Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη με τον Enki Bilal [Jean Letourgie-Henri Filippini, ARS LONGA, 1983]


starsky

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο κομικ η Γιορτη Των Αθανατων του Enki Bilal,οπως εκδοθηκε απο τις εκδοσεις ARS LONGA/ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ το 1983,συμπεριλαμβανεται και μια συνεντευξη του δημιουργου του.

Η συνεντευξη δοθηκε στον Jean Letourgie και Henri Filippini τον Οκτωβριο του 1982 και μπορειτε να τη διαβασετε παρακατω.

post-1834-1199661816_thumb.jpg

post-1834-1199661843_thumb.jpg

post-1834-1199661878_thumb.jpg

post-1834-1199661905_thumb.jpg

post-1834-1199662043_thumb.jpg

post-1834-1199662095_thumb.jpg

post-1834-1199662176_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Χρησιμότατη η συνέντευξη. Επιβεβαίωσε κάποιες παρατηρήσεις μου για τον πολιτικό Bilal και μου ξεκαθάρισε

ακόμα μερικά ζητήματα για την "Παρτίδα" :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η ίδια ακριβός συνέντευξη βρίσκεται και στο Τεύχος 29 της Βαβέλ και προλογίζει την σε συνέχειες έκδοση του "Οι φάλαγγες της μαύρης τάξης"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και επειδή οι καιροί από το 1983 μέχρι σήμερα αλλάξανε δραματικά, αντιγράφω ένα άρθρο από την Ελευθεροτυπία της 5/3/08

 

''Από το τελευταίο του ταξίδι στο Βελιγράδι και το Σαράγεβο, λίγο πριν την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας του Κοσόβου, ο αισθαντικός κομίστας Ένκι Μπιλάλ εμπνεύστηκε για την εφημερίδα <Liberation> πέντε φανταστικά πορτραίτα ανθρώπων που απαντούν σε διαφορετικές το καθένα ερωτήσεις, πάνω σε ζητήματα που τους απασχολούν μετά τη διάσπαση της Γιουγκοσλαβίας, της χώρας του: τη σφαγή στη Σεμπρένιτσα, την εξαφάνιση του Κάρατζιτς, το Σαράγεβο, τις πληγές που άφησε ο βομβαρδισμός του Βελιγραδίου...Ένα από τα πέντε πορτραίτα είναι αυτό που παραθέτουμε: της Βέσνα Ζ. που μιλά για την ανεξαρτησία του Κοσόβου, λίγο πριν αυτή γίνει πραγματικότητα:

 

Με λένε Βέσνα Ζ. Είμαι 23 χρόνων, από το Βελιγράδι και σπουδάζω οικονομία...

 

-Τι σας λέει η ιδέα ενός ανεξάρτητου Κοσόβου;

 

Ο κίνδυνος που διατρέχουμε είναι η αγραμματοσύνη, άνοιγμα σε κάθε είδους αμαγάλματα...Μου αρέσει η σέρβικη εξοχή. Μου αρέσουν όλες οι εξοχές της πρώην Γιουγκοσλαβίας, αλλά σήμερα φοβάμαι...Από αυτήν την ύπαιθρο προέρχονται οι κρυφές εμμονές ενός αηδιαστικού εθνικισμού, υποκινούμενες κατ΄ αρχήν από κάποιους διανοούμενους του Βελιγραδίου και στη συνέχεια από φτωχούς και αγράμματους ανθρώπους. Ας δώσουμε την ανεξαρτησία στο Κόσοβο...Η ιδέα δεν μου αρέσει. Αισθανόμαστε όλοι πως ανατρέπεται η Ιστορία μας, αλλά ας είμαστε για μιά φορά πραγματιστές...αυτή η ανεξαρτησία θα μας ανοίξει τις πόρτες για την Ευρώπη...Θα κερδίσουν όλοι...

 

-Τι σας λείπει περισσότερο σήμερα;

 

Να ταξιδεύω στην Ευρώπη χωρίς βίζα, όπως κάνουν και οι Ευρωπαίοι που διασχίζουν τη Σερβία. Η μη αμοιβαιότητα στο θέμα της βίζας είναι παραλογισμός που καλύπτεται από τις Βρυξέλλες''.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Συνέντευξη με τον Enki Bilal [Jean Letourgie-Henri Filippini, ARS LONGA, 1983]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.