Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιαπωνέζικο pop από την Camilla D'Errico [ Παπαρίζου Άννα, downtown.gr, 08/07/2011 ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφιέρωμα-συνεντευξούλα από το DOWN TOWN:

 

Γιαπωνέζικο pop από την Camilla D'Errico

 

Άννα Παπαρίζου - 8/07/2011

 

post-556-13135394524339_thumb.jpg

Γιαπωνέζικα κόμικ, ιταλική αναγέννηση ή pop σουρεαλισμός; Οι παιδικές εικόνες της Camilla έχουν λίγο απ' όλα.

 

Πώς ξεκίνησες;

Ξεκίνησα να ζωγραφίζω ήδη από το σχολείο και δεν έχω σταματήσει από τότε. Σπούδασα illustration και design και πλέον ασχολούμαι με την τέχνη μου επαγγελματικά.

 

Με λίγα λόγια, πώς θα χαρακτήριζες την τέχνη σου;

Συχνά σκέφτομαι πώς θα ήθελα να είναι η τέχνη μου. Θα ήθελα να χαρακτηρίζεται από άγρια φαντασία, κομψότητα και αυθεντικά συναισθήματα.

 

Είσαι Ιταλοκαναδή. Πώς γίνεται η τέχνη σου να έχει τόσες ιαπωνικές επιρροές;

Το προσωπικό μου στυλ γεννήθηκε από μία διαδικασία επιρροών και πειραματισμών. Η Ιταλία μέσα μου με έκανε να εκτιμήσω την τέχνη. Τα γιαπωνέζικα κόμικ μου αρέσουν πολύ, τόσο οι εικόνες τους όσο και οι ιστορίες τους. Μου δίνουν καλλιτεχνικό έναυσμα, αλλά αναπαράγω την έμπνευση με το δικό μου στυλ.

 

Τι άλλες επιρροές έχεις;

Οι γονείς μου με σαπορτάρανε πολύ στην –παράλογη, για πολλούς- επιθυμία και προσπάθειά μου να γίνω καλλιτέχνης. Επίσης, τεράστια επιρροή ήταν μία επίσκεψή μου στο ComicCon του San Diego, όταν ήμουν έφηβη.

 

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου καλλιτέχνες;

Όλο το κίνημα του pop σουρεαλισμού, ο Salvador Dali, η γιαπωνέζικη ομάδα manga CLAMP.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.