Μετάβαση στο περιεχόμενο

NEGLIGENT ROMANTIX .


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
NEGLIGENT ROMANTIX
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
03-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
16.5 x 23.7
Σελίδες:
24
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

NegligentRomantix_0001.jpg NegligentRomantix_0001z.jpg

 

Μια νέα προσπάθει του δημιουργού Johnny Negri. Περιλαμβάνει κόμικς και εικονογραφήσεις του ίδιου, αλλά και ένα κόμικ του Κώστα Μανιατόπουλου, ένα του Γιώργου Τραγάκη και ένα κολλάζ απο την Ζωή. Η τιμή του τεύχους είναι 2 ευρώ και η ποιότητα της έκδοσης πολύ καλή.

Σχεδιαστικά ξεχωρίζει ο Γιώργος Τραγάκης, ενω σεναριακά είναι στο γνωστό μοτίβο του σάπιου κόσμου που ζούμε, της μη κοινωνικής συμβατότητας των ανθρώπων μεταξύ τους κλπ όπου η λύση/αποτέλεσμα είναι η φυγή, η καταστροφή, η αποξένωση κλπ. Γενικά αυτά τα θέματα κυριαρχούν στην Ελληνική Σκηνή τα τελευταία πολλά χρόνια σε σημείο που να κουράζουν πια...

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να μοιραστώ με τους φίλους δημιουργούς μια σκέψη μου, που μπορεί να είναι και τελείως λανθασμένη. ΟΚ ο κόσμος που ζούμε δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός και ο καθένας βιώνει τα δικά του θέματα, αλλά σε αντίθεση με εμάς τους αναγνώστες εσείς οι δημιουργοί μπορείτε να πλάσετε κόσμους όπως ακριβώς θέλετε.... Σταματήστε να λέτε πόσο χάλια είναι αυτά που ζούμε και μέσα απο τα κόμικς σας φτιάξτε τους δικούς σας ουτοπικούς κόσμους. Κόσμους ουτοπικούς, φανταστικούς, με δικτάτορες ή χωρις κανενός είδους εξουσία. Κόσμους αθεικούς ή βαθύτατα θρησκευτικούς. Κόσμους όπου θα κυριαρχεί η αγάπη ή τα πάντα θα βρίσκονται σε διαρκή σύγκρουση. Anyway... (που λεν και στο χωριό μου)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να μοιραστώ με τους φίλους δημιουργούς μια σκέψη μου, που μπορεί να είναι και τελείως λανθασμένη. ΟΚ ο κόσμος που ζούμε δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός και ο καθένας βιώνει τα δικά του θέματα, αλλά σε αντίθεση με εμάς τους αναγνώστες εσείς οι δημιουργοί μπορείτε να πλάσετε κόσμους όπως ακριβώς θέλετε.... Σταματήστε να λέτε πόσο χάλια είναι αυτά που ζούμε και μέσα απο τα κόμικς σας φτιάξτε τους δικούς σας ουτοπικούς κόσμους. Κόσμους ουτοπικούς, φανταστικούς, με δικτάτορες ή χωρις κανενός είδους εξουσία. Κόσμους αθεικούς ή βαθύτατα θρησκευτικούς. Κόσμους όπου θα κυριαρχεί η αγάπη ή τα πάντα θα βρίσκονται σε διαρκή σύγκρουση. Anyway... (που λεν και στο χωριό μου)

 

:best: Φίλε Ανδρέα δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ μαζί σου! Την συγκεκριμένη κουβέντα την βρίσκω τρομερά ενδιαφέρουσα και πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψη πολλών ανθρώπων από εδώ μέσα. Καλό θα ήταν να ανοίξουμε καινούριο θέμα, μην αδικήσουμε (συνειρμικά έστω) το συγκεκριμένο κόμικ -και τους δημιουργούς του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8822
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  18
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω ότι ο "σάπιος κόσμος" που ζούμε είνα και το θέμα που μονοπωλεί τα κόμικς της ελληνικής σκηνής. Οπως και να εχει το πράγμα, κάποιος λόγος θα υπάρχει γι΄αυτό.

Το Δράμα και η Τραγωδία δεν δημιουργήθηκαν επειδή δεν υπήρχε φαντασία, ούτε επειδή ηταν κολλημένοι οι δημιουργοί τους. Επίσης δεν θα ήταν οξύμωρο να υπάρχουν μόνο

υπερηρωικά κόμικς σε μια κοινωνία αδύναμων ανθρώπων;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν διαφωνώ μαζί σου και άλλοστε δεν πρότεινε κανείς να υπάρχουν μόνο Υπερηρωικά κόμικς οπουδήποτε. Και σαφέστατα πρέπει να υπάρχει και Δράμα και Τραγωδία αρκεί να είναι "μίμησις πράξεως σπουδαίας καὶ τελείας, μέγεθος ἐχούσης κλπ" όπως είπε και ο Αριστότελες πριν απο εμένα. Καλές οι καταγγελίες (και εύκολες), αλλά ας δούμε και κάτι άλλο... Όχι μόνο αυτό... Το εύκολο Δράμα καταντάει μελό και βαρετό σαν τις ταινίες της ΚΛΑΚ φίλμς. Όπως έγραψα και παραπάνω αυτή είναι η (ίσως λανθασμένη) άποψή μου. Και ο Pierre Christin στις Φάλαγγες της Μαύρης Τάξης και αλλού έκανε κοινωνικό-πολιτικά σχόλια, αλλά ρε :devil: το προχωρούσε και ένα βήμα παρακάτω...

 

Δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κόμικ (μόνο), αλλά πραγματικά σαν αναγνώστης έχω βαρεθεί να βλέπω ένα σωρό Ελληνες δημιουργούς που έχουν ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ τις δυνατότητες να κάνουν κάτι καλύτερο (και μεγαλύτερο) να κάνουν χρόνια τώρα αυτά τα μαύρα/μίζερα/καταγγελτικά τρισέλιδα.

 

Τωρα θα μου πείς, αφού δεν τα γουστάρεις γιατί ασχολείσαι; Γιατί πολύ απλά βλέπω ότι υπάρχουν οι δυνατότητες για το καλύτερο, και αν δε μιλήσει ο αναγνώστης στον άξιο δημιουργό, ποιός θα το κάνει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.