Μετάβαση στο περιεχόμενο

TALES OF TERROR [ EDUARDO RISSO - CARLOS TRILLO ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eduardo Risso's

TALES OF TERROR

Eleven Shocking Stories of Suspense!

 

ΤΤ1.jpgΤΤ2.jpg

 

To Tales of Terror είναι μια συλλογή 11 μικρών αυτοτελών ιστοριών, που κυκλοφόρησε το 2007 από την Dynamite Entertainment. Αν και από τον τίτλο φαίνεται σαν να πρόκειται για ατομική δουλειά του Αργεντίνου σχεδιαστή Eduardo Risso, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι τα σενάρια όλων των ιστοριών είναι του συμπατριώτη του και επί πολλά χρόνια συνεργάτη του Carlos Trillo. Ως εκ τούτου, το ύφος του βιβλίου είναι κατά 90% noir και κατά 10% τρόμου, κι αυτό το ποσοστό πετυχαίνεται κυρίως χάρη στις εμφανίσεις γνωστών τεράτων της λογοτεχνίας και του σινεμά, όπως του Φρανκενστάιν, της Μούμιας, του Αόρατου Ανθρώπου κλπ. Οι ιστορίες αυτές δημοσιεύονται σε αυτή την ανθολογία για πρώτη φορά στα αγγλικά, αλλά προφανώς το έτος αρχικής κυκλοφορίας είναι αρκετά παλαιότερο. Οι σελίδες είναι φυσικά ασπρόμαυρες, ενώ οι ιστορίες άτιτλες. Το κόμικ κέρδισε το 2008 το βραβείο Harvey για την καλύτερη Αμερικάνικη έκδοση με υλικό άλλης χώρας.

 

page.jpg

 

Για τα δικά μου γούστα που μου αρέσει να διαβάζω μικρές ιστορίες (με twist ending αν αυτό είναι εφικτό), έμεινα πολύ ικανοποιημένος από αυτή τη συλλογή. Από το δίδυμο έχω διαβάσει ορισμένα noir κόμικ, και μου αρέσει αρκετά το στυλ τους. Έτσι αυτή την απόπειρα να δημιουργήσουν μικρές ιστορίες στο ύφος των κόμικς της EC και της Warren την είδα πολύ θετικά, άσχετα που όπως ανέφερα το noir στοιχείο εξακολουθεί να επικρατεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είναι από τα κόμικς του διδύμου που θέλω καιρό να αγοράσω, αλλά στις περισσότερες κριτικές (αν όχι σε όλες) διάβασα ότι τα σενάρια είναι συνήθως απλοϊκά. Ισχύει κατά τη γνώμη σου κάτι τέτοιο;

Επίσης, κάτι «τεχνικό». Αναφέρεται μήπως ο τίτλος της πρωτότυπης συλλογής ή πότε δημιουργήθηκε; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

55 min ago , GeoTrou said:

Είναι από τα κόμικς του διδύμου που θέλω καιρό να αγοράσω, αλλά στις περισσότερες κριτικές (αν όχι σε όλες) διάβασα ότι τα σενάρια είναι συνήθως απλοϊκά. Ισχύει κατά τη γνώμη σου κάτι τέτοιο;

Επίσης, κάτι «τεχνικό». Αναφέρεται μήπως ο τίτλος της πρωτότυπης συλλογής ή πότε δημιουργήθηκε; :) 

Δεν αναφέρεται τίτλος πρωτότυπης συλλογής, ούτε χρονιά δημιουργίας, ενώ και οι ιστορίες δεν έχουν καν τίτλο για να μπορέσει κανείς να τις ψάξει λίγο παραπάνω.

 

Τα σενάρια ίσως να είναι πιο απλοϊκά σε σχέση με αυτά που έχεις συνηθίσει από τους δημιουργούς, αλλά έχουν την πλάκα τους καθώς και αυτό το twist ending που ανέφερα ότι εμένα τουλάχιστον μου αρέσει. Δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό, οπότε αν είσαι φαν του διδύμου εγώ προτείνω να το τιμήσεις.

 

:Ion:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Με ενδιαφέρει να το διαβάσω, αλλά το τσέκαρα στην ιστοσελίδα της Dynamite Entertainment και δεν γράφει πόσες σελίδες έχει. :blush:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

7 hours ago, CaptainMarvel17 said:

Με ενδιαφέρει να το διαβάσω, αλλά το τσέκαρα στην ιστοσελίδα της Dynamite Entertainment και δεν γράφει πόσες σελίδες έχει. :blush:

Με εξώφυλλα - οπισθόφυλλα είναι 164 σελίδες! :)

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

14 ώρες πριν, Ion είπε:

Με εξώφυλλα - οπισθόφυλλα είναι 164 σελίδες! :)

 

:Ion:

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.