Μετάβαση στο περιεχόμενο

Lightyear (2022)


StefanosPap

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Buzz.thumb.jpg.647926d5d4f3232dcd9afc248714877d.jpg

 

Σήμερα, 3 Αυγούστου του 2022 κυκλοφορεί στο Disney+ η ταινία Lightyear που είχε βγει στα σινεμά αρχές Ιουνίου.

 

Η ταινία που βλέπουμε, σύμφωνα με την εισαγωγή και τα λόγια της Pixar, είναι η ίδια ταινία που είδε ο Andy του Toy Story το 1995 και ήθελε μετά να αποκτήσει παιχνίδι του χαρακτήρα Buzz Lightyear. Ουσιαστικά πρόκειται για μια διαστημική περιπέτεια με έναν γνώριμο για εμάς πρωταγωνιστή. Με λίγα λόγια η υπόθεση επικεντρώνεται στο νεαρό αστροφύλακα Buzz Lightyear ο οποίος παγιδεύεται με το πλήρωμά του σε ένα επικίνδυνο πλανήτη και προσπαθεί να βρει τρόπο να φύγει από κει.

 

Τον ρόλο του Buzz αναλαμβάνει ο Chris Evans και όχι ο Tim Allen, γεγονός με το οποίο παρόλο που υπήρξε γκρίνια από μέρος του κοινού εγώ συμφωνώ. Δεν μιλάμε για το παιχνίδι Buzz οπότε πρόκειται και για άλλον χαρακτήρα. Μερικά ακόμα ονόματα που συμμετέχουν είναι η Keke Palmer, ο Peter Sohn, o Taika Waititi, η Dale Soules, ο Bill Hader και ο James Brolin (όχι δεν είναι συνωνυμία, είναι ο μπαμπάς του Josh Brolin).

 

Παρακάτω για όποιον δεν έχει, υπάρχει το τρέιλερ

 

Εδώ είναι και το link από την σελίδα του IMDb.

 

Έχοντας δει την ταινία μπορώ να πω αρχικά ότι το αγγλικό voice acting είναι στα συνηθισμένα υψηλά επίπεδα της Pixar, τεχνικά στα γραφικά και στον ήχο ξανά κορυφή. Υπάρχει και ελληνική μεταγλώττιση για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά δεν την έχω δει ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Κοιτώντας όμως λίγο το καστ, δεν έχω τρομερές ελπίδες να είναι καλό. Το σοβαρό θέμα της ταινίας είναι η υπόθεση. Και εξηγώ. Εμένα προσωπικά μπορεί να μην με ενόχλησε και να διασκέδασα με την ταινία όσο την έβλεπα, αλλά μπορώ να καταλάβω ότι το σενάριο είναι κάτι που έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές. Χωρίς να μπω σε σπόιλερ, όσοι έχουν δει γενικότερα ταινίες όπου ο πρωταγωνιστής πιστεύει ότι μπορεί να τα κάνει όλα μόνος του, συμβαίνει μία μεγάλη αναποδιά και αρχίζει να αμφιβάλλει για τον εαυτό του, καταλαβαίνει που θα καταλήξει η ταινία. Ακόμα και το τουιστ που υπάρχει, το βλέπεις να έρχεται από το άπειρο κι ακόμα παραπέρα. Όμως, δεν δικαιολογείται για μένα το τόσο μεγάλο κράξιμο που δέχεται η ταινία το οποίο φαίνεται και στις βαθμολογίες. Δεν πρόκειται για την καλύτερα ταινία της Pixar, αλλά είναι μια από τις περιπτώσεις που θα δεις πολύ ευχάριστα μία Κυριακή μεσημέρι. Υπάρχουν χαρακτήρες που θα συμπαθήσεις, προφανώς υπάρχουν αναφορές στα Toy Story και γενικότερα υπάρχει μια διάθεση για περιπέτεια κι ας μην βγει και σε καλό. Αρκεί να περάσουμε όμορφα και να αποκτήσουμε συναισθήματα στην πορεία της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

41 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Ακόμα και το τουιστ που υπάρχει, το βλέπεις να έρχεται από το άπειρο κι ακόμα παραπέρα.

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 min ago , Argail said:

:lol::lol::lol:

 

Σόρρυ ναι ξέρω κλισέ αλλά κάπου έπρεπε να το στριμώξω. χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.