Μετάβαση στο περιεχόμενο

BASTIEN VIVES ( CHANMAX BASTIEN ) [ (1984) ]


ngramm

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
BASTIEN VIVES
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
11/02/1984
Τόπος γέννησης:
Παρίσι, Γαλλία
Εργογραφία:

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Bastien%20Vives%20St%20Malo%202009.JPG
 

Ο Bastien Vivès γεννήθηκε στο Παρίσι στις 11 Φεβρουαρίου του 1984. Ο πατέρας του είναι ζωγράφος και εικονογράφος σκηνικών, ενώ και η μητέρα του δουλεύει σαν λογίστρια σε εταιρία παραγωγής σκηνικών. Όπως δηλώνει ο ίδιος "λόγω των δουλειών που έκαναν οι γονείς μου, είχα πάντα πρόσβαση σε σπουδαίες εικόνες, όπως αυτές του Disney ή του Don Bluth. Επίσης όλα τα ταξίδια που έκανα, είτε στην Ευρώπη είτε στην Αμερική, ήταν πάντα για εκθέσεις σε μουσεία, άρα χόρτασα από τέχνη". Μεγαλωμένος σε αυτό το περιβάλλον, σχεδίαζε από πολύ μικρός και σπούδασε αρχικά σχέδιο σε 2 σχεολές και αργότερα film animation σε σχολές του Παρισιού.

ensemblepetit.jpg

Το 2006 τον ανακάλυψε η εκδοτική "Danger Public" με την οποία εξέδωσε (με το ψευδώνυμο Bastien Chanmax) 2 άλμπουμ, τα: "Poungi la racaille" (Πούγκι το κάθαρμα) και το "Poungi II : Obtiens la richesse ou meurs en essayant" (Πούγκι II: Γίνε πλούσιος ή πέθανε προσπαθώντας), τα οποία μάλιστα σκοπεύει σύντομα να μετατρέψει και σε ταινία animation!

 

poungi couv bien3.jpg

 

Στη συνέχεια συνεργάζεται με την KSTR (θυγατρική της Casterman) και εκδίδει τα "Elle(s)", "Hollywood Jan", "Le goût du chlore", "Dans mes yeux", ενώ το 2010 σχεδιάζει δύο τόμους της σειράς "Pour l'empire" για την Dargaud. Έχοντας στο ενεργητικό του ήδη 10 κόμικ άλμπουμ σε ηλικία 26 ετών, ο Vivès θεωρείται σίγουρα ένα ανερχόμενο αστέρι στον χώρο του BD.

 

BiblioVivesBastien.jpg
 

Τον Ιανουάριο του 2009, πήρε το βραβείο "Essentiel Révélation" (καλύτερου νέου δημιουργού) του Φεστιβάλ της Αγκουλέμ για το έργο του "Le goût du chlore". Το σενάριο είναι απλό: Ένας νεαρός με σκολίωση, πρέπει να πάει στην πισίνα μετά από τη συμβουλή του φυσιοθεραπευτή του. Αρχικά παρακεινεί τον εαυτό του να πάει προσκαλώντας ένα φίλο του, αλλά στην συνέχεια γνωρίζει μία συμπαθητική κολυμβήτρια, πρώην πρωταθλήτρια, με ένα τέλειο σώμα. Η αφοσίωσή του για το κολύμπι συνδέεται με αυτόν τον συναρπαστικό έρωτα. Όπως λέει ο ίδιος ο Vivès, "η ιδέα για το κόμικ προέκυψε από μιά παλιά ερωτική μου ιστορία. Συνειδητοποίησα ότι είχα αφιερώσει σημαντικές στιγμές της ζωής μου με αυτήν, ξεχνώντας κάθετι άλλο. Έτσι στο κόμικ, προσπάθησα να εξηγήσω πως είναι να ερωτεύεσαι."

 

bastien%20vives.jpg

 

Οι διάλογοι είναι το ίδιο απλοί, αλλά το σχέδιο, η κινηματογραφικότητα και τα χρώματα του κόμικ το καθιστούν πολύ σίγουρα ελκυστικά, ιδιαίτερα για τους φίλους της πισίνας (όπως η αφεντιά μου, αν και προσωπικά την έχω πολλάκις προδώσει :lol: ).

Aς σημειωθεί ότι η πισίνα στο κόμικ αποτελεί πολύ πιστή απόδοση της ιστορικής πισίνας "De Pontoise" του Παρισιού.

Μπορείτε να απολαύσετε το συγκεκριμμένο κόμικ εδώ σε μετάφραση δική μου και lettering του The_Sandman.

 

Αναφορές

 

Ιστολόγιο δημιουργού

Wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.