Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιμένοντας το Habibi του Κρεγκ Τόμσον [ Μπενάρδου Αγιάτη, tovima.gr, 26/07/2011 ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμένοντας το Habibi του Κρεγκ Τόμσον

Έπειτα από έξι χρόνια προετοιμασίας, το φθινόπωρο φτάνει η νέα δουλειά του σημαντικού αμερικάνου κομίστα.


Αγιάτη Μπενάρδου ~ 26/07/2011

post-556-13171292921765_thumb.jpg

Τα πρώτα σκαριφήματα από το Habibi που διέρρευσαν.

Την Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου, μετά από έξι ολόκληρα χρόνια προετοιμασίας, κυκλοφορεί επιτέλους το καινούργιο graphic epic του Κρεγκ Τόμσον. Η έκτασή του, σχεδόν 700 σελίδες. Ο τίτλος αυτού, Habibi.

Δε θα πολυλογήσω: Το προηγούμενο βιβλίο του Thompson, το Blankets, είναι το αγαπημένο μου graphic novel, το πρώτο που διάβασα, το βιβλίο που με έκανε να αγαπήσω το είδος. Το Blankets είναι ένα πολύ σημαντικό βιβλίο. Τόσο σημαντικό, που δεν το έχω πια. Το χάρισα χωρίς αφιέρωση και δεν το αγόρασα ξανά. Μου αρέσει περισσότερο έτσι: Είναι σα να μοιράζομαι με κάποιον το ίδιο βιβλίο, το βιβλίο μου.
 

post-556-13171293365928_thumb.jpg

Ο Κρεγκ Τόμσον, ο οποίος εμπνεύστηκε το Habibi από την Ισλαμική λαϊκή παράδοση και την Αραβική καλλιγραφία, έφτιαξε άλλη μία ιστορία αγάπης, αυτή ανάμεσα στην Ντοντόλα και τον Ζαμ.
 

post-556-13171293830561_thumb.jpg

Ανυπομονώ να δω τις ερήμους και τα χαρέμια, να διαβάσω το κείμενο, να χαζεύω ατελείωτα το ασπρόμαυρο σκίτσο του Thompson, να κοιτάζω τις σελίδες μαγεμένη. Αυτές τις μέρες κοιτάζω το νέο site για το βιβλίο, βλέπω τις εικόνες και συνειδητοποιώ ότι ποτέ ξανά δεν έχω νοιώσει τόση ανυπομονησία για ένα καινούργιο βιβλίο. Μετράω τις μέρες ως τις 20 Σεπτεμβρίου. Είναι ακριβώς 55.



edit: Η αρχική καταχώρηση στο Don't Ever Read Me

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και αφού βγήκε πλέον, καταχώρηση του Δημήτρη Δουλγερίδη από το Νσυν των Νέων που βγήκαν 24-25/09/2011:

 

post-556-13171298842569_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.