Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Comic Con [ 6 - 8/5/2016 @ Αποθήκη Γ, Λιμάνι, Θεσσαλονίκη ]


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ποιο καλό παιδί μπορεί να πάρει και για μένα έναν κατάλογο ; με το αζημίωτο φυσικά. :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please:

Παναγιώτη όλα εντάξει, σου έχω στείλει μέσω του AndreasD τον δικό μου κατάλογο. Θα σου τον αφήσει ο Άντρεας που είχε την καλοσύνη, στη Λεσχη για σένα. :)

 

Για τα του Comic Con θα σας ξανά γράψω αργότερα η αύριο! :beer:

Επεξεργασία από christs
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Για πείτε εντυπώσεις από τον Μοττούρα για εμάς που δεν ήρθαμε...  :D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για πείτε εντυπώσεις από τον Μοττούρα για εμάς που δεν ήρθαμε...  :D

Τον ειδα λιγοτερο απο τι ηθελα, σε γενικες γραμμες καλος, λιγομιλητος αλλα θερμος με τους fan, ετοιμος να βγει φωτογραφιες και να υπογραψει οτιδηποτε δεν εδειχνε να κουραζεται ευκολα (αντιθετα με τον Stewart). Ηταν σχεδον παντα μαζι του η γυναικα του που βοηθουσε στην επικοινωνια με τους fan γιατι ο ιδιος ηταν αρκετα απασχολημενος διαρκως. Εκανε και 15 σκιτσα (δωρεαν) για μερικους τυχερους. Το Q&A δεν το παρακολουθησα δυστυχως.

Επισης υπεγραφε και σκιτσαρε μονο με μολυβι, κατι το οποιο δεν φαινεται οσο εντυπωσιακο οσο θα ηθελα σε καποια τευχη!  

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν εκανε δηλαδη σε ολους σκιτσα που του το ζητουσαν, όπως η Τζικε μονο σε καποιους με κληρωση;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν εκανε δηλαδη σε ολους σκιτσα που του το ζητουσαν, όπως η Τζικε μονο σε καποιους με κληρωση;

Οχι, φανταζομαι λογικο καθως ειναι αρκετα μεγαλο ονομα, αν εκανε σε ολους σιγουρα δεν θα εκανε κυριολεκτικα οτιδηποτε αλλο οση ωρα ηταν στο con.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οχι, φανταζομαι λογικο καθως ειναι αρκετα μεγαλο ονομα, αν εκανε σε ολους σιγουρα δεν θα εκανε κυριολεκτικα οτιδηποτε αλλο οση ωρα ηταν στο con.

 

Μάλλον το  αντίθετο ισχύει από αυτό που λες.

 

Το λογικό είναι όση ώρα είναι στο Κον να υπογράφει και να σχεδιάζει. Δωρεάν ή με πληρωμή, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Δεκαπέντε σκίτσα είναι κατά τη γνώμη μου ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

Τελικά, ποιοι ήταν οι τυχεροί (; ) που πήραν σκιτσάκι;

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εννοουσα οτι δεν θα ειχε χρονο ουτε για q&a ουτε τιποτα αν το κανε αυτο, δεν γνωριζω τον πραγματικο λογο που επελεξε αυτον τον αριθμο γι'αυτο δεν βγαζω και συμπερισματα, μονο υποθετω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πορεία στην παραλιακή.

 

P5086841.JPGP5086842.JPGP5086843.JPGP5086845.JPG

 

 

 

  • Like 20
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δύο διευκρινήσεις που θεωρώ πως είναι αρκετά σημαντικές για να μην σχηματιστεί λάθος εικόνα για κάποια πράγματα :)
 

το οποίο τι ωραια που θα ηταν να μπορουσαμε να προμηθευτούμε καπως.... Θεωρητικα οσοι πηραμε εισιτηριο τριημερου στην προπωληση ειχαμε "εξασφαλισμενη τη σακουλα με τα FCB". Οκ λεω,προφανως δε θα δινουν πληρες σετ,αλλα πιστευα  οτι αφου το σκεπτικο της FCBD ειναι ενα τευχακι στον καθε εναν που μπαινει μεσα εμεις που πηραμε εισιτηριου τριημερου θα μας εδιναν περιθωριο να διαλεξουμε 3-4 τευχη. Αμ δε, 2 random τευχακια πηραμε....

Δε με ενοχλει που εγινε ετσι το σκηνικο αλλα αφου το σκεφτοντουσαν ετσι ας μην το εγραφαν καθολου στο τι περιλαμβανει το εισιτηριο τριημερου, ηταν ανοητο και για καποιους ισως και παραπλανητικο.
Θεωρητικα οποιος εμπαινε θα επρεπε να δικαιουταν ενα τευχακι της επιλογης του (μεχρι εξαντλησεως των αποθεματων). Ετσι συμβαινει σε ολα τα κομιξαδικα που συμμετεχουν στην FCBD,ετσι θα επρεπε να γινοταν και απο το con (που στο κομιξαδικο παρεπιμπτοντως μπαινεις και τσαμπα,στο con με εισιτηριο).Ή θα μπορουσαν να υπαρχουν τευχακια στον παγκο του cosmic realms μεσα στην αποθηκη και να δινονταν με το κλασικο στυλ "με αγορες τοσων ευρω παιρνεις τοσα τευχακια" κλπ κλπ

 
Dim, από αυτά που γράφεις καταλαβαίνεις και ο ίδιος πως το συμπέρασμα για το τι και πόσα τεύχη θα περιέχει η σακούλα το έβγαλες μόνος σου, έτσι;  :P

 

Αφενός ο αριθμός του κόσμου ήταν απαγορευτικός τόσο για να υπάρχουν περισσότερα τευχάκια στην σακούλα, όσο και στο να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής. Πιθανότατα να είδες το Σάββατο μέχρι πού έφτανε η ουρά του κόσμου στην είσοδο. Φαντάσου όλον αυτόν τον κόσμο να πρέπει να ξεφυλλίσει τα τευχάκια και να αποφασίσει ποια 1-2-3-5-10 θέλει. Και πίστεψέ με, θα τα ξεφύλλιζε όλα για να διαλέξει. Ακόμα θα περιμέναμε... Τα random τευχάκια λοιπόν ήταν η μόνη λύση. 

 

 

 

Η διοργάνωση νομίζω ήταν ξεκάθαρη: όποιος προαγοράσει εισιτήριο έχει σακούλα με free τευχάκια βρέξει χιονίσει. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως η προπώληση σου εξασφάλιζε αυτό ακριβώς το πράγμα και όχι παραπάνω free τευχάκια. Από κει και πέρα, το τι συμπεράσματα βγάζει ο καθένας, είναι δικό του θέμα.

 

Για διάθεση από κάποιο κατάστημα δεν γίνεται καν λόγος. Πρώτον γιατί τα free τευχάκια τα χάριζε το Comic Con και όχι κάποιο κατάστημα και κατά δεύτερο θεωρείς πιο τίμιο  από μεριά μας, αφού όπως είπες και ο ίδιος για να μπεις στον χώρο πληρώνεις ήδη εισιτήριο να πρέπει να ξαναπληρώσεις για να πάρεις δωρεάν τευχάκια από κάποιον πάγκο;

 

 

Το λογικό είναι όση ώρα είναι στο Κον να υπογράφει και να σχεδιάζει. Δωρεάν ή με πληρωμή, αυτό είναι άλλο θέμα.
 
Δεκαπέντε σκίτσα είναι κατά τη γνώμη μου ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.

 

Φώτη, όχι απαραίτητα. Το με ποιον τρόπο αποφασίζει να αξιοποιήσει ο καθένας τον χώρο που του παραχωρούμε, είναι δικό του θέμα.

 

Ο Paolo είχε πρόβλημα με το χέρι του. Μας ζήτησε λοιπόν σε κάθε session να κάνει από 15 σκιτσάκια γιατί τόσα μπορούσε να κάνει χωρίς να πονάει. Και τα οποία ποτέ δεν ήταν μόνο 15. Μπορούν να σου το διαβεβαιώσουν αρκετά μέλη από εδώ μέσα αυτό ;)

 

 

:beer:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Dim, από αυτά που γράφεις καταλαβαίνεις και ο ίδιος πως το συμπέρασμα για το τι και πόσα τεύχη θα περιέχει η σακούλα το έβγαλες μόνος σου, έτσι;  :P

 

Αφενός ο αριθμός του κόσμου ήταν απαγορευτικός τόσο για να υπάρχουν περισσότερα τευχάκια στην σακούλα, όσο και στο να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής. Πιθανότατα να είδες το Σάββατο μέχρι πού έφτανε η ουρά του κόσμου στην είσοδο. Φαντάσου όλον αυτόν τον κόσμο να πρέπει να ξεφυλλίσει τα τευχάκια και να αποφασίσει ποια 1-2-3-5-10 θέλει. Και πίστεψέ με, θα τα ξεφύλλιζε όλα για να διαλέξει. Ακόμα θα περιμέναμε... Τα random τευχάκια λοιπόν ήταν η μόνη λύση. 

 

Η διοργάνωση νομίζω ήταν ξεκάθαρη: όποιος προαγοράσει εισιτήριο έχει σακούλα με free τευχάκια βρέξει χιονίσει. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως η προπώληση σου εξασφάλιζε αυτό ακριβώς το πράγμα και όχι παραπάνω free τευχάκια. Από κει και πέρα, το τι συμπεράσματα βγάζει ο καθένας, είναι δικό του θέμα.

 

Για διάθεση από κάποιο κατάστημα δεν γίνεται καν λόγος. Πρώτον γιατί τα free τευχάκια τα χάριζε το Comic Con και όχι κάποιο κατάστημα και κατά δεύτερο θεωρείς πιο τίμιο  από μεριά μας, αφού όπως είπες και ο ίδιος για να μπεις στον χώρο πληρώνεις ήδη εισιτήριο να πρέπει να ξαναπληρώσεις για να πάρεις δωρεάν τευχάκια από κάποιον πάγκο;

Προφανως και εβγαλα μονος μου το συμπερασμα γιατι οι πληροφοριες ηταν καπως ελλειπεις. Οπως ειπα αναφερθηκε οτι θα εχουμε εξασφαλισμενη τη σακουλα με τα free τευχακια. Oχι τη σακουλα με τα 2 τυχαια free τευχακια :) Perk το οποίο (εντελως προσωπικα) θα το περναγα στο ντουκου. Θα μου αρκουσε απλα το κινητρο του μειωμενου κατα 2€ εισιτηριου :) Οποτε ναι ενοχος που εβγαλα το δικο μου συμπερασμα :) αλλωστε δε νομιζω οτι κατηγορησα κανεναν οτι αλλα μου εταξε και αλλα εκανε..

 

Για τη διαθεση παραπανω τευχων υπο ορους απο καποιο καταστημα στα πλαισια προσφορων κλπ απο τη στιγμη που το προτεινα στο ποστ μου σημαινει οτι το υποστηριζω και θα το θεωρουσα τίμιο (εχω ξεχωριστα στο μυαλο μου τα τευχακια που σου δινει το con με τα τευχακια που σου δινει το καταστημα εντος του con). Τωρα αν ανηκω σε μειοψηφία προφανως δεν το γνωριζω και ειναι παραπανω απο σεβαστη η γνωμη του καταστηματαρχη να μην το κανει γιατι πχ θεωρει οτι η πλειοψηφια θα δει την κινηση με αρνητικο ματι..

 

Επίσης προταση για του χρονου: οσοι εχουν βραχιολακι con να μπορουν να μπουν στις προβολες animation με καποιο μειωμενο (αν οχι μηδενικό) εισιτηριο :)

 

Oπως ειπα, αντε και του χρονου :)

 

:beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι ρε, κουβέντα κάνουμε, no worries :) Και εννοείται πως όοοολες οι γνώμες ή ιδέες για το τι μπορεί να βελτιωθεί την επόμενη χρονιά είναι ευπρόσδεκτες!

 

Απλά διευκρινίζω κάποια πράγματα για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις ;)

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ας γραψω τη δικη μου μικρη εμπειρια, απο το φετινο The Comic Con, και νομιζω οτι θα απαντηθουν και ολα τα προηγουμενα ποστς.

 

ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ :PPP:

 

Κατ αρχας , καταφερα να παω μονο την τελευταια ημερα, καθως ελειπα σε ταξιδι . :( Οπότε, εχασα Παρασκευη και Σαββατο, με οτι αυτο συνεπαγεται για τη συνολικη εικονα που τελικα αποκομησα. Το κυριοτερο μου προβλημα ηταν ότι θα εχανα το signing του Μοττουρα, που ηταν Σαββατο, και εγω δε θα ημουν εκει. Κατι που ελυσα με το να φορτωσω τα 5 τευχη μου στον κολλητο μου, και να κανει τη δουλεια για μενα! Παλι καλα δε διαβαζει ντισνευ, οπότε δεν ειχε ουτε ενα τευχος γι αυτον. :lol:

 

Πριν παω, ημουν ηδη λιγακι αρνητικα προκατειλημμενος  για 2 λογους:

o 1oς ηταν οι φετινοι καλεσμενοι. Δε με γεμισαν το ματι, συγχωρεστε με αν ειναι καπως αλαζονικό. Αλλά θεωρω οτι ηταν χαμηλοτερου επιπεδου απ οτι περυσι. Φετος με ενδιεφερε μονο ο Μοττουρα, και αυτο ηταν καπως απογοητευτικο για μενα.

 

το 2ο ηταν , το ιδιο το signing του Μοττουρα . Μα γιατι, γιατι, υπεγραφε με μολυβι?? Γυριζω την Κυριακη απ το Μοναχο, παω σπιτι του κολλητου να τον παρω να παμε στο con, και μου δειχνει τις υπογραφες και μενω λιγο στον τόπο. :crying: γιατι κανενας Χριστιανός ή μη, δεν του ειπε του ανθρωπου να υπογραφει με ενα μαυρο στυλό? ουφ.

 

Τελος παντων. Μαζεψα την πίκρα μου, και πήγα που λετε στο comic con. Πολυς κοσμος, και απ οτι μου ειπαν οι φιλοι μου, το Σαββατο ειχε ακομη περισσοτερο, σε σημειο αποπνικτικο. Καλο αυτο, ειχε και παλι επιτυχια. Πολλα κομικς, πολλοι παγκοι, και γενικα το ολο στυλ ηταν ακριβως στην επιτυχημενη περυσινη συνταγη, οσον αφορα το στησιμο των παγκων , των δημιουργων, των παιχνιδιων, κτλ. Ειχε ωραιες cosplayers ;) , και γενικα ολα ηταν σουπερ. Παω πανω που λετε, εκει που ειναι ο παγκος του Μοττουρα, βλεπω χαρτάκι "επιστρεφει στις 5και μιση" . Λεω ενταξει, θα ξανα περασω. Ξανα περναω στις 6 παρα τεταρτο, και τον βλεπω να φτιαχνει σκιτσα, και να εχει μια μεγαλη ουρά. Καθομαι εκει πιανω την κουβεντα με Johny και Sandman, και τελικα μαθαινω οτι στις 5μιση με το που πηγε, δημιουργηθηκε μια λιστα με 10 ατομα οι οποιοι θα ηταν και αυτοι που θα επαιρναν μονο σκιτσο, μιας και στις 6 και τεταρτο ειχε να παρευρεθει στο Q & A . OMG. Επισης πληροφορουμαι, οτι την Παρασκευη ελειπε εντελως απ το con, και το Σαββατο ειχε κανει μονο 10-15 σκιτσάκια παλι. Άρα, μιλαμε για πολυ λιγους τυχερους!

 

Anyway, αποδεχομαι και παλι την ηττα μου, και φευγω απο το σημειο του τραπεζιου του. Βρισκω το Γιωργο και τον Κωστα (Phantomduck και ΚΟΜΙΞ) , και πηγαινουμε να πιασουμε θεσεις στην αιθουσα για το Q & A του. Ερχεται πιο μετα, οταν ξεμπερδεψε απο τα σκιτσα πανω, και το ολο Q & A του, μου αρεσε παρα πολυ. Τοσο αυτος οσο και οι απαντησεις που εδινε. Δε θα αναφερθω ιδιαιτερα στο τι ειπε, γιατι σιγουρα θα υπαρξουν ποστς απο τον Γιωργο και τον Κωστα με αναλυτικα τι ειπε, παντως θα μεινω σε 2 σημεια: θεωρει προτυπο τον Καβατσανο, αγαπαει Σκαρπα, Ντε Βιτα, Καρπι (μεντορας του) , Μπαρκς, και δεν εχει σε εκτιμηση τον Ροσα!!

 

Ολοκληρωνεται λοιπον το Q & A , και βλεπω τσουπ να ορμανε καμια 10 ατομα προς το μερος του για να παρουν υπογραφες. Σκεφτομαι, δεν παιρνεις και εσυ μία υπογραφη στο Μικυ Μυστηριο που μολις ειχες αγορασει απ τον Han Solo ? παω και εγω. Εχω πιασει κουβεντα με τον Γιαννη (JohnyMZ) , και βλεπω εναν πιτσιρικο να εχει ζητησει σκιτσο απ τον Μοττουρα! Με πιασαν οι ζηλειες μου, τα διαόλια μου, τα παντα ολα!! Λεω οχι ρε φιλε, κοιτα να δεις, αμα ειναι να κανει σκιτσα εδω περα, να του ζητησω και εγω κανενα. Τελος παντων, με τα πολλά, νικησε η ευγενεια μου, και σκεφτηκα νηφαλια, μιας και σε 5-10 λεπτα θα επρεπε να ξεκινησει στο μερος που βρισκομασταν, το επομενο Q & A του Καμερον! Άρα αρκέστηκα σε μια υπογραφούλα (αυτη τη φορά σωστή, με μαυρο στυλο βεβαιως βεβαιως :xm: , και μια φωτογραφιούλα με τον θεουλη Παολο!

 

post-23613-0-89802900-1462794432_thumb.jpg

 

Εχοντας πια σωσει την παρουσια μου στο φετινο κον, μετα τις προηγουμενες αποτυχιες με τις υπογραφες και την ελλειψη σκιτσου , ικανοποιημενος μαζευω σιγα σιγα τα πραγματα μου απ την αιθουσα, μιλωντας με τα παιδια. Και καπου εκει, σκαει στα αυτια μου η πληροφορια απ το Γιαννη οτι ο Μοττουρα θα ξανα ανεβει πανω σε λιγα λεπτα, για καμια ωρα ακομα, για υπογραφες και σκιτσα!!! Ωπα, λεμε με το Γιωργο, τρεχάτε ποδαράκια μου να πιασουμε σειρα!!! Μη σας τα πολυλογώ, σε μισο λεπτο εχοντας διακτινιστει, βρισκομαστε κιολας μπροστα στον αδειο παγκο του Μοττουρα! :D Και περιμενουμε. :D Μετα απο 10 λεπτα, ερχεται. Και ο Βασιλης μου λεει, οτι δε θα κανει σκίτσα μαλλον, γιατι απ οτι ειπε ο ιδιος, δε μπορει να κανει πανω απο 10-15 σκιτσα την ημερα, κουραζεται το χερι του. Φτου λεω παλι, ας ειναι ομως, θα παρω τουλαχιστον αφιερωση στο επετειακο σκιτσάκι που ζωγράφισε για το The Comic Con.

 

Παρ ολα αυτα, ζηταω ενα λευκο χαρτι Α4 απ το Γιωργο (του χρωσταω αιωνια ευγνωμοσυνη γι αυτο το χαρτι, θα καταλαβετε το γιατι, πολυ συντομα) , και λεω ας κανω την προσπαθεια μου εγω, μιας και ημουν πρωτος στη σειρά, και αν πει οχι, δεν πειραζει. Τελικα του δινω το χαρτι μου, και του ζηταω τον Σκρουτζ ως καπετανιο του πλοιου του απ την ιστορια Μομπυ Ντικ! Και δεχεται, και μου σχεδιαζει αυτο!!!

 

post-23613-0-48991900-1462794466_thumb.jpg

 

No comments!! Ημουν σαν καρτουν που εβγαιναν καρδουλες απ τα ματια του! Απιστευτος, τον εβλεπα να το σχεδιαζει μπροστα μας και ελεγα "πω ρε φιλε αυτο ειναι για μενα τωρα". Ενταξει, ευτυχια παιδια. Μετά, του ζητησα και την αφιερωση στο σκιτσάκι που αγόρασα απο τον παγκο, την οποια και μου εκανε, οπως βλεπετε!!

 

post-23613-0-42842700-1462794498_thumb.jpg                            post-23613-0-29745000-1462794513_thumb.jpg

 

 

Τελειωσα απο εκει, και πλεον για μενα το The Comic Con ειχε πλεον ολοκληρωθει. Εχοντας στα χερια μου το θεικο σκιτσο και το έτερο επετειακο σκιτσάκι, εφυγα απο την εκδηλωση, νιωθοντας απιστευτη χαρα. Νομιζω οτι δε μπορουσε να μου παει καλυτερα η ημερα, χθες, και εννοειται πως ξεχασα καθε τι αλλο ως τοτε με ειχε χαλασει (τις υπογραφες με το μολυβι εννοω, την ελλειψη αλλων "μεγαλων" καλεσμενων, κτλ) .

 

Χαρηκα πολυ που ειδα παιδια που ειχα καιρο (Γιωργο, Κωστα Conb, Διονυση , Τριανταφυλλο, Φωτη), και χαρηκα που γνωρισα τον Κωστα (ΚΟΜΙΞ) ! Ειδικη μνοια να κανω στο Γιωργο, που περα απ την τελεια παρεα (αυτο το ηξερα απο περυσι), μου εδωσε το λευκο χαρτι για να ζητησω σκιτσο . Οπότε δε θα τα καταφερνα χωρις αυτον! :kisses:

 

Για το τελος, φωτογραφιες με όσα πηρα υπογραφη. Ειναι αυτα του Μοττουρα, το Dangerous Habits απο William Simpson, καθως επισης και τα ελληνικα κομικσακια που τιμησα (Μυθοναυτες, Σπαρτακος 1 & 2 ) .

 

post-23613-0-74309000-1462794534_thumb.jpg

 

post-23613-0-19542600-1462794549_thumb.jpg

 

post-23613-0-14916700-1462794564_thumb.jpg                post-23613-0-84467200-1462794593_thumb.jpg

 

post-23613-0-48173100-1462794572_thumb.jpg            post-23613-0-38000500-1462794603_thumb.jpg

 

post-23613-0-97689400-1462794579_thumb.jpg            post-23613-0-95253300-1462794614_thumb.jpg

  • Like 35
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

christs  :respect:  Μακάρι να γνώριζα κι εγώ το Μοττούρα!!  :angels:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

 

 

Βασίλη σίγουρα έχεις μεγάλη εμπειρία από φεστιβάλ οπότε θα ήθελα να μου πεις ποιος είναι ο κανόνας για τους καλλιτέχνες. Είχα την εντύπωση ότι κυρίως σχεδιάζουν όταν είναι εκεί, αν κάνω λάθος μου λες. 

 

Όσον αφορά στα τεύχη από την FCBD, και σε εμένα δημιουργήθηκε η ίδια εντύπωση όταν έκλεινα τα εισιτήρια, ότι δηλαδή η σακούλα θα περιείχε οοολα τα τεύχη. Ίσως έφταιγε ο τρόπος που ήταν διατυπωμένο, Ίσως δεν το διαβάσαμε προσεκτικά, ίσως κάτι άλλο είχε συμβεί. Πάντως θεωρώ λίγο παραπλανητικό να προμοτάρεις το εισιτήριο τριημέρου προσφέροντας ένα μπόνους που τελικά δεν είχε και πολύ νόημα. Για εμένα τουλάχιστον δεν έχει νόημα καθώς πήρα δυο τευχάκια που ούτε καν τα άνοιξα.

 

Για την ιστορία, στη δική μου περίπτωση έπαιξε ρόλο η σακούλα για να κλείσω το εισιτήριο τριημέρου, καθώς γνώριζα ότι ούτως ή άλλως θα κατέβαινα μόνο τις δύο μέρες, οπότε είτε απλό, είτε τριημέρου μου ερχόταν η μία η άλλη. 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για την ιστορία, στη δική μου περίπτωση έπαιξε ρόλο η σακούλα για να κλείσω το εισιτήριο τριημέρου, καθώς γνώριζα ότι οόυτως ή άλλως θα κατεβαίνω μόνο τις δύο μέρες, οπότε είτε απλό είτε τριημέρου μου ερχόταν η μία η άλλη.

Μικρη λεπτομερεια αλλα αν καποιος πηγαινε για 2 μερες τον συνεφερε 3μερου αντι για 2 μονοημερα ετσι κ αλλιως.

τριημερου ηταν 8€ (ή 10 απο το ταμειο)

μονοημερα 5€

Επεξεργασία από alexpap
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπράβο Christs και εις ανώτερα!

Ο θρίαμβος από την καταστροφή απέχει πολύ λίγο !!!

Εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω, οπότε διαβάζοντας το καταπληκτικό σου κείμενο είναι σαν να ήμουν εκεί!

Του χρόνου θα έρθει ο Casty (το ξέρω γιατί έχω κληρονομικό χάρισμα) οπότε μάλλον θα αρχίσεις και τα τριπλά άξελ και τόλουπ από την χαρά σου! :up:

Α και τον Phantom πρέπει τώρα να τον λέμε ΄Ητα Βήτα!!!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Του χρόνου θα έρθει ο Casty (το ξέρω γιατί έχω κληρονομικό χάρισμα) οπότε μάλλον θα αρχίσεις και τα τριπλά άξελ και τόλουπ από την χαρά σου! :up:

 

 

Χλωμό...

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ας βάλω κι εγώ το δικό μου κατά κάποιο τρόπο διαμαντάκι απ' την εκδήλωση :D

 

Χρήστο κρίμα που δεν ήρθες Σάββατο, το GC είχε μεγάλη συμμετοχή αυτή τη μέρα.

 

post-18542-0-18869700-1462813985_thumb.jpg

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μικρη λεπτομερεια αλλα αν καποιος πηγαινε για 2 μερες τον συνεφερε 3μερου αντι για 2 μονοημερα ετσι κ αλλιως.

τριημερου ηταν 8€ (ή 10 απο το ταμειο)

μονοημερα 5€

 

 

Έκανα διαδικτυακή αγορά με κάρτα. Είχε επιπλέον χρέωση 1 ευρώ, οπότε 9 ήταν τα ευρώ που βγήκαν από την τσέπη μου. Να σημειώσω ότι και αυτό μου φάνηκε λάθος, μιας και έχω αγοράσει κι άλλες φορές εισιτήρια για εκδηλώσεις, χωρίς καμιά επιπλέον χρέωση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια μπήκε στη μέση η VIva και προφανώς και αυτοί με κάποιο τρόπο πρέπει να προωθήσουν το ηλεκτρονικό πορτοφόλι τους.

 

Τώρα θα μου πεις: "Το 9 είναι καλύτερο από το 10. Αφού πήγες δυο μέρες"

 

Ενδεχομένως αν τα ήξερα από πριν όλα αυτά να πήγαινα μόνο μία μέρα. Άρα 5.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι Viva θεωρητικά την επιπλέον χρέωση την δίνουν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν έχω πολυ ώρα που πάτησα το ποδαράκι μου στην Αθήνα, οπότε ας γράψω τις εντυπώσεις μου τώρα που ειναι ζέστες.

 

Πολύ όμορφο κον! Πέρασα πολύ καλά! Είδα φίλους, είδα καλλιτέχνες, μιλήσαμε, πήρα υπογραφές, σκίτσα, κόμικς, αλλα κυρίως πήρα όμορφες αναμνήσεις!

Περισσότερος κόσμος απο πέρσι, πράγμα που ήταν πολυ θετικό απο μόνο του! Πλέον μετά και τη φετινή επιτυχία, θα είναι κριμα να μη γίνει θεσμός. Πάντως όσο αντέχουν οι δυνάμεις μου ή/και τα οικονομικά μου θα πηγαίνω!

 

Πράγματα προς βελτίωση.

 

Πρόγραμμα. Καλύτερο απο το προηγουμενο, αλλά χωρίς κανένα βιογραφικό των καλεσμενων. Γιατί? Ας μαθαίνουμε και δυο πληροφορίες για τον καθένα. Δεν είναι κακό.

Επίσημοι καλεσμένοι. Γιατί μόνο ξένοι? Γιατί οχι Έλληνες? Ποιος είναι ο Capezzone? Ποια η διεθνής καριέρα του Òrtego? Ο Διαλυνάς και ο Κυριαζής περισσότερα έχουν κάνει. Αυτο ισχύει και για τα άλλα κον και οχι μόνο για της Θεσσαλονίκης.

 

Τι μου έκανε αρνητική εντύπωση.

 

Ο αντιεπαγγελματισμος και η συμπεριφορά του Μοτούρα. Παρασκευή και Σάββατο μέχρι και την έναρξη του επίσημου signing, δεν πάτησε στο κον! Εκανε διακοπές στη Χαλκιδική... Ακόμα και μετα που εμφανίστηκε στον πάγκο του πήγαινε ελάχιστα και ποτέ τις ώρες που έλεγε. Δε γνωρίζω αν ήταν έτσι η συμφωνία με τους διοργανωτές ή απλά έκανε οτι του καπνισε. Όπως και να χει μου εκανε ασχημη εντυπωση, ειδικα απο τη στιγμή που όλοι οι άλλοι ήταν συνέχεια εκει.

 

Και του χρόνου λοιπόν, αλλά με πιο δυνατά ονόματα και περισσότερες συμμετοχές Ελλήνων και ξένων δημιουργών!

Επεξεργασία από AndreasD
  • Like 31
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλο ηταν το comicon.Ωραιος ο Θρονος που ειχε στην μεση (μεχρι που τον εβαλαν στο πλαι) ο Σουπερμαν στο Ταβανι, ο Σπαιντερμαν .Ο Ρουμπουλιας για μενα ολα τα λεφτα.Υπεγραψε με πολυ καλη διαθεση το νεο του εργο Μυθοναυτες, εκανε αφιερωση  και σχεδιο ενα τσαρουχι.Πολυ φιλικος.Μη πω οτι ηταν το προσωπο για μενα της ημερας.Και ο Μοττουρα καλος.Φιλικος.Αλλα θελεις η γλωσσα θελεις η νοοτροπια ηταν λιγο πιο απομακρος.η ηταν ιδεα μου.

Περασα καλα.Ειδα τον Τριανταφυλλο τον Κωστα τον conb . Πηρα και τα δωρεαν τευχακια μου που μονο ο μικρος μου γιος απολαυσε τελικα οταν του τα πηγα σπιτι (μπομπ σφουγκαρακι χαχαχαχαχαχα).Πολυ κοσμο ειχε.Του χρονου μακαρι να παει σε μια πιο μεγαλη αποθηκη η χωρο.Ετσι οπως παει αν καθε χρονο εχει πιο πολυ ατομα δεν θα χωρα κανεις μεσα.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  448
  • Reputation:   2802
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δείτε εδώ έναν καλλιτέχνη που είχαμε την τιμή να γνωρίσουμε στην Θεσσαλονίκη το προηγούμενο Σ/Κ  ,που αν δούλευε στην Αμερική θα ήταν σούπερ σταρ

https://www.facebook.com/drazen.kovacevic.9?fref=ts

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ε ναι, ήμουνα κι εγώ εκεί. Και τώρα συνειδητοποιώ ότι μίλησα και με άτομα της λέσχης χωρίς να το ξέρω. Ένας απ'ότι αποδεικνύεται είναι ο christs. Και αν τυχόν ήταν και άλλοι, ήμουνα ο ξενέρωτος που ήθελε να πάρει πρώτος σκίτσο απ'τον Μοττούρα γιατί βιαζόταν να πάει στο Q&A του Cameron Stewart. (κάντε διαγωνισμό εάν είναι ποιος μου έριξε περισσότερα καντήλια από μέσα του.) Κρίμα που δεν ήξερα ότι ήταν ο christs ο ένας γιατί παραήταν ευγενικός και με άφησε λίγο έκπληκτο. Τελικά, βέβαια, ο Μοττούρα είπε ότι θα κάνει λίγα σκίτσα οπότε δεν έβρισκα λόγο να κλέψω θέση και πήγα να λεηλατίσω τον Stewart με ερωτήσεις. (Αν ήταν κανένας εκεί, ήμουνα ο σπαστικός που δεν κρατούσε το στόμα του κλειστό)

 

Γενικά, πάντως, η Κυριακή αποδείχτηκε για μένα καταπληκτική μέρα μιας και παρακολούθησα πάρα πολλές διαλέξεις. Παρακολούθησα το workshop του Ortego για το μελάνωμα, το οποίο ήταν εξαιρετικό, Nerd Talk με Κυριαζή, Ρουμπούλια, και Δαλυνά, που παραήταν nerd για τα γούστα μου, Q&A Μottura που είχε ενδιαφέρον, και εννοείται Q&A Cameron Stewart που ήταν κορυφή. Τον Stewart, βέβαια, τον είχα πρήξει και καναδυό φορές στο τραπέζι του όταν πήγα να πάρω σκίτσα και υπογραφές. Ειδικά την Παρασκευή πρωί προς μεσημέρι μου έλεγε τα πάντα. Ξέρω ακόμα και τι γίνεται με τον τρίτο τόμο Seaguy.  :SmokingDevil:

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα και τίποτα άλλο μιας και ό,τι λεφτά είχα τα είχα για σκίτσα που ήθελα από τον Stewart (αν και κατέληξα να αγοράσω τα 3 Blacksad που βρήκα στο Cosmic Realms οπότε θα χρειαστεί να μείνω νηστικός για κανα δυο μήνες).

 

Καλά ήταν. Αν δεν  είχε τις διαλέξεις, συνεντεύξεις και workshop δε νομίζω να μου άρεσε. Δεν είμαι ιδιαίτερος φαν των αυτοεκδόσεων, ούτε των δημιουργών που έρχονται. Ο Stewart ήταν ο μοναδικός λόγος που πήγα και το απόλαυσα και με το παραπάνω. 

 

Το χειρότερο, όμως, απ'ότι συνειδητοποιώ είναι ότι ήταν εκεί και ο dimious και δε γνωριστήκαμε. Δυο ολόκληροι τιτάνες περιπλανιόταν άγνωστοι μέσα σε γνωστούς και δεν ειδώθηκαν ποτέ. Κανονικά εμείς του GC θα πρέπει να φοράμε ταμπελίτσες (ή κονκάρδες) την άλλη φορά να ξέρουμε βρε αδερφέ. Άλλα άτομα από το φόρουμ τα γνώρισα επειδή έτυχε να είμαι πίσω τους όταν το λέγανε. 

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ε δείξε μας ντε και τα σκιτσάκια!!!! 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ε ναι, ήμουνα κι εγώ εκεί. Και τώρα συνειδητοποιώ ότι μίλησα και με άτομα της λέσχης χωρίς να το ξέρω. Ένας απ'ότι αποδεικνύεται είναι ο christs. Και αν τυχόν ήταν και άλλοι, ήμουνα ο ξενέρωτος που ήθελε να πάρει πρώτος σκίτσο απ'τον Μοττούρα γιατί βιαζόταν να πάει στο Q&A του Cameron Stewart. (κάντε διαγωνισμό εάν είναι ποιος μου έριξε περισσότερα καντήλια από μέσα του.) Κρίμα που δεν ήξερα ότι ήταν ο christs ο ένας γιατί παραήταν ευγενικός και με άφησε λίγο έκπληκτο.

Kαλα βρε Ανδρεα, εσυ ησουν??? :hit: πες τιποτα μωρε, βγαλε καμια ιαχη, ριξε κανα συνθηματικο. χαχαχαχα απιστευτο. Αυτο το σκιτσακι που πηρα, μαλλον θα προοριζοταν για σενα, αλλά τελικα η θεα τυχη ηθελε να σε συρει στο Q&A του Καμερον, οπότε και το πηρα εγω τελικα! :lol:

 

ευχαριστω για τα καλα σου λογια παντως, να ξερεις οτι αρκετες φορες μ εχει φαει η πολλη ευγενεια :PPP: την αλλη φορά γράψε ότι θα ερθεις να κανονισουμε τιποτα, γιατι οι υπολοιποι ξενερωτοι gcάκηδες δε λενε τιποτα (βλεπε διμιους, παλιακουδης, και λοιποι απαραδεκτοι συντροφοι) . :P:xm:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

ευχαριστω για τα καλα σου λογια παντως, να ξερεις οτι αρκετες φορες μ εχει φαει η πολλη ευγενεια :PPP: την αλλη φορά γράψε ότι θα ερθεις να κανονισουμε τιποτα, γιατι οι υπολοιποι ξενερωτοι gcάκηδες δε λενε τιποτα (βλεπε διμιους, παλιακουδης, και λοιποι απαραδεκτοι συντροφοι) . :P:xm:

 

Τι λέει τούτος ρε, δίνω πανελλήνιες κι έχω περισσότερα μηνύματα στο ομαδικό της πόλης απ' τον καθένα, σε παρακαλώ. :moutra:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Και αν τυχόν ήταν και άλλοι, ήμουνα ο ξενέρωτος που ήθελε να πάρει πρώτος σκίτσο απ'τον Μοττούρα γιατί βιαζόταν να πάει στο Q&A του Cameron Stewart[...]

Σώπα ρε, κοίτα να δεις. Εγώ ήμουν αυτός που σου απάντησε πρώτος και είπα πως αν δεν έχει αντίρρηση κανείς, έμπα μπροστά. Επίσης αν θυμάμαι καλά, παίζει να σου έδωσα και εσένα ένα Α4; Δεν είμαι σίγουρος επειδή μοίραζα αβέρτα εκείνη τη στιγμή.

 

Ας πως κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Κατ' αρχάς να κάνω σαφές πως γενικά η όλη διοργάνωση δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα παιδιά από την μία φάνηκαν πιο οργανωμένα επειδή ήξεραν τι να περιμένουν, όπως από την άλλη η έκθεση μεγάλωσε απότομα, επομένως είναι λογικό να υπάρχουν διάφορες ατασθαλίες, που όμως γενικά κυμάνθηκαν σε φυσιολογικά όρια. Ο περισσότερος κόσμος πήγε για την γενικότερη εμπειρία, όμως προσωπικά ανέβηκα πάνω κατά 90% για τον Mottura (ως κλασικός καμμένος Disneyάκιας), επομένως παρακάτω θα ακολουθήσουν εντυπώσεις γι' αυτό καθαρά το κομμάτι της διοργάνωσης.

 

Θα ήθελα να πετύχω τον Mottura στην έκθεση σε διάφορες φάσεις. Όχι μόνο για να μου κάνει σκιτσάκια, αλλά και για να πούμε δυο κουβέντες όπως έγινε πέρσι και με τον Cavazzano και οδήγησε στις πληροφορίες που συγκεντρώσαμε σε αυτό το thread. Δυστυχώς, τον ψάχναμε με τα κιάλια στο Con. Την πρώτη ημέρα δεν πάτησε καν το πόδι του, ενώ όλοι οι υπόλοιποι καλεσμένοι πηγαινοέρχονταν σε όλο τον χώρο ανά τακτά διαστήματα. Κρίμα, μιας και πέρσι με τον Cavazzano, ξεμπέρδεψα Παρασκευή πρωί μαζί του με σκιτσάκια, υπογραφές και αρκετές ερωτήσεις που ήθελα να του κάνω. Τα είπαμε με την ησυχία μας αφού Παρασκευή πρωί δεν είχε μαζέψει κόσμο και δεν καθυστερούσα κάποιον, ενώ ταυτόχρονα ξεμπέρδεψα και είχα όλο το υπόλοιπο τριήμερο ελεύθερο.

 

Τέλος πάντων, συμβαίνουν αυτά. Φέτος είχα ενημερωθεί εκ των προτέρων πως δεν θα τον δούμε, επομένως έκανα το πρόγραμμά μου κανονικά, και περίμενα για το Σάββατο. Δυστυχώς, αν και ακουγόταν πως θα είναι στον πάγκο του από το πρωί, εμφανίστηκε λίγο πριν το επίσημο signing του. Μέχρι εκείνη την ώρα, έπεφταν αστεία μεταξύ σοβαρού και αστείου πως ο Mottura τελικά δεν ήρθε, πως είναι φάντασμα, πως θα σκάσει με την πετσέτα του μπάνιου γυρνώντας από τις παραλίες της Χαλκιδικής και άλλες τέτοιες τελειωμένες ατάκες που λένε όταν μαζεύονται ένα σωρό κομικσοκαμμένοι στον ίδιο χώρο :P

 

Τον περίμενα που λέτε από το πρωί στις 10:00 και όλο και τριγυρνούσα στον πάγκο του περιμένοντας να εμφανιστεί. Να σημειώσουμε πως οι mangatellers κάθε φορά που περνούσα από τον πάγκο τους, με ρωτούσαν αν τον βρήκα :P Εν τέλει, εμφανίστηκε στις 17:30 για το επίσημο signing. Αν ερχόταν κάνα μισάωρο αργότερα θα μου κολλούσαν και ένσημα αφού έκλεινα οχτάωρο :P Στο signing βέβαια ήταν λογικό πως δεν θα κάτσει να κάνει σχέδια. Ευτυχώς με το που τελείωσε, ανέβηκε στον πάγκο του (επιτέλους) για να τα πει κατ' ιδίαν με τους φαν. Επειδή όμως ήταν εξαφανισμένος μιάμιση ημέρα, όπως ήταν λογικό, μαζεύτηκε όχλος στο τραπεζάκι του.

 

Να σημειώσουμε πως σε αυτό το σημείο βρισκόμουν με τον ΚΟΜΙΞ, ο οποίος αλληλογραφούσε με τον Mottura και είχαν κανονίσει πως θα βρεθούν στην έκθεση. Επίσης, είχαμε αγοράσει ελληνικά τευχάκια με τις ιστορίες του και σκοπεύαμε να του τα δώσουμε. Όταν εν τέλει του τα δώσαμε, τον ρωτήσαμε αν μπορεί για αντάλλαγμα να κάνει μερικά σκίτσα για τα παιδιά που συνέβαλαν στην αγορά τους αλλά δεν μπορούσαν να ανέβουν στο Con. 7 σκίτσα συγκεκριμένα. Θα ήταν λογικό να το αρνιόταν, ειδικά με τόσο κόσμο που είχα μαζευτεί, όμως μας είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να το μεταθέσουμε για αύριο το πρωί. Κομπλέ λέμε κι εμείς. Πήραμε ένα ο καθένας μας και περιμέναμε για αύριο. 

 

Το επόμενο πρωί, πάμε κι εμείς, τον ξαναρωτάμε αν παίζει να μας κάνει τα σκιτσάκια (επειδή εξακολουθούσε να μου φαίνεται τραβηγμένο αφού τα έδινε με το σταγονόμετρο) και μου λέει πως όλα είναι κομπλέ. Όταν τελείωσε με τα πρώτα δύο, ξεκίνησε να μαζεύεται κόσμος, η γυναίκα του ξίνισε και μας έβαλε να γράψουμε τα ονόματά μας σε μία λίστα 15 ατόμων. Τον ρώτησα τι θα γίνει με τα σκιτσάκια που είχαμε κανονίσει, και μου λέει πως τελικά θα πρέπει να γράψουμε τα ονόματά μας στο χαρτί και δεν θα δώσει κανένα παραπάνω. Τα σκίτσα όμως δεν ήταν καν 15, αφού η γυναίκα του σιγά σιγά έσβηνε νούμερα, με αποτέλεσμα η λίστα τελικά να τελειώνει στα 10 και να ρίχνει άκυρο για παραπάνω σχέδια. Άσχημες καταστάσεις. Αν μας έλεγε εξ αρχής πως δεν θα δώσει σκίτσα δεν θα παρεξηγιόμασταν, όμως δεν είναι ωραίο να σου λέει κάτι και να σε γειώνει αργότερα.

 

Επίσης κάτι άλλο που με πείραξε στο όλο σκηνικό και στον επαγγελματισμό του Mottura. Δεν είχε χαρτιά για να σχεδιάζει, επομένως όποιος πήγαινε και του ζητούσε σχέδιο, έπρεπε να έχει φέρει ο ίδιος χαρτί. Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι αυτό, μιας και δεν είναι υποχρεωμένος να κουβαλάει μαζί του λευκές κόλλες. Το πρόβλημα είναι πως του άφησα τις λευκές κόλλες που είχα φέρει για τα σκιτσάκια μας, πάνω στο τραπέζι του, θεωρώντας πως θα μας τις δώσει πίσω σκιτσαρισμένες. Όταν η γυναίκα του μας έβαλε σε λίστα 10 ατόμων και πέρασε η σειρά μας, ο κόσμος πήγαινε και του ζητούσε σχέδιο χωρίς χαρτιά, αξιοποιώντας τα δικά μας. Μικροπρέπεια θα μου πείτε τώρα, όμως δεν σας κρύβω πως εκείνη τη στιγμή μου πέρασε πολύ έντονα από το μυαλό η ιδέα να πάρω πίσω τις κόλλες, να σπάσει ο κόσμος που απλά ερχόταν και έβλεπε έναν «ωραίο Disney σχεδιαστή» και να του τις ξαναέδινα να τις σχεδιάζει μία μία. Τελικά δεν το έκανα, όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ακόμα το σκέφτομαι.

 

Τέλος πάντων. Γενικά, ο Mottura κυκλοφορούσε σε διάφορες φάσεις, όμως έπρεπε να φας όλο το τριήμερο να τον κυνηγάς από πίσω, και να τρως πάρα πολλές ώρες ελπίζοντας να εμφανιστεί κάπως κάπου. Εμφανίστηκε και το απόγευμα της Κυριακής μετά το Q&A όπου συναντήσαμε τον christs, όμως είχα ξενερώσει εντελώς με το όλο σκηνικό και έφυγα από τον πάγκο. Δεν μπορούσα να περιμένω άλλο. Έδωσα τουλάχιστον κενά Α4 σε όποιον ήταν εκεί, μπας και πάρει περισσότερος κόσμος σχεδιάκι.

 

Με αυτά και με εκείνα, κατάφερα να πάρω σκιτσάκια για άτομα που είχα δεσμευτεί, όμως δεν νομίζω πως άξιζε τον κόπο, από τη στιγμή που δεν ξέρω αν θα περνούσα όλη αυτήν την ταλαιπωρία αν επρόκειτο για δικά μου σκίτσα. Αυτή τη στιγμή, το δικό μου σχέδιο δεν είναι καν στα χέρια μου. Έχει μείνει στην Θεσσαλονίκη και έχουμε επιπρόσθετες συνεννοήσεις με τον ΜΖ. Παρακάτω ακολουθούν μερικά σκίτσα που μόλις ηρεμήσω από το ταξίδι και μιλήσουμε με τον ΚΟΜΙΞ, θα δούμε ποια θα πάνε σε ποιον.

 

post-2414-0-37807300-1463066080_thumb.jpg post-2414-0-94852800-1463066143_thumb.jpg

 

Δεν με πείραξε η ώρα αναμονής. Αυτά συμβαίνουν. Δεν θα με πείραζε αν περίμενα τόσο κι άλλο τόσο. Αυτό που με πείραξε είναι πως δεν ήξερες τίποτα. Αν θα περιμένεις, πού θα περιμένεις, αν θα έρθει ο Mottura, αν θα δώσει σκίτσο, αν θα βαριέται, αν θα πονάει το χέρι του, αν θα του βάλει χέρι η γυναίκα του, αν θα έρθει στην ώρα του, αν θα κάνει μπάνια στην Χαλκιδική, αν, αν, αν... Ταλαιπωρία σκέτη. Απλά πήγαινες με τον σταυρό στο χέρι και ήλπιζες πως θα σταθείς τυχερός. Δεν ξέρω αν και τι προβλήματα μπορεί να είχε ο άνθρωπος, όμως γενικά δεν φέρθηκε ως ο επαγγελματίας που είναι. Κρίμας.

 

Δεν ξέρω τι συνεννόηση είχε γίνει με τους διοργανωτές και αν φέρουν κι αυτοί κάποια ευθύνη. Αν μου πέφτει λόγος, θα πρότεινα να τους υποχρεώνουν να βρίσκονται κάποιες ώρες έστω κάθε ημέρα στην έκθεση (5 τουλάχιστον + τα επιπλέον signings / workshops / Q&A) , και αν θέλουν τουρισμό και διακοπές, να τα κάνουν πριν ή μετά την έκθεση. Όχι την μιάμιση από τις τρεις ημέρες. Όπως επίσης θα βοηθούσε αφάνταστα αν υπήρχε ένας μεταφραστής ιταλικών από την αρχή, και όχι να τον ψάχνουν τελευταία στιγμή επειδή συνειδητοποιούν πως μάλλον ο Mottura δεν ξέρει και πολύ καλά αγγλικά :)

 

Τώρα που ξαναδιαβάζω το κείμενο που έγραψα μου φαίνεται πολύ πικρόχολο. Μην δώσετε πολύ σημασία, αυτά φεύγουν και με τον καιρό θα μείνουν οι καλές εντυπώσεις. Ο Mottura αν και δεν φέρθηκε καθόλου σωστά, γενικά ήταν ένας πολύ ωραίος, ευχάριστος και χαμηλών τόνων άνθρωπος. Ελπίζω κάποια άλλη στιγμή να τον δούμε ξανά, όμως με καλύτερη οργάνωση και καλύτερη συμπεριφορά. Τις λίγες φορές που μιλήσαμε και τον ρώτησα κατ' ιδίαν σχετικά με κάτι πραγματάκια της Disney, ήταν εξαιρετική εμπειρία. Απλά θα ήθελα να έχουμε την ευχέρεια του χρόνου, και όχι να τον ρωτάω με την ψυχή στο στόμα, στήνοντας τον κόσμο που περίμενε στην ουρά.

 

:beer:

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφού έκανε περιορισμένα σκίτσα για τους παρόντες, θα έπρεπε να αρνηθεί να κάνει σκίτσα για μη παρόντες.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Οσο παει και διαβάζω το τόπικ, βλεπω οτι η εμπειρία με ον Μοττουρα ηταν άσχημη. Κρίμα επειδη φαινεται πραγματικα πολυ καλός άνθρωπος και η ολη ασυνεννοησία κατέστρεψε την στιγμή. :(

 

Ροσχαρ, Ο Μοττουρα ειχε καθε ελεύθερο να αρνηθεί, αλλα παρόλαυτα δέχθηκε. Απο τη στιγμή που δέχτηκε... Μάλλον δέχτηκε επειδη εκτιμηςε την προςφορα ( ; ). Ηταν καθαρά δικη του απόφαση, κανεις δεν τον ανάγκασε. Παρόλαυτα, χαίρομαι επειδη ενα απο αυτα τα σκίτσα που μας δείχνει στη φωτο ειναι δικό μου! :D

 

Υγ, η γυναικα του ακούγεται πραγματικα Ξινή. xD

Επεξεργασία από Sans the Skeleton
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.