Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σταύρος Κιουτσιούκης: “Το γυμνό κι ο έρωτας ακόμη δαιμονοποιούνται” [Βρέκα Νικολέτα, haniotika-nea.gr, 24/2/2024]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

image.thumb.png.1e933451aa4917abb7eee78e5dcb1068.png

 

Γυμνό, χιούμορ και πολύς ερωτισμός κυριαρχούν στα έργα του. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τον έχετε δει να δημοσιεύει τακτικά σειρές strip και σκίτσα, εμπνεόμενος πάντα από την καθημερινότητα των κοριτσιών και τις… φαντασιώσεις του! Ο δημιουργός κόμικς Σταύρος Κιουτσιούκης, με αφορμή την καλλιτεχνική εμφάνισή του απόψε βράδυ στην πόλη μας, ξεδιπλώνει στο “Μολύβι μελάνι” το προσωπικό του ύφος, μιλά για τα θολωμένα νερά που προκαλούν τα social media, για τον πουριτανισμό που καλά κρατεί στην Ελλάδα του 2024, ενώ μας εξηγεί και πώς προκύπτουν οι ιδιαίτερες ιστορίες του.

Τα κόμικς έχουν φύγει προ πολλού από τη λογική του “παιδικού”. Παρόλα αυτά διατηρούν τη ζωντάνια και “φρεσκάδα” πιο νεανικών αναγνωσμάτων. Αυτό οφείλεται στη θεματική ή στο ίδιο το είδος;
Είναι αλήθεια πως ο συνδυασμός εικόνας και λόγου σε αυτό το είδος μοιάζει συχνά “παιχνιδιάρικος” και ίσως εκεί οφείλεται αυτή η αίσθηση. Αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετά πιο “βαριά” κόμικς πλέον.

 

anemistiraki.thumb.webp.51461395404364990fcea1d30b6aa174.webpanyparktistasi.thumb.webp.e80eba8e0fb86e7721d0b886544ecb93.webp

 

 

Τα έργα σου είναι κατά βάση ερωτικά, χιουμοριστικά και πολύ προσωπικά. Ο αναγνώστης αποκτά πρόσβαση στον προσωπικό κόσμο του Σταύρου έτσι; Θα επιμείνεις στο ερωτικό στοιχείο ή σκέφτεσαι άλλη θεματική;
Μου αρέσει αυτό το κρυφοκοίταγμα των αναγνωστών στον “κόσμο μου” και γι αυτό συχνά συμμετέχω και ο ίδιος ως καρτούν σε σκίτσα ή ιστορίες μου. Νοιώθω ότι με κάποιον τρόπο επικοινωνώ με τους αναγνώστες των κόμικς μου, ενώ ταυτόχρονα εκφράζω με ειλικρίνεια αυτά που με απασχολούν. Προφανώς ο έρωτας, τα βαμπίρ και το χιούμορ είναι οι θεματικές μέσα από τις οποίες ξεδιπλώνομαι καλύτερα και προς το παρόν νομίζω θα συνεχίσω να βουτάω σε αυτές.

 

Πώς ήταν η καλλιτεχνική σου ζωή πριν τα “φευγαλέα” μεν, αλλά απαραίτητα όπως καταλαβαίνουμε social media;
Σίγουρα ήταν όλα πολύ διαφορετικά, όπως και για όλη την σκηνή και ειδικά εμάς τους μεγαλύτερους που προλάβαμε δημιουργικά τις εποχές προ social media. Τότε, απευθυνόσουν σε ένα πολύ μικρότερο κοινό, το οποίο ήταν εκεί για τα κόμικς και όχι για την καθημερινή τριβή με τα εφήμερα σκίτσα. Στην εποχή μας αυτό έχει αλλάξει πολύ! Αμέτρητα σκίτσα από πολλούς δημιουργούς εμφανίζονται καθημερινά, ενίοτε θολώνοντας τα νερά του τι είναι τελικά κόμικς σε μια χώρα απαίδευτη γύρω από το αντικείμενο. Στον αντίποδα, όμως, οι πωλήσεις κόμικς έχουν μοιραία αυξηθεί και φυσικά ο κόσμος πλέον αναγνωρίζει καλύτερα τους δημιουργούς. Το μόνο που θεωρώ επικίνδυνο είναι τα θολά σημεία γύρω από το ποιος είναι και ποιος δεν είναι “κομιξάς”. Αλλά αυτά είναι μια τεράστια κουβέντα…

 

chrysanthemo.thumb.webp.fcdb62bf03ac55db1ecbeb09760854ff.webpbroumita1.thumb.webp.ec7b6f6e18af21680ef27656567e65b3.webp

 

 

 

Στην Ελλάδα συχνά ο κόσμος σοκάρεται από το γυμνό ακόμη και στην τέχνη. Θεωρείς ότι συντηρητικά κατάλοιπα εξαλείφονται σιγά – σιγά ή καλά κρατούν;
Δυστυχώς, ο πουριτανισμός στην Ελλάδα καλά κρατεί… Ακόμη κι αν τα ελεύθερα μυαλά αυξάνονται γύρω μας, οι συντηρητικοί άνθρωποι ισχυροποιούνται από την άνοδο αντίστοιχων χώρων ιδεολογικά. Το γυμνό και ο έρωτας ακόμη δαιμονοποιούνται και παρά την χρυσή ευκαιρία που έχουμε ως λαός να δούμε αυτό το είδος με σωστή ματιά (χωρίς αντικειμενοποίηση κ.λπ.), εμείς προσπαθούμε να το ρίξουμε πιο βαθιά στο σκοτάδι.

 

Είσαι επηρεασμένος από τα ευρωπαϊκά-γαλλοβελγικά κόμικς; Σκέφτεσαι μελλοντικά κάποια άλλη σχεδιαστική προσέγγιση από αυτή που ήδη έχεις;
Θεωρώ πως έχω κατακτήσει τα τελευταία χρόνια μια πολύ προσωπική και αναγνωρίσιμη γραμμή, την οποία όφειλα όχι μόνο στις γαλλικές αναφορές μου, αλλά και στα υλικά και τα μέσα που χρησιμοποιώ. Οι καλλιτέχνες δεν είμαστε μόνο αποτέλεσμα άλλων δημιουργών, αλλά και των προσωπικών μας επιλογών. Γενικά ελπίζω να συνεχίσω να βελτιώνω αυτό το ύφος.

 

Μια από τις τελευταίες σου δουλειές ήταν σαν σεναριογράφος πια, σε εικονογράφηση της Έφης Θεοδωροπούλου. Πώς είναι η δημιουργία από αυτήν την καλλιτεχνική μεριά; Πώς σκέφτεσαι τις ιστορίες σου; “Πατάς” πάνω σε κλασικές και τις προσαρμόζεις σε ερωτική παρωδία π.χ.;
“Το έπος της Δόνας Κικατριδίνης της Ολαρτάνης” δεν είναι η πρώτη μου συνεργασία με την Έφη (ούτε η τελευταία ελπίζω) και είναι μια μαγική διαδικασία, γιατί όποτε γράφω κάτι για εκείνην η ιστορία πραγματικά λειτουργεί εξ αρχής στο δικό της ύφος. Είναι θα λέγαμε ιστορίες που θα έφτιαχνα αν σχεδίαζα σαν την Έφη. Αλλά δεν χρειάζεται τελικά. Γι’ αυτό και ποτέ δεν της δίνω οδηγίες. Έχουμε μια μοναδική χημεία μεταξύ μας που δεν ξέρω αν θα έβρισκα αλλού.
Γενικά γράφω αφού πρώτα μου καρφωθεί μια ιδέα. Ένα πολύ γενικό πλαίσιο δηλαδή. Αφού κρατήσω την αρχική ιδέα, φτιάχνω έναν σκελετό της ιστορίας και ξεκινάω χωρίς να υπάρχουν ακριβείς διάλογοι, οι οποίοι εν τέλει γεννιούνται σελίδα-σελίδα…


Φυσικά, έχω κάνει και παρωδία! Στο “Έγκλημα στο Πάρτυ Ανταλλαγής Ερωτικών Συντρόφων” κάνω ουσιαστικά έναν Ηρακλή Πουαρό. Αλλά αυτό δεν είναι το σύνηθες για μένα. Το “Βουκολικό ειδύλλιο” ειδικά είναι μια ιστορία έρωτα που απλώς έχει αναφορές στην εποχή και τον τόπο στον οποίο διαδραματίζεται.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

417405422_291462533944829_81560978094098

Ο Σταύρος Κιουτσιούκης απόψε Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου, θα βρίσκεται στα Χανιά για μια μοναδική live-sketching βραδιά. Ο αγαπημένος καλλιτέχνης θα σκιτσάρει τα γυμνά του σε μια γιορτινή εκδήλωση στο Comixadiko, στις 20.00, στην οδό Ξέπαπα 15.

 

Πηγή: https://www.haniotika-nea.gr/stayros-kioytsioykis-to-gymno-ki-o-erotas-akomi-daimonopoioyntai/

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.