Μετάβαση στο περιεχόμενο

GIRLS [ JONATTHAN LUNA, JOSHUA LUNA ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

post-25002-0-85380700-1423300713_thumb.jpg
 

Σειρά 24 τευχών από την Image Comics από τους αδερφούς Jonathan και Joshua Luna. Η ιστορία έχει ως εξής: Σε μια μικρή επαρχιακή πόλη (ούτε 100 κατοίκων) των ΗΠΑ ένας έφηβος ,μετά από ένα μεθύσι ,επιτίθεται φραστικά σε όλες τις γυναίκες που υπάρχουν στο bar σε ένα μισογυνικό κρεσέντο,λέγοντας ξεκάθαρα ότι πιστεύει για την καθεμιά τους.Και τα λόγια του κάθε άλλο παρά κολακευτικά είναι. Φεύγοντας έξαλλος από το bar ,παραλίγο να χτυπήσει με το αυτοκίνητό του κάτι.Αυτό το κάτι ,είναι μια ολόγυμνη κοπέλα ,λουσμένη στο αίμα ,την οποία κυνηγάει ένας από τους κάτοικους της πόλης μαζί με τον διανοητικά καθυστερημένο γιό του.Η κοπέλα δεν αρθρώνει λέξη παρά μόνο μετά από αρκετή ώρα και ξεφωνίζει «Αυτή σκότωσε τη μαμά»....Έτσι τελειώνει το πρώτο από τα 24 τεύχη. Σίγουρα άκρως εδιαφέρον τρόπος για να κινήσεις την περιέργεια του αναγνωστικού κοινού.

Είναι ένα κόμικ που δεν φαίνεται το κύριο θέμα του με μια πρώτη ματιά.Το ίσα ίσα ,μάλλον κάνει τον αναγνώστη να νομίζει ότι άλλο θα διαβάσει στην αρχή.Μέσα σε αυτό το πλαίσιο μυστηρίου/επιστημονικής φαντασίας το τελευταίο που περιμένει κανείς να διαβάσει είναι μια ιστορία διαπροσωπικών σχέσεων.Kαι όμως μια τέτοια ιστορία είναι.Είναι όπως τα καλά κόμικ με ζόμπι.Παρόλο που η πλοκή καταλαμβάνει μεγάλο μέρος ,αυτό που πράγματα ενδιαφέρει τον αναγνώστη είναι τι θα συμβεί στους ήρωες που συμπαθεί,όχι πως θα δει βίαιες εικόνες.Έτσι κι εδώ ,παρόλο που είχα αμφιβολίες ότι το κόμικ θα είναι η χαρά του εφήβου και θα έχει μπόλικα γυμνά σώματα και η πλοκή θα πάει περίπατο με εξέπληξε ευχάριστα.Σίγουρα υπάρχει γυμνό ,αλλά δεν διαβάζεις το κόμικ γι αυτό.Το διαβάζεις γιατί πραγματικά νοιάζεσαι για τους χαρακτήρες.ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε που παρόλο που υπήρχε ένας χαρακτήρας που ήθελα να πεθάνει ,όταν αυτό συνέβη δεν ένιωσα ικανοποίηση.Το κόμικ με είχε κάνει να τον εκτιμήσω κι αυτόν και τελικά να νιώσω διαφορετικά από ότι ήλπιζα. Σημάδι ότι πραγματικά είναι καλοδουλεμένο το σενάριο.

Το σκίτσο τώρα ,είναι λίγο περίεργο.Μιας και είναι όλο δουλεμένο με υπολογιστή σίγουρα θα ξενίσει (και ξινίσει) αρκετούς.Με τον καιρό όμως θα διαπίστωσετε ότι ταιριάζει στην ιστορία και ίσως το αγαπήσετε κιόλας.Πάντως όταν λέω όλο είναι από υπολογιστή δεν εννοώ στυλ Ariel Olivetti. Απλά είναι αμελάνωτο ,σκέτο χρώμα πάνω στο μολύβι.Εγώ στην αρχή το βρήκα κάπως μακριά από το γούστο μου ,το συνήθισα όμως και μπορώ να πω ότι στο τέλος μου άρεσε κιόλας.Δείγμα καλό δεν μπόρεσα να βρω στο ίντερνετ ,παρουσιάζω πάντως ένα που βρήκα.
 

post-25002-0-47107900-1423300715_thumb.jpg


Κλείνοντας ,θα το πρότεινα σε όλους όσους θέλουν να κάνουν ένα διάλειμμα από τους μαντραχαλάδες που δέρνονται μεταξύ τους και θέλουν να διαβάσουν μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας που έχει τα καλύτερα στοιχεία του είδους και βασίζεται πάνω από όλα στους χαρακτήρες της.


Και τώρα ένα μικρός bonus μόνο για τα μέλη του greekcomics.Το κόμικ κυκλοφόρησε στην deluxe slipcase edition που περιέχει όλα τα τεύχη και είναι πλέον πανάκριβη.Φωτογραφίες αυτής δεν μπόρεσα να βρω πουθενά στο ίντερνετ ,όμως επειδή την έχω στην κατοχή μου αποφάσισα να την φωτογραφίσω εγώ για να μπορέσετε να την δείτε όλοι σας.Tην έχω φωτογραφίσει σε μαζί με την Absolute Edition του The Long Halloween για να έχετε μέτρο σύγκρισης. Ορίστε λοιπόν:
post-6474-12916598553853_thumb.jpgpost-6474-12916599075833_thumb.jpgpost-6474-12916598933251_thumb.jpg




 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Έπαιρνα τα τεύχη τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, και πραγματικά ήταν μια σειρά που σε έκανε να περιμένεις πώς και πώς τη συνέχεια!

Το τέλος βέβαια άφησε μια περίεργη αίσθηση αλλά συνολικά ήταν πράγματι μια πολύ καλή ιστορία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.