Μετάβαση στο περιεχόμενο

TAKIZAWA SEIHO


ikarukani

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
TAKIZAWA SEIHO
Ημερ. γέννησης:
01/01/1963
Τόπος γέννησης:
Sapporo, Ιαπωνία
Εργογραφία:

  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Photo_34306.jpg

 

 

Επώνυμο: ΤΑΚΙΖΑWA            Όνομα: Seiho

 

Γεννήθηκε στο Sapporo, στο νησί  Hokkaido (το βορειότερο της Ιαπωνίας) το 1963.

Στο κολλέγιο μυήθηκε στα sojo manga, και αποφάσισε να γίνει mangaka. Ως φοιτητής στο τμήμα Σχεδίου του Πανεπιστημίου Zokei του Tokyo, όπου ολοκλήρωσε τις σπουδές του στο βιομηχανικό σχέδιο το 1988, ασχολήθηκε με τις δραστηριότητες του fanzinat. Ξεκινά την επαγγελματική του καριέρα το 1990 στο περιοδικό Model Graphix (μηνιαίο, εξειδικευμένο στα μοντέλλα, ελληνιστί αεροπλανάκια). Το πρώτο του άλμπουμ, "Ao no Koro - Ιαπωνικά Καταδιωκτικά 1945", δημοσιεύται το 1992. Εξειδικεύεται στην αφήγηση  αερομαχιών, του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου (καμιά δεκαπενταριά δημοσιευμένα άλμπουμ στο ενεργητικό του), αλλα ασχολείται επίσης και με σύγχρονες ιστορίες και άλλα ιστορικά γεγονότα. Από το 2008 χρησιμοποιεί υπολογιστή για την τελειοποίηση των σχεδίων του, ωστόσο συνεχίζει να σχεδιάζει με πένα.

 

Πηγή εδώ

 

 

ΕΡΓΟΓΡΑΦΙΑ

 

Abe Kubo Kyouju no Rifujin na Kougi                                                 (Mystery, Seinen)                                      2006

Ake no Suisei                                                                                     (Historical, Seinen, Tragedy)                     2000

Ao no Korou - Japanese Interceptors 1945                                        (Historical)                                                 1992

Geigeki Sentoutai                                                                               (Historical, Seinen)                                    1997

Gekitsuiou                                                                                          (Historical, Seinen)                                    1995

Guns & Blaze                                                                                      (Historical, Seinen)                                    2000

Hien Dokuritsu Sentoutai - 103rd. Indep. F. Co.                                  (Historical)                                                 1998

Joryuu Hikoushi - Maria Mantegazza no Bouken                                 (Seinen)                                                     2014

Kamigami no Kate: Short Story About Darkness of War                      (Seinen)                                                     2011

Kessan!! Nichibei Kuubo Butai                                                                                                                              2011

Kuubo Kankoutai - Tekki Doukantai o Gekimetsu seyo!!                     (Seinen)                                                    1998

Maboroshi no Hyou - The Panther in Ukraina 1950                                                                                              1995

Nihongun Koukuu Senki                                                                                                                                        2010

Nito Monogatari                                                                                   (Seinen)                                                    2014

Rikugun Gekitsuiou                                                                                                                                               2011

Shin Taiheiyou Senki                                                                                                                                             2003

Soukuu no Houkou - Battle Illusion                                                                                                                        1996

Tale of Rose Knight                                                                                                                                               2008

Teito Yougekitai                                                                                   (Seinen)                                                    2000

Toukyou Monogatari (TAKIZAWA Seiho)                                              (Seinen)                                                    2010

Who Fighter with Heart of Darkness                              ( Action, Historical, Mystery, Psychological, Seinen)       2004

Zero no Kikan                                                                                                                                                       2013

 

Στα Αγγλικά έχει μεταφραστεί μόνο το "Who Fighter", επιφυλάσσομαι να παρουσιάσω τις Γαλλικές εκδόσεις, που έχω χωριστά.

Πηγή εδώ

 

 

 

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ PAQUET

 

 

Η  Collection Cockpit   υποδέχεται εδώ και μερικές μέρες έναν νέο τίτλο την "103η Μοίρα Διώξεως". Πρόκειται για την άφιξη ενός νέου είδους στον κατάλογό μας, το Manga Cockpit, που προέρχεται από την ανακάλυψη, από τον Romain Hugault, ενός Ιάπωνα ειδικού στα πολεμικά κόμικς.

 

Takizawa Seiho, οι ευρωπαίοι αναγνώστες δεν σας γνωρίζουν. Μπορείτε να μας μιλήσετε για την καριέρα σας?

Από τότε που ήμουν παιδί ένοιωθα μια έλξη για τα manga. Όταν όμως δημοσίευσα το πρώτο μου βιβλίο, ήμουν ήδη σχεδόν 30 ετών. Έστειλα το πρώτο μου σχέδιο manga στη συντακτική ομάδα του Model Graphix, ενός Ιαπωνικού περιοδικού εξειδικευμένου στις μακέττες (εννοεί "αεροπλανάκια"). Αφού είδαν τα manga μου να δημοσιεύονται το ένα μετά το άλλο, κι άλλα περιοδικά επικοινώνησαν μαζί μου. Έτυχε να σχεδιάσω και άλλα πράγματα εκτός απο πολεμικές ιστορίες όπως ιστορικές αφηγήσεις (θα μπορούσαμε να τις πουμε Samurai-manga) ή συγχρονες ιστορίες. όταν ξεκίνησα στον χώρο των manga, ήθελα τα σχέδιά μου να είναι όπως τα Γαλλικά BD. Επομένως είμαι πολύ συγκινημένος βλέποντας τα σχέδιά μου να δημοσιεύονται σήμερα από τις Εκδόσεις PAQUET.

 

 

Η δουλειά του mangaka δεν είναι πολύ γνωστή στην Ευρώπη. Μπορείτε να μας εξηγήσετε τον τρόπο που δουλεύετε?

Ξεκινώ γράφοντας το σενάριο, στη συνέχεια σχεδιάζω ένα είδος πίνακα διάταξης (storyboard), αυτό που αποκαλούμε "Nemu" στην Ιαπωνία. Είναι αρκετά πρόχειρο και τυχαίνει πολλες φορές να ξαναγράψω τους διαλόγους καθώς σχεδιάζω. Παλιότερα έκανα τα πάντα με το χέρι, τα τελευταία όμως χρόνια χρησιμοποιώ υπολογιστή: όταν τελειώνω το σχέδιο με την πένα, το σκανάρω και το ξαναδουλεύω για να κάνω διορθώσεις, να προσθέσω εικονίδια.....Μερικές φορές αλλάζω το στυλ που σχεδιάζω για να μπορέσω να προσαρμοστώ στα διάφορα έντυπα που δημοσιεύουν τα σχέδιά μου. Στην αρχή συναρμολογούσα κάθε φορά τη μακέτα του αεροπλάνου που ήθελα να σχεδιάσω. Την εποχή εκείνη, χωρίς αυτό δεν μπορούσα να σχεδιάσω. Τώρα πλέον μπορώ να σχεδιάσω οποιαδήποτε συσκευή, αρκεί να έχω το αρχικό σχέδιο (πιθανόν εννοεί blueprint) και τη φωτογραφία της. Δεν χρησιμοποιώ πια μακέτες για να σχεδιάσω και δεν χρησιμοποιώ χάρακα για να σχεδιάσω αεροπλάνα.

 

Γιατί θελήσατε να περιγράψετε ιστορίες πολέμου?

Όταν ήμουν παιδί παρακολουθούσατις πολεμικές ταινίες που έπαιζαν στην τηλεόραση, κυρίως τις ταινίες που προέρχονταν από Δυτικές χώρες και οι οποίες μου έδωσαν αυτή την αίσθηση για τον πόλεμο. Διάβαζα  επίσης τις πολεμικές ιστορίες του Leiji Matsumoto, παγκοσμίως γνωστού για το "Capitaine Albator" (ο Captain  Harlock, για το Γαλλόφωνο κοινό), ο οποίος είναι επίσης πολύ ικανός στις πολεμικές αφηγήσεις. Κάποια στιγμή είχαμε σκεφτεί με τον Satoshi Kon (mangaka και παραγωγός ιαπωνικών ταινιών κινουμένων σχεδίων, απεβίωσε το 2010),φίλο μου από την εποχή του Πανεπιστημίου, να δημιουργήσουμε μαζί μια πολεμική ιστορία με γεύση επιστημονικής φαντασίας, τελικά όμως βρέθηκα να τελειώνω μόνος μου ένα έργο που αποτέλεσε το πρώτο μου δημοσιευμένο manga. 

 

 

Η "103η Μοίρα Διώξεως" είναι έντονα εμπνευσμένη από ένα βιβλίο το Hisometaru Kusen - Η Μυστική Αερομαχία- των Yoshio Matsumoto και Katsuaki Ikuse, εκδόσεις  Kojinsha, βασισμένο στην ιστορία του Yoshio Matsumoto, πιλότου ενός Ki-61 μεταξύ 1943 και 1945 στον Ειρηνικό. Τι σας ώθησε να θελήσετε να διασκευάσετε αυτή την ιστορία?

Είχα ξεκινήσει ως mangaka στο Model Graphix και σ΄αυτό το περιοδικό ο Hayao Miyazaki δημοσίευσε τα αυθεντικά manga των ταινιών του όπως  το "Porco Rosso" και το  "The Wind Rises". Μια μέρα το αφεντικό αυτού του εκδοτικού οίκου μου είπε: Ο κύρος Miyazaki μου σύστησε αυτό το βιβλίο. Μήπως θέλεις να φτιάξεις ένα manga? Κι έτσι γεννήθηκε η "103η Μοίρα Διώξεως". Δυστυχώς δεν συνάντησα ποτέ τον κύριο Miyazaki.

 

 

Γνωρίζετε λοιπόν τα Γαλλο-Βελγικά BD, που όπως μας λέτε αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης.

Ναι, είχα συλλογές από εικονογραφημένα του Moebius  και λάτρευα ιδιαιτέρως τα πρώτα άλμπουμ του Enki Bilal. Όταν δούλευα πάνω στο πρώτο μου manga, αντέγραφα το στυλ του Bilal.

 

 

Ποιό είναι το αγαπημένο σας χόμπυ?

Να παίζω baseball μετους φίλους μου, Αλλά δεν το κάνω πια γιατί όταν ασχολούμαι με αυτό δεν μπορώ να δουλέψω. Όταν έχω αγώνες, δεν μπορώ να αποτρέψω τον εαυτό μου να πηγαίνει στο γυμναστήριο, προκειμένου να είμαι έτοιμος σωματικά κι έτσι δεν έχω χρόνο να κάτσω να σχεδιάσω. Έτσι αρκούμαι στο να παρακολουθώ τους αγώνες των επαγγελματικών ομάδων, που μεταδίδει η τηλεόραση.

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ραντεβού τέλος Οκτωβρίου, για να ανακαλύψουμε το δεύτρο μέρος των δημιουργιών σας.

 

 

Μετάφραση από εδώ με τη βοήθεια ΚΠ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.