Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Τελευταία ο κόσμος έχει προβλήματα που δεν μπορώ να βοηθήσω» [ Αγιάτη Μπενάρδου, tovima.gr, 21/11/2011]


chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

«Τελευταία ο κόσμος έχει προβλήματα που δεν μπορώ να βοηθήσω»

Συστάσεις με τον καλό κομίστα Πέτρο Χριστούλια.

302B0D53A994BFC7295B437ADD1E63F1.jpg

Συστηθήκαμε για πρώτη φορά στο Comicdom Con τον περασμένο Απρίλιο. Οι κοινοί φίλοι μας είναι όλοι από τη Θεσσαλονίκη και τότε είχα υποθέσει ότι κι ο ίδιος κατάγεται από εκεί.

Λίγους μήνες αργότερα, έτυχε να συμπαρουσιάσουμε κάποια βιβλία – δεν τον ρώτησα από πού είναι, για την ακρίβεια μιλήσαμε ελάχιστα. Τον άκουγα να μιλάει για τα κόμικς και σκεφτόμουν ότι έχει το λόγο ενός ανθρώπου με ειδικές γνώσεις επί του θέματος, ήξερε το αντικείμενο, χρησιμοποιούσε τεχνικούς όρους (Τι είναι το ντεκουπάζ; Τι είναι, άραγε, το καδράρισμα; Πόσο δρόμο έχω ακόμα για να καταλάβω τα βασικά; ) Ο Πέτρος Χριστούλιας, πάνω απ’ όλα, μού φάνηκε συγκροτημένος και σχετικά συνεσταλμένος: Άνθρωπος χαμηλών τόνων και σοβαρός.

Τις προάλλες μου τηλεφώνησε μια καλή φίλη από τη Χαλκίδα. Θα ερχόταν, είπε, στην Αθήνα, για την παρουσίαση της νέας δουλειάς των Burger Project. «Στο Φλοράλ», μου είπε, «Έλα!». Και πήγα. Εκεί ξανασυνάντησα τον Πέτρο. Δεν είχα ιδέα πώς και βρέθηκε εκεί. Μιλούσα με τις φίλες μου, άκουγα τα ωραία cover του δίσκου από τα ηχεία του Φλοράλ και χάζευα εντυπωσιασμένη τις προβολές της εικονογράφησης του βιβλίου που περιλαμβάνεται στο δίσκο:

Το ομολογώ. Άργησα να το συμπεράνω και ντράπηκα γι’ αυτό: ο Πέτρος Χριστούλιας βρισκόταν εκεί διότι είναι εκείνος που με τα σχέδιά του, με τα τρελλά αυτά χρώματα, γέμισε τις 32 σελίδες του hard cover βιβλίου που συνοδεύει την επανέκδοση του cd «We live in Athens» των Burger Project. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι η ιδέα ξεκίνησε από την αφίσα του Intramuros πάρτι στην οποία είχε σχεδιάσει το συγκρότημα σαν ήρωες κόμικς. Πέσανε, είπε, διάφορες ιδέες και το σενάριο προέκυψε σαν μια συρραφή κάποιων απο αυτές. Έτσι οι Burger Project απέκτησαν τα παρατσούκλια τους και μαζί μ’ αυτά και μια ασαφή αποστολή από κάποιον μυστηριώδη δρα Κορνήλιο. Περιπλανήθηκαν εντός και εκτός Αθήνας, κυνηγήθηκαν από τον επικίνδυνο νονό Καρχαριάδη, και βρέθηκαν στα ήρεμα νερά της Μαρμότα ρέκορντς. Ο Πέτρος αρνήθηκε να μου αποκαλύψει περισσότερα, και μου είπε να διαβάσω το βιβλίο.

Μέσα από την κουβέντα κατάλαβα πόσο έξω είχα πέσει και σε κάτι άλλο: Ο Πέτρος Χριστούλιας δεν είναι Θεσσαλονικιός. Κατάγεται από τη Χαλκίδα, και συνεργάζεται με τοπολύ καλό τοπικό free press περιοδικό Αν. Το στριπάκι του Πέτρου για το Αν έχει δυο κεντρικούς χαρακτήρες: έναν υπερήρωα και την ίδια τη Χαλκίδα.

Είχα, λοιπόν, πέσει έξω σε δύο θέματα: αφ’ ενός ο Πέτρος Χριστούλιας είχε κάθε λόγο να βρίσκεται στο Φλοράλ των Εξαρχείων τη βραδιά της παρουσίασης του cd των Burger Project, αφ’ ετέρου είναι βέρος Χαλκιδαίος και καθόλου Θεσσαλονικιός.

Ψάχνοντας λίγα περισσότερα για εκείνον, διαπίστωσα ότι στο παρελθόν είχε συνεργαστεί με έναν παλιό μου γνωστό: τον Τάσο Ζαφειριάδη. «Χα!», σκέφτηκα, «Πρέπει οπωσδήποτε να δω το αποτέλεσμα αυτής της ευγενούς συνάντησης!». Ζήτησα στον Τάσο να μου στείλει μερικά αρχεία από τα Χαρακώματα, της δουλειάς του με τον Πέτρο.

Διάβασα τα Χαρακώματα δύο φορές. Γέλασα με τα κείμενα του Τάσου, χάζεψα την εικονογράφηση του Πέτρου. Και μετά, δεν το κρύβω, σκέφτηκα «Σοβαρός ο Πέτρος; Μπα…». Είχα πέσει και σε αυτό έξω.

Πηγή: http://www.tovima.gr/blogs/article/?aid=431254

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.