Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλω να ζωγραφίζω έτσι.Γίνεται ; Και πως ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είμαι πλέον γνωστή για τις προτιμήσεις μου όσον αφορά τους σχεδιαστές κόμικ  Κυρίως μου αρέσουν οι: Doherty Alcatena Rubus  όπως επίσης η Saintclaire για την τόσο επιτυχημένη όσο και φοβερή απεικόνιση της σεξουαλικής δράσης και κορύφωσης .Συν των άλλων μου αρέσουν δουλείες μερικών καλλιτεχνών που παρουσιάζονται στο Φόρουμ και αυτό μου γεμίζει ελπίδα για κάτι νέο και ποιοτικό. Να μην σας κουράζω όμως .Και μπαίνω απευθείας στην ουσία στο ζουμί του θέματός μου Θέλω να ζωγραφίζω έτσι Ζηλεύω με την καλή έννοια του όρου και μακαρίζω εκείνους που ζωγραφίζουν έτσι . Συν των άλλων  και είναι η μεγαλύτερή μου επιθυμία Όμως  πως  ;Γίνεται; Γίνεται ένα άτομο άσχετο σαν εμένα που έχει πάρα ταύτα την θέληση να ζωγραφίζει τόσο ωραία πράγματα όπως όλοι όσοι ανέφερα προηγουμένως να τα καταφέρει; Επιπλέον πιστεύω -πιστεύω προσωπικά ότι ο άρτιος σχεδιασμός είναι όπως η εντυπωσιακή εμφάνιση ενός κυρίου ή μιας κυρίας - Πάντοτε προσελκύει και αυτό κοιτώ εγώ σε ένα κόμικ Όμως εκτός από αυτό το χαρακτηριστικό πιστεύω ότι η άρτια απεικόνιση κρίνεται και στην απόδοση χαρακτήρων. Και για να καταλάβετε τι εννοώ με όλα αυτά σας παραθέτω τα εξής παραδείγματα δουλειάς.Κοιτάξτε την πρώτη εικόναpost-31587-0-77991700-1485536208_thumb.jpg

 

- Πως αποδίδεται στον ήρωα η επόμενη μέρα που ακολουθεί την νύκτα ξέφρενης μέθης -Δείτε προσεκτικά την ενόχλησή του που προκαλείται απο την υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ . Παρατηρήστε την άριστη απεικόνιση των κινήσεων των μυών του προσώπου του ατόμου που χασμουριέται  - Προσέξετε τα δάκτυλα των ποδιών την απόδοση της προοπτικής η κίνηση του καρπού το γερμένο ποτήρι - Τρομερό  όταν μάλιστα τα δάκτυλα των ποδιών είναι τόσο ζωντανά η κίνησή τους τόσο πετυχημένη που νομίζεις οτι το πόδι είναι έξω από το χαρτί σε σημείο που νομίζεις οτι θα τα αγγίξεις - Με άλλα λόγια καταργήθηκαν οι μονοδιάστατες διαστάσεις του χαρτιού .

      Η δεύτερη εικόνα είναι μια άρτια σκιαγράφηση αισθημάτων σκέψεων και αναλογιών . Δεν αναφέρομαι στην απόδοση των φωτοσκιάσεων - Αυτή είναι τέλεια . Όταν βλέπεις αυτό το καρέ νιώθεις καταλαβαίνεις τον κατακλυσμό των σκέψεων και των προβληματισμών του εν λόγω ανδρικού χαρακτήραpost-31587-0-47846800-1485536561_thumb.jpg

 

 

 

Το τρίτο παράδειγμα άρτιου συνδυασμού χαρακτήρα προέρχεται από το τεύχος Κόναν ο Βάρβαρος κεφάλαιο 115 στο κεφάλαιο το πρόσωπο του Θεού. Και αναφέρομαι στον στρατηγό της Ζαμόρας Γκαρθ. post-31587-0-30301100-1485542806_thumb.jpg

 

 

 

Προσέξτε καλά την εικόνα και αν  λέω βλακείες παρακαλώ διορθώστε με. Πρώτα από όλα ο MIKE  Doherty Άπαικτος. Βλέποντας την απεικόνισή του  στρατηγού είδα την τέλεια απόδοση της ανατομίας του προσώπου του - το σούφρωμα του μετώπου του ούτε ενας περιττός πόντος κάτι που να χαλά την άρτια δομή του - Πως το σχεδίασε; με την βοήθεια ειδικών οργάνων; μήπως χρησιμοποίησε πραγματικό άνθρωπο για μοντέλο; αν όχι τότε μπράβο στην άκρως επιτυχημένη  απόδοση της φαντασίας του - Επίσης σε αυτό το καρέ είδα την άριστη  αποτύπωση ενός πολυσύνθετου και περίπλοκου χαρακτήρα όπως εκείνον του ζαμοριανού ανώτατου στρατιωτικού - Οξυδερκής πολυμήχανος ύπουλος ευφυέστατος και βεβαίως ωραίος και πολύ γοητευτικός - Ο τρόπος που εκείνος  σε κοιτά - σου δίνει το μήνυμα: μακριά από αυτόν τον άνθρωπο είναι πολύ επικίνδυνος και αλίμονο σε εκείνον που στο δρόμο του θα βρεθεί- Τέλεια απεικόνιση του απόλυτου αρπακτικού -  Αυτού του είδους η αίσθηση το διαπιστώνει κανείς μονάχα σε ορισμένους ζωγραφικούς πίνακες μεγάλων ζωγράφων. Ψέμματα; μήπως κάνω λάθος; Και να διευκρινίσω όσον αφορά τον Γκάρθ δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του -το λέω για ν α προλάβω τυχών σκέψεις - Ταυτόχρονα το βλέμμα του εν λόγω χαρακτήρα όπως εκείνο αποδόθηκε από τον σχεδιαστή  -είναι ψυχρό και πολύ διαπεραστικό δίνοντας έτσι την εντύπωση ότι ο στρατηγός είναι άτομο με βαθιά γνώση της ανθρώπινης ψυχολογίας -ξέρει να διαβάζει ανθρώπους Σαν το σκίτσο να απέκτησε αληθινή υπόσταση . Δηλαδή ο αναγνώστης δεν έχει απέναντί του έναν κλασσικό χάρτινο κακό ήρωα . Αλλά στην περίπτωση του ζαμοριανού στρατηγού  ο αναγνώστης αποκτά την εντύπωση οτι απέναντί του έχει εναν πραγματικό άνθρωπο και όχι έναν φανταστικό χαρακτήρα. Και αυτό το καταφέρνουν καλλιτέχνες μονάχα στο επίπεδο του Doherty και άνω . Συν των άλλων το βλέμμα του Γκάρθ  σου παγώνει το αίμα  και βεβαίως ο σχεδιαστής αποδίδει  με απόλυτη μαεστρία την φυσική ικανότητά του στρατηγού να εκπέμπει πραγματική εξουσία όχι λόγω της θέσης του Αλλά λόγω της προσωπικότητάς του. Είναι με άλλα λόγια ισχυρή προσωπικότητα σε αντίθεση με τον βασιλέα του ο οποίος μεν αποδίδεται πονηρός αλλά όχι στο βαθμό στην ένταση στο βάθος και επίπεδο όσο εκείνα του στρατηγού του. Αντιθέτως η απεικόνιση του βασιλιά δείχνει ένα είδος οκνηρίας και θρασύτητας -  Απόδοση όλων αυτών ; ΆΠΑΙΚΤΗ ΤΖΑΜΑΤΗ ΘΕΪΚΉ - Σου θέτει επίσης και το εξής ερώτημα Θα μπορούσε  κάποιος να αντιμετωπίσει εναν τύπο σαν τον Γκαρθ; (ο οποίος δεν εχει καμία σχέση με τους κλασσικούς κακούς αντιπάλους του Κιμμερίου ) Προσωπικά εγώ όχΜόνο ο Σχάν ο θεός του πολέμου της Ζαμόρα τον εξουδετέρωσει- μάλιστα παρατηρώντας τον προσεκτικά μου προξένησε ένα είδος φόβου κάτι που σπάνια μου συμβαίνει όταν βλέπω κόμικ με κακούς και μάλιστα στην ηλικία που είμαι .  - Δεν αναφέρω και στην απεικόνιση του Κόναν η οποία είναι εξίσου σχεδόν τέλεια αλλά η απόδοση ενός χαρακτήρα του ατόμου με πραγματική εξουσία και μυαλό όπως του στρατηγού ο οποίος εκπέμπει τρόμο στους υπολοίπους οι οποίοι και υποτάσσονται  ενοποιών του και στην θέλησή του   είναι όλα τα λεφτά. 

    Οπότε βάση αυτών θέτω τα εξής ερωτήματα : Φτάνει το ταλέντο και μόνο αυτό ναι ή όχι ; Αν κάποιος όπως εγώ για παράδειγμα που λατρεύει τα κόμικ και θέλει να ζωγραφίσει θα μπορούσε διαμέσω της σκληρής δουλειάς να φτάσει σε ενα τέτοιο επίπεδο; φτανουν τα βιβλία που σου δείχνουν πως να ζωγραφίσεις ή θα πρέπει να πάς σε σχολή ; Αν ναι υπάρχει σχολή επιπέδου ε΄δω στην Ελλάδα; Εγω έμαθα να ζωγραφίζω μήλα και πορτοκάλια- πως όμως αρχίζεις να ζωγραφίζεις το χέρι ή το πόδι ή τα δάκτυλα τους απο πού θα πρέπει να αρχίζουμε και πως ; Σας ευχαριστώ πολύ για τ ην προσοχή σας και περιμένω απάντησή σας 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπομονή και μεγάλη εξάσκηση!

Οι καλλιτέχνες που δείχνεις, δεν ξύπνησαν μια μέρα και το είχαν! Μελέτησαν πολύ και δούλεψαν πολύ! Είναι ο μόνος τρόπος για να μάθεις! ( δεν πιστεύω στο ταλέντο προσωπικά.) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υπομονή και μεγάλη εξάσκηση!

Οι καλλιτέχνες που δείχνεις, δεν ξύπνησαν μια μέρα και το είχαν! Μελέτησαν πολύ και δούλεψαν πολύ! Είναι ο μόνος τρόπος για να μάθεις! ( δεν πιστεύω στο ταλέντο προσωπικά.) 

Αγαπητέ κύριε Flas καλησπέρα σας . Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας πραγματικά μου έδωσε θάρρος . Θα ήθελα να το εξομολογηθώ εχω φτάσει να αγοράσω το βιβλίο how to draw comics the Marvel Way  και κάθομαι και το διαβάζω . Ομως τι γίνεται σε περίπλοκα θέματα σχεδίου όπως η ανατομία; Διότι διαφορετικά είναι να τα διαβάζεις και να προσπαθείς μόνος σου και διαφορετικά είναι κάποιος να σου δείξει από που ξεκινούμε και πως τελειώνουμε. Πάντως η απάντηση σας μου έδωσε ελπίδα. Και πάλι σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6073
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   272
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

'Οπως ειπώθηκε παραπάνω υπομονή και εξάσκηση. Αρχίζεις από τα απλά και μετά προχωράς στα πολύπλοκα. Κατανοείς τους βασικούς κανόνες και μετά προχωράς στα πιό δύσκολα.

Η άποψή μου, μπορείς να μάθεις και μόνη σου χωρίς την βοήθεια των άλλων. Βέβαια το να σε βοηθήσει κάποιος είναι καλύτερο από την άποψη πως θα κατανοήσεις κάποια πράγματα καλύτερα, θα σου μάθει κάποια tips τα οποία αγνοείς και θα μάθεις εννοείται σε πιό γρήγορο χρόνο.

Να έχεις πάντα μαζί σου μολύβι και μπλοκάκι. Κάνε μικρά γρήγορα σκιτσάκια. Δεν χρειάζεται να είναι τέλεια.

Παρατήρησε τον κόσμο. Στο μετρό πχ δες τον απέναντι τύπο (διακριτικά εννοείται :) ) και δες την ανατομία του προσώπου του. Πως πέφτει η σκιά πάνω του, κάνε ένα νοητό σχέδιο των χειλιών του κτλ. 

Προσωπικά είμαι αυτοδίδακτος, δεν με έμαθε κανείς, μόνο η αγάπη μου για τα κόμικς και το σχέδιο. Αν δεις τα πρώτα  μου σχέδια είναι αντίστοιχα ενός τελείως άσχετου που δεν ξέρει να τραβάει μία ευθεία. Δεν είχα ταλέντο δλδ. Δες τώρα πως σχεδιάζω (παλιό μου σχέδιο).

T7INXn.jpg

 

Ελπίζω να σου δωσα ελπίδες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

'Οπως ειπώθηκε παραπάνω υπομονή και εξάσκηση. Αρχίζεις από τα απλά και μετά προχωράς στα πολύπλοκα. Κατανοείς τους βασικούς κανόνες και μετά προχωράς στα πιό δύσκολα.

Η άποψή μου, μπορείς να μάθεις και μόνη σου χωρίς την βοήθεια των άλλων. Βέβαια το να σε βοηθήσει κάποιος είναι καλύτερο από την άποψη πως θα κατανοήσεις κάποια πράγματα καλύτερα, θα σου μάθει κάποια tips τα οποία αγνοείς και θα μάθεις εννοείται σε πιό γρήγορο χρόνο.

Να έχεις πάντα μαζί σου μολύβι και μπλοκάκι. Κάνε μικρά γρήγορα σκιτσάκια. Δεν χρειάζεται να είναι τέλεια.

Παρατήρησε τον κόσμο. Στο μετρό πχ δες τον απέναντι τύπο (διακριτικά εννοείται :) ) και δες την ανατομία του προσώπου του. Πως πέφτει η σκιά πάνω του, κάνε ένα νοητό σχέδιο των χειλιών του κτλ. 

Προσωπικά είμαι αυτοδίδακτος, δεν με έμαθε κανείς, μόνο η αγάπη μου για τα κόμικς και το σχέδιο. Αν δεις τα πρώτα  μου σχέδια είναι αντίστοιχα ενός τελείως άσχετου που δεν ξέρει να τραβάει μία ευθεία. Δεν είχα ταλέντο δλδ. Δες τώρα πως σχεδιάζω (παλιό μου σχέδιο).

T7INXn.jpg

 

Ελπίζω να σου δωσα ελπίδες!

Αγαπητέ μου φίλε καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ μου δίνετε θάρρος και μάλιστα το σχέδιό σας ως αυτοδίδακτος είναι όλα τα λεφτά μπράβο σας. Αυτό θέλω να το κάνω μόνη μου αλλά θα ήθελα και κάποιον ν α μου δείξει αυτά τα tips που αναφέρατε Μπράβο φίλε μου για το σχέδιό σου και μην το σταματήσεις εντάξει; εγώ τώρα αρχίζω σιγά σιγά αλλά θέλω να ζωγραφίζω σαν εσάς και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ Χωρίς κολακεία - Και πάλι μπράβο και σας ευχαριστώ και εσάς και τους λοιπούς φίλους μας στο Φόρουμ για τις ενθαρρυντικές σας απαντήσεις.

Υστερογραφο Να μου υποσχεθείτε και εσείς και οι υπόλοιποι που έχω δει δουλειές σας στο Φόρουμ να μην σταματήσετε - να τα δείχνετε διότι έτσι θα επιβραβευτεί και ο κόπος σας και προπαντός η αγάπη σας για το σχέδιο- Καθαρή Αξιοκρατία εδώ και τώρα - Τωρα εγώ ζωγραφίζω μήλα και πορτοκάλια- μαθαίνω έτσι τα βασικά σχήματα- Πωπω το βλέπω παιδιά και παθαίνω για τα σχέδιά σας  όλοι μ αζί εντάξει; 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.