Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη από τον Τάσο Μαραγκό [Dark Chris-ConB, Greekcomics.gr, 10/7/2011]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όλα άρχισαν με ένα pm στον conb (μεταξύ άλλων) που του ζητούσα την βοήθεια του στο blog που διατηρώ. Πρώτα από όλα θέλω να τον ευχαριστήσω και δημόσια τον Κώστα για την βοήθεια που μου προσφέρει με αυτά που γράφει. Ακόμα, αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας είναι η συνέντευξη του Tasmar, κατά κόσμον Τάσο Μαραγκό. Μιλάει για το KRAK και για πολλά ακόμα.

 

 

Πως και ένα παιδί από την Σύρο αποφάσισε να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα; Η δημιουργία κόμικς, και ιδιαίτερα στην Ελλάδα, δεν σου εξασφαλίζει άνετη ζωή και κέρδη.

 

Καταρχήν δεν νομίζω ο,τι έχει σημασία το ο,τι είμαι από τη Σύρο. Δεν νομίζω δηλαδή ο,τι για κάποιον που ζει σε ένα αστικό κέντρο είναι πιο εύκολο να κάνει κάτι τέτοιο. Η αγάπη και το όνειρο να κάνεις το ίδιο με τους δημιουργούς των ηρώων που διάβαζες παιδί δεν αλλάζει είτε μεγαλώνεις σε ένα μικρό νησί είτε σε μια μεγαλούπολη.

Η δημιουργία κόμικς σίγουρα δεν σου εξασφαλίζει μια άνετη ζωή και κέρδη γι' αυτό και οι πιο πολλοί δημιουργοί κάνουμε παράλληλα και άλλες δουλειές. Φυσικά το ζητούμενο δεν είναι ούτε τα κέρδη ούτε και η σούπερ άνετη ζωή αλλά να κάνουμε αυτό που πραγματικά γουστάρουμε.

 

Από ποιους ξένους και Έλληνες δημιουργούς έχεις επηρεαστεί;

 

Οι δημιουργοί που με έχουν επηρεάσει είναι ο Peter Bagge, κάτι το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα στα κόμικς που κάνω. Ο Daniel Clowes, Robert Crumb, Gilbert Shelton, Andrea Pazienza. Απο Έλληνες δεν νομίζω ο,τι έχω επηρεαστεί από κάποιους, παρόλο που υπάρχουν δημιουργοί όπως ο Λέανδρος ή η Μαρία Ηλέκτρα Ζογλοπίτου που μου άρεσαν πολύ οι δουλειές τους, αλλά δεν νομίζω ο,τι επηρεάστηκα από αυτούς.

 

Ποια είναι μερικά από τα αγαπημένα σου κόμικς που έχεις διαβάσει στο παρελθόν, ποια από αυτά που διάβασες πρόσφατα σου άρεσαν και ποια έχεις βάλει στο μάτι να διαβάσεις μελλοντικά από Ελληνικά και ξένα;

 

Λοιπόν, αγαπημένα κόμικς από το παρελθόν είναι Hate από Peter Bagge, Black Hole από Charles Burns, David Boring από Daniel Clowes, οτιδήποτε από Kaz και άλλα πολλά. Κάτι που διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε ήταν το Jimmy Corrigan του Chris Ware και η συλλογή comic strip,Feathers του Έκτωρα. Όσο αφορά τα μελλοντικά αυτό που περιμένω σίγουρα είναι το Κουλούρι #2 από τον Tomek. Το Habibi του Craig Thompson (Blankets) σίγουρα είναι μια δουλειά που την αναμένει πολύς κόσμος και θα κυκλοφορήσει μάλλον τον Σεπτέμβριο αν δεν κάνω λάθος. Επίσης ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να διαβάσω οτιδήποτε υπάρχει από Love & Rockets των αδερφών Hernandez.

 

Όταν αρχίζεις να γράφεις μια ιστορία, έχεις στο μυαλό σου ένα πλάνο για το πώς θα εξελιχθούν οι ήρωες, αρχή, μέση και τέλος; Ή απλά ξεκινάς στα τυφλά και όπου σε πάει η φαντασία σου;

 

Πάντα υπάρχει πλάνο από την αρχή. Πρώτα γίνεται κάποιο προσχέδιο ώστε να ξέρεις τι έχεις να σχεδιάσεις μετά. Αν αρχίσει στα τυφλά και αφήσεις μόνο τη φαντασία σου να σε οδηγήσει τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κολλήσεις κάπου στην πορεία και να μη σου βγεί κάτι τόσο καλό όσο θα σου έβγαινε αν είχες ένα προσχέδιο από την αρχή.

 

Περίμενες ότι η καριέρα σου θα είχε τόσο ανοδική πορεία όταν έκανες τα πρώτα σου βήματα; Πιστεύεις πως ό, τι ήταν να δώσεις στην ελληνική σκηνή (των κόμικς) το έδωσες, ή έχεις ακόμα πολλά να δώσεις;

 

Όταν πρωτοάρχισα να κάνω κόμικς δεν σκεφτόμουν που θα μπορούσα να φτάσω και άλλα τέτοια. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ο,τι θέλω να κάνω κόμικς που θα μου άρεσε να διαβάζω και έλπιζα ο,τι θα βρισκόντουσαν και άλλοι στους οποίους θα άρεσαν αυτά που φτιάχνω. Σίγουρα όμως δεν περίμενα ότι θα έφτιαχνα ένα κόμικς το οποίο θα είχε κάποια επιτυχία.

Όσο αφορά για το τι έχω δώσει ή έχω να δώσω στην ελληνική σκηνή δεν το βλέπω με κάποια μονάδα μέτρησης. Όσο μπορώ θα κάνω κόμικς. Ειδικά για το Krak komiks και την σειρά Hard Rock έχω πλάνο στο μυαλό μου για 4 με 5 τεύχη μπροστά. Τώρα, αν παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία για εξωτερικό τότε ίσως να αλλάξουν κάποια πλάνα γιατί κακά τα ψέματα στην Ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον (και όχι μόνο για τα κόμικς...).

 

Ποιες θα ήταν οι πρώτες συμβουλές που θα έδινες σε ένα νεαρό κομίστα ( από την στιγμή που έχει μεγάλο ταλέντο) ; Να εκδώσει κανένα fanzine στην Ελλάδα ή να πάει σε κάποια χώρα (Ιταλία, Γαλλία) που έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση τα κόμικς;

 

Αν το ταλέντο του/της είναι τόσο μεγάλο ώστε να μπορεί να παρουσιάσει δουλειά του σε κάποια από αυτές τις χώρες που προ ανέφερες, τότε να μην το σκέφτεται καθόλου και να το κάνει. Ότι και να κάνει πάντως πιστεύω ο,τι θα πρέπει να περάσει και από τον κόσμο των fanzine. Eίναι πολύ καλή εμπειρία και σε “ψήνει” σαν δημιουργό.

 

Το να γράψεις το Krak ήταν κάτι που είχες στο μυαλό σου επί χρόνια σαν ιδέα ή ήταν κάτι αυθόρμητο;

 

Το να κάνω μια προσωπική σειρά κόμικς το είχα στο μυαλό μου από τότε που έβγαζα το fanzine bigBANG!. Δεν ήμουν όμως ακόμα έτοιμος για να στηρίξω κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά όμως “ψήθηκα” όπως είπα και παραπάνω και έφτιαξα το Krak komiks #0 όπου η συνέχεια του ήταν να εκδοθεί “κανονικά” από την Giganto.

 

Οι διάλογοι σου είναι αρκετά ρεαλιστικοί από την άποψη ότι είναι όπως θα μιλάγαμε στη καθημερινή μας ζωή. Kατά πόσο εύκολο σου είναι να το πετύχεις αυτό;

 

Αυτό είναι κάτι που μου βγαίνει εντελώς αυθόρμητα. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο κόλπο όταν γράφω τους διαλόγους. Και ακριβώς για τον λόγο το ο,τι οι διάλογοι στα κόμικς μου είναι όπως θα μιλάγαμε στη καθημερινή μας ζωή δεν νομίζω ο,τι είναι κάτι δύσκολο.

 

Οι ήρωες σου καθώς και οι καταστάσεις που ζουν έχουν μια μεγάλη δόση από την Ελληνική πραγματικότητα της εποχής εκείνης στην οποία βρίσκονται. Eκείνη η χρονική περίοδο σε εμπνέει κατά κάποιο τρόπο ή είναι κάποια επιθυμία σου να εκφράσεις κάτι και την χρησιμοποιείς;

 

Όχι δεν νομίζω ο,τι θέλω να εκφράσω κάτι ή να περάσω κάποιο μήνυμα που χρησιμοποιώ τα μέσα της δεκαετίας του 90 ως χρόνο δράσης των χαρακτήρων μου. Απλώς είναι η νοσταλγία για μια πιο ανέμελη εποχή.

 

Μέχρι τώρα έχουμε δει τη ζωή του Μάρκου από την τελευταία τάξη του Λυκείου μέχρι τον Στρατό. Θα συνεχίσεις να γράφεις τις ιστορίες του ας πούμε τώρα μέχρι τα βαθιά γεράματα του ή θα σταματήσεις να τις γράφεις όταν έχει φτάσει σε κάποια συγκεκριμένη ηλικία, φάση στη ζωή του;

 

Όπως προανέφερα, υπάρχει πλάνο για 4 με 5 τεύχη μπροστά. Δηλαδή κάπου στα τρία τεύχη μετά τον στρατό. Για το αν συνεχίσω να κάνω την συγκεκριμένη σειρά για πάντα εξαρτάται από πολλά πράγματα. Καλά να είμαστε και βλέπουμε...

 

Μέχρι τώρα έχουμε δει τον Μάρκο σε δύο ερωτικές σχέσεις, στη καθεμία έζησε κάτι διαφορετικό, έντονο και εφήμερο. Θα τον δούμε σε μια μόνιμη σχέση ή όχι;

 

Ο Μάρκος θα ξανακάνει σχέση μετά τον στρατό... μέχρι τότε υπομονή.

 

Το Krak εκδίδεται με επιτυχία στην Ελλάδα θα ήθελες κάποια στιγμή να βγει και στο εξωτερικό;

 

Εννοείται πως κάτι τέτοιο θα το ήθελα. Να δω τον Μάρκο να μιλάει ιαπωνικά και τίποτα άλλο! Χα χα!

 

Πότε θα βγει το επόμενο τεύχος του KRAK; Υπάρχει διαθέσιμο υλικό να μας δώσεις ως promotion;

 

Το επόμενο Krak komiks θα κυκλοφορήσει Σεπτέμβριο. Διαθέσιμο υλικό σύντομα μέσα από το blog μου (krakkomiks.blogspot.com)

 

Με ποιον Έλληνα κομίστα θα ήθελες να συνεργαστείς; Κρατάς επαφή με Έλληνες κομίστες;

 

Φυσικά και κρατάω επαφή με Έλληνες κομίστες. Με κάποιους πίνουμε τους καφέδες μας στη Θεσσαλονίκη με άλλους συνομιλώ μέσω skype. Με ένα έλληνα κομίστα που θα ήθελα να συνεργαστώ είναι ο Tomek. Ίσως γίνει και αυτό κάποια στιγμή...

 

Τώρα που οι δουλειές σου εκδίδονται από την Jemma, να υποθέσουμε ότι και μελλοντικά projects θα εκδίδονται από την ίδια;

 

Όσο αφορά το Krak komiks, ναι.

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που δέχτηκες να απαντήσεις στις ερωτήσεις μας. Εύχομαι όλες οι μελλοντικές σου δουλειές να πάνε κατ’ ευχή.

 

Εγώ σας ευχαριστώ. Να είστε καλά.

 

Θέλω να πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν κι άλλες. Ελπίζω να σας αρέσει.

 

(οι ερωτήσεις είναι μισές δικές μου και μισές του conb)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τωρα το ειδα YES!!!!

Σ'ευχαριστω εγω Χρηστο που μου προτεινες αυτη τη συνεργασια και με αφησες ελευθερα να ασχοληθω με το "ψωνιο" μου οχι μονο να διαβαζω αλλα και να μιλαω για τα comics...many thanx!!!! :beer:

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:efxaristo: και τους 2 για την συνέντευξη!

 

και εις ανώτερα! (stan lee κτλ):P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Συνέντευξη από τον Τάσο Μαραγκό [Dark Chris-ConB, Greekcomics.gr, 10/7/2011]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.