Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

mr universe του gogtzilla

φαρεναιτ 451

νεες περιπετειες του φαντομ ντακ #1 & #2

bone 1 επαναληψη και bone 2

εντυπωσεις συντομα στα αντιστοιχα θεματα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το Solomon Kane-Το καστρο του διαβολου , βοηθωντας και γω με τη σειρα μου την anubis να ξεστοκαρει, :spidey_yeah_that: δεν μπορω να πω τα 4,90 του τα αξιζε και με το παραπανω, βεβαια εχω μερικα παραπονα για το σχεδιο το οποιο σε ορισμενα σημεια δεν μου καθοταν καλα ειδικα στα χαρακτηριστικα του Kane , παρολα αυτα το σεναριο ηταν καλο χωρις βεβαια να ειναι κατι το οποιο δεν εχουμε ξαναδει . Στα συν βεβαια και το παραρτημα με τα σχεδια και τα προσχεδια της ιστοριας. Τελος σε κανα δυο σημεια μου φανηκε οτι η μεταφραση δεν εβγαζε νοημα :wall: . Συνολικα θα του εβαζα ενα 7/10 .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελείωσα το Silent Screams και έπιασα το A Crooked World από τα δυο Αλάνια, Moore & Davis.

 

:wow: Απλά :wow: O Captain Britain βρίσκεται σε ένα παρανοϊκό παράλληλο σύμπαν όπου έχουν πεθάνει όλοι οι υπερήρωες και επικεφαλής είναι ο παρανοϊκός και πανίσχυρος μεταλλαγμένος Mad Jim Jaspers που αλλοιώνει την πραγματικότητα!!! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα τελειωσω σημερα το τριτο hc volume του Preacher.Πολυ καλο οντως,μαυρο χιουμορ,βια,μπολικο characterization k αφθονο backstory για τους χαρακτηρες μεχρι στιγμης και γενικα plain fun.Ενταξει ισως δεν ειναι για ολους το καταλαβαινω αλλα ειναι πολυ καλο κατα την ταπεινη μου αποψη.Η μονη ενσταση μου ειναι για το artwork του steve pugh στο saint of killers limited(χαθηκε να το εκανε ολο ο Carlos Ezquera ηθελα να ξερα...).Υπολογιζω μεχρι το τελος της εβδομαδας να εχω διαβασει και τα υπολοιπα 3 volumes και ελπιζω να συνεχισει ετσι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τελείωσα το vol.1 του Authority.......

 

:giati::div: O Ellis είναι ιδιοφυΐα!!! Το υπερηρωικό κόμικς στα καλύτερα του. Sci-fi concepts, απίθανο characterization όλων των χαρακτήρων, μπόλικη καλοσχεδιασμένη δράση από τον widescreen Bryan Hitch (η οποία εξισορροπείται με την ανάπτυξη των χαρακτήρων και την ανάπτυξη των σχέσεων τους). Μου θύμισε διάφορα κόμικς που έχω διαβάσει παλιότερα (JLA του Morrison, Ultimates του Millar το οποίο όμως βγήκε μετά του Authority).

 

Είναι αρκετά κατανοητό, αν και η Wiki με βοήθησε πιο μετά να καταλάβω τι έγινε πιο πριν. Κάθε χαρακτήρας είναι αρκετά ξεχωριστός, τόσο στον τομέα των δυνάμεων, όσο και της συμπεριφοράς. Χαλαρά αγαπημένη η Jenny Sparks, η οποία και φαίνεται ικανότατη αρχηγός και είναι πολύ δυνατή. + Πετάει τις καλύτερες ατάκες :lol: (εδώ που τα λέμε όλοι πετάνε ατάκες)! Στην αρχή την είχα υποτιμήσει, αλλά στην συνέχεια την συμπάθησα.

 

Η κλίμακα των περιπετειών της ομάδας είναι τεράααααααστια :wow: και σε κάθε τεύχος παίζονται πολλά, κρατώντας έτσι το ενδιαφέρον σου για την συνέχεια.

 

Και ο Hitch δίνει τον καλύτερο του εαυτό. Γενικά δεν τον συμπαθώ. Βασικά δεν είμαι υποστηρικτής του, καμιά δουλειά του δεν μου έχει ξεχωρίσει πολύ, με εξαίρεση τους Ultimates. Εδώ όμως κάθε σελίδα είναι εξαιρετικότατη. Από το στήσιμο της σελίδας, ως στο στήσιμο των χαρακτήρων όταν συζητάνε, ή την ενέργεια που βγάζουν οι σελίδες όταν υπάρχει δράση. Και λόγω της μεγάλης κλίμακας, βάζει και πολλή λεπτομέρεια.

 

Αρκετά πολιτικοποιημένο, φουτουριστικό και ρεαλιστικό στο characterization, είναι από τα πιο "σύγχρονα" superhero κόμικς και ας έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια. Φαίνονται οι επιρροές του σε συγγραφείς όπως ο Morrison και ο Millar (διόλου τυχαίο που και οι δύο θα γράψουν αργότερα τους Authority). Κεραυνός εν αιθρία! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εντάξει δεν το διάβασα χθες αλλά την προηγούμενη εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να σας πειράζει. :P Για τι μιλάω; για το Dark Victory. Το οποίο έχει ωραία υπόθεση αλλά την πρώτη φορά που βλέπεις το σχέδιο του Sale εεε... είναι κάπως. Όμως επειδή το διάβασα και δεύτερη φορά νομίζω ότι τελικά δένει και δεν είναι και τόσο ενοχλητικό. (Αλλά μέσα μου κάτι λέει ότι θα το προτιμούσε σε στυλ Mazzucchelli :P.) Και μιας και τον ανέφερα να πω ότι έχει κάποια στοιχεία που το συνδέουν με το year one του Miller όπως για παράδειγμα τον Λόουμπ, τον Φλας κτλ. Για να επιστρέψω πάλι στο θέμα, ο Loeb στήνει ωραία τους χαρακτήρες και προχωράει την ιστορία με έξυπνο τρόπο και έτσι μέχρι το τέλος δεν ξέρεις ποιος βρίσκεται πίσω απ΄ όλα. Επίσης κάνει όπως και ο Brubaker στον Daredevil. Δηλαδή χωρίς να γράφει πολλά για να κουράσει τους παλιούς βοηθάει τους νέους αναγνώστες να μάθουν πράγματα που δεν ξέρουν ή δεν θυμούνται. Και αυτό μου άρεσε.

Για όσους δεν ξέρουν την υπόθεση: Ο Alberto Falcone aka Holiday είναι στην φυλακή για τα γεγονότα του Long Halloween και η αδερφή του, η Sofia ντε, τα έχει όπως είναι λογικό με τον Two-face. Έτσι οργανώνει σε συνεργασία με τους Maroni επίθεση στο Άρκαμ όπου κρατείται ο Dent για να τον σκοτώσουν προσέχοντας όμως μην πάθει τίποτα ο Alberto που βρίσκεται και αυτός εκεί. Το αποτέλεσμα όμως είναι να βγουν έξω παρά τις προσπάθειες του Batman, ο Harvey, η Ivy, o Joker, ο Scarecrow και αυτός που κρατείται απέναντι από τον Falcone, o Julian Day aka The Calendar man. Παραδόξως ο Alberto παραμένει στο κελί του, όχι για πολύ όμως καθώς η Janice Porter η νέα D.A προσπαθεί και τελικά καταφέρνει να τον βγάλει έξω. Από εκείνο το σημείο και μετά ξεκινάνε δολοφονίες αστυνομικών που ωθούν στα άκρα τον Batman αλλά όπως είναι λογικό περισσότερο τον Gordon. Εμένα μου άρεσε και του βάζω ένα 8,5-9/10. Καλή ανάγνωση λοιπόν για όποιον το ξεκινήσει. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

διαβασα σημερα τα τομακια του πρακτορα Ντακ και εχω να πω οτι τα σπαει,αυτο..

πολυ ωραιο σχεδιο,ωραια χρωματα με εξαιρεση τα ακυρα φουλ μωβ καρε..

ωραιες ιστοριουλες βασισμενες στην ανατροπη της ανατροπης του πρετεντερη αλλα βγαζαν πολυ ωραιο αποτελεσμα!α και ηταν και μεγαλες κατα κανονα (120 σελ+) οποτε τιαλλο να ζητησω; :)

διαβασα και το big bang vol2 καλο ηταν,ολες οι ιστοριες ανω του μετριου (παραδοξως αυτες που μου αρεσαν λιγοτερο ηταν του τασμαρ) και 2-3 πολυ πολυ καλες

τελος,χτες το βραδυ διαβασα το φονικο αστειο και με πορωσε τοσο πολυ που με εψησε να αρχισω batman (και green lantern θελω,οταν ερθει η ωρα θα χρειαστω τα φωτα σας ;))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

(και green lantern θελω,οταν ερθει η ωρα θα χρειαστω τα φωτα σας ;))

Δεν θα βγάλεις άκρη! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(και green lantern θελω,οταν ερθει η ωρα θα χρειαστω τα φωτα σας ;))

 

Κοιτα, ξεκινας απο δω:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=24434

 

:D

 

 

Αντε καλα, ξεκινας αποδω:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=17487

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=25745

Κοινώς, διάβασε για αρχή το No Fear (Anubis). Από εκεί ξεκινάει το καλύτερο run στην ιστορία του GL! :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κοιτα, ξεκινας απο δω:

http://www.greekcomi...showtopic=24434

 

:D

 

 

Αντε καλα, ξεκινας αποδω:

http://www.greekcomi...showtopic=17487

http://www.greekcomi...showtopic=25745

Κοινώς, διάβασε για αρχή το No Fear (Anubis). Από εκεί ξεκινάει το καλύτερο run στην ιστορία του GL! :D

 

 

χμμμμμμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Amazing Spider-Man - Kraven's Last Hunt.

 

...

 

:giati:

 

Κάθε σελίδα και πιο μαύρη. Κάθε καρέ και πιο ανατριχιαστικό. Κλάσικ μαστ ρηντ.

 

Πραγματικά. Ό,τι γράψω παραπάνω θα'ναι ζόρικο σπόιλερ. Όντως από τα μαστ ρηντ του Σπάιντυ! ΜΑΚΡΑΝ! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επιτελους μετα απο καμια 10αρια μερες ολοκληρωσα τον εκτο και τελευταιο τομο του Preacher.Πρωτη φορα που το διαβασα ολο μαζεμενο και μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ.Ωραιοι χαρακτηρες(οχι και πολυ συμπαθητικοι βεβαια)πολυ memorable villains,ατακες,μαυρο χιουμορ(υπηρχαν σκηνες που γελασα πολυ)και φυσικα μπολικη βια.Το σχεδιο του Dillon ηταν πολυ καλο και ταιριαστο και ισως ειναι η καλυτερη δουλεια του αν μπορει να πει κανεις βεβαια κατι τετοιο γιατι γενικα ο Dillon δεν εχει και πολλα σκαμπανεβασματα ως artist,ειναι απλο,χωρις πολλες σκιες και ισως καπως προχειρο αμα το δει κανεις για πρωτη φορα αλλα ειναι εκφραστικος και καλος storyteller οποτε παιρνει + απο κει.Τωρα η σειρα να πω την αληθεια ενω ηταν πολυ καλη(πολυ καλη ομως) στα 4/6 της ενιωσα οτι στα δυο τελευταια volume ισως τραβηξε περισσοτερο απο οτι επρεπε,δε λεω ηταν καλο το οτι ειδαμε backstory σχεδον για ολους τους χαρακτηρες απλα ενιωσα οτι η ιστορια του Jesse σταματησε καπου εκει και βλεπαμε απανωτα origin stories.Tι να πω ισως αμα ηταν λιγο καλυτερα μοιρασμενες να μην χτυπουσε τοσο πολυ(και φανταστειτε εγω τα διαβασα μαζεμενα που να περιμενα καθε μηνα για ενα τευχος).Επισης το πιο σημαντικο μειον για μενα ηταν το τελος της ιστοριας(μη φοβαστε no spoilers).Ειχε τρελο build up απο την αρχη της σειρας και ενω περιμενες να δεις κατι πιο καλο η ιστορια απλα τελειωνει με εναν εντελως anticlimatic τροπο.Δεν ξερω αμα Ennis το σχεδιαζε ετσι απο την αρχη αλλα το τελος γενικα το βρηκα αδυναμο και περιμενα να κρατουσε κανα δυο τευχη περισσοτερο ετσι ωστε να δουμε και τις επιπτωσεις που ειχε οποτε καπως με ξενισε εκει περα και με αφησε λιγο απογοητευμενο.Τελος ο Herr Starr εγινε απο τους αγαπημενους μου villains μονο και μονο για το γελιο που εβγαζε :lol: Α και ελπιζω να μην δοκιμασει καποιο στουντιο να το κανει μεταφορα στον κινηματογραφο γιατι δεν γινεται,ορισμενα κομικς δεν ειναι για κινηματογραφικες μεταφορες.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

διαβασα carnage family feud & Gates of Gotham καθως και 650 σελιδες της Κληρονομιας σε 4,5 γεματες μερες...

οποτε τα reviews οταν τελειωσω την Κληρονομια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

διαβασα carnage family feud & Gates of Gotham καθως και 650 σελιδες της Κληρονομιας σε 4,5 γεματες μερες...

οποτε τα reviews οταν τελειωσω την Κληρονομια...

 

Κληρονομιάς; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ω θε μου, αυτή η νέα γενιά θα οδηγηθεί στην καταστροφή:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

εν'τω μεταξυ, το τετραημερο αυτο το περασα σχεδον καθε μερα εξω(μπασκετ-παραλια-βολτες κτλ) επειδη ήμουν χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι ...

Ωστοσο, λιγο τα βραδια και λιγο καποια μεσημερια, τις κοπανησα τις 650 πρωτες σελιδες της Κληρονομιας...

 

 

InheritanceHCFLAT.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

The Amazing Spider-Man - Kraven's Last Hunt.

 

...

 

:giati:

 

 

Άξιος! Εκπληκτικό ανάγνωσμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ΈΡΑΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝ!!!!!!! :minigun::trixes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

διάβασα χτες το Batman: Cacophony! Αφού μαζέψετε το σαγόνι σας, θα σας πω πως ήταν δώρο:P! Αλλά μπορώ να πω πως ήταν πολυ΄καλό! Η πλόκη κυλούσε αρκετά γρήγορα και υπήρχε έναν κλίμα μυστηρίου γύρω απο το τι γίνεται το οποίο παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό, είχε δυναμική! Η αλήθεια είναι πως το σχέδιο δεν με εντυποσίασε ιδιαίτερα αλλά η ακετά ενδιαφέρουσα πλοκή το έσωζε! Επίσεις, στο τέλος του κόμικ υπάρχει μια ατάκα τόσο μα τόσο επική που γελάω απο χτές το βράδυ και μόνο που την σκέφτομαι! Σε σποιλερ

 

Στο τέλος είναι ο Joker στο νοσοκομείο που τον είχε σώσει ο Batman απο σίγουρο θάνατο! Το εχουν χαπακώσει πλήρως, με ηρεμιστηκά, μορφίνες και διάφορα που λειτουρφούν κατα της σχιζοφρένιας, και μιλάνε πολύ σοβαρά, συζητόντας για τον αν πραγματικά θέλει να σκοτώσει ό ένας τον άλλο...μετά απο έναν πραγματικά πολύ δυνατό διάλογο(o Batman λεει πως δεν θαμπορούσε να τον αφ΄λησει να πεθάνει και ο Joker του απαντά οτι αυτός θέλει να τον δει νεκρό και μετά θα παραδωθεί για πάντα), o Joker πετάει την θεεική ατάκα στον Batman(ο οποίος είχε σκάσει στο νοσοκομείο μεταμφιεσμένος και άλλαξ εκεί):

Since we're being super truthful, I should also tell you that I saw a little bit of your junk when you were getting changed before.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το Ντυλαν Ντογκ #80 απο το Ντυλαν Ντογκ+ Νταμπυρ. Στα συν η ωραια ΣΙωπη των Αμνων like υποθεση και το ατμοσφαιρικο σκιτσο , στα πλυν η μεταφραση , σε μερικα σημεια δεν πολυεβγαζε νοημα, ενω τα σκορπια "Right" δεν καταλαβα τι ρολο βαραν , οσο για το IOYΔΑ ΧΟΡΕΥΤΑΡΑ τι να πω ηταν καπως fail . Το στορυ σε μερικα σημεια μου φανηκε οτι ηταν διατρυτο, πχ γιατι η τζου συμπεριφεροταν ετσι αρχικα ή που απεκτησε την γνωση για να αφαιρεση εναν αδενα απο ενα ανοιχτο κεφαλι ή πως μπηκε η λιμα στο φαγητο του Κιλλεξ ? Μετριο προς καλο γενικα , θα ξαναεπαιρνα να διαβασω και αλλη ιστορια σιγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το BPRD vol.1: Hollow Earth and other stories. Άξια προσθήκη στο σύμπαν του Hellboy, χωρίς να είναι κάτι τόσο αξιόλογο όσο το Hellboy.

 

Η πρώτη ιστορία, Hollow Earth, ήταν η καλύτερη. Η ιστορία είναι κλασσική Mignola όπως έχουμε δει στα Hellboy, ενώ το σχέδιο του Sook είναι ο απόλυτος κλώνος του σχεδίου του Mignola. Σίγουρα είναι ο ίδιος ο Sook που βλέπω στα εξώφυλλα και ενίοτε στα interiors; :confuse: Χαίρομαι πάντως που άλλαξε τόσο δραστικά το σχέδιο του. :) Οπότε η 1η ιστορία ήταν σαν να διαβάζω μια ιστορία Hellboy από Mignola στο σενάριο και στο σχέδιο, αλλά χωρίς τον Hellboy να κάνει φυσική εμφάνιση.

 

Μετά έχουμε το 3σέλιδο origin του νέου μέλους του BPRD, του Johann Kraus, ο οποίος φαίνεται πολύ ενδιαφέρον χαρακτήρας. :best:

 

Οι επόμενες δύο ιστορίες είναι πολύ πιο μικρές και επικεντρώνονται στο παρελθόν δύο χαρακτήρων: στον Lobster Johnson η πρώτη και στον Abe Sapiens η δεύτερη. Στην μεν, ο Lobster αντιμετωπίζει έναν επιστήμονα (όχι ακριβώς τον ίδιο :P). Η δεύτερη, που είναι πιο σημαντική, δείχνει ένα μέρος του origin του Abe, καθώς και το ξύπνημα του Roger (λειτουργεί σαν prequel για το Hellboy vol.5). :cool:

 

H τελευταία ιστορία ήταν η χειρότερη. Καλή ιστορία, λείπει η χαρακτηριστική ατμόσφαιρα του MIgnola και το σχέδιο είναι μέτριο.

 

7,5/10 Πείστηκα τώρα και για BPRD! :hop:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Welcome back, Frank. Γενικά (μπορεί να σας φανεί περίεργο... δεν ξέρω) δεν μπορώ να κάθομαι να διαβάζω σκαναρισμένα για πολύ ώρα, όμως αυτή τη φορά ήταν διαφορετικά. Τα διάβασα με τη μία και τα 12 τεύχη. :yahoo:

 

Η πλοκή πάει κάπως έτσι. O Punisher τα βάζει με τους Gnucci και κυρίως με την Ma Gnucci, ανατίθεται σε ένα άτυχο/φοβητσιάρη αστυνομικό να πιάσει τον Punisher, εμφανίζονται και ακόμα τρεις vigilantes που προσπαθούν να καθαρίσουν την πόλη και όλα αυτά συνδυασμένα με χιούμορ. Πολύ καλό χιούμορ όμως. Σχεδόν σε κάθε τεύχος υπήρχε κάτι που σε οδηγούσε να γελάσεις με αποκορύφωμα για μένα το τελευταίο τεύχος.

post-12765-0-01793600-1343041284_thumb.jpgpost-12765-0-37593900-1343041302_thumb.jpg

 

Πολύ καλή δουλειά του Ennis όπως και το σχέδιο του Dillon. Mου άρεσε που ο Frank νοιαζόταν για τους γειτονές του και δεν τους παράτησε αλλά και που αυτοί δεν αποκάλυψαν την αληθινή του ταυτότητα. Το ευχαριστήθηκα και κάποια στιγμή θα το προσθέσω και στην βιβλιοθήκη μου. Το προτείνω άνετα. :best:

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Aλλαγή χρώματος γραμματοσειράς.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φίλε μου άλλαξα το χρώμα στη γραμματοσειρά, γιατί δεν φαινόταν τίποτα στο μαύρο φόντο που χρησιμοποιούν κάποιοι :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το Ηellboy 2 και ναι μου αρεσε , θελω και αλλο hellboy τωρα!! :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

διάβασα χτες το Batman: Cacophony! Αφού μαζέψετε το σαγόνι σας, θα σας πω πως ήταν δώρο :P! Αλλά μπορώ να πω πως ήταν πολυ΄καλό! Η πλόκη κυλούσε αρκετά γρήγορα και υπήρχε έναν κλίμα μυστηρίου γύρω απο το τι γίνεται το οποίο παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό, είχε δυναμική! Η αλήθεια είναι πως το σχέδιο δεν με εντυποσίασε ιδιαίτερα αλλά η ακετά ενδιαφέρουσα πλοκή το έσωζε! Επίσεις, στο τέλος του κόμικ υπάρχει μια ατάκα τόσο μα τόσο επική που γελάω απο χτές το βράδυ και μόνο που την σκέφτομαι! Σε σποιλερ

 

Στο τέλος είναι ο Joker στο νοσοκομείο που τον είχε σώσει ο Batman απο σίγουρο θάνατο! Το εχουν χαπακώσει πλήρως, με ηρεμιστηκά, μορφίνες και διάφορα που λειτουρφούν κατα της σχιζοφρένιας, και μιλάνε πολύ σοβαρά, συζητόντας για τον αν πραγματικά θέλει να σκοτώσει ό ένας τον άλλο...μετά απο έναν πραγματικά πολύ δυνατό διάλογο(o Batman λεει πως δεν θαμπορούσε να τον αφ΄λησει να πεθάνει και ο Joker του απαντά οτι αυτός θέλει να τον δει νεκρό και μετά θα παραδωθεί για πάντα), o Joker πετάει την θεεική ατάκα στον Batman(ο οποίος είχε σκάσει στο νοσοκομείο μεταμφιεσμένος και άλλαξ εκεί):

Since we're being super truthful, I should also tell you that I saw a little bit of your junk when you were getting changed before.

 

 

Απαίσια σειρά. Δεν είναι διόλου τυχαίο που από κει και ύστερα καμία μεγάλη εταιρία δεν θέλει να είναι γραμμένο το όνομα Kevin Smith στο εξώφυλλο κάποιου κόμικ της. Και να φανταστείς ότι αυτός ο άνθρωπος κάποια στιγμή ανέστησε τον daredevil και μαζί του την Marvel...

 

Διαβασα το Ντυλαν Ντογκ #80 απο το Ντυλαν Ντογκ+ Νταμπυρ. Στα συν η ωραια ΣΙωπη των Αμνων like υποθεση και το ατμοσφαιρικο σκιτσο , στα πλυν η μεταφραση , σε μερικα σημεια δεν πολυεβγαζε νοημα, ενω τα σκορπια "Right" δεν καταλαβα τι ρολο βαραν , οσο για το IOYΔΑ ΧΟΡΕΥΤΑΡΑ τι να πω ηταν καπως fail . Το στορυ σε μερικα σημεια μου φανηκε οτι ηταν διατρυτο, πχ γιατι η τζου συμπεριφεροταν ετσι αρχικα ή που απεκτησε την γνωση για να αφαιρεση εναν αδενα απο ενα ανοιχτο κεφαλι ή πως μπηκε η λιμα στο φαγητο του Κιλλεξ ? Μετριο προς καλο γενικα , θα ξαναεπαιρνα να διαβασω και αλλη ιστορια σιγουρα.

 

Eγώ έχω απογοητευτεί πάντως με την σειρά Dylan Dog. Είναι από τις πιο βαρετές και άνευρες σειρές που έχω διαβάσει ποτέ. Αλλά η σειρά DAMPYR είναι μάλλον η καλύτερη σειρά με βαμπίρ που έχω διαβάσει ποτέ. Τι απίστευτο σκίτσο, τι εκπληκτικό σενάριο τι φοβερή ατμόσφαιρα. Είναι κρίμα που μάλλον δεν θα την δούμε ποτέ ολόκληρη στα Ελληνικά.

 

Το Welcome back, Frank. Γενικά (μπορεί να σας φανεί περίεργο... δεν ξέρω) δεν μπορώ να κάθομαι να διαβάζω σκαναρισμένα για πολύ ώρα, όμως αυτή τη φορά ήταν διαφορετικά. Τα διάβασα με τη μία και τα 12 τεύχη. :yahoo:

 

Η πλοκή πάει κάπως έτσι. O Punisher τα βάζει με τους Gnucci και κυρίως με την Ma Gnucci, ανατίθεται σε ένα άτυχο/φοβητσιάρη αστυνομικό να πιάσει τον Punisher, εμφανίζονται και ακόμα τρεις vigilantes που προσπαθούν να καθαρίσουν την πόλη και όλα αυτά συνδυασμένα με χιούμορ. Πολύ καλό χιούμορ όμως. Σχεδόν σε κάθε τεύχος υπήρχε κάτι που σε οδηγούσε να γελάσεις με αποκορύφωμα για μένα το τελευταίο τεύχος.

post-12765-0-01793600-1343041284_thumb.jpgpost-12765-0-37593900-1343041302_thumb.jpg

 

Πολύ καλή δουλειά του Ennis όπως και το σχέδιο του Dillon. Mου άρεσε που ο Frank νοιαζόταν για τους γειτονές του και δεν τους παράτησε αλλά και που αυτοί δεν αποκάλυψαν την αληθινή του ταυτότητα. Το ευχαριστήθηκα και κάποια στιγμή θα το προσθέσω και στην βιβλιοθήκη μου. Το προτείνω άνετα. :best:

 

Συνέχισε παρακάτω, στα επόμενα τεύχη. Γέλιο άπειρο, διασκέδαση στο θεό και το σήμα κατατεθέν του Ennis, ΕΠΙΚΟ τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έπιασα και διάβασα τα 3 τελευταία TPBs του Jack of Fables (#7,8,9) με τις νέες ιστορίες μετά το Fables Crossover.

Τι μεγαλοπατάτες ήταν αυτές! Αν κάποιος διαβάζει/θέλει να διαβάσει Jack, μέχρι το crossover αρκεί. Μετά είναι κάτι άλλο, μια σουρεαλιστική πατάτα. Τέλος η σειρά, off with it :P

 

Για να στανιάρω συνέχισα το House of Mystery (το νέο της Vertigo, όχι το παλιό της DC) με το 3ο TPB. Αυτό πάει πιο ωραία, ilike. Short horror-ish ιστορίες, ένα backbone που συνδέεται με Dreaming και το Gaimanικό σύμπαν (πέρασε και εντάξει, ψιλοακούμπησε) είναι μια χαρά για απόγευμα-βραδάκι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τα Green Lantern Chronicles vol.1&2. 300 σελίδες με τα πρώτα βήματα του Hal στην Silver Age, πρωταγωνιστώντας (κυρίως) σε ιστορίες επιστημονικής φαντασίας. :dance:

 

Προτείνεται για κάθε φαν του χαρακτήρα και για κάθε φαν εκείνης της εποχής των κόμικς. Δηλαδή όλες οι πρώτες σειρές του Lee, διάφορα της DC, τέτοια πράγματα.

 

Ξεκινάει αδύναμα, γνωρίζουμε τους χαρακτήρες, γνωρίζουμε τα θέματα που θα επικεντρώνεται η σειρά και βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα (η Carol κυνηγάει τον Green Lantern, o Hal θέλει να την κερδίσει ως Hal και όχι ως GL, πολεμάει τέρατα σε άλλους πλανήτες, βοηθά άλλους GLs) και σιγά σιγά γίνεται καλύτερο.

 

Π.χ οι πρώτες ιστορίες ήταν απλές ιστοριούλες που μας δείχνει τον κακό, οι Hal και Carol μιλάει, ο Hal πολεμάει τον κακό, κάνει περίεργα πράγματα με το δαχτυλίδι του και τα καταφέρνει. Στην συνέχεια, οι ιστορίες έγιναν πιο ενδιαφέρουσες, οι καταστάσεις που αντιμετώπιζε ήταν πιο sci-fi και "απογειώθηκε" (είμαι λίγο υπερβολικός :P) στις ιστορίες με τον Sinestro. Δείχνουν έναν τελείως διαφορετικό Sinestro από αυτόν που έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, είναι τέρμα κακός και θέλει να εκδικηθεί τους Guardians. Και το ντεμπούτο του Hammond ήταν καλή ιστορία και το ντεμπούτο του Tomar-Re.

 

Και το σχέδιο του Kane μ'άρεσε, μου φαίνεται ότι βάζει πολλή.... ελαστικότητα στον τρόπο που σχεδιάζει τον GL και πιστεύω ότι ταιριάζει ιδανικά, γιατί υποτίθεται ότι είναι ένας τύπος που αψηφά την βαρύτητα. :D

 

Ακόμα όμως και αν είστε φαν του ήρωα, αν βαριέστε να διαβάζετε μια σελίδα για μισή ώρα, αν δεν θέλετε κατά κύριο λόγο οι ιστορίες να διαρκούν 12 σελίδες, αν δεν θέλετε το κόμικς σας να έχει χαζό διάλογο, εύκολες λύσεις και "παλαιολιθικό" σχέδιο, μην το πάρετε. Αν δεν σας ενοχλούν αυτά, ορμάτε, όπως και σε παρόμοιες εκδόσεις άλλων ηρώων. :)

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα ακόμα το Superman/Batman: Enemies Among Us (Superman/Batman #7-#12). Καλή ιστοριούλα με νταβαντούρι, πολλές guest και cameo εμφανίσεις ηρώων και κακών, ωραίο σχέδιο στην πλειονότητα του.

 

Θα μπορούσε να είναι περιπέτεια της JLA με πρωταγωνιστή τον Batman, γιατί ο Batman είναι ο πρωταγωνιστής του arc, η αφήγηση γίνεται από τον Alfred, ενώ ήρωες όπως ο Green Lantern, o Plastic Man και η Supergirl, παίζουν σημαντικό ρόλο.

 

Όπως έλεγα έχει πολλή δράση και εκεί ποντάρει ο Verheiden. Ότι όλοι πολεμάνε με όλους. Και ενώ στην αρχή νομίζαμε ότι η απειλή είναι ο αλλόμορφος, αλλάζουν τα πράγματα. Μου φαίνεται ότι είναι out-of-continuity, γιατί και το τέλος μου φάνηκε περίεργο και έχει και ένα retcon (το οποίο νόμιζα ότι ήταν για να επηρεαστεί ο Superman :notalk:, αλλά δεν το αναιρεί μετά) και δείχνει και κάποια γεγονότα από την Silver Age.

 

Ο Van Sciver είναι από τους αγαπημένους μου σχεδιαστές, αλλά εδώ ένιωθα πως κάτι έλειπε από το σχέδιο. Συνήθως μου φαίνεται πιο.... στιβαρό, με πιο έντονα μελάνια, ενώ εδώ όχι. Ο Clark είναι πιο sketchy και το ίδιο δυναμικός και τα σχέδια του είναι πιο ποζέρικα, ενώ ο Benitez σχεδιάζει ωραία, αλλά περίμενα να δω κάτι πιο "δυνατό". :cheers5:

 

7/10 γιατί πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντας το και έχει κάποιες στιγμές που γέλασα, ενώ δεν το περίμενα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είπα να δώσω μια ευκαιρία στο AvX που το είχα παρατήσει στο πρώτο τεύχος. Ε, έφτασα ως το τρίτο και τέλος. Δεν το βλέπω να συνεχίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Captain America:"Winter Soldier" - από τα καλύτερα storyline των τελευταίων ετών ladies and gentlemen!!!

winter_soldier.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1272904243280

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.