Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ - Υποβολή στοιχείων στο Inducks


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρκετοί από εμάς έχουμε συναντήσει το inducks με την απίστευτη βάση δεδομένων πάνω στις εκδόσεις του Disney. Μερικοί θέλαμε κιόλας να συνεισφέρουμε κάπως, αλλά δεν γνωρίζαμε το πως. Έκανα τις προάλλες τα 2 πρώτα indexing μου, οπότε πάμε λοιπόν να ρίξουμε μια ματιά στο πως υποβάλλουμε στοιχεία (ή έστω πως το έκανα εγώ και ίσως με την εμπειρία να βρείτε κάποιο καλύτερο τρόπο ή να διορθώσετε κάποιο από τα τυχόν μου λάθη).

 

Πάμε λίγο χεράκι-χεράκι δια παν ενδεχόμενο. :) Κατ'αρχάς θα πρέπει να κάνετε μια εγγραφή εκεί, αλλά αφού κάνατε εγγραφή εδώ, τότε το ξέρετε το κόλπο, οπότε την κάνω κατσικούλα και πάμε στα δια ταύτα :D

 

Untitled_1.jpg

 

επιλέγουμε Publications (δεξιά)

 

Untitled_2.jpg

 

επιλέγουμε Greece

 

Untitled_3.jpg

 

επιλέγουμε την έκδοση που μας ενδιαφέρει. Αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου το Κλασικά 203, οπότε το υπόλοιπο παράδειγμα θα βασιστεί σε αυτό. Δεν γνωρίζω πως χειριζόμαστε έκδοση που δεν υπάρχει στη λίστα τους...

 

Untitled_4.jpg

 

με παρένθεση είναι όσα σηκώνουν δουλειά. Επιλέγουμε τον αριθμό που μας ενδιαφέρει (203 σε αυτή την περίπτωση)

 

Untitled_5.jpg

 

λέει not indexed οπότε μας κάνει. Επιλέγουμε το index this issue online.

 

Untitled_6.jpg

 

Συμπληρώνουμε ημερομηνία, τίτλο (ελληνικά και απ'ότι βλέπω οι υπόλοιποι τα γράφαν με μικρά και όχι με κεφαλαία οπότε ακολουθώ αυτή την παράδοση. Σε ερώτηση που έκανα, δεν απαντήσαν σε αυτό το σκέλος) και τιμή. Update και προχωράμε στο edit entries.

 

Πρώτη δουλειά το εξώφυλλο. Στη δική μας περίπτωση έχουμε απλώς τον Μίκυ καουμπόυ καβάλα σε ένα παιδικό παιχνίδι-άλογο-τραμπάλα σε ένα εξώφυλλο με σχετικά πρόσφατη αισθητική. Πάμε λοιπόν στο advanced search για να το βρούμε.

 

Untitled_7.jpg

 

Για το συγκεκριμένο επιλέγουμε,

Pages 1

Kind Cover or Illustration

Character Mickey Mouse

No other character should appear

Date of first publication after 1998

Search (είναι πιο κάτω, δεν φαίνεται στην εικόνα)

Αποενεργοποιούμε το Publications USA (τουλάχιστον το έκανα στη δεύτερη γύρα, γιατί στην πρώτη πήρα τα...)

και κάθομαστε και τα κοιτάζουμε ένα-ένα μπας και βρούμε τίποτα :) Με λίγη καλή τύχη βρίσκουμε και κάποια άλλα γνώριμα (μόλις πέτυχα 2 ποδοσφαιρικά ;) )

 

Δε βρίσκουμε τίποτα (τουλάχιστον εδώ...) οπότε πάμε πίσω στο indexing.

 

Untitled_8.jpg

 

Συμπληρώνουμε τα πεδία.

title Η καυτή έρημος

hero Mickey Mouse

layout cover

pages 1

storycode αναγκαστικά κενό αφού δεν το βρήκαμε

description in English "Mickey Mouse as a cow-boy riding a horse see-saw" Ότι καλύτερη περιγραφή μπορούσα όσο πιο λιτά γινόταν

 

κλικ στο Update

 

Untitled_9.jpg

 

μας πετάει σε ένα "αρχικό μενού" για το τεύχος όπου αναγράφει ότι έχουμε βρει μέχρι στιγμής. Edit entries για να πάμε στην πρώτη ιστορία. Απ'ότι μου απαντήσαν δεν καταγράφουμε τις διαφημίσεις και είναι δική μας επιλογή για τα άρθρα, στήλες αλληλογραφίας κλπ.

 

Πάμε ξανά στο advanced για να βρούμε την πρώτη ιστορία.

 

Untitled_10.jpg

 

Pages 30

Hero Uncle Scrooge (όλες οι ιστορίες του Disney έχουν ένα όνομα χαρακτήρα πριν τον τίτλο τους. Ομολογώ ότι δεν είχα δώσει παλιότερα την πρέπουσα σημασία σε αυτό. Έχει την πλάκα του, αφού έχω πετύχει σε εκδόσεις που αφορούν τον Θείο Σκρουτζ ιστορίες με Hero την Μάτζικα ;) ).

Characters Uncle Scrooge, Donald Duck, Beagle Boys, HDL ( (α) τα χωρίζουμε με κόμμα (β) συμβουλευόμαστε αυτό εδώ που έχει συντμήσεις για διάφορα γκρουπ χαρακτήρων. Αν λχ είχαμε μόνο δύο από τα ανηψάκια θα βάζαμε HDL2. Με το σκέτο HDL εννοούμε ότι σκάνε μύτη και τα 3)

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή είχαμε ξαναασχοληθεί με αυτή την ιστορία (ένα απαίσιο σχέδιο του πατέρα του De Vita) κοτσάρουμε και ένα πριν το 80... :) Καθαρά επειδή ξέρουμε και του πότε περίπου είναι ;)

 

Untitled_11.jpg

 

Τσουπ. Εκείνο το desert de feu κάνει κάπως. Το κλικάρουμε. Βλέπουμε ότι όντως είναι και σημειώνουμε τον κωδικό της ιστορίας. I TL 324-A

 

Untitled_9.jpg

 

Πάμε τώρα ξανά πίσω στο "αρχικό μενού" που λέγαμε προηγουμένως και επιλέγουμε edit entries και add new entry.

 

Untitled_12.jpg

 

title Η καυτή έρημος

hero Uncle Scrooge

layout 3 strips/page

storycode I TL 324-A

language Greek

Update!

 

Εάν δεν βρείτε την ιστορία με την πρώτη, μη τρελλαίνεστε. Σε μια περίπτωση έβγαλα από το hero το DD και αυτομάτως την πέτυχα :) Δεν την είχαν καταχωρημένη με hero ;)

 

Untitled_13.jpg

 

στο "αρχικό μενού" δίπλα από την κάθε καταχώρηση του τεύχους έχει κάτι εικονιδιάκια. Το τετράγωνο με το μολύβι είναι για να επανεπεξεργαστούμε τις πληροφορίες της καταχώρησης. Ο σκουπιδοτενεκές λογικά για το σουτάρισμα (δεν τον χρησιμοποίησα ;) ). Τα βελάκια για να την μετακινήσουμε πάνω-κάτω ανάλογα με το πότε εμφανίζεται στο τεύχος. Το τελευταίο δεν το πείραξα, οπότε δεν ξέρω.

 

Πατάμε submit to index, βεβαιώνουμε και τα στοιχεία μας και σε κάποια στιγμή (όχι άμεσα, αφού ο υπεύθυνος των ελληνικών εκδόσεων δεν εμφανίζεται κάθε μέρα) θα μας στείλουν e-mail ότι καταχωρήθηκε.

 

Καλό indexing αδέρφια!

 

:holidays:

 

edit1:

(α) Εάν δεν βρίσκετε την ιστορία με το συγκεκριμένο αριθμό σελίδων, σκεφτείτε το ενδεχόμενο εκεί που στο εξωτερικό είχε δημοσιευτεί ας πούμε σε 10 σελίδες με 4 σειρές τη σελίδα, στην Ελλάδα να έγινε με 14 σελίδες και 3 σειρές τη σελίδα... Πέτυχα αρκετές τέτοιες σε παλιά Μίκυ Μάους.

(β) Προσέξτε στα εξώφυλλα. Μερικές φορές μπορεί να μοιάζουν αλλά στη πραγματικότητα απλώς κάποιο να είναι εμπνευσμένο από κάποιο άλλο. Για παράδειγμα δείτε αυτό εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!

 

:party::blob4::yahoo::dimis2::dj:

 

ΔΩΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!! :banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana:

 

Παρακαλουνται ολοι οι κατοχοι Ντισνεϋκων τευχων να αρχισουν την προθερμανση! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είσαι θεός, στο έχω πει ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είσαι θεός θείος, στο έχω πει ?

 

:poke::poke3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1ο edit στο αρχικό με 2 συμβουλές :) Κάπως έτσι διαπίστωσα ότι στο Μίκυ Μάους 732 μια 14σέλιδη ιστοριούλα με 3 σειρές/σελίδα που έλεγε ότι ο ήρωας ήταν ο Γκαστόνε, στη πραγματικότητα ήταν μια 10σέλιδη ιστοριούλα 4ων σειρών/σελίδα... Και όχι μόνο αυτό αλλά στη πραγματικότητα ήταν και ιστοριούλα του Carl Barks. Και για να βάλουμε και το κερασάκι στη τούρτα ήταν και η πρώτη εμφάνιση του Κύρου :D (ναι ναι. θα φροντίσω για τα δέοντα :) μπήκε στη λίστα των υποχρεώσεων)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάπως έτσι διαπίστωσα ότι στο Μίκυ Μάους 732 μια 14σέλιδη ιστοριούλα με 3 σειρές/σελίδα που έλεγε ότι ο ήρωας ήταν ο Γκαστόνε, στη πραγματικότητα ήταν μια 10σέλιδη ιστοριούλα 4ων σειρών/σελίδα...

 

Στην πραγματικότητα είναι πολλές ιστορίες με 4 σειρές ανά σελίδα οι οποίες στο Μίκυ Μάους έχουν εκδοθεί σε 3 σειρές/σελίδα. Μία που μου έρχετε στο νου είναι "Το μυστικό της Χοντορίκα" (Μίκυ Μάους 313 και Κόμιξ Νο 23)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις έκανα την πρώτη μου καταχώρηση σε ένα ΑΛΜΑΝΑΚΟ. Περιμένω το e-mail της επιβεβαίωσης και ελπίζω να μην έχω κάνει καμία πατάτα... :P

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά αν εξαιρέσουμε μια βλακειούλα που έκανα με την ημερομηνία, το ΑΛΜΑΝΑΚΟ #2 καταχωρήθηκε σωστά. :D

Ήταν πιο εύκολο από ό,τι νόμιζα (τουλάχιστον για τις ιστορίες που έχουν τυπωμένο ήδη τον κωδικό :P) Αλλά τώρα που πήρα το κολάι, θα το ξεμπουκώσω...

Έλα να παίρνουν σειρά και οι υπόλοιπες πάπιες, γιατί οι ελληνικές εκδόσεις στο inducks είναι παραμελημένες... ;)

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ε, εφόσον μπουχτήσαμε στα πούπουλα εδώ, πάτε να ξεπουπουλιαστήτε και αλλού! :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

*Το παραπάνω Thanks πατήθηκε αντί του quick reply :P

 

 

 

 

 

Αν μαζευτούμε 15 άτομα και περνάμε από 2 Μίκυ Μάους την εβδομάδα, θα τελειώσουμε με την πιο δύσκολη σειρά σε 1.5 χρόνο. Ύστερα θα μείνουν μόνο τα Αλμανάκο, Κλασσικά, Κόμιξ, Μίκυ Μυστήριο, Ντόναλντ, Μίννυ, Σήριαλ, .... :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΡωΚάππα, εσύ είσαι ο τρίτος που κάνει indexing? είδα έναν Γιώργο, αλλά μη γνωρίζοντας επώνυμο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είχα κάνει προσπάθεια κάποτε, αλλά τα παράτησα στην μέση της διαδρομής.

 

Τώρα που ήρθα για τα καλά στην Αθήνα, θα μπω δυναμικά στο index.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

λάθος μου. Γεράσιμος λέγεται το παλικάρι

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Untitled_13.jpg

στο "αρχικό μενού" δίπλα από την κάθε καταχώρηση του τεύχους έχει κάτι εικονιδιάκια. Το τετράγωνο με το μολύβι είναι για να επανεπεξεργαστούμε τις πληροφορίες της καταχώρησης. Ο σκουπιδοτενεκές λογικά για το σουτάρισμα (δεν τον χρησιμοποίησα ;) ). Τα βελάκια για να την μετακινήσουμε πάνω-κάτω ανάλογα με το πότε εμφανίζεται στο τεύχος. Το τελευταίο δεν το πείραξα, οπότε δεν ξέρω.

 

Το τελευταίο εικονίδιο σου δημιουργεί αντίγραφο της καταχώρησης. Βολεύει πάρα πολύ όταν στο ίδιο τεύχος υπάρχει ιστορία σε δύο ή περισσότερες συνέχειες. ;)

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόλις πέρασα το προηγούμενο Μίκυ Μάους (2197) και ένα καλοκαιρινό διπλό τεύχος Ντόναλντ (105). 12 ιστορίες σύνολο, οι μισές εξ' αυτών χωρίς/ή με λανθασμένους κωδικούς :wall:

 

 

Πάλι καλά που κατάλαβα τους δημιουργούς και την χρονολογία στο περίπου, και ξεμπέρδεψα σχετικά εύκολα :P

 

 

Μερικές πληροφορίες, που μου πήραν κάμποση ώρα ψαξίματος:

Ντετέκτιβ Χάρυ Βδέλας > Umperio Bogarto

Επιθεωρητής Ο'Χάρα --> Chief O'Hara (Όχι Detective/Officer/Policeman κλπ κλπ)

Τζων/Χειροπαίδαρος --> Detective Casey

Μαύρο Φάντασμα ------> The Phantom Blot (Ναι, θέλει και το "The")

Μαύρος Πητ ------------> Peg-Leg Pete (ονομάζεται και επίσημα ως Black Pete, όμως το δέχεται μόνο ως Peg-Leg)

 

 

 

Τώρα περιμένω mail επιβεβαίωσης. Δεν νομίζω να έχω κάνει καμία πατάτα, αν και ποτέ δεν ξέρεις :P

 

 

 

 

Υ.Γ.

Όσο και να βρίζουμε το Babelfish, αν το χρησιμοποιούμε για μεμονωμένες λέξεις μια χαρά δουλεύει :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλή αρχή & φυσικά καλή συνέχεια! :best:

Από μια ματιά που έριξα έκανες πολύ καλή δουλειά και έχεις βάλει και πρόσθετες πληροφορίες. Το λεξικό είναι όντως χρήσιμο, καθώς πολλές ιστορίες έχουν περιγραφή μόνο στα ιταλικά ή γαλλικά, οπότε βοηθάει πολύ στην εύρεση ιστοριών & εξώφυλλων. ;)

 

Ακόμη, πολλοί χαρακτήρες έχουν και συντομογραφίες, όπως πχ Donald Duck -->DD. Αυτές φαίνονται στην κατάληξη των σελίδων με τους χαρακτήρες (πχ για Donald http://coa.inducks.org/character.php?c=DD) ή μπορείτε να τους βρείτε και στο ακόλουθο αρχείο. :)

 

heroes_abb.txt

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όποτε έχω αμφιβολία/άγνοια για το όνομα κάποιου, πηγαίνω σε κάποια φιγούρα που ξέρω και η οποία έχει πολλές εμφανίσεις μαζί, και από εκεί κάνω κλικ στο statistics και κοιτάζω τα ονόματα για να δω ποιό μου κάνει κλικ. Λχ τις προάλλες δεν θυμόμουνα το όνομα του Πασχάλη. Πήγα στη Γιαγιά Ντακ ( http://coa.inducks.org/character.php?c=GD ), έκανα κλικ στο statistics ( http://coa.inducks.org/character.php?c=GD&view=3 ) και voila! το όνομα του Gus Goose είναι πρώτο πρώτο στη λίστα.

 

και όπως σχολίασε ο bio, οι πιο δημοφιλείς έχουν και σύντμηση. MM ο Μίκυ, GO ο Γκούφυ, και όπως φαίνεται και πιο πάνω στο λινκ της Γιαγιάς Ντακ, η σύντμηση της είναι GD.

 

Ο πιο εύκολος τρόπος για να βρεις στο χύμα κάτι είναι να το ψάξεις με τον πιο "κουφό" συνδυασμό της ιστορίας/εξώφυλλου. λχ κάτι με Μαύρο Πητ και Οράτιο μαζί πρέπει να είναι πανεύκολο. Δεν φαντάζομαι να έχει παίξει πολύ αυτός ο συνδυασμός.

 

Όσον αφορά τα εξώφυλλα, μέχρι στιγμής μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι το πολύ να βγήκαν μέσα στην προηγούμενη 2ετία, 3ετία από το ελληνικό τεύχος. Πάντα τα ψάχνω βάζοντας τους χαρακτήρες και ένα χρονικό όριο.

 

Σημείωση. Πολλές φορές υπάρχουν μπερδέματα με φιγούρες που έχουν διπλή ταυτότητα (πχ Ντόναλτ και Φάντομ) αλλά και με παρόμοιες φάτσες (πχ Γκούφυ και Ιντιάνα Γκούφυ).

 

Άιντε! καλή αρχή! :D:best::cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και ο PK έχει πάρει φόρα και inducksάρει... ;)

 

Ερώτηση : Τελικά θα βάζουμε και τους κωδικούς που έχει τυπωμένους ο Τερζόπουλος (πχ Α 0294 κλπ)? Αρχικά εγώ δεν τους έγραφα, αλλά τώρα σκέφτομαι να τους συμπληρώνω :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι κωδικοί αυτοί δεν ξέρουμε τι σημαίνουν, όμως ίσως να χρειαστούν στο μέλλον. Αν τους προσθέσουμε, σε ποιο field θα το κάνουμε ? Στα comments κάθε ιστορίας ή υπάρχει κάποιο ειδικό μέρος ? :thinking:

 

 

 

Επίσης, προσέχετε τις ιστορίες του Tony Strobl. Είναι η περίπτωση που είπε παραπάνω ο Germanicus. Στην Αμερική πολλές ιστορίες του δημοσιεύονταν σε 4 στριπ ανά σελίδα, ενώ στο Μίκυ Μάους σε 3 στριπ ανά σελίδα. Αν ψάξετε για ιστορίες του, πιθανώς να πρέπει να προσαρμόσετε τις σελίδες με τα 3 στριπ ανά σελίδα.

Π.χ.

Originally Published: 9 pages - 4 strips per page

Μίκυ Μάους: 12 pages - 3 strips per page

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λογικά μπαίνουν στα Comments. Δοκιμάζουμε και βλέπουμε. ;)

 

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προς όσους inducksάρουν.

 

Πριν λίγο, ενώ συμπλήρωνα ένα τεύχος Κλασσικά στο Inducks, βρήκα μία ιστορία που έψαχνα πάνω από 10 χρόνια και έχει ξεχωριστή συναισθηματική αξία για εμένα. Πρόκειται για αυτήν εδώ http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1813-C . Ο θείος Σκρουτζ ανακαλύπτει πως πέρα από το διάστημα υπάρχει το "τίποτα" και αποφασίζει να πάει να πάρει λίγο από αυτό, με καταστροφικά αποτελέσματα.

 

 

Τώρα που "ξεσκονίζουμε" ένα ένα τα τεύχη μας για να τα περάσουμε στο inducks, αν κάποιος την πετύχει, ας σφυρίξει κλέφτικα και θα έχει την ευγνωμοσύνη μου :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ #1512 και η ιστορία λέγεται : Η ανακάλυψη του Τίποτα. :D

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:wow: αυτό το τεύχος το είχα πετύχει πολλές φορές πριν αρκετό καιρό, όμως δεν έκατσα ποτέ να το ξεφυλλίσω :wall:

 

 

Καλά, όπως και νά' χει τώρα όλο και κάπου θα το βρω. Ευχαριστώ dionik :cool:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και επειδή τα καλά πράγματα πρέπει να λέγονται....

 

Ο ΡΚ έχει πάρει φόρα κάνοντας τον bio να φαίνεται ερασιτέχνης (που είχε κάνει εμένα να φαίνομαι ερασιτέχνης) λάθος!!! έχουν πάρει και οι δύο φόρα!!!!!!! ο ένας Κλασικά ο άλλος εβδομαδιαία

 

κάντε ένα κλικ για να καταλάβετε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

λάθος μου. Γεράσιμος λέγεται το παλικάρι

 

:cheers5:

 

Το εν λόγω παλικάρι μόλις πριν λίγο συμπλήρωσε την καταχώρηση ~100 τευχών Ντόναλντ, ολοκληρώνοντας έτσι όλη τη σειρά http://coa.inducks.org/publication.php?c=gr/NT . Η καταχώρηση γίνεται από 4 άτομα ως επί το πλείστον και από αρχές Σεπτεμβρίου που ξεκινήσαμε την καταχώρηση, έχουν περαστεί πάνω από 700 συνολικά τεύχη, ενώ σε καθημερινό επίπεδο, οι καταχωρήσεις ελληνικών εντύπων υπερτερούν οποιασδήποτε άλλης χώρας.

 

Απλή μηνιαία αναφορά για να ξέρουμε που βαδίζουμε :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:yahoo::respect::div::best::yahoo:

 

και μπορείτε να είστε σίγουροι ότι είμαστε απίστευτα ευγνώμονες για αυτό που βλέπουμε!!!!!!!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Έκανα και εγώ το πρώτο μου ιντακσάρισμα!!!!!! :dance: :dance:

 

Το τεύχος που πέρασα είναι το Κλασσικά 205!! Σιγά σιγά θα μπω και σε έναν ρυθμό οπότε θα φεύγουν περισσότερα τεύχη σε λιγότερο χρόνο(Ανοίξαμε και συμφέρουμε :lol:)

 

Ευχαριστώ πολύ τους Dionik , Germanicus και Phantom Duck για την πολύτιμη βοήθεια τους!!!!!! :thanks: :thanks:

Επεξεργασία από lunatic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άντε καλή αρχή. Αν συναντήσεις κάποιο πρόβλημα πες μας ώστε να μην παιδευτείς όπως παιδευτήκαμε εμείς. Υπάρχουν διάφορες "παγίδες" στις ιστορίες :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

PK, ερώτηση : Πως έκανες το search εδώ και σου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα? :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν, αυτό που μας ενδιέφερε να βρούμε είναι ιστορίες με τα παρακάτω κριτήρια:

 

1) Να είναι σχεδιασμένες από τους Lucio Leoni - Emanuela Negrin

2) Να εμφανίζεται σε αυτές ο Φάντομ Ντακ

3) Να έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα

 

Πάμε λοιπόν στο Advanced Search και ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

post-2414-1226051930_thumb.png post-2414-1226051941_thumb.png

 

1) Αναφέρουμε πως ψάχνουμε για ιστορία και όχι για στριπ, εξώφυλλα, illustrations κλπ.

2) Αναφέρουμε πως ψάχνουμε ιστορία που εμφανίζεται ο Φάντομ (Έβαλα PK επειδή αυτή είναι η συντομογραφία του, όπως πχ του Donald είναι DD και του Θείου Σκρουτς US. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το ποστ #16)

3) Στο πρώτο πεδίο του δημιουργού, γράφουμε αυτόν που μας ενδιαφέρει, Lucio Leoni στην προκειμένη. Δεν βάζω και Emanuela Negrin επειδή ο Leoni έχει κάνει και μερικές δουλειές σόλο.

4) Story was reprinted in: Greece. Αυτό το πεδίο εμφανίζει όλες τις ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί στην συγκεκριμένη χώρα, δηλαδή την Ελλάδα στην περίπτωσή μας.

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ

5) Publications in: Greece. Αυτό το πεδίο μας εμφανίζει τις συντομογραφίες των τευχών στα οποία έχουν δημοσιευτεί οι ιστορίες. Πολύ χρήσιμο αν ψάχνουμε το ακριβές τεύχος.

6) Show the results. Αυτό το πεδίο αφορά τις εικόνες από τις ιστορίες που εμφανίζονται. Επιλέξτε την πρώτη αν δεν θέλετε να εμφανίζονται εικόνες από τις ιστορίες, την δεύτερη αν θέλετε μικρή εικόνα (καλή επιλογή για όπου υπάρχουν πάρα πολλά αποτελέσματα) και την τρίτη για την μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση.

 

 

Για παράδειγμα τώρα, αν θέλω αντίστοιχα να βρω ιστορίες του Massimo De Vita με τον Ινδιάνα Γκούφυ (Indiana Pipps / Arizona Goof) το μόνο που κάνω είναι να αλλάξω το βήμα 2 από PK σε IP και το βήμα 3 από Lucio Leoni σε Massimo De Vita. ΙΔΟΥ.

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.