Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kung Fu Panda 3 (2016)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΚούνγκΦου φάιτινγκ, του του του του του του του του ρου!

 

1.jpg

 

Έχει κάνει κανένας να δει ταινία σε 8 δόσεις; Εγώ είδα το Kung Fu Panda 3 έτσι και παίζει να ξέχναγα κάθε φορά τι είχε γίνει μερικά λεπτά πριν, οπότε σαν αντικειμενικός κριτής δεν έγραψα την παρουσίαση αλλά βρήκα χρόνο και την είδα ολοκληρωμένα. Είναι το τρίτο installment στο saga ενώ στο ενδιάμεσο έχουν κυκλοφορήσει διάφορα κλιπάκια μικρού μήκους και κάτω του μετρίου. Η ταινία αυτή όπως πολλές άλλες της κατηγορίας πάσχει από το σύνδρομο "έβγαλα μια πολύ καλή πρώτη και μετά δημιουργώ κορεσμό με ότι αρλούμπα μπορώ να σκεφτώ για να αρμέξω την αγελάδα όσο βγάζει ακόμα γάλα". Σίγουρα όχι σε μεγάλο βαθμό όπως η απαράδεκτη Kung Fu Panda 2 αλλά έχει μια εσάνς. 

 

vlcsnap-3041-01-03-17h22m04s236.png

 

Ο Πο είναι (ή μήπως όχι; ) ο Δράκος-Μαχητής. Ή τουλάχιστον αυτή την παρακαταθήκη του εμπιστεύθηκε η χελώνα-πάνσοφος-μέγας διδάσκαλος του κουνγκ φού- Ουγκ-ουε που μας άφησε χρόνους στην δεύτερη ταινία. Εδώ επανερχόμαστε σε αυτόν μέσω του κόσμου των πνευμάτων όπου ο Κάι, ένας ταύρος μαινόμενος που έχει βάλει αμανάτι να κλέψει την ενέργεια Τσι όλων των δασκάλων Κούνγκ φου είτε ζουν είτε όχι, καταφέρνει και τον κερδίζει σε μονομαχία. Έχοντας πλέον την απαιτούμενη δύναμη επιστρέφει στον κόσμο των ζωντανών με μοναδικό σκοπό να αποκτήσει το Τσι του Δράκου-Μαχητή και να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά στις πολεμικές τέχνες. Στο μείγμα μπαίνει και η φυλή των πάντα που εμφανίζεται για πρώτη φορά στην τριλογία, με το βάρος της υπόθεσης να πέφτει στον Πο παρά στους Furious Five (Φιούριους Φάιβ μαδαφάκα!).

 

4.jpg2.jpg

Όποιος πει ότι ο Κάι δεν είναι ίδιος τα Tauren από το WoW είναι ψεύτης

 

Η ταινία είναι ο ορισμός του βλέπω κάτι ένα χαλαρό απόγευμα που δεν θα με φορτώσει καθόλου και θα μου προσφέρει και μερικά ρουθουνίσματα γέλιου, ειδικά στις σκηνές με τα δίχρωμα αρκούδια. Το animation πολύ καλό και με ωραίες σκηνές μάχης (δεν απογοητεύει ποτέ η DreamWorks), ο Black με τον J.K. Simmons δίνουν ρέστα σαν Πο και Κάι και στο τέλος σου αφήνει και ένα μήνυμα ομαδικότητας και ότι σύνολο>>άτομο. Αξίζει μία θέαση και μετά από καιρό μια δεύτερη κυρίως για το ξυλίκι και το Kung Fu Fighting που παίζει στους τίτλους τέλους. Εγώ πάντως όταν κάνω νερόμπομπες φωνάζω SKADOOSH!

 

3.jpgvlcsnap-5974-09-01-09h23m01s050.png

 

 

Στην Ελληνική μεταγλώττιση συμμετέχουν:
 
Πο: Χρήστος Θάνος
Κάι: Ντίνος Σούτης
Λι: Πέτρος Δαμουλής
Κος Πινγκ: Σπύρος Μπιμπίλας
Σίφου: Μανώλης Γιούργος
Όογκουεϊ: Κώστας Δαρλάσης
Τίγρης: Υρώ Λούπη
Γερανός: Νέστορας Κοψιδάς
Μάντις: Λεωνίδας Κακούρης
Μαϊμού: Γιώργος Παπαδόπουλος
Οχιά: Μαρία Ζερβού
Μέι Μέι: Άννα Κουτσαφτίκη
Αγκαλίτσας: Τηλέμαχος Παττάς
Δάσκαλος Κότα/Δάσκαλος Αρκούδος/Διάφοροι Ρόλοι: Βασίλης Μήλιος
Συμμετέχουν: Χάρης Μπόσινας, Μελίνα Χατζηγεωργίου

Σκηνοθετική επιμέλεια: Πέτρος Δαμουλής
Μετάφραση: Λένα Μαραβέα
 
(από greektoons.org)

 

Wiki

 

 

 

:soldier:

 

 

 

1.jpg

 

 

[imdb=tt2267968]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία παρουσίαση :spidey_yeah_that: 

...... Είναι το τρίτο installment στο saga ενώ στο ενδιάμεσο έχουν κυκλοφορήσει διάφορα κλιπάκια μικρού μήκους και κάτω του μετρίου. 

 

 Υπάρχει και η σειρά που προβάλεται στο ΝΙΚΕΛΟΝΤΕΟΝ.

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παίζει να το δω. Εχω μια ένσταση όμως. Το σίκουελ ηταν παρα πολυ καλο κατα τη γνωμη μου, φυσικα όμως τιποτε δεν ξεπερνούσε την πρώτη ταινια. :D Κι αυτη φαινεται πολυ καλη.

 

 

 

 

 

Και η χελώνα-πάνσοφος-δασκαλος πέθανε στη πρώτη ταινια αν θυμάμαι καλα. :P

Επεξεργασία από Angel.tze
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Την είδα κι εγώ πριν από λίγο και μου άρεσε. Κι εγώ θα διαφωνήσω ότι το δεύτερο δεν ήταν ωραίο, γιατί εγώ προσωπικά το βρήκα ωραιότατο, όπως γράφει κι ο Αγγελος από πάνω! Τώρα για το τρίτο, είναι για μένα το χειρότερο της τριλογίας (πολύ τσι βρε παιδί μου :P ) αλλά και πάλι βλέπετε ευχάριστότατα. ;)

 

Βασικά αυτό που μου την έσπασε κυρίως ήταν αυτό:

 

 

Πως καταφέραν όλοι οι ερασιτέχνες να δαμάσουν τόσο εύκολα το τσι, ενώ ο Ούγκουε, ο μάστερ του κουνγκ φου χρειάστηκε να κάτσει

τριαντα χρόνια σε μια σπηλιά για να μπορέσει να αποκτήσει τα εφόδια να το δαμάσει!!

 

 

Και το τέλος πολύ ωραίο και προβάλλει ωραία μηνύματα ενότητας :clap2:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.