Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Είμαι ακόμη ένα fanboy» [Μπακογιώργος Ιωάννης, Αθήνα 9.84, 6/4/2012]


chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

«Είμαι ακόμη ένα fanboy»

 

 

Ο ανερχόμενος Τούρκος σχεδιαστής Κόμικς Γιλντιράι Τσινάρ μιλάει στον Αθήνα 9.84 και στον Γιάννη Μπακογεώργο για τα κόμικς, τη μουσική και για το πώς κατάφερε ένας «νεαρός» Τούρκος σχεδιαστής να δουλεύει για λογαριασμό της «DC Comics», μια από τις μεγαλύτερες εκδοτικές εταιρίες κόμικς στο πλανήτη.

 

Παρασκευή 30 Μαρτίου. Χώρος: Ελληνοαμερικανική Ένωση. Τι γινόταν εκεί; Το 7ο Φεστιβάλ Κόμικς «Comicdom Con Athens». O ενθουσιασμός μου ήταν μεγάλος, μιας και είμαι μεγάλος λάτρης των κόμικς. Διαβάζω από μικρός, οι ιστορίες τους έχουν μια φοβερή επιρροή πάνω μου. Από τον Batman και τον Superman, μέχρι τον Spider Man και τους X Men, τους αγαπώ όλους.

Φέτος, στο φεστιβάλ καλεσμένοι ήταν ορισμένα μεγάλα ονόματα καθώς και ορισμένα από τα «ανερχόμενα» ταλέντα στο χώρο.

 

Το «ανερχόμενο» ταλέντο, που είχε έρθει φέτος στο φεστιβάλ ήταν ο νέος Τούρκος σχεδιαστής κόμικς Γιλντιράι Τσινάρ, και εγώ είπα να πιω ένα καφέ μαζί του και να μιλήσουμε για κάτι πολύ σημαντικό, τα κόμικς .

 

Ήμουν γεμάτος ενθουσιασμό μιας και έχω στην προσωπική μου συλλογή πολλά από τα κόμικς που έχει σχεδιάσει. Ο Γιλντιράι έχει δουλέψει για την DC comics μία από τις δυο κολοσσούς των εταιριών κόμικς. Έχει δουλέψει σε τίτλους όπως, το «Noble Causes» για την «Image Comics» και το «Teen Titans» για την «DC Comics». Το μεγάλο άλμα όμως, το έκανε με το «Legion of Super Heroes» στην DC Comics δίπλα στον βετεράνο συγγραφέα, ζωντανό θρύλο των κόμικς και πρώην διευθυντή της DC Comics, Paul Levitz . Αυτή την στιγμή δουλεύει στο μηνιαίο τίτλο για τη DC Comics «Fury of Firestorm», ο οποίος έχει δεχθεί πολύ καλές κριτικές τόσο από τους ειδικούς όσο και από το κοινό.

 

Ο Γιλντιράι Τσινάρ είναι ψηλός και έχει αρκετά επιβλητική παρουσία, γεγονός που, σε συνδυασμό με το σκουλαρίκι στο αυτί του και το δερμάτινο μπουφάν που φορούσε όταν τον γνώρισα, τον έκανε να φαντάζει σαν ένα πολύ σκληρό τύπο, δύσκολο να τον πλησιάσεις και να καταφέρεις να κάνεις συζήτηση μαζί του. Η αλήθεια βέβαια ήταν εντελώς διαφορετική, μιας και είναι ένας πολύ φιλικός άνθρωπος γεμάτος θετική -μεσογειακή- ενέργεια, πάντα με το χαμόγελο στα χείλη και μια ανεξάντλητη αγάπη για τα κόμικς, την οποία πάντα εκτιμώ σε κάποιον.

 

Τον συνάντησα στην καφετερία της Ένωσης, μόλις είχε φάει και είχε βγει έξω να καπνίσει ένα τσιγάρο. Όταν τελείωσε το τσιγάρο του αποφασίσαμε να μεταφερθούμε στην καφετέρια απέναντι από την Ελληνοαμερικανική Ένωση για να έχουμε ησυχία. Στη διαδρομή μου εκμυστηρεύτηκε ότι κοιμήθηκε μόλις τρεις ώρες το προηγούμενο βράδυ. Εγώ τον ρώτησα, αστειευόμενος, αν ήταν καλό το πάρτι και εκείνος μου απάντησε ότι απλά, έπρεπε να παραδώσει τα σχέδια για το 9ο τεύχος της σειράς που σχεδιάζει, το «Fury of Firestorm».

Εκείνη την στιγμή συνειδητοποίησα πόσο τυχερός ήμουν, που θα μιλούσα με έναν επαγγελματία κομίστα.

Η συνέντευξη εδώ: http://www.athina984.gr/node/184007

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to «Είμαι ακόμη ένα fanboy» [Μπακογιώργος Ιωάννης, Αθήνα 9.84, 6/4/2012]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.