Μετάβαση στο περιεχόμενο

BEACHUM MARK


katakefalos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  68
  • Reputation:   541
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

99.jpg

 

Kαλημερα σε ολους τους φιλους.Πρωτα πρωτα να πω στον φιλο Scrooge mc kosta οτι δεν απραχτηκα σε καμια περιπτωση.Για αυτο ειμαστε εδω για να λεμε την γνωμη μας και για αυτο σου απαντησα πως αν εχεις διαφορετικη γνωμη μπορεις να την πεις.

Εχει δικιο ο φιλος xepeta πως δεν εκανα ενα μινι αφιερωμα στον αγαπητο μου Beachum αλλα το κανω ευθυς αμεσως.

 

http://markbeachumart.blogspot.com/

 

Ο αγαπημενος μου και μαλιστα με πολλα τευχη στην Marvel/DC. Για οσους θυμουνται τα peter parker spectacular spider-man annual με τον Ace!!!!!Επισης ενα θρυλικο παλι spectacular #112 Χριστουγενιατικο που θυμαμαι το αγορασα απο το μοναδικο τοτε βιβλιοπωλειο στην πολη.

 

Τυχαινει να εχω προσωπικη επαφη με τον Mark Beachum aka Mnemosys εναν αδικημενο κατα την γνωμη μου καλλιτεχνη.

Ειναι αυτοδιδακτος δημιουργος κομικς και οχι μονο και το ανακαλυψε την εποχη που ητανε στο γυμνασιο.Αυτο που εκανε λοιπον ηταν να παει στα γραφεια της DC και να ζητησει απο την γραμματεια να δει τον τοτε διευθυντη ( δεν θυμαμαι το ονομα αλλα αν το ψαξω θα το βρω).Τοτε ο μικρος Mark του ειπε πως φτιαχνει κομικς και θελει να δουλεψει στην εταιρεια.Ο κυριος διευθυντης ομως τον εδιωξε χωρις καν να τον δοκιμασει.Αυτα γινανε μαλλον στο τελος του 70 κι απο τοτε ο Mark ακολουθησε την δικη του πορεια που μετα απο καποια τευχη στην Marvel ο ιδιος διευθυντης της DC τον καλεσε στο γραφειο του για να συναψουν συνεργασια χωρις καν να θυμαται οτι εκεινο το μικρο παιδακι πριν χρονια που του ζητησε δουλεια ηταν αυτος ο ιδιος ανθρωπος.Φυσικα ο Mark του αρνηθηκε και ακολουθησε δικη του πορεια εξω απο ολα τα κυκλωματα και το γενικοτερο lifestyle των κομικς μεχρι σημερα.

 

Κατα την γνωμη μου ειναι ενα πολυ μεγαλο ταλεντο που θελει να μενει στην αφανεια αρνουμενος να συμβιβαστει σε οτιδηποτε τον περιοριζει.Απο αλλες προσωπικες συζητησεις εχει αναφερθει σε ναυαγιο συνεργασιας με την IDW και σε προσωπικες διαμαχες με τους εμπνευστες M.Silvestri και A.Wood.

Πιστευω πως το στυλ του παρα ειναι ερωτικο για mainstream κομικς που αγοραζουν καθε μηνα ο μεσος Αμερικανος καταναλωτης.Θα ελεγα μαλιστα οτι σε καποια σημεια το ερωτικο στοιχειο ακροβατει οριακα με το πορνο.Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ενας απο τους καλυτερους τιτλους κομικς που εχει φτιαξει το Blacklash εκδοθηκε στην Αμερικη ενθετο μαζι στο φημισμενο περιοδικο Penthouse με το ονομα Penthouse comix.Κομικς το οποιο φιλοξενησε τους πιο κορυφαιους ερωτικους σχεδιαστες.

Τα τελευταια χρονια η τεχνικη του εχει εξελιχθει με την χρηση των ηλεκτρονικων υπολογιστων και της φωτογραφιας.Παραμενει λατρης των ημιγυμνων γυναικων ντυμενων με δερματινα κολλητα ρουχα αφηνοντας να διαγραφονται ολες οι λεπτομερειες του σωματος.Φανταζεται και σχεδιαζει τους ηρωες και ηρωηδες κυριως της Marvel/DC οπως μονο αυτος τολμαει να κανει.

Αυτο ομως που κατα την γνωμη μου κανει το Mark εναν ξεχωριστο καλλιτεχνη ειναι η κινηση των μοντελων του.Γυναικες ντυμενες σαμουραι με σπαθια,κρατοντας οπλα,χαρακτηριστικες ποζες των μοντελων γυρισμενων πλατη στον θεατη σκοπιμα για να μπορεσουν να δειξουν 'την πισω οψη τους' σχεδον παντα ντυμενα με δερματινα 'φετιχ' ρουχα σε μια κινισιολογια που μονο αυτος εχει καταγραψει.

Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις πως τα λιγοστα εστω κομικς Spider man που εχει φτιαξει ο ηρωας ειναι σε πολυ διαφορετικες και πρωτογνωρες ποζες-στασεις κατα την διαρκεια της μαχης η και της απλης ακροβασιας του με το ιστο.

Ο Mark αυτην την στιγμη ζει απο τα commission που φτιαχνει και διαφορα αλλα σχεδια πουλωντας τα κατα καιρους στο e-bay οπως επισης και απο το καταπληκτικο πρωτο τευχος του Synthetik:xs ενα περιοδικο με φωτογραφιες, κειμενο,κομικς,σχεδια κλπ.Καλοσχεδιασμενο αρτιο γραφιστικα και λιγο δυσευρετο αφου το πουλαει μονος του και δεν υπαρχει στα κομικσαδικα (http://www.blurb.com.../detail/1609730).

Το δευτερο τευχος ειναι στα σκαρια με συνεργασιες απο διαφορους καλλιτεχνες απο ολο τον κοσμο.

Εχει ενα πολυ καλο σαιτ το http://synthetikxs.ning.com/ που μπορειτε να μπειτε μονο με εγγραφη και να μιλησετε και με τον ιδιο καθως επισης να δειτε προσφατη δουλεια του και δουλεια αλλων καλλιτεχνων.Ειναι ενας απλος ανθρωπος και ανοιχτος σε ολες τις αποψεις,μπορειτε να ποσταρετε δουλεια σας και να μιλησετε για την τεχνη η την πολιτικη παγκοσμιος.

 

Αγαπημενα μου και οχι κομικς.

Α.Αγαπημενα

1.BLACKLASH

2.SYNTHETIK:XS #1

3.SPECTACULAR SPIDER-MAN+ANNUAL

4.ALIENZSKIN

 

Β.Σεναριακα μετρια

1.SYPHONS

2.ACHILLES STORM

3.ROSE

4.A1 TRUE LIFE BIKINI CONFIDENTIAL

 

Παραθετω και μερικες φωτογραφιες αυτου του underground καλλιτεχνη( κατα την γνωμη μου εχει την ιδια καλλιτεχνικη πορεια με τον μουσικο Blaine L.Reininger) και ειναι και οι δυο αγαπημενοι μου.

 

post-24062-0-39198000-1325944483_thumb.jpgpost-24062-0-62130700-1326018380_thumb.jpgpost-24062-0-44533500-1326018393_thumb.jpgpost-24062-0-73116600-1326018398_thumb.jpgpost-24062-0-45279300-1326018407_thumb.jpgpost-24062-0-81177900-1326018418_thumb.jpgpost-24062-0-69021400-1326018583_thumb.jpgpost-24062-0-50354900-1326018589_thumb.jpg

post-24062-0-53141800-1326018597_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.