Μετάβαση στο περιεχόμενο

Q & A του Τζόρτζιο Καβατσάνο [?, Comic Con Θεσσαλονίκη 2015, 2015]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

cavazzano.jpg

Μισή ώρα πριν αρχίσει το Q & A του Τζόρτζιο Καβατσάνο, πήγα να πιάσω θέση στην πρώτη σειρά μπροστά απ' το τραπέζι του Καβατσάνο στην αίθουσα διαλέξεων. Δίπλα μου ο Φάντομ και παραδίπλα ο Γιάννης Ιατρού απ' το gc! Μπαίνει και μας χαιρετά ο μεγάλος Τζόρτζιο, πάντα χαμογελαστός και ευδιάθετος! Βγάζω μπλοκάκι και στυλό και οι ερωτήσεις πέφτουν βροχή (τόσο που βαρέθηκαν να με βλέπουν να σηκώνω κάθε φορά το χέρι μου για ερώτηση)! XD

Αλλά ας περάσουμε στο ψητό! Οι ερωτήσεις είναι αυτές που θέσαμε στο αντίστοιχο θέμα συζήτησης στο gc κάποια μέλη, κυρίως απ' την ΚΟΜΙΞ Wiki! Καλή ανάγνωση!

 

1) Tightwad: Ποιο είναι το σημαντικότερο "μάθημα" που μάθατε στην καριέρα σας και τι θα προτείνατε σε καινούριους δημιουργούς που πρωτοξεκινούν;

Σημαντικότερο "μάθημα": Το σημαντικότερο είναι αυτό που βλέπουν οι άλλοι, οι αναγνώστες στην ιστορία του δημιουργού!

Για τους καινούριους συμβουλεύω αντιγραφή, αντιγραφή και πάλι αντιγραφή και παρακολούθηση άλλων καλλιτεχνών! Ο νέος καλλιτέχνης πρέπει να βρει έναν άλλον καλλιτέχνη για να μάθει κοντά του! Αυτό έκανα και εγώ στο πλάι του Ρομάνο Σκάρπα, για τον οποίο ξεκίνησα να μελανώνω στα 14 μου!

 

2) Monkey D. Luffy (Κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες στην απάντηση μου διαφεύγουν, διότι δεν μπορούσα να τα καταγράψω/θυμάμαι όλα): Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα/προβλήματα στην επαγγελματική σας καριέρα; Ποιες οι συνθήκες του επαγγέλματός σας και ποιες οι σχέσεις σας με τους εκδότες;

Υπήρχαν προβλήματα! Καταρχάς, δεν ήταν ανάλογες με τη δουλειά που κάναμε οι αμοιβές και δεν υπήρχε αναγνώριση προς τους καλλιτέχνες! Μίλησα με το διευθυντή των Ντίσνεϋ κόμικς στο Μιλάνο θίγοντας το θέμα του οικονομικού και της αναγνώρισης, ζητώντας νέες οικονομικές συνθήκες και αναγνώριση των καλλιτεχνών! Η απάντηση ήταν "Ή αποδέχεστε τις παρούσες συνθήκες ή την κάνετε!"

Όμως, παντρεύτηκα γυναίκα που είχε λεφτά στην άκρη και με στήριξε και ζούσαμε με αυτά για κάποιο διάστημα! Ώσπου Γάλλος γνωστός μου, αφού του μετέφερα όσα είπα στο Μιλάνο, μου έκλεισε ραντεβού με το Γάλλο εκδότη Ντίσνεϋ, στον οποίο βρήκα μια μεγαλύτερη αναγνώριση για τους καλλιτέχνες και γενικά στη Γαλλία έδιναν περισσότερη σημασία στους καλλιτέχνες. Έτσι, ξεκίνησε η αγάπη μου για το γαλλικό λαό και είχα ένα καλό ξεκίνημα!

Ενας εκδότης κομμουνιστικού περιοδικού με ρώτησε "Ποιος είναι ο αγαπημένος σου σκιτσογράφος;" κι εγώ του απάντησα φυσικά "Ο Καρλ Μπαρκς!". Αυτός άκουσε Καρλ Μαρξ, οπότε κέρδισα τυχαία και την εύνοιά του! :D

Όταν γύρισα πίσω στην Ιταλία, πάντως, ίσχυαν τα ίδια με πριν.

 

3) Monkey D. Luffy: Ως ιδρυτής της νεότερης ιταλικής σχολής Ντίσνεϋ θα ήθελα πολύ να μάθω τι γνώμη έχετε για την πορεία που έχει πάρει στις μέρες μας (η σχολή) και πώς νιώθετε που υπήρξατε ιδρυτής της!

Η ιταλική σχολή Ντίσνεϋ προχωρά πολύ καλά με νέους ταλαντούχους καλλιτέχνες, όπως ο Φάμπιο Τσελόνι, ο Πάολο Μοττούρα και άλλοι! Νιώθω πολύ καλά γι' αυτό!

 

4) Monkey D. Luffy: Ποια η άποψή σας για άλλους καλλιτέχνες Ντίσνεϋ, εκτός από Ιταλούς, τους οποίους προαναφέρατε, όπως ο Καρλ Μπαρκς, ο Ντον Ρόσα και άλλοι;

Καταρχάς ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης είναι, βέβαια, ο Καρλ Μπαρκς, για τον οποίο δεν μπορώ να πω ότι δε μου αρέσει κάτι!

Όσο για τον Ντον Ρόσα, μου αρέσει η ιστορία/πλοκή στα έργα του, αλλά όχι το σχέδιο!

Εκτός του Καρλ Μπαρκς, απ' τους υπόλοιπους προτιμώ τον Ντάαν Γίππες!

 

5) PhantomDuck: Ποια είναι τα αγαπημένα σας κόμικς, Ντίσνεϋ και μη;

(Να αναφερθεί ότι κάποιους απ' τους καλλιτέχνες που του αρέσουν δεν τους ήξερα και δυσκολεύτηκε να τους πιάσει το αυτί μου :/ . Δεν ανέφερε κάποιο συγκεκριμένο αγαπημένο κόμικ)

Από Ντίσνεϋ δεν έχω αγαπημένα...

Μου αρέσουν ο Αστερίξ και ο Οβελίξ, ο Τζακ Ντέιβις [1] και ο Σέργιο Αράγονες!

Από χαρακτήρες μου αρέσει ο Σίλβερ Σέρφερ!

 

6) Monkey D. Luffy: Εκτός βέβαια απ' την πρόσκληση, τι σας ώθησε να επισκεφθείτε τη Θεσσαλονίκη;

Αναμνήσεις! Όταν ήρθα στη Θεσσαλονίκη για το Comic Con "γύρισα 48 χρόνια στο παρελθόν", όταν με φίλους είχαμε ξεκινήσει ένα ταξίδι και αποφασίσαμε ότι η πρώτη μας στάση θα ήταν η Θεσσαλονίκη! Είχαμε στήσει και αντίσκοινα στο Λευκό Πύργο και κολυμπήσαμε στο Θερμαϊκό!

(Σχόλιο του Chris: Προσοχή! Μην το επιχειρήσετε στις μέρες μας, αν αγαπάτε τη ζωή σας!)

Η Θεσσαλονίκη τώρα που ξανάρθα παρατηρώ ότι έχει αλλάξει πολύ από τότε!

 

7) PhantomDuck: Πώς βλέπετε την παγκόσμια, την ελληνική και την ιταλική Ντίσνεϋ κόμικ σκηνή ως πρωτεργάτης του είδους;

Σχόλιο του Chris: Με την ερώτηση αυτή του PhantomDuck ήθελα να κλείσω τη σειρά ερωτήσεων, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα! Λυπάμαι γι' αυτό και με θυμώνει το γεγονός ότι αρκετοί έκαναν ερωτήσεις απλά για να τις κάνουν και δεν πρόλαβα να παραθέσω τη σημαντική αυτή ερώτηση, αλλά πιστεύω ότι ήδη τα προηγούμενα σας έχουν ικανοποιήσει κι εσάς όσο ικανοποίησαν κι εμένα!!!

Μη φεύγετε! Έχει κι άλλα!

 

Αξιοσημείωτες ερωτήσεις που συγκράτησα από άλλους είναι:

  • Περιμένατε ότι η Ελλάδα και ιδίως η Θεσσαλονίκη θα είχε τόσους πολλούς φαν σας;

Όχι, δεν το περίμενα και αυτή ήταν η ευχάριστη έκπληξη!

  • Θα ξαναεπισκεφθείτε τη Θεσσαλονίκη/Ελλάδα; Είναι εφικτό να φέρετε μαζί σας και άλλους καλλιτέχνες;

Φυσικά και είναι εφικτό! Αλλά δε θα ξανάρθω του χρόνου, αλλά μετά από 2,3 χρόνια ίσως!

  • Άλλες πληροφορίες:

Άλλη μια σημαντική πληροφορία που έδωσε κατά τη διάρκεια του Q&A. Έχει έτοιμη νέα ιστορία με Ντακ, η οποία είναι διασκευή της νέας ταινίας Star Wars και θα κυκλοφορήσει παράλληλα είτε αμέσως μετά την προβολή της ταινίας! Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί να την περιμένουμε πολύ παραπάνω στην Ελλάδα. (από τον AndreaD)

------
Και φτάσαμε στο τέλος! Ελπίζω να τα απολαύσατε όλα τα παραπάνω! Ο Καβατσάνο είναι ένας καταπληκτικός και ευχάριστος άνθρωπος και είμαι σίγουρος ότι θα τον ξαναδούμε σύντομα στην Ελλάδα, όπως είπε άλλωστε!

-----

Η "συνέντευξη" είναι από τον Monkey D. Luffy! Τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Οι ερωτήσεις από διάφορα μέλη του GC που επίσης ευχαριστώ. Είχα βάλει το λινκ από την ΚΟΜΙΞ Wiki στο θρεαντ του Comic Con όμως την βάζω και εδώ για να σχολιάσουμε :D 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να τονίσω ότι ήταν ιδέα του ΚΟΜΙΞ να συγκεντρώσουμε ορισμένες καλές ερωτήσεις και φυσικά χάρη και στον Tightwad και τον PhantomDuck κάναμε όλοι μαζί ένα "μικρό" και πλήρες ερωτηματολόγιο! Απλά έτυχε να ζω Θεσσαλονίκη και να έχω κοντά το Comic Con κι έτσι να τις μεταφέρω εγώ τις ερωτήσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως, μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν του αρέσει το σχέδιο του Ρόσα αλλά γούστα είναι αυτά :P. Μου αρέσει πολύ που βλέπω να λέει ότι ο Μοττούρα έχει potential αλλά και το γεγονός ότι θα ξαναέρθει! Μακάρι την άλλη φορά να είναι στην Αθήνα μαζί με τον Μοττούρα ή τον Κάστυ!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως, μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν του αρέσει το σχέδιο του Ρόσα αλλά γούστα είναι αυτά :P

 

απ'ό,τι έχω καταλάβει σε πολύ λίγους σχεδιαστές αρέσει το στυλ του Ρόσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον Καβατσάνο ισχύει ότι είναι τελείως διαφορετική η νοοτροπία τους για το σχέδιο γιατί ο Καβατσάνο είπε ότι σχεδιάζει σαν να είναι ταινία η ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βασικά έμαθα οτι υπήρχε ενα θέμα με τον μεταφραστή. Οπότε ίσως ο Καβατσάνο δεν είπε κάτι για το σχεδιο. Η είπε κάτι παρόμοιο με άλλο νόημα .αλλιως δεν μπορώ να βρω λόγο που να μην αρέσει σε κάποιον το σχεδιο Ρόσα. Κάτι σε ζήλεια μου έβγαλε η δήλωση αυτή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Βασικά έμαθα οτι υπήρχε ενα θέμα με τον μεταφραστή. Οπότε ίσως ο Καβατσάνο δεν είπε κάτι για το σχεδιο. Η είπε κάτι παρόμοιο με άλλο νόημα .αλλιως δεν μπορώ να βρω λόγο που να μην αρέσει σε κάποιον το σχεδιο Ρόσα. Κάτι σε ζήλεια μου έβγαλε η δήλωση αυτή

Βασικά, ούτε εμένα μ' αρέσει. Αν ήταν σχέδια για πόστερ ταινιών πχ. θα ήταν τέλειο! Αλλά εδώ μιλάμε για κόμικς. Στα κόμικς, η δική μου άποψη είναι πως πρέπει να είναι λιτό, σαν αυτό του Μπαρκς. Χωρίς λεπτομέρειες ακόμαο και του σκουληκιού στο έδαφος! Πάντα προσωπική άποψη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12517
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βασικά έμαθα οτι υπήρχε ενα θέμα με τον μεταφραστή. Οπότε ίσως ο Καβατσάνο δεν είπε κάτι για το σχεδιο. Η είπε κάτι παρόμοιο με άλλο νόημα .αλλιως δεν μπορώ να βρω λόγο που να μην αρέσει σε κάποιον το σχεδιο Ρόσα. Κάτι σε ζήλεια μου έβγαλε η δήλωση αυτή

 

Όχι, έτσι το είπε ακριβώς. Του αρέσει το σενάριο, αλλά δεν του αρέσει το σχέδιο.

Είναι κατανοητό άλλωστε, αφού στην Ιταλία έχουν πιο καρτουνίστικο στυλ. Το σχέδιο του Ρόσα τον κουράζει όπως το βλέπει, του φαίνεται ότι δεν ευχαριστιέται αυτό που κάνει. :P Και γενικά στην Ιταλία δεν τον πολυπάνε τον Ρόσα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω την εντύπωση ότι ούτε στον ίδιο τον Ρόσα αρέσει το σκίτσο του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον Καβατσάνο ισχύει ότι είναι τελείως διαφορετική η νοοτροπία τους για το σχέδιο γιατί ο Καβατσάνο είπε ότι σχεδιάζει σαν να είναι ταινία η ιστορία.

Έχεις δίκιο και ισχύει και αυτό που λέει και ο Γιάννης ότι στην Ιταλία έχουν ένα πιο καρτουνίστικο στυλ! Ίσως πάλι να τον κουράζουν και λεπτομέρειες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να τινάξω τις στοιχηματικές εταιρίες στον αέρα,αλλά σε ερώτηση "γιούβε ή ρεαλ θα πάει τελικό?" ο καβατσάνος απάντησε δίχως ίχνος αμφιβολίας "ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΟΦ ΚΟΡΣ."

 

 

 

 

Σκεφτόμουν να το ρωτήσω στο Q&A αυτό,αλλά αναλογίστηκα την άπλετη οργή κάποιου άτυχου φαν του οποίου την σειρά θα έτρωγα άδικα,και έτσι περίμενα να ψιλόαδειασει η αίθουσα διαλέξεων για να κάνω την ερώτηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Blackbeard, αυτό ισχύει. Το έχει πει άλλωστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απ'ό,τι έχω καταλάβει σε πολύ λίγους σχεδιαστές αρέσει το στυλ του Ρόσα...

Κράζουν,γιατι θαυμάζουν! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Kαλα φυσικα αν απλα στην Ιταλια εχουν αλλο στυλ στο σχεδιο και γιαυτο δεν τους αρεσει ο Ροσα παω πασο.Τελικα αυτα ειναι υποκειμενικα.Εμενα μου αρεσε το σχεδιο του Ροσα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε προς το τέλος του το πρώτο ποστ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Έχω την εντύπωση ότι ούτε στον ίδιο τον Ρόσα αρέσει το σκίτσο του.

 

Σωστος..Αυτη ειναι η νοοτροπια των σπουδαιων καλλιτεχνων...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Q & A του Τζόρτζιο Καβατσάνο [?, Comic Con Θεσσαλονίκη 2015, 2015]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.