Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΡΙΑ ΤΟΥΛΑ (ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ)


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αφού λοιπόν ψάχνεστε συνέχεια για παλιά και νέα κόμικς, ας σας δώσω και εγώ ένα για όσους φίλους μένουν στην πόλη του Ρεθύμνου. Για καινούργια Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ραν Ταν Πλαν, Τεν Τεν, Ιζνογκούντ, Αρκάς, Κόρτο Μαλτέζε και αρκετά άλλα κυρίως από τις εκδόσεις Μαμούθ, μπορείτε να κάνετε μία βόλτα από ένα μικρό μαγαζάκι που βρίσκεται στην οδό Σουλίου (πεζόδρομος από Εθνικής Αντιστάσεως έως την Παλαιολόγου). Θα βρείτε εκεί την κυρία Τούλα ή τον γιό της και ουσιαστικά όλα τα τεύχη από τις προαναφερόμενες σειρές και όχι μόνο. Επίσης έχει και κάποια από τα παλαιότερα όχι όμως πια πολλά πράγματα, μιας και τώρα το έχει γυρίσει προς το τουριστικό. Θα βρείτε ακόμα πάρα πολλά βιβλία είτε σχετικά με την πόλη του Ρεθύμνου - είτε μυθιστορήματα και διηγήματα σε σχεδόν όλες τις Ευρωπαϊκές γλώσσες και όχι μόνο. Είναι ένας μικρός παράδεισος για τους βιβλιοφάγους. Εγώ μετά από όλα αυτά τα χρόνια έχω αναπτύξει πια μία ιδιαίτερη σχέση μαζί της, έτσι πάντα περνάω μία βόλτα όποτε βρίσκομαι στην πατρίδα μου για διακοπές, κάνοντας βέβαια την απαραίτητη ανάληψη πρώτα από την τοπική τράπεζα... Πείτε της ότι σας το είπε ο Νεκτάριος.

 

post-5-1207766747_thumb.jpg

Στην κόκκινη πινέζα (όχι βρε στο τριεθνές)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλά, εννοείται ότι αν και πολύ μικρό είναι το αγαπημένο μου μαγαζί στο Ρέθυμνο. Πριν 2 βδομάδες όμως που ήμουν εκεί παρατήρησα πάρα πολλά παλιά τεύχη που δεν έβλεπα άλλες φορές. Ειδικά για υπερηρωικά γινόταν χαμός και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν τεύχη που κάποιοι τα ψάχνουν. Και εγώ όμως εντόπισα 1-2 παλιά τευχάκια που δεν τα βρίσκεις καθόλου εύκολα και εννοείται ότι τα τσίμπησα. Το συγκεκριμένο μαγαζάκι είναι σε έναν από τους βασικούς τουριστικούς δρόμους της παλιάς πόλης, άρα όποιος πάει για τουρισμό στη πόλη του Ρεθύμνου θέλει - δε θέλει θα περάσει από εκεί.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ελπίζω να κοιτάς και από την πίσω πλευρά των ραφιών που έχει στο κέντρο του χώρου, εκεί έχει όλα τα ΜΑΜΟΥΘ (Κορτο Μαλτεζε κλπ παρόμοιες εκδόσεις) και μπόλικα από Modern Times αν θυμάμαι καλά. Από την μπροστινή πλευρά έχει πολύ πράγμα από Αρκά και παλιά υπερηρωικά. Βέβαια αυτά είναι όπως τα είχε το καλοκαίρι που πήγα τελευταία φορά. Έχει και μία αποθήκη κάπου με μπόλικο υλικό, αλλά δεν ξέρω πια από κόμικς τί παίζει εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ντρέπομαι που παρέλειψα να το αναφέρω. Πάντως για να πω και το ελαφρυντικό μου η αλήθεια είναι ότι λίγα πράγματα βρίσκει κανείς, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Και από ευκαιρίες... μία(!) στα δεκαπέντε χρόνια που πάω, φυσικά την δάγκωσα κανονικότατα.

Τέλος πάντων όποιος βρεθεί στο Ρέθυμνο ευχαρίστως να τον πάω, κερνάω και ρακές! :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παιδια υπαρχει καποιο αλλο καταστημα στο ρεθυμνο που να γνωριζουμε?Εκανα χθες μια βολτα απο μερικα περιπτερα και δεν βρηκα ουτε ενα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.