Μετάβαση στο περιεχόμενο

Deppy's Σχέδια :D


Deppy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12658
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  143
  • Reputation:   820
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Monkey D. Luffy

post-12658-12761056150781_thumb.jpg

 

 

Hawk Eye Mihawk

post-12658-12761056608135_thumb.jpg

 

 

Sanji

post-12658-12761057682205_thumb.jpg

 

 

Nami

post-12658-12761058825888_thumb.jpg

Επεξεργασία από Deppy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

… Η αγάπη για τα manga που λέγαμε :cheers3::cheers3:

 

Από την γραμμή σου φαίνεται να είσαι σε αρκετά καλό επίπεδο για την ηλικία σου.

 

Βλέπω τα σχέδιά σου και πιστεύω ότι τα αντιγράφεις από κάπου ή τα ξεπατικώνεις (μην μου προσβληθείς – δεν το κατακρίνω). Αν έχω δίκιο, συνέχισε να αντιγράφεις σχέδια που σου αρέσουν και σε εμπνέουν και θα μάθεις πολλά πραγματάκια έτσι… Είσαι αρκετά μικρή και, αν σε ενδιαφέρει το σχέδιο ή τα κόμικς και είναι κάτι που θες να ακολουθήσεις, σε συμβουλεύω να θέσεις στον εαυτό σου τις καλύτερες βάσεις από τώρα αντιγράφοντας τα πάντα, οτιδήποτε μπορεί να σε μάθει κάτι.

 

Προσοχή όμως, όταν αντιγράφεις, τον Luffy για παράδειγμα… ή μάλλον τον Sanji (αν και στο κόμικ δεν έχει μεγάλη επιτυχία με τις γυναίκες – οι αναγνώστριες υποθέτω τον προτιμούν), να το κάνεις - ναι δεν λέω, και για να χαρείς τον αγαπημένο σου ήρωα αλλά – να το κάνεις κυρίως για λόγους εκμάθησης… για να γνωρίσεις μεθόδους που θα βελτιώσουν το σχέδιο σου και θα διευρύνουν τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο αυτό… Παρατηρώντας τα σχέδιά σου, βλέπω πως ήδη το κατανοείς αυτό… συνέχισε έτσι, τα πας πολύ καλά!

 

Σε συμβουλεύω όμως: Μην αποθεώνεις τον Luffy ή τον Sanji ή κανέναν τους! Καθώς τους σχεδιάζεις εννοώ… Αγάπησέ τους, είναι φίλοι σου, βγείτε, διασκεδάστε, περάστε καλά… «μάθε από αυτούς!»… αλλά κάποια στιγμή οι δρόμοι σας θα χωρίσουν και θα θελήσεις να κάνεις τις δικές σου δημιουργίες… Γι αυτό να μην ξεχνάς να εμπιστεύεσαι και τον εαυτό σου που και που και να σχεδιάζεις κάτι δικό σου.

 

Σου ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν κάτι από τα όσα γράφω σε προσβάλλει… αλλά θυμάμαι τον εαυτό μου στην ηλικία σου να σχεδιάζει μόνο Spiderman και SonGoku (τώρα σχεδιάζω Guts :P ) και να μην τολμά να κάνει οτιδήποτε δικό του.

 

«Ό, τι και να σχεδιάσω, δεν φτάνει τον Goku… οπότε, από το να κάνω χαζομάρες δικές μου, καλύτερα να σχεδιάσω άλλη μια τον άρχοντα!» έλεγα…………………………..λάθος…!

 

Εγώ προσωπικά άργησα να εμπιστευθώ τον εαυτό μου και τον μικρό δημιουργό μέσα μου επειδή ήμουν πολύ κολλημένος με ήρωες άλλων «…σημαντικότερων…» δημιουργών… Ίσως σου φανεί περίεργο, αλλά γνωρίζω άτομα της ηλικίας μου (και μεγαλύτερα) που ακόμα δεν έχουν καταφέρει να ξεκολλήσουν από τους ήρωες με τους οποίους μεγαλώσανε, και ενώ έχουν όρεξη και ταλέντο και ικανότητες… δεν καταφέρνουν να κάνουν κάτι δικό τους… και είναι κρίμα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο… (sorry για την έκταση… παρασύρθηκα…)

 

Και πάλι :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12658
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  143
  • Reputation:   820
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είναι τα πρώτα μου σχέδια αυτά !

Τα έβλεπα από βιβλία και τα αντέγραψα (δεν τα ξεπατίκωσα :P )!

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα έγραψες !

Να είσαι σίγουρος ότι θα εφαρμόσω τις συμβουλές σου!

Και για να είμαι ειλικρινής δεν είχα σκοπό να κάνω

δικά μου σχέδια παρά μόνο χαρακτήρες από

Κόμικς !

 

Ευχαριστώ και πάλι ευχαριστώ !! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλά, μην ντραπείς και να ξεπατικώσεις… :P

 

Τις λεπτομέρειες στα σχέδια που αντιγράφεις φαίνεται πως τις κατανοείς, έχεις μάτι… πραγματικά… αλλά - πως το λένε; - «κοιτάς το κλαδί και χάνεις το δέντρο…» παρατήρησε τις αναλογίες σου, το κεφάλι της Νάμι είναι σχεδόν όσος και ο θώρακάς της, τα γόνατα του Luffy είναι πολύ χαμηλά…

 

πχ: Το πρόσωπο της Νάμι είναι όμορφα σχεδιασμένο… το ίδιο όμορφα σχεδιασμένο είναι και το σώμα της ( :yes: ) Αλλά μεταξύ τους δεν στέκουνε! Καλές οι λεπτομέρειες, αλλά προσπάθησε καθώς σχεδιάζεις να σταματάς και να ρίχνεις μια ματιά και στο σύνολο του σκίτσου σου για να καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθεις να ξεκινάς σχεδιάζοντας πρώτα την βάση του σχεδίου (με πολύ απλό «απαλό» σχέδιο… ίσα-ίσα για να οριοθετείς αυτό που ετοιμάζεις) και μετά να σχεδιάζεις τις λεπτομέρειες. Το αντίθετο από αυτό που κάνεις τώρα δηλαδή… (ναι, είναι δύσκολο να συμβιβαστείς με την ιδέα, το ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά όταν το συνηθίσεις) θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Μέχρι τότε, συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις τώρα, και προσπάθησε να έχεις το νου σου και στους όγκους και τα μήκη και τα πλάτη αυτών που αντιγράφεις.

 

Βρες τρόπους που βολεύουν εσένα για να το πετύχεις αυτό. Κάνοντας ξεπατικούρα…; Χρησιμοποιώντας κάναβο…; Βρες το εσύ αυτό (προσοχή: όχι κάνναβη!)

 

υγ. Για το «δάσος» δεν θα μιλήσουμε από τώρα…

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.