Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπάνια τεύχη σε πολλά αντίτυπα


jval

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

το αρχικο ποστ του Δημητρη περι σπανιοτητας καποιων τευχων με εκανε να ξεκινησω ενα ας πουμε πειραμα, την προσπαθεια ευρεσης παλιων τευχων ολων των ειδων κομιξ (και αυτων που δε με ενδιαφερουν) χωρις ομως να τα αγορασω απο σαιτ στο ιντερνετ αλλα ουτε απο τα γνωστα παλαιοπωλεια, δηλαδη απλα ρωτωντας γνωστους γνωστων και φιλους φιλων, κλπ...

ξεκινωντας απο τη δευτερα θελω να δω τι ψαρια θα πιασουμε μεσα σε ενα μηνα πχ (αρχικα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

απο τις 13 Μαιου που αρχισα να ψαχνω εντατικα για παλια τευχη περασαν μολις 15 μερες και σας λεω με βεβαιοτητα οτι μαλλον δεν υπαρχουν σπανια τευχη ή ειμαι πολυ τυχερος τελικα και δε το ξερα... :thinking:

πρωτα ευρυματα: 50 μικρα μικυ μαους απο 1-80 (σχεδον ολα της 1ης 20αδας χωρις ομως το νο.1 αλλα με το νο.2 μεσα) σε αριστη κατασταση-ειναι κολλαριστα- που φυσικα δε θα τα πουλαγα με τιποτα εκτος αν δεν ειχα να φαω...

πανω απο τα μισα νουμερα απο 100-500 και απο κει και περα σχεδον ολα, οποτε εχω και διπλα τωρα!!!

25 μηνιαια μικυ μαους απο 1-65 και καμια 180αρια ακομα(χωρις το νο.1 αλλα με το νο.2)

κλασσικα μικυ μαους 5,6,14,17, και σχεδον ολα μετα το 30...

και πολλα πολλα αλλα που δε βρηκα χρονο να δω... :valtnino:

κοστος? καμια σχεση με αυτα των εμπορων που σου πινουν το αιμα και σου τα δινουν κιολας αμα τους αρεσει η φατσα σου αφου επιλεγουν που θα πουλησουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

απο τις 13 Μαιου που αρχισα να ψαχνω εντατικα για παλια τευχη περασαν μολις 15 μερες και σας λεω με βεβαιοτητα οτι μαλλον δεν υπαρχουν σπανια τευχη ή ειμαι πολυ τυχερος τελικα και δε το ξερα... :thinking:

πρωτα ευρυματα: 50 μικρα μικυ μαους απο 1-80 (σχεδον ολα της 1ης 20αδας χωρις ομως το νο.1 αλλα με το νο.2 μεσα) σε αριστη κατασταση-ειναι κολλαριστα- που φυσικα δε θα τα πουλαγα με τιποτα εκτος αν δεν ειχα να φαω...

πανω απο τα μισα νουμερα απο 100-500 και απο κει και περα σχεδον ολα, οποτε εχω και διπλα τωρα!!!

25 μηνιαια μικυ μαους απο 1-65 και καμια 180αρια ακομα(χωρις το νο.1 αλλα με το νο.2)

κλασσικα μικυ μαους 5,6,14,17, και σχεδον ολα μετα το 30...

και πολλα πολλα αλλα που δε βρηκα χρονο να δω... :valtnino:

κοστος? καμια σχεση με αυτα των εμπορων που σου πινουν το αιμα και σου τα δινουν κιολας αμα τους αρεσει η φατσα σου αφου επιλεγουν που θα πουλησουν...

 

:hi:

Πολυ ευχαριστο αυτο! :best::best:

Αν μπορεις βαλε καμια φωτογραφια νσ χορτασει το ματακι μας!! :D:D

 

Επισης αν μπορεις και θελεις να πουλησεις απο τα διπλα που θα εχεις τωρα(απ'οτι καταλαβα σε πολυ καλες τιμες!!!), ριξε μια ματια στις αναζητησεις μου!! http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=7985&st=0&gopid=149395entry149395 :pray::pray:

 

Αντε, και σε καλη μερια!!! :lol::lol:

 

:cheers3::cheers3::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

θελω καμια βδομαδα για να τα ξεκαθαρισω και θα ενημερωσω τη λιστα μου και πρωτα τα παιδια που τα χουν στις αναζητησεις τους, θα προσπαθηαω να κανω οτι καλυτερο μπορω βεβαια.

και μια προσπαθεια να ανεβασω φωτο των αγαπημενων μου τευχων που βρηκα, ελπιζω να το κανα καλα. :thinking:

post-12282-1275344753_thumb.jpg

post-12282-1275344876,02_thumb.jpg

post-12282-1275344980,16_thumb.jpg

post-12282-12757528526404_thumb.jpg

post-12282-12757530011747_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

θελω καμια βδομαδα για να τα ξεκαθαρισω και θα ενημερωσω τη λιστα μου και πρωτα τα παιδια που τα χουν στις αναζητησεις τους, θα προσπαθηαω να κανω οτι καλυτερο μπορω βεβαια.

και μια προσπαθεια να ανεβασω φωτο των αγαπημενων μου τευχων που βρηκα, ελπιζω να το κανα καλα. :thinking:

 

 

:clap2::clap2::clap2:

Πολυ καλη κατασταση για την ηλικια τους!!Αψογος!! :cool::best:

Δωσε κι' αλλα στο λαο!! :lol::lol::lol:

 

:cheers3::cheers3::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παιδια σχετικα με το θεμα μου ειπε ενας φιλος πως το πιο σπανιο κλασσικο μικυ ειναι το νο. 25 ισχυει?

επισης παρατηρησα ο ιδιος οτι πολλα τευχη του παρελθοντος, που ειναι ακομη σε δρχ, τα εμφανιζουν τωρα σε σημεια πωλησης μεσα σε ζελατινα... αρα για πια σπανιοτητα μιλαμε???

χαρακτηριστικα μου ειπε πως τιποτα δε πετιεται ουτε καταστρεφεται, πανε σε αποθηκες και ξανα μοιραζονται ειδικα τα καλοκαιρια !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το κλασικά #25 έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ισχύει...έχουν ακουστεί διάφορες ιστορίες περί καταστροφής της παρτίδας είτε λόγω πυρκαγιάς κάποιας αποθήκης είτε λόγω αποστολής στην Κύπρο με αποτέλεσμα να μείνουν πολλά αντίτυπα στα κατεχόμενα...ίσως να είναι και πάλι όλα φήμες και να έχει κρατήσει ο Κάσσης καμιά χιλιάρα αντίτυπα...

Θα μπορούσε κάποιος κάτοχός του να μας διαφωτίσει λιγάκι, όπως ο φίλος Σωκράτης. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  113
  • Reputation:   982
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Η αληθεια μαλλον ειναι οτι σχεδον ολοκληρη η παρτιδα σταλθηκε απο λαθος στην Κυπρο αυτο εχω ακουσει και απο ανθρωπους που συλλεγουν χρονια, βεβαια ολα ειναι υποθετικα διοτι ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι πραγματικα εχει συμβει αλλα επειδη εχει ακουστει και για Γελιο-Χαρα και για τα Καλυτερα Κομικς (Διαπλανητικα κλπ) προφανως υπαρχει καποια δοση αληθειας στη συγκεκριμενη θεωρια

Οσο για τα κατεχομενα και αν εχουν μεινει τευχη εκει η εκδοση του συγκεκριμενου κλασσικου ειναι τον Ιουλιο του 1975 οποτε μαλλον οτι εμεινε σε σπιτια και πρακτορεια στις μεγαλες πολεις Αμμοχωστο-Κυρηνεια γιατι τοτε ως γνωστον δεν γινοντουσαν επιστροφες

Οσο για τον Κασση και εδω υπαρχει δοση αληθειας διοτι αρκετοι συλλεκτες οπως και εμποροι εκαναν περιοδειες ανα την Ελλαδα και μαζευαν οτι στοκ υπηρχε στα πρακτορεια διοτι οπως εγραψα και παραπανω τοτε δεν γινοντουσαν επιστροφες με αποτελεσμα μεγαλος αριθμος τευχων να βρισκεται σε χερια εμπορων και συλλεκτων οι οποιοι τα διοχετευουν με φειδω και σε υψηλοτατες τιμες

Παντως το γεγονος ειναι ενα απο ολα τα θεωρουμενα σπανια τευχη Μικυ-Μαους 1-2-10-26-119 Διαπλανητικα σχεδον ολα τα 40αρια με πιο δυσκολο το 48 και το 133 και Κλασικα Ντισνευ 10-12-25 σχεδον ολα τα τευχη τα εχω βρει πανω απο 2 φορες πλην του 25 που το βρηκα μεν αλλα οπου κι αν ρωτουσα η απαντηση ηταν που να το βρεις αυτο και μαλιστα απο ανθρωπους που τους ελεγες θελω το Μικυ-Μαους το 1 και μου ελεγαν την αλλη εβδομαδα θα το εχω

Αυτα ελπιζω να βοηθησα

Επεξεργασία από sokratis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παιδια δε το ειχα ακουσει αυτο για την Κυπρο, φαινεται ενδιαφερουσα ιστορια και ισως εχει και τη βαση της τελικα.

για τα γελιο και χαρα κατι ακουσα περι πυρκαγιας αποθηκων στα νουμερα 200-300...

οσον αφορα τον Κασση που λετε ή τους εμπορους, (υποθετω αυτον που εγραψε και το γνωστο βιβλιο για τα κομικς), τι εκανε δηλαδη? πηρε σβαρνα ολα τα πρακτορεια της ελλαδας το 1975 και αγορασε τα παντα για να τα εχει 30 χρονια μετα? :thinking:

και τι να τα εκανε 1000 κομματια τοτε? συνεφερε οικονομικα?

ομολογω οτι το ολο στορι με προκαλει να τα βρω ολα... (εχω ηδη το νο. 2,26), παμε για 1,10,119 και κλασσικα 10,12,25. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον Κάσση (ναι αυτόν που έγραψε το βιβλίο) ήταν τρόπος του λέγειν υπονοώντας τους εμπόρους-συλλέκτες που όντως υπήρχαν κάποιοι που σάρωσαν όλη την Ελλάδα εκείνη την περίοδο και ήταν κυρίως έμποροι...

Πάντως έχω και εγώ περιέργεια για τη σπανιότητα των κλασικών 10 και 12... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.