Μετάβαση στο περιεχόμενο

BLADE OF THE IMMORTAL


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BLADE OF THE IMMORTAL
Σενάριο/Kείμενα:
Hiroaki Samura
Σχέδιο:
Hiroaki Samura
Hμερ. έκδοσης:
04-2008
Εξώφυλλα:
10 + 10 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Εποχής,Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
12.5 x 19.0
Σελίδες:
232 (μερικά), 208 (μερικά)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Kasahara Akemi, Ορέστης Μανούσος
Προέλευση:
Ιαπωνική
ISBN:
978-960-306-xxx-x

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

 

Από τον Εκδότη

Εκδότης είπε:
Ο Μάντζι είναι ένας ρόνιν πολεμιστής στην φεουδαρχική Ιαπωνία, ο οποίος φέρει την κατάρα της αθανασίας. Για να λυθεί η κατάρα, για να γίνει πάλι θνητός και να δώσει τέλος στη μίζερη ζωή του, ο Μάντζι πρέπει να σκοτώσει χίλιους κακούς ανθρώπους!

 

Το ταξίδι του ξεκινάει όταν μια νεαρή κοπέλα ζητάει τη βοήθειά του για να εκδικηθεί τους δολοφόνους των γονιών της.

Το ταξίδι του θα τελειώσει μόνο όταν θα έχει χύσει το αίμα χιλίων ανθρώπων!

 

Η διάσημη σειρά manga του Hiroaki Samura έχει βραβευτεί στο Japan Media Arts Festival με Excellence Prize, έχει τιμηθεί με το Will Eisner Comic Industry Award, ενώ το καλοκαίρι του 2008 έρχεται η πολυαναμενόμενη μεταφορά της σε anime.

 

Από το AnimeNewsNetwork

AnimeNewsNetwork είπε:
Genres: adventure, horror

Themes: Historical

Age rating: Mature (May contain sex, drugs, and extreme graphic violence)

Plot Summary: Manji is an amoral swordsman, who has been cursed with eternal life. He has grown tired of living with all the death he has created. He has no skills other then those of killing, thus he forms a plan to regain his mortality: he shall kill one hundred evil men for each good one he has killed. The old witch who afflicted Manji with immortality agrees to Manji's proposition and Manji is set on his path to kill one thousand evil men. On his journey he meets a young girl, Rin, who has her own vengeance to seek against the sword school whose members slaughtered Rin's family. Rin and Manji journey together, each hoping to find some kind of peace. In their way are many varied enemies. Rin and Manji are almost constantly under attack and must learn to live their lives, avoiding being consumed by revenge.

 

Από εμένα (προσωπικές απόψεις :P)

Η έκδοση σαν σύνολο μου άρεσε πάρα πολύ. Το Blade είναι ένα από τα καλύτερα manga που έχω διαβάσει γενικώς και η έκδοση της Anubis πιστεύω πως είναι πολύ καλή. Σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των manga που κυκλοφορούν στο εξωτερικό, χρησιμοποιεί πολύ καλύτερο χαρτί-εκτύπωση. Η μετάφραση μου άρεσε πάρα πολύ ενώ στο τέλος του βιβλίου υπάρχει μία σελίδα γλωσσάρι και πληροφορίες για ιστορικά γεγονότα.

 

Ο μεγαλύτερός μου φόβος για την μεταφορά ενός τέτοιου τίτλου ήταν η λογοκρισία λόγω της υπερβολικής βίας και γλώσσας που χρησιμοποιείται. Ευτυχώς έχει χαρακτηριστεί ως "18+" και το αίμα ρέει άφθονο ενώ η μετάφραση είναι όπως έπρεπε να είναι. Βαριά μεν, κατάλληλη δε !

 

Το format ακολουθεί το original γιαπωνέζικο δεξιά προς τα αριστερά. Αξίζει να σημειώσουμε πως η έκδοση της Anubis είναι μία από τις λίγες περιπτώσεις (ίσως και η μόνη) που μπορείτε να βρείτε την συγκεκριμένη σειρά στο original format. Η αγγλική έκδοση της Dark Horse είναι Mirrored λόγω του ότι ήταν από τις πρώτες σειρές manga που ανέλαβαν (το 1997).

 

Βάζω και μερικές από τις πρώτες σελίδες (της mirrored αγγλικής έκδοσης της Dark Horse) για να πάρετε μια γεύση για τι μιλάμε

 

post-2414-1208703540_thumb.jpg post-2414-1208703558_thumb.jpg post-2414-1208703578_thumb.jpg

 

Με λίγα λόγια θετικές εντυπώσεις από τον πρώτο τόμο. Αναμένουμε με αγωνία τους επόμενους :beer:

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Kabuki, ramirez & GreekComicFan.

---

  • Το μέλος AndreasD πρόσθεσε ΕΔΩ:

Για τη ιστορία να πούμε ότι στο τελευταίο τεύχος της Dark Horse (#131) έχει κάνει ένα Pin Up ο Βασίλης Λώλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά χαίρομαι που η Anubis το έβγαλε στα Ελληνικά. Προτιμώ όταν κάτι στο πρωτότυπο δεν είναι στα Αγγλικά, να το διαβάζω στην Γλώσσα μου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κυκλοφόρησε σήμερα και ο δεύτερος τόμος από την λεπίδα του αθάνατου. :D Τίτλοφορείται Η Κραυγή του Σκουληκιού.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία.Και από την περίληψη που διάβασα πρέπει να είναι τέλειο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαίνεται πολύ καλό και είναι σίγουρα μία από τις πρώτες επιλογές μου στις αγορές manga από την "Anubis Manga"! Άλλωστε είναι επικού χαρακτήρα που "ψοφάω" για κάτι τέτοια!! Ευχαριστώ για την παρουσίαση! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να το κάνεις, μιας και ο δεύτερος τόμος ακολουθεί τα ίδια στάνταρ του πρώτου. Αξίζει να του ρίξουν μια ματιά ακόμα και άτομα που δεν ασχολούνται με το είδος.

 

 

:beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μόλις διάβασα τον 2ο τόμο (αυτόν βρήκα στο βιβλιοπωλείο, αυτόν αγόρασα, ίσως δεν έκανα σωστά). Είναι το πρώτο κόμικ των Εκδόσεων Anubis που αγοράζω.

 

Σχετικά καλό, χωρίς να με ενθουσιάσει. Δεν τρέφω και μεγάλη αγάπη για τον χώρο των γιαπωνέζικων κόμικς. Το παρών το βρήκα σχετικά συμπαθητικό. Ίσως αν ξεκινούσα από τον πρώτο τόμο (που θα το έχω στα χέρια μου την Τρίτη) να μου άρεζε περισσότερο. Ίσως να μου αρέσει περισσότερο αν διαβάσω και άλλους τόμους που θα ακολουθήσουν.

 

Θεωρώ πολύ καλύτερο το Lone Wolf and Cub (που έχει λυώσει στα χέρια μου από τις πολλές αναγνώσεις του), με την ελάχιστη πείρα που έχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα λοιπόν και τους 2 τόμους. Θεωρώ ότι η μετάφραση ειναι... αμετάφραστη. Δυσκολονόητη. Εξάλλου πολλά μπαλονάκια δεν σου δείχνουν ποιος μιλάει, πράγμα που κάνει ακόμη πιο δύσκολη την ανάγνωση. Υπάρχουν καρεδάκια που έχει ένα μόνο πρόσωπο και τα λόγια μπορεί να είναι δικά του, μπορεί και όχι. Φαίνεται ότι αξίζει περισσότερο, αλλά αν είναι να χρειαστεί να το διαβάσω 2-3 φορές για να το απολαύσω 1, ε ας διαβάσω κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά το "Lone Wolf & Cab" πρέπει να είναι φοβερή ιστορία και manga! Αν και περισσότερο με ενδιαφέρει η live action σειρά. Με ψιλοξενέρωσες τώρα με την κριτική σου για το κόμικ και σκέφτομαι να μην το αγοράσω, αλλά κρατάω μια πισινή. Άλλωστε έχω να πάρω πραματάκια ακόμη μέχρι να φτάσω και στην αγορά του. Ας αναφέρει κανείς άλλος τίποτα που το διάβασε να πάρουμε καμιά ιδέα ακόμη! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η πρωτότυπη έκδοση της ιστορίας χρησιμοποιούσε τα ίδια μπαλονάκια, το ίδιο στυλ τουλάχιστον. Δεν πρόκειται περί προσθήκη της Anubis, αλλά πιστότητας στο πρωτότυπο. Εγώ και όσοι άλλοι ξέρω που το έχουν διαβάσει, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στην κατανόηση της ιστορίας, ούτε λόγω των bubbles ούτε λόγω της μετάφρασης.

 

Ίσως να έπεσες στην περίπτωση, τι να πω.

 

 

Τώρα η σύγκριση με το Lone Wolf And Cub είναι άστοχη. Ίσως να είχες υπερβολικές απαιτήσεις κρίνοντας από το Lone Wolf και να απογοητεύτηκες :beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα μπαλονάκια.Πάντως,η σειρά είναι πολύ καλή και σε λίγο καιρό που θα αρχίσει το anime,θα απογειωθεί.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εδώ και λίγες μέρες κυκλοφόρησε ο τρίτος τόμος με τον τίτλο "Νυχτολούλουδο" http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1040

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6097 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εδώ και λίγες μέρες κυκλοφόρησε ο τρίτος τόμος με τον τίτλο "Νυχτολούλουδο" http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1040

 

:beer:

 

 

Καλά μιλάμε η Anubis δεν παίζεται. Η ταχύτητα εκδοσης ειναι πιο γρηγορη και από διμηνιαίο περιοδικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χθες κυκλοφόρησε ο 4ος τόμος. Σπεύσατε.

 

Πρεπει να ειχε κυκλοφορησει απο την Παρασκευη γιατι Σαββατο πρωι το πηρα απο το Κομικον.

Η ιστορια συνεχιζεται στα ιδια -υψηλοτατα- επιπεδα,αν και σε αυτο το τευχος μου φανηκε οτι το μπλα-μπλα ηταν λιγο περισσοτερο απο αυτο που χρειαζοταν.Για το σχεδιο τι να πω;Ισως επειδη ειναι ακριβως του γουστου μου,μου φαινεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ομορφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εκτός του ότι η Anubis συνήθως κάνει διανομές με την αρχή της εβδομάδας (για τα manga τουλάχιστον), στο site της γράφει 8 του μήνα. Ίσως σε μερικά κομικσάδικα να κάνουν παράδοση μερικές μέρες νωρίτερα, δεν ξέρω...

 

Επίσης να αναφέρω πληροφοριακά πως οι εξτρα σελίδες αυξήθηκαν σε 4, και εκτός από το γλωσσάρι που είχαν τις προηγούμενες φορές, έχουν και επιπλέον πληροφορίες για τους ήρωες και την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκτός του ότι η Anubis συνήθως κάνει διανομές με την αρχή της εβδομάδας (για τα manga τουλάχιστον), στο site της γράφει 8 του μήνα. Ίσως σε μερικά κομικσάδικα να κάνουν παράδοση μερικές μέρες νωρίτερα, δεν ξέρω...

 

Επίσης να αναφέρω πληροφοριακά πως οι εξτρα σελίδες αυξήθηκαν σε 4, και εκτός από το γλωσσάρι που είχαν τις προηγούμενες φορές, έχουν και επιπλέον πληροφορίες για τους ήρωες και την ιστορία.

Όσο πάει και καλυτερεύει δηλαδή! Αυτά είναι! Δεν τα'χω αγοράσει ακόμη αλλά θα κάνω ένα ντου να τα πάρω όλα μαζί μου φαίνεται. Ευχαριστώ και πάλι! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κυκλοφόρησε επιτέλους ο τόμος 9 ύστερα από διάστημα 9 μηνών από τον προηγούμενο. Αφού ξεκίνησες καλά ρε Anubis με τα manga σε όλους τους τομείς (ακόμα και της τιμής), γιατί μας βγάζεις πάλι το λάδι nanana.gif ? Τέλος πάντων, ο τόμος είναι στα ίδια στάνταρ, όσοι πιστοί σπεύσατε, κλπ κλπ. Μακάρι να συνεχίσουμε με συχνότερες κυκλοφορίες σε όλες τις σειρές.

 

 

# Σελίδες: 230

# Κωδικός: ΕΒ-00-742

# ISBN: 978-960-306-783-2

# Ημερομηνία Εκδοσης: 17/2/2010

 

Υ.Γ.

Το τελευταίο post έγινε τον Σεπτέμβριο του 2008 ? WTF, σκοροφαγώθηκε το thread μέχρι να κυκλοφορήσει ο νέος τόμος ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κυκλοφόρησε επιτέλους ο τόμος 9 ύστερα από διάστημα 9 μηνών από τον προηγούμενο. Αφού ξεκίνησες καλά ρε Anubis με τα manga σε όλους τους τομείς (ακόμα και της τιμής), γιατί μας βγάζεις πάλι το λάδι nanana.gif ?

Υποθέτω ότι λόγω της αυξημένης παραγωγής και των λίγων μεταφραστών από Ιαπωνικά έχουν πάει πίσω τα deadlines.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είσαι άνω των 18 (βάλε και 20) και θέλεις να δεις τι εστί ώριμο manga?

Έχεις βαρεθεί την εξίσωση anime = Dragonball και manga = Death Note?

Θες κάτι με μπόλικο σπαθοπετσόκωμα και ένταση βρε αδερφέ?

 

Έχοντας διαβάσει μέχρι και τον 8ο τόμο ένα έχω να πω: τσακιστείτε να τα πάρετε. Αν δεν σας αρέσει αυτό που θα αντικρύσετε τότε είτε πρέπει να ξαναγυρίσετε στα shounen/shoujo (manga για 12-17 ετών πχ Bleach, Love Hina) ή να παρατήσετε τα manga τελείως. Τόσο καλή σειρά :best:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν δεν σας αρέσει αυτό που θα αντικρύσετε τότε είτε πρέπει να ξαναγυρίσετε στα shounen/shoujo (manga για 12-17 ετών πχ Bleach, Love Hina) ή να παρατήσετε τα manga τελείως.

 

Το ότι δεν μου άρεσε το Blade of the Immortal και λατρεύω Bleach & Love Hina, νομίζω ότι δικαιώνει την παραπάνω πρόταση. :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οκ, δεν είμαι ειδικός στο αντικείμενο αλλά θεωρώ πως και το Blade of the Immortal και το Deathnote είναι εξαιρετικά κόμικς. Τα καλύτερα κατ'εμέ manga της Anubis. Αν προσθέστε και το εξαιρετικά φρικαλέο Red Snake του Κέδρου έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον δείγμα για κάποιον που δεν είναι πολύ στη φάση αλλά θα ήθελε να διαβάσει κάποια όμορφα πράγματα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν αποφασίσει ποτέ να συνεχίσει και το Berserk θα είμαστε κομπλέ σε μεγάλο βαθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Για τη ιστορία να πούμε ότι στο τελευταίο τεύχος της Dark Horse (#131) έχει κάνει ένα Pin Up ο Βασίλης Λώλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 6-7 χρόνια, όταν έκανα την πρώτη μου απόπειρα να ασχοληθώ με τα manga (ακολούθησαν κι άλλες) μαγεύτηκα αμέσως από το καταπληκτικό σχέδιο του Hiroaki Samura. Μου ήταν όμως σχεδόν αδύνατο να παρακολουθήσω την ιστορία έτσι όπως είχε τοποθετημένους τους διαλόγους. Έφτασα στον δεύτερο τόμο με το ζόρι και το άφησα.

 

Όταν μετά από χρόνια είδα πως η Anubis το είχε επιλέξει για την νέα της σειρά με manga, σκέφτηκα πως σε κάποια φάση θα του έδινα μια δεύτερη ευκαιρία ειδικά τώρα που "μιλούσε" πλέον ελληνικά. Ήρθε λοιπόν η ώρα του! Αγόρασα τους 6 πρώτους τόμους μαζεμένους και δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα!

 

Η πρώτη εντύπωση ήταν πως η ιστορία θέλει όντως τον χρόνο της για να σε κερδίσει, οι διάλογοι είναι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω "αμετάφραστοι" και "δυσκολονόητοι" και σε κάποια σημεία δεν καταλαβαίνεις καν τι θέλουν να πουν, σε πολλά καρεδάκια δεν μπορούσα να καταλάβω την κίνηση αν δεν διάβαζα την συνέχεια και επέστρεφα πίσω και το "πρόβλημα" με τα μπαλονάκια είναι όντως υπαρκτό.

 

Μετά τον δεύτερο τόμο όμως και αφού έχεις μπει για τα καλά στο νόημα, οι σελίδες φεύγουν πολύ γρήγορα! Η ιστορία αποκτάει τεράστιο ενδιαφέρον και γενικά η σειρά σε έχει κερδίσει! Προσωπική άποψη: δώστε στην σειρά τον χρόνο που απαιτεί, δυσκολευτείτε ίσως λίγο την αρχή, θα σας αποζημιώσει όμως στην πορεία!

 

Το μόνο που με ανησυχεί πλέον -όπως και για για τα υπόλοιπα manga, είναι αν θα ολοκληρωθεί ποτέ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα ακούσει ότι από τον τόμο 14 και μετά χαλάει αρκετά, αν και δεν είχα φτάσει ως εκεί (κατάφερα να διαβάσω ως εκεί που τελειώνει το anime και περιμένω να βγουνε στα Ελληνικά και αυτοί οι τόμοι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο από τον δέκατο τόμο!

BladeTheImmortal_0010.jpgBladeTheImmortal_0010z.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ωραία, ήταν καιρός να πάρει τον δρόμο της και αυτή η ιστορική σειρά. Τώρα ελπίζουμε να ακολουθήσει και η Anubis σιγά σιγά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στην Αμερική η σειρά ολοκληρώνεται με τον 28ο τόμο το Χειμώνα. Τα τεύχη έχουν σταματήσει :Pεδώ και μια πενταετία. Φαντάζομαι στην Ιαπωνία ακόμη πιο παλιά.

 

Blade of the Immortal Volume 28: Raining Chaos TP

Hiroaki Samura(W/A)

On sale Jan 15
b&w, 216 pages
$19.99
TP, 5 3/4" x 8 1/4"

Heads and limbs fly as the vicious grudge match between desperate rogue Anotsu and disgraced officer Habaki continues! Three weird Rokki-dan thugs catch up to the fleeing Itt?-Ry? crew—with unexpected results! As this epic manga series nears its final volume, now’s time to catch up with Manji, Rin, and your favorite battling groups of anachronistic, freakish warriors!

“Samura’s work will thrill you, engage you, and even horrify you like no other artist working in film or print today.”
–Geof Darrow

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν γίνεται τα τευχάκια να έχουν ολοκληρωθεί στην Αμερική εδώ και 5 χρόνια, τη στιγμή που η σειρά ολοκληρώθηκε στην Ιαπωνία μόλις πέρσι. Λογικά θα σταμάτησαν την κυκλοφορία τους σε κάποιο σημείο και θα συνέχισαν μόνο με τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.