρίσκονται στο μάτι του κυκλώνα και σε πολύ δύσκολη θέση. Έχω έρθει στην Ελλάδα, πέρασα παρά πολύ όμορφα και λυπάμαι που, οι άνθρωποι εκεί πρέπει να υποφέρουν από τα λάθη των άλλων. Είναι όλο μια κατάσταση στημένη από μεγάλες εταιρίες και πολύ δυνατά συμφέροντα. Είναι ακριβώς το πράγμα στο οποίο εναντιωνόταν ο V.

 

Ιωάννης Μπακογεώργος

 

Πηγή: http://www.athina984.gr/node/196925

Επεξεργασία από Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Για την αντίσταση στην καταπίεση [Μπακογεώργος Ιωάννης, athina984.gr, 2/7/2012]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.