Μετάβαση στο περιεχόμενο

έπιπλα [ με comics ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

στο κυριακάτικο ένθετο της ελευθεροτυπίας για το design (καταραμένε Αρκά) είδα αυτό:

 

post-10732-12765941751872_thumb.jpgpost-10732-12765978305588_thumb.jpg

 

φτιαγμένο από τον Ιταλό industrial designer giuseppe cavenese με τη valentina του Guido Crepax και μια αναφορά (δεν ξέρω αν είναι του Cavenese ή του Crepax) στον Kandinsky.

 

Αν και δεν μου αρέσει αυτό το είδος comic το έπιπλο το λάτρεψα.Η τιμή του βέβαια είναι εξωφρενική! Βρήκα κάτι αντίστοιχα έπιπλα $3.500-$5.500.

Έλεγα λοιπόν να το κάνω μόνος μου.

Επιπλάκι από τα ΙΚΕΑ κι έγχρωμη εκτύπωση σε αυτοκόλλητο.

 

Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο;

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο σκίτσο;είναι από το In arte... Valentina.το έχει κανείς για επιβεβαίωση.Μάλλον θα το πάρω online από Ιταλία.

Και φοβάμαι οτι θα πρέπει κάπως να το περάσω σε ηλεκτρονική μορφή με πολύ καλή ανάλυση για να μπορεί να μεγεθυνθεί χωρίς να χαλάσει... :thinking:

αλήθεια αυτό τον τοίχο στη Λέσχη κάπως έτσι δεν τον κάνατε;

 

κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 σενάρια έχουν δοκιμαστεί και παίζουν:

 

1. Ο πρώτος τοίχος της λέσχης (το γνωστό πλέον κολάζ) είναι τυπωμένο αδιάβροχο αυτοκόλλητο με scans εξωφύλλων στα 300dpi.

 

2. Ο πίσω τοίχος, της κουζίνας, είναι original σελίδες (από κατεστραμένα τεύχη) που κολλήθηκαν ala κολάζ με κόλλα για ταπετσαρίες και περάστηκαν μετά με βερνίκι.

 

3. Η πόρτα της τουαλέτας είναι τυπωμένο χαρτί με scans 2 σελίδων στα 300dpi που κολλήθηκε με κόλλα για ταπετσαρίες και περάστηκε με βερνίκι.

 

Αν scanάρεις τις σελίδες που θέλεις κάντες σε τουλάχιστον 300dpi και δεν θα καταλάβουν τίποτα από τη μεγέθυνση. Αν χρησιμοποιήσεις την 3η μέθοδο (που είναι και πιο οικονομική από την πρώτη) φρόντισε να κόψεις σελίδα-σελίδα το κολάζ σου πριν το κολλήσεις και όχι ενιαία σε ένα χαρτί για πιο εύκολο χειρισμό. Ανάλογα το τυπογραφείο που θα πάς, λογικά με 20-25 ευρώ θα είσαι καλυμμένος.

 

Η κόλλα που χρειάζεσαι είναι κόλλα Γλουτολίνης (δες και εδώ) και μπορείς να τη βρεις σε μαγαζιά με ταπετσαρίες και (νομίζω) με μπογιές κάπου στα 3-5 ευρώ. Εκεί ζήτα και βερνίκι για χάρτινη επιφάνεια - δεν ξέρω κόστος γι'αυτό.

 

Περιμένουμε photos όταν το επιχειρήσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.