Μετάβαση στο περιεχόμενο

PAN PAN [ ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (1982) ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ [ PAN PAN ]
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
1982
Τόπος γέννησης:
Αθήνα
Εργογραφία:

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-13044686905284_thumb.jpg

 

Ο Παναγιώτης Πανταζής γεννήθηκε το 1982 στην Αθήνα, όπου ζει και εργάζεται. Κάνει comics, εικονογραφήσεις και μουσικές (συνηθίζει να φτιάχνει ο ίδιος το soundtrack των κόμικς του), σπουδάζοντας Αρχιτεκτονική. Έχει συνεργαστεί με το 9 και έχει συμμετάσχει στα Parmezine, Pick Your Sin, Lynch, Project Amoeba, ενώ έχει λάβει μέρος σε εκθέσεις όπως είναι η Εν Αιθρία IV και η COM1X. Τέλος, είναι μέλος του The Very Closed Circle καθώς και του Μπομ Τσίκα Ουά Ουά. Για περισσότερες πληροφορίες και σκίτσα, ακολουθήστε τα εξής λινκς:
 

Pan Pan Postnoise.com
PanPan Blogspot
111 DeviantART


post-556-13044697108942_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω και τη συντεντευξούλα από το Lollidope:

 

Από τον Πυρήνα στο Common Comics. Μέσα σε μερικά χρόνια κατάφερες να κάνεις αισθητή την παρουσία σου. Πες μας δυο λόγια.

Παναγιώτης Πανταζής: Τον Πυρήνα τον ξεκινήσαμε πριν 4 χρόνια με ένα παιδί που ήμασταν στο ίδιο λύκειο, το Στέλιο Τσάφο. Βάλαμε μπρος, να κάνουμε ένα φανζινάκι και νομίζαμε ότι κάνουμε το πιο πρωτότυπο πράγμα του κόσμου, δε ξέραμε τι παίζει γενικά. Φτιάχναμε 300 κομμάτια και καταφέρναμε σε λιγο καιρό απο τη κυκλοφορία κάθε τεύχους να εξαντλούνται, σε διανομή χέρι με χέρι. Σε κάποια φάση μάθαμε τι παίζει γενικότερα, και αρχίσαμε να δίνουμε και σε κομικσάδικα, πράγμα που μας έκανε πολύ καλό γιατί άρχισαν να μαθαίνουν την ύπαρξη του φανζίν και άνθρωποι που δεν είχαμε έρθει σε προσωπική επαφή. Τέλος πάντων, σε κάποια φάση μετά το 9ο τεύχος του Πυρήνα (Ιούλιος 2006) είδαμε ότι το όλο θέμα ειχε κάνει το κύκλο του και δε πήγαινε άλλο. Φτιάχνοντας σταθερά για σχεδόν 3 χρόνια ένα mini comic, βοηθάει σε διάφορους τομείς. Δουλευεις και εξελίσσεις το στυλ σου, αν είσαι τυχερός παίρνεις ένα αρκετά άμεσο feedback, και εν πάσει περιπτώσει μαθαίνουν κανας - δυο άνθρωποι ότι υπάρχεις και κάνεις comics. Αφού λοιπόν στο ενδιάμεσο διάστημα έφαγα τα μούτρα μου σε ένα διαγωνισμό του "9" και πήρα μία διάκριση στον επόμενο (Σεπτέμβρης 2005) αποφάσισα ότι ήμουν έτοιμος να εκτεθώ σε περισσότερο κόσμο. Έφτιαξα τα 4 πρώτα re/stor.diaries, τα πήγα στο 9, τους αρέσανε κι έτσι απέκτησε κι εγώ τη μονοσέλιδη σειρά μου εκεί. Όταν δημοσιευεις στο "9" αμέσως ξέρεις ότι η δουλειά σου τυπώνεται στο μεγαλύτερο δυνατό τιράζ στην Ελλάδα. Μέσα από τα τελευτaία τεύχη του Πυρήνα , και από τα re/stor.diaries, ο Τάσος Παπαϊωάννου είδε κάποιον που θα ήθελε να εκδώσει μέσω της Giganto, εγώ ήθελα να εκδώσω μέσω της Giganto, άρα δεν ήταν και τοοοοσο δύσκολο να προκύψουν τα Common Comics, από τη στιγμή που είχαμε γνωριστεί.

 

Στο φετινό φεστιβάλ της Βαβέλ κυκλοφορεί το δεύτερο τεύχος του προσωπικού σου τίτλου Common Comics από τις εκδόσεις Giganto.

ΠΠ: Οι εκδόσεις Giganto γενικότερα κινούνται στά πρότυπα των αντίστοιχων εκδοτικών της Αμερικής, δηλαδή ο κάθε cartoonist να έχει τον προσωπικό του τίτλο. Ο δικός μου είναι τα Common Comics, και στο φετινό φεστιβάλ της Βαβέλ θα κυκλοφορήσει το δεύτερο τεύχος, με υπότιτλο Common Future. Είναι 11 σύντομες ιστορίες, παρμένες από το σύντομο μέλλον, όχι απο μία οπτική γωνία επιστημονικής φαντασίας,αλλά όπως θεωρώ λογικό να έχουν εξελιχθεί κάποια πράγματα. Στο συγκεκριμένο τεύχος, εκμεταλευόμενος το γεγονός ότι οι ιστορίες είναι αυτόνομες (σε αντίθεση με το σπονδυλωτό σενάριο του Common Comics #1) δοκιμάζω διάφορες τεχνικές και στυλ. Η αλήθεια είναι πως όλη αυτή η σχεδιαστική διαδικασία λειτουργεί αρκετά διασκεδαστικά. (κι εδώ αρχίζω να λέω πόσο τέλεια πέρασα φτιάχνοντας το CC#2, και αυτο φαίνεται, χαχαχα)

 

Κάνει αρκετή εντύπωση το προσωπικό σου σχεδιαστικό ύφος. Φιγούρες ανφάς και προφίλ γενικά και ένα γοητευτικό στυλιζάρισμα. Θες να εκφράσεις κάτι συγκεκριμένο μ' αυτόν τον τρόπο;

ΠΠ: Είχα διαβάσει σε μια συνέντευξη των Mezzo και Pirus ότι οι χαρακτήρες τους είναι σχεδόν πάντα τοποθετημένοι προφίλ και ανφάς , για να φαίνονται πιο αποκομμένοι ή μπορεί να θυμάμαι και εντελώς λάθος..χαχα. Όπως και να χει, τότε συνειδητοποίησα ότι κάνω το ίδιο πράγμα σχεδιαστικά, αλλά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Όπως καταλαβαίνεις, κάτι τέτοιο σε κάνει να ψάξεις λίγο παραπάνω στο τι παίζει, με το πώς σχεδιάζεις και γιατί. Το περίεργο είναι ότι αντί να δουλέψω στην παραπάνω παρατήρηση μου, αυτό που άλλαξε στον σχεδιασμό μου ήταν η μεγαλύτερη προσοχή που έδωσα στα backgrounds. Βγάλε άκρη. Αυτό για το γοητευτικό στυλιζάρισμα που λες, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Έχω δεχτεί κάποιες έντονότατες κριτικές, οι οποίες επειδή ήταν κατα πρόσωπο -και όχι σε κάποιο έντυπο, άρα η ειλικρίνεια υπερίσχυε της πρόθεσης δημιουργίας εντυπώσων- με κάνανε να σκεφτώ κάποια πράγματα. Πάντως, επειδή σχεδιάζω αρκετά γρήγορα, τα περισσότερα στοιχεία που επηρρεάζουν την "γραφή" μου είναι αυθόρμητα, δε κάθομαι να το σκεφτώ και πολύ. Προφανώς το στυλιζάρισμα, είτε θετικά είτε αρνητικά φορτισμένο, προκύπτει από το τρόπο που ζω, από αυτό που σπούδασα, από αυτά που βλέπω τριγύρω μου κάθε μέρα.

 

Αντλείς τη θεματολογία σου από το αστικό τοπίο και τους ανθρώπους που πραγματικά το ζουν. Τι σε τραβάει τόσο πολύ στην πόλη;

ΠΠ: Δε το έχω ξεκαθαρίσει ούτε σε μένα, δε ξέρω, απλά παίρνω τεράστια απόλαυση από μικρά καθημερινά πράγματα που έχουν να κάνουν με την πόλη. Μικρές βλακείες που καταλαβαίνω ότι μπορεί να μη λένε τίποτα σε κανέναν άλλο. Ίσως να έχει να κάνει με το ότι σαν άτομο, μπορώ να νιώσω όμορφα με τη πιο απαρατήρητη λεπτομέρεια, άρα προσαρμόζομαι, άρα αφου γεννήθηκα και μεγάλωσα σε μια μεγάλη πόλη, γουστάρω να ζω σε μεγάλες πόλεις. Επειδή για τις σπουδές μου, έζησα 5-6 χρόνια σε μια επαρχιακή πόλη, είχε αρχίσει να με κουράζει το γεγονός ότι από ένα σημείο και μετά αναγνώριζα φάτσες ανθρώπων που δε γνώριζα, στους δρόμους (όσο μαλακία και να ακούγεται). Τώρα όσον αφορά τη θεματολογία μου... Κάνω comics που θα ήθελα να διαβάσω. Γουστάρω πολύ να νιώσει κάποιος την ταυτιση με κάτι που θα διαβάσει σε ένα comic μου, όπως την έχω νιώσει εγώ για άλλα comics ή ταινίες ή μουσικές. Απλά...

 

Τι μας ετοιμάζεις για το μέλλον;

ΠΠ: Για το σύντομο μέλλον, δηλαδή στο φεστιβάλ της Βαβέλ, πέρα από το CC#2, θα έχω και ένα άλλο βιβλιαράκι. Είναι ένα mini comic 16 σελίδων, που φτιάχνουμε μαζί με το Γιώργο Γούση, μία ιστορία που γράψαμε μαζί και σχεδιάζουμε εναλλάξ ανά σελίδα. Για το απώτερο μέλλον ετοιμάζω κάποια πραγματάκια για το 9 που ακόμη δε μπορώ να μιλήσω, γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο, και προφανώς ακόμη πιο μετά θα υπάρξει το CC#3. Αλλά αυτο αργεί ακόμη. :)

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Kάτι καινούριο απο τον Παναγιωτη Πανταζη

 

 

tumblr_mjycvmvwU41qf26r2o1_1280.jpg

Εcho Tides // Οπως παντα, οταν ξεκιναω ενα καινουριο μεγαλο comics ποσταρω την πρωτη του σελιδα. Αυτη λοιπον ειναι η πρωτη σελιδα του Echo Tides, ενος comics που θα δημοσιευεται online σε επεισοδια. Περισσοτερες λεπτομερειες συντομα.

link: 

http://iguessthatwasit.tumblr.com/post/45825981785/cho-tides
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αντιτουριστικός οδηγός στο socomic... 

 

εξαιρετικές απεικονίσεις της Αθήνας (με λινκς στο googlemaps)... ως τώρα είναι καμιά 35αρια... δηλώνω φαν.

 

μ'αρέσει που είναι gifakia... μ'αρέσει που δεν θα τα δω τυπωμένα...

 

antitouristikos-odigos-19.gif

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.