Μετάβαση στο περιεχόμενο

η συνταγή του μαγικού ζωμού (;) [ η ανεπισημη συνταγη ]


Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

50 π.χ., στο γνωστο μας γαλατικο χωριό, υπάρχει ένας δρυίδης που κατέχει ένα μυστικό... Κατεχει τη συνταγή ενός ζωμού μαγικού, που κάνει τους συγχωρανούς του παντοδύναμους, ετσι ωστε να μπορουν να σακατευουν τους ρωμαίους...

Ο δρυίδης αυτός λέγεται Πανοραμίξ και φυλάει το μυστικό του σαν χρυσάφι, αφου κανείς άλλος δεν έχει καταφέρει να φτιάξει μαγικό ζωμό εκτός από αυτόν.

Όμως δυο δημιουργοί αποφάσισαν να καταγράψουν την ιστορία του εν λόγω τρελοχωριού. Και του γερο-δρυίδη, μετά από 34 τεύχη και κάτι ψιλά, του ξέφυγαν μερικά μικροπραγματάκια.

Και έτσι, 2060 χρόνια μετά, εγώ έκανα μια έρευνα σε όλα μου τα τεύχη και κατάφερα να συγκεντρώσω τα ρινίσματα αυτά και να συνθέσω μια πρώιμη μορφή του μεγαλύτερου μυστικού ίσως των γαλατών.

Διάσπαρτες πληροφορίες, εικόνες, πληροφορίες εκσεμμένα (και μή) δοσμένες από τον ίδιο τον δρυίδη φτιάχνουν μα λίστα με συστατικά που -ποιος ξέρει-, μπορεί να αποτελεί την αυθεντική και ολοκληρωμένη συνταγή του μαγικού ζωμού.

Ή ίσως και όχι. :)

γιατι ίσως κάτι να μου έχει ξεφύγει. Ή να έχω κάνει κάποιο λάθος. Γι'αυτό, κρατατε και σεις ένα μάτι ανοιχτό για προσθηκες στη συνταγή. Αυτή είναι απλώς η αρχή.

ορίστε λοπόν:

 

Για μία χύτρα ζωμό:

σε ζεστο νερό ρίχνουμε

1 λίτρο παντζαρόζουμο (αν δεν έχετε, μπορειτε να βαλετε πετρελαιο)

3 σχετικά φρέσκα ψάρια

1 ματσάκι γκυ κομμένο με χρυσό δρεπάνι

1 αστακός (για τη γεύση)

1 κουτί αλάτι

2 καρότα

3 κρεμμύδια

5 τετράφυλλα τριφύλλια

μαργαρίτες

 

...ανακατεύουμε καλα και το αφηνουμε σε δυνατη φωτια για μιση ωρα

 

σημειώσεις:

1: ακατάλληλο για εξωγήινους

2: μην πείτε όλη τη χύτρα μονορούφι

3: προσοχή! προκειται για ανεπίσημη και μη ολοκληρωμένη καταγραφη! ελλειψεις, λάθη, υπερβολες στις δοσολογιες ειναι πιθανά. δεν φερω ευθυνη για τυχων ατυχηματα (αλλαγη χρωματος, εκκωφαντικά μπουμ κλπ)

 

 

Την έρευνα αυτή την έκανα αρκετά παλιότερα, αλλα θα την επαναλάβω για να διορθώσω τυχόν λάθη.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όμορφο το αφιέρωμα και η παρουσίαση του μαγικου ζωμού. Μπράβο duck! Λοιπόν, έχω κι εγώ ένα συστατικό από την ταινία Asterix in Britain, η οποία ταινία βασίστηκε σε ομώνυμη ιστορία των Γκοσινύ, Ουντερζό. Τα επιπρόσθετα συστατικά είναι το μέλι και το υδρόμελι (Mead).

 

:beer6:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.